Stalo se prvního září

Stalo se prvního září https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212533/mid_stalo-se-prvniho-zari-212533.jpg 4 264 77

Děj románu se odehrává v letech 1938-1968. Zachycuje osudy tří kamarádů usilujících o lásku jedné ženy. Jejich příběhy vykresluje Rankov na pozadí zlomových historických událostí - Mnichov, druhá světová válka, komunistický převrat v únoru 1948, politické procesy padesátých let.

Jamira
02.11.2019 5 z 5

Nebyt vyzvy, vubec bych netusila, ze tato kniha existuje. A je skvela. Trosinku mi pripominala Skvoreckeho a jeho knihy s Dannym Smirickym..:)

bilamyska
02.11.2019 2 z 5

Velmi dobrý nápad, zamotat vyprávění okolo stejného měsíce každý rok. Mělo to spád a napětí. Ale bylo to díky tomu celkem povrchní. Každou událost to jen lízlo. Postavy mi přišly trochu ploché. Hezké bylo zklamání z každé historické události - zajímalo by mě, jak by to pokračovalo do dneška..

Ďumbierka
26.10.2019 4 z 5

Táto kniha. Prečítala som ju už niekoľko dní dozadu. Avšak, zostala so mnou.
Ten spôsob, akým je celý príbeh napísaný - s citom, humorom, jemne a zároveň to celé pôsobilo veľmi autenticky a vierohodne.
Historické udalosti sa prelínajú s osobnými životami našich hrdinov a keď treba, sú len jemne v pozadí. Podané je to veľmi nenásilne a asi aj preto ma to tak bavilo. Nie je to kniha, kde je len 1rok = 1 kapitola a tá je nadupaná historickými faktami, to veru nie :), veci a udalosti z histórie dôležité a zároveň také, ktoré boli dôležité pre hrdinov knihy, na tie sa tu nezabudlo.
A hlavne kniha v tomto prípade nekončí po 2.svetovej vojne, ale dej pokračuje až do roku 1968 a trúfam si povedať, že toto povojnové obdobie nie je vždy tak vyhľadávané a občas sa na neho zabúda. Pre mňa to však bolo veľmi obohacujúce, aj keď je to “len román” , tak som si mnohé oživila.
Autorov štýl a to, ako sa vyhral s postavami, to je famózne. Dávno mi nesadla žiadna kniha až tak, že som ju nechcela dočítať. Naťahovala som to, ako sa dalo.
Traja chlapci, neskôr muži. Jedno dievča, žena. Každý jeden z nich je iný. A ich život v rokoch 1938-1968. Všetko sa spája a rozchádza. Veľmi sa mi kniha páčila.
Ďakujem, že mi prišla táto kniha do cesty a určite sa k nej ešte za život vrátim a možno aj viackrát.
...
Moje hodnotenie by bolo aj 5*, ale za mňa je tu jeden mínus a to vo forme cudzích slov a viet v maďarčine, angličtine, nemčine, ruštine .... niekomu vadí aj čeština. Tieto výrazy a niekedy celé vety sú v knihe bez prekladu (keby boli aspoň niekde pod čiarou) a nie sú ani preložené v kontexte ďalej. Ja napr. rozumiem tej angličtine, češtine a ruštine, ako tak - keďže nebola písaná azbukou, no aj tak som pri maďařine a nemčine musela používať prekladač a neviem si predstaviť, ako by to urobila napr. moja maminka, tá by to asi preskočila. No ja som chcela vedieť o čo ide. Ono to dalo tej knihe svoju osobnosť, keby však bol maličký preklad pod čiarou niekde dole, bolo by to dokonalé. Neviem ako sú robené iné vydania. Ja som čítala slovenské, z roku 2019.

