Stalo se prvního září

Stalo se prvního září https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212533/mid_stalo-se-prvniho-zari-212533.jpg 4 264 76

Děj románu se odehrává v letech 1938-1968. Zachycuje osudy tří kamarádů usilujících o lásku jedné ženy. Jejich příběhy vykresluje Rankov na pozadí zlomových historických událostí - Mnichov, druhá světová válka, komunistický převrat v únoru 1948, politické procesy padesátých let.

Romány , Literatura slovenská

Vydáno: ekniha , Host

Lodja
09.11.2014 4 z 5

Strašné, že to všechno muselo odskákat tolik lidí takovým způsobem... Stojí to za to, i když potom budete mít opravdu o čem přemýšlet.

mandragora
05.11.2014

Výborná kniha, skvěle napsaná, nesentimentálně, s nadsázkou a humorem o smutných věcech. Konec jsem obrečela.

Marky.F
27.08.2014 4 z 5

Původně jsem po knížce sáhla, protože jsem se chtěla dovědět něco více o tom, jak se v tomto období žilo. Trochu jsem očekávala, že bude věnováno více prostoru historickým událostem, které ale nakonec byly v knize opravdu zmiňovány jen na pozadí odehrávajícího se příběhu. I tak ale byla kniha moc zajímavá a rozhodně stála za přečtení.

amladar
24.08.2014 5 z 5

Zajímavě pojatý příběh, co kapitola to rok. Byla jsem překvapená, že kamarádství vydrželo všechny nástrahy a ještě k tomu lásku k jedné ženě. Ve skutečnosti - nemožné. Lehkou formou vlastně popsané dějiny našeho národa, lidí, povah. Žádná nuda, přečteno jedním dechem.

Neri
12.06.2014 5 z 5

Kniha mě nadchla, rozesmutnila, místy pobavila, vyvolala ve mně zkrátka spoustu emocí tak, jak by správný příběh měl. Ráda jsem se nechala vtáhnout do děje, s napětím jsem četla o nerozlučném přátelství i celoživotní lásce na pozadí všech zásadních historických momentů slovenských dějin let 1938-1968. Na podobné téma bylo napsáno mnoho knih, tato je však, alespoň pro mě, výjimečná. Svojí čtivostí, odlehčeným stylem vyprávění, autorovou schopností podat i zásadní témata jako jsou politická nesvoboda, šikana a pronásledování způsobem, který je působivý, ale zároveň dobře "stravitelný".

Racík
09.02.2014 4 z 5

Čtivá kniha. Zajímavě napsaná, připomněla jsem si některé zapomenuté události. K tomu čtivý příběh,ale hlavní hrdinka mi trochu vadila. Májka byla opravdu vtipná.

KKlara
04.08.2013 5 z 5

Skvělý nápad, jak postupovat v ději. Pro mě to byla kromě hezké beletrie i historicky poučná kniha. Ke konci knihy mě však začala rozčilovat hlavní hrdinka. Souhlasím i s tím, že chyběl překlad z maďarštiny, docela mě to zarazilo, ale usoudila jsem, že možná Slováci by tomu rozuměli?
A velmi mě pobavila Májka :-)

simonabr
29.07.2013 5 z 5

Mě kniha vyloženě nadchla, byla napsaná moc čtivě, poutavě a zajímavě, autor dobře vystihl jednotlivé hlavní postavy a člověk se taky něco nového dozvěděl z dob minulých v naší vlasti, vtipné pasáže střídaly ty smutnější. Nejméně sympatií měl u mě Peter, zato jsem mnohem víc fandila Jánovi a Gabrielovi, závěr mě překvapil, to jsem nečekala a jen to ukazuje sílu jejich celoživotního přátelství.
Jediné, co mi vadilo, byly maďarské věty bez překladu, člověk si tak jen mohl domýšlet, co asi znamenají:-(

květáček
19.07.2013 3 z 5

Kniha mě docela zklamala ač jsem si ji nenechala ujít a dočetla do konce. Doporučila bych ji k doporučené četbě na střední školy. Kulturně politický příběh z mnoha zajímavostmi.

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Už veľmi dlho som zháňala knihu Stalo sa prvého septembra, až sa mi nakoniec dostala do rúk v českom preklade. Asi som mala veľké očakávania, ale nič svetoborného mi neponúkla.
Rankov na príbehu troch kamarátov poukazuje na život za totality a hlavne na to, ako tento režim ovplyvnil ich osudy. Treba uznať, že historické udalosti sú v tomto románe podané tak, že nenútene priblížia tieto skutočnosti aj tým neskoršie narodeným. Jedno mi doteraz vŕta v hlave, a to, že dej sa odohráva (nielen, ale vo väčšine) na Slovensku, ale hlavnými hrdinami sú maďar, čech a žid a ani jeden Slovák. Prečo? Neviem prísť na ten autorov zámer, nech sa akokoľvek snažím.
Aj keď som už spomínala, že som čakala niečo viac, určite je to jedna z mála kníh od slovenského spisovateľa, ktorá za prečítanie stojí. Celkovo hodnotím 3,5/5

cessy
14.05.2013 4 z 5

Pasáže vyvolávajúce mrazenie a hrôzu, ale aj úsmev a pocit sálajúceho ľudského tepla – to všetko kniha má, avšak extrémne hlboké myšlienky od nej neočakávajte. Pre mňa je však svojim spôsobom hodnotná, keďže mi približuje dobu v ktorej žili moji starí rodičia a rodičia a všetko to, čo podobne ako postavy v knihe skutočne prežili, o čom neradi rozprávajú, ale určite majú v živej pamäti.

