Stalo se v Adventu

Stalo se v Adventu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38031/stalo-se-v-adventu.jpg 4 22 8

Již několik let se stupňovalo pronásledování římskokatolické církve komunistickým režimem. V předvečer roku, v němž měl začít jeden z největších církevních procesů byl státní bezpečností inscenován na Českomoravské vysočině tzv. Číhošťský zázrak.

JarníBouře
16.09.2022

Kniha pojednává o Čihošťském zázraku a dění dané doby, znárodňování majetku, pronásledování církve.
Líbilo se mi, že obsahuje odkazy na fakta, kde si člověk může dostudovat historické reálie.

Pavlina50
01.04.2022 3 z 5

O „číhošťském zázraku“ a jeho zneužití komunistickým režimem, jsem již samozřejmě slyšela, ovšem víc, než samotný pohyb kříže, který se sice dodnes nepodařilo přesvědčivě vysvětlit, mě oslovil tragický dopad této události na osud faráře Toufara, kterého si tehdejší StB prostě vybrala…
Kniha není ani tak o samotném zázraku s křížem, daleko větší prostor je dán konkrétním a reálným postavám – zejména osobám zainteresovaným do vyšetřování zinscenovaného případu. Románovou formou ukazuje, jak samotní členové StB tento případ vnímali, jak ho řešili a jak bezohledně konali z obav dopadů do svých životů a vlastních osudů, které měli v tehdy v rukách úplně jiní lidé. Nejemotivnějšími a nejhoršími okamžiky v knize byly pochopitelně asi popisy metod, kterými se StB snažila přinutit faráře ke smyšlenému přiznání. To bylo hodně silné a hodně se mě to dotklo.
Kniha balancuje na pomezí literatury faktu a klasické beletrie. Je to rozhodně zajímavé a přínosné čtení, další připomenutí, že na určité věci z minulosti by se nemělo zapomínat. Už kvůli budoucnosti.
Tato útlá knížka za přečtení stojí, je dost poučná, minimálně dokáže rozšířit všeobecný přehled.

ŠtěpánMaria
16.05.2020 5 z 5

Také jsem tuto knihu četl jako jednu z prvních o Čihosti a tehdy mě velmi zaujala. Nyní vím, že je v ní mnoho nedokonalostí, největší asi ta, že autor zastává tezi, že zázrak byl zinscenován STB. Já jsem ovšem četl ještě za komunísmu její první vydání, exilové, které vyšlo česky ve Švýcarsku.

borsalino_csfd
29.04.2018 4 z 5

Čtivě podaný příběh, který je zasazený mezi roky 1948 až 1968, v průběhu kterých se dělnická třída rozhodla vypořádat s katolickou církví a nahradit ji novou komunistickou ideologií. Příběh začíná převzetím moci, Číhošťským zázrakem a vraždou Josefa Toufara, přes propagandu, obviňováním duchovenstva a nucení ke spolupráci, až po Pražské jaro a následnou okupaci ruskými tanky. Nejde o dokument, ale o příběh, využívající historické události.

medlovice
23.11.2017 5 z 5

Tato kniha to u mě všechno odstartovala . Moji posedlost a velký zájem o Čihoštský zázrak. Tenkrát mi bylo dvacet a internet byl pro mě neznámý pojem . Proto každý rok jak se blíží advent zase myslím na tuto událost a táhne mě to přečíst znovu tuhle knížečku. I když se více věnuje komunistum a policistum a o Troufarovi je tu jen pár stránek, neškodí mít jiný uhel pohledu

milamarus
31.03.2017 5 z 5

Čtení, u kterého jsem si připadala jako moucha…. Rozhodně nadprůměrné! A mající atmosféru. Zvlášť bych zmínila první stránky kapitoly VÝSLECH, která v kontrastu s těmi popisnými pasážemi vesnického a stranického života ukazuje přímou konfrontaci a boj dobra a zla. Ne! Správnější je napsat zla s dobrem, kde útočníka představuje Ladislav Mácha a oběť číhošťský farář Josef Toufar. Rozmýšlet nad tím, nakolik je to věrné skutečnosti, nehodlám. Pamatuju si jen, jak male, slabě a bezmocně jsem si připadala…prostě jako moucha.

Rade
05.02.2016 2 z 5

Vedle výborné knihy Miloše Doležala "Jako bychom dnes zemřít měli" (2012), která zpracovává tragický osud P. Josefa Toufara, je tohle z dnešního pohledu docela nepovedené psaní. Omluvou je snad to, že byla sepsána narychlo těsně po listopadu 89 a že to autoři mysleli jistě dobře.

frigorn
29.07.2011 5 z 5

Pěkná knížka pojednávající o číhošťském zázraku, jen málo se tu jednalo o Toufara a většina pozornosti se věnovala Procházkovi/92%