Radka_p
22.10.2019 4 z 5

Romány kde sa osudy hlavných postáv točia okolo významných spoločensko-politických udalostí mám veľmi rada. Toto bol presne taký román, traja kamaráti bojujúci o srdce jednej ženy, plavecké preteky, prvý september, druhá svetová vojna a vývin politickej situácie v povojnových rokoch až do roku 1968. Jedna veľká paráda. Jednu hviezdičku dole ale dávam za to, že mne sa mužské postavy do polovice knihy poriadne plietli, akoby ich typické charakterové znaky pre mňa začali byť zrozumitelné až v druhej polovici príbehu. A koniec knihy, neviem ...skvelé že slovo dostala aj Mária no nejako mi to nesedelo celé vzhľadom k tým spomínaným charakterom, že by to takto mohlo dopadnúť.

bigbabe
19.10.2019 4 z 5

Po delší době kniha, od které jsem se opravdu nemohla odtrhnout. A opět zamyšlení nad tím jak ta doba byla zkurvená, 20 - 40 po válce horší než válka samotná.

marara
20.09.2019 5 z 5

Autor, kterého jsem objevila opět díky čtenářské výzvě, je pro mě příjemným překvapením. Bavil mě jeho nápad založit text na tom, co se stalo 1. září od roku 1938 do roku 1968, i když to fungovalo jen do poloviny. Pak už tam bylo děje tolik, že možná nešlo držet se 1. září striktně a předchozí rok rekapituovat. Ale trochu mě to mrzelo. Román je velmi čtivě napsaný, postavy, i když různorodé, mi byly sympatické od začátku do konce. A to je co říct zvláště u Petera Rónaje, jehož politické názory jsou mi dost vzdálené. Tady byly všichni 3 mužští hrdinové velmi dobře vykreslení. Považuji za cenné, jak zajímavě na osudech 3 různě smýšlejících kamarádů autor ukazuje historický vývoj v Československu v daném období, jeho atmosféru a myšlení té doby. Navíc neopomenul události v Maďarsku roku 1956, o kterých se v české literatuře prakticky nepíše. Bylo by fajn, kdyby tohle četli mladí lidé, kteří totalitu nezažili na vlastní kůži. Myslím, že román dokáže tuto zkušenost velmi dobře přenést tomu, kdo ji vnímat chce.

Navíc jsem si po dočtení uvědomila, že všechny tyto události ve stejné fázi života jako hlavní hrdinové prožívali i moji dědové a babičky.

chamyl
12.09.2019 4 z 5

Zajímavý pohled na to, co všechno se může zažít 1. září během jednoho jediného života...
V mnoha ohledech zajímavější a zejména výmluvnější než učebnice dějepisu.

charlizee
01.09.2019 4 z 5

Hodně důležitá kniha.
Beletrizující formou zmapovány roky 1938 - 1968 v Československu včetně otázek národní identity a náboženské příslušnosti. Ačkoliv (nebo možná protože) jsou hlavní osoby popisovány z pohledu třetí osoby a čtenář se s nimi příliš neidentifikuje (s výjimkou epizody 1968), příběh je hluboký, promyšlený a perfektně propletený s historickým kontextem. Osobně bych knihu zařadila do gymnaziálních osnov.
Pokud ještě někdo hledáte knihu pro 6. téma Čtenářské výzvy, Stalo se prvního září vřele doporučuji.

Jordyz
14.08.2019 4 z 5

Velmi čtivé, i když někdy mi připadalo, že se toho děje až moc na pouhé tři osudy.

kaka
28.07.2019 4 z 5

Pěkně napsaný průvodce děním ve společnosti v letech 1938 - 1968 (co rok to kapitola) a zároveň osudy konkrétních osob napříč touto dobou. Místy lépe, místy hůře čtivá kniha. Za mě příjemné čtení.

LOLYJA
09.07.2019 5 z 5

Veľmi sa mi páčila a som vďačná za super slovenského autora. Kniha prerozpráva, na osude troch kamarátov rôznych národností z provinčného mestečka, historické udalosti od 1. slovenského štátu po okupáciu ruských vojsk v roku 1968. Príbehy troch kamarátov a ich celoživotnej lásky k jednému dievčaťu z Levíc, z územia, kde každá historická udalosť ovplyvnila zmenu mena alebo národnosti bez toho aby sa pohli z miesta. Zaujímavými, smutnými aj veselými, niekedy až bizarnými príbehmi som sa dozvedela o nedávnej slovenskej histórií, ktorá nám nebola v čase totality dopriata.
Vedela by som si veľmi dobre predstaviť ako film, alebo televízny seriál.
Poznámka: Nátierku Májku neviem či tak skoro okoštujem.