Kniha chronologicky, v tridsiatich kapitolách, časovo sa odohrávajúcich vždy 1. septembra, alebo približne okolo tohto dátumu v rozmedzí rokov 1938 -1968, zachytáva jedno smutné a tragické obdobie ľudských dejín, v ktorom nacistická a komunistická ideológia nezvratne zničili mnoho životov. Zachytáva obdobie výrazných zmien, opisuje pomery, ktoré si dnes už nedokážeme ani predstaviť...

„Keďže prvý september 1938 bol slnečný deň, boli na kúpalisku takmer všetci. Dospelí s deťmi i bez detí, mládež aj starci, Levičania aj ľudia z okolitých dedín, Maďari, Slováci, Česi, Židia, Cigáni, rodina Nemca Barthela aj Bulhara Rankova. Boli tu demokrati, liberáli, konzervatívci, monarchisti, socialisti, nacionalisti, komunisti aj fašisti.“

RADOST
29.12.2012 5 z 5

Úžasná kniha! Zkratkovitě vykresluje život čtyř rodin v období let 1938-1968. Ukazuje sílu přátelství a lásky, ale především politické změny a různé formy nesvobody v Československu tohoto období. Kniha určitě osloví a zaujme především ty, o kterých píše autor v záhlaví knihy: "Věnuji otci, jeho přátelům a celé té ztracené generaci, která, kdoví proč, musela všechno zažít na vlastní kůži."

zuzulique
09.11.2012 5 z 5

Ako je napísané v príspevku podo mnou, určite tento autor patrí medzi aktuálnu TOP spomedzi slovenských spisovateľov, ktorí nepíšu bláboly...Cieľom väčšiny autorov je dnes šokovať, táto kniha tiež šokuje, ale niečím, čo sa skutočne stalo, či mohlo stať a dokonca sa môže stať opäť. Zaujímavý pohľad na tému, o ktorej bolo napísané množstvo kníh, no veľmi originálne, prostredníctvom troch hlavných postáv-kamarátov, napriek národnostným a náboženským rozdielom, ktoré skutočné priateľstvo nerobí...
Prvá 1/2kniha je pútavejšia, v tej druhej trošku autor zaostáva v nasadenom tempe, ale celkovo výborné čítanie.

Renava
31.08.2012 5 z 5

Kto má chuť na niečo kvalitné z pera súčasného autora (napríklad slovenského), v tom prípade je tento titul rozhodne dobrou voľbou. Kniha nás prevedie udalosťami, ktoré väčšina z nás tu na DK nezažila - tridsiatimi rokmi predchádzajúcimi osudovému roku 1968, a to na pozadí nevšedného príbehu lásky troch chlapcov- neskôr mužov - k jednej žene. Koho tento román osloví, odporúčam siahnuť tiež po autorovom titule "Matky", čo je tematicky úplne odlišné od "Stalo sa prvého septembra...", avšak rovnako dobré, ak nie viac.. . Pán Rankov je výborný rozprávač a presvedčil ma, že patrí medzi súčasnú slovenskú spisovateľskú špičku.

bookcase
27.08.2011 5 z 5

Kniha mě do sebe doslova vcucla, přečetla jsem ji během jednoho dopoledne a pak nad ní dlouho přemýšlela..doporučuju.

misssicccka
30.11.-0001 5 z 5

Grattis :) Vďaka panu Rankovi. Je to nádhera. Jen mě mrzí, že už ji mám za sebou :).
Tento příběh, který mě pohltil a nepustil, dokud jsem ho nedočetla a to myslím doslova, mě nadchl.
Nechala jsem se vtáhnout do životů tří kamarádů, kteří měli od dětství společnou lásku k jedné spolužačce. Jejich životy se rozdělovaly a spojovaly v průběhu 30 let, tak jak je autor vypráví. Příběh je rozdělen do jednotlivých epizod podle let. Každá epizoda zahrnuje vždy událost 1. září, jak sám název napovídá. Postupně se sžijete s jejich životem a osudem a jednotlivými roky doslova proplouváte, z jednoho do druhého. Jejich příběhy žijete s nimi.
Kniha je čtivá, upoutá vás nápadem, tragičností, ale i humorem, nadsázkou, s jakou jsou podávány některé informace o tehdejších státních představitelích. Truhlářství Klementa Gotwalda, proč a jak zemřel Antonín Zápotocký (že by absťák po Májce? :)), proč se vojenská operace Větrná smršť jmenovala právě tak - že by to souviselo se střevními problémy Koněvovými? :) Tuto knihu doporučuju. A autorovi ještě jednou díky.