Loxias
08.07.2019 4 z 5

Cte se velmi lehce. V nekterych pasazich mozna az moc lehce na to jak drsne je pozadi. Hlavni postavy spise sledujete, nez byste s nimi neco prozivali, protoze je velmi tezke s k nim vytvorit pouto. Presto ale kniha tak nejak funguje, ze ji precte rychle a chcete cist dal, tak asi dobry :)

lushi
03.06.2019 5 z 5

Kniha mě nadchla a pohltila stejně jako Matky. A protože Matky jsou docela jiný typ literatury, musí to být autorovým stylem. Hned po dočtení mám chuť přečíst si knihu ještě jednou - ve slovenštině, protože mám dojem, že jsem se českým překladem ochudila o autentičnost této knihy.
Bavil mě příběh, zpracování, postavy, propojení s historií i to, co si autor vymyslel. Několikrát mě příběh překvapil, rozčílil, dojmul. Zdánlivě jde o příběh 3 obyčejných mužů, ale jejich osudy jsou neobyčejné, i když pro tu dobu běžné. No prostě kniha mě opravdu bavila a doporučuji ji jako něco mezi náročnou a nenáročnou literaturou - když si chcete rochu oddychnout, ale nechcete číst úplné blbiny :)

bublifut
29.05.2019 5 z 5

Děj knihy moc hezky ubíhal a nenásilnou formou ukázal život běžných lidí před, během i po válce na Slovensku.

Jenny055
14.05.2019 5 z 5

Knihu som čítala na základe čitateľskej výzvy a bola som milo prekvapená. Stručne a pritom tak výstižne popísané obdobie rokov 1938-68, ktoré poznám z rozprávania rodičov a príbuzných, ktorých životné príbehy sú ako z tejto knihy. Verila som každému slovu (aj keď sa to nikdy nestalo...)

Richisa
01.05.2019 4 z 5

Kniha je povedeným shrnutím naší historie let 38-68 prostřednictvím 3 mladých mužů a jejich soupeření o přízeň krásné spolužačky.

Každý rok je zde jednou krátkou kapitolou i shrnutím politické situace. Vše velmi lehce a vtipně popsané...

Co mi trochu překáželo byl mnohojazyčný "kurz" bez překladu... Angličtina a němčina v pohodě, ruština se dala domyslet, ale maďarsky mi to teda opravdu nesedlo...
Možná mi taky chybělo více vyjádření Márie.

sachista
30.04.2019 5 z 5

Román, který při čtení připomene řadu jiných románů. Mě osobně nejvíce strhl v půlce a už nepustil. Možná proto, že až tehdy jsem nabyl dojmu, že jde primárně o vztah tří mužů a jedné ženy a nikoli všechny historické události kolem. Forma je vhodně zvolená a na závěr mi ukápla i slza. Pěkný čtenářský zážitek.

misa.novakova
27.04.2019 4 z 5

Zajímavá, čtivá kniha, historická fakta podána v jednodušší formě na pozadí příběhu tří kamarádů, jejich osudů a lásky k jedné dívce.

Schary
25.04.2019 5 z 5

Knížka odsýpá, rok za rokem utíká a hlavní hrdinové v ní prožijí 30 let, které jim zpestřují nacisti, komunisti a jiní milí lidé.. Tři kamarádi zavodili v dětství o spolužačku a protože závod nedokončili, tak vlastně ani vztah s Marií nikdo z nich nedotahl před oltář ani za těch 30 let...

ivzu77
24.04.2019 3 z 5

Po knize jsem sáhla díky ČV2019 ( kalendářní měsíc v názvu knihy). Nic jsem od ní neočekávala, nikterak mne nezklamala, nikterak mne nenadchla. Jsem ráda, byla to pro mne výzva, jinak bych si ji asi ani v poliččce knihovny nevšmla, ale .... příběh jedné generace od školních let do dospělosti, období 1938 -1968, politická situace v Česko - Slovensku a Maďarsku, osudy lidí v té době .... není od věci se poučit o dobové situaci v našich zemích.