Stalker

Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31157/stalker-31157.jpg 4 1468 241

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

EmanuelBremi
28.06.2021 3 z 5

Některé knihy zrají jako víno, jiné nikoliv. Tato mám pocit nezraje příliš dobře. Je to příjemný oddych na jedno dvě odpoledne, ale nebral bych to jako "seriózní" knihu, do které se chci ponořit.

digitalbard
27.06.2021 3 z 5

Číst tuto knížku mne napadlo, když jsem se dozvěděl že hra S.T.A.L.K.E.R má předlohu v této knize. Za mně zajímavý nápad, ale knížka mě moc nebavila, hlavně kvůli zasazení do post-apokalyptického světa. Hlavní postavy byly nezajímavé, ničím nevynikaly, nic moc se na můj vkus v knize moc nestalo, až na pár pasáží.

*Nedoporučuji pro lidi kteří znají jenom příběh ze hry.

honajz2
26.06.2021 5 z 5

Myšlenkově sice Stalker zachází dál, nicméně i tak se mi Piknik u cesty líbil fakt hodně. Něco tak napínavého a atmosférického se jen tak nevidí (nebo spíš nečte) a i tahle kniha mě dokázala naprosto pohltit. Jenom ten konec jsem čekal lepší a ne tak strašně otevřený. Sice jsem pochopil, co tím bratři Strugačtí chtěli říct, ale to tajemno okolo světa Zóny je vybudované tak dokonale, že bych strašně rád věděl ještě víc... Ale slabých 5* si to zaslouží určitě.

KubaHanzelin
16.06.2021 4 z 5

No, jak tohle ohodnotit a napsat k tomu něco smysluplného..
Prvně bych rád uvedl, že jsem četl nejnovější vydání, které vychází jak je výše uvedeno z úplného textu originálu a tak jak to mělo být.
Kniha mě dostala již ze začátku komentářem jak to vlastně bylo s jejím psaním a hlavně jaké obrovské problémy mělo autorské bratrské duo s vydáním v tehdejším SSSR, musím říct, že horší a zároveň lepší reklamu autoři dostat nemohli. Protože po vydání se stala jak hitem kniha, tak se o ni začal zajímat i filmaři a hlavně režisér Andrej Tarkovskij, který v roce 1979 dostal na plátna kin film Stalker, který se stal kultem, později byl Piknik i inspirací pro několik her z nichž nejnovější má vyjít příští rok.
Ale k samotné knize..
Ze začátku jsem byl nadšený, pošmourná atmosféra příběhu, který začal tak dobře až jsem si říkal, že bych tu měl dalšího kandidáta na opravdu výbornou sci-fi, ale tak brzo po skvostné Duně? Po první kapitole/části příběhu přišlo lehké vystřízlivění, které vymizelo snad jen při rozhovoru Noonana a Pillmana, který beru jako asi nejlepší část knihy - lidstvo prostě a jednoduše, nebylo pro "Návštěvu" dostatečně zajímavé a tak tu udělala bordel, něco tu nechala a zase odletěla a my tu po ní sbíráme v podstatě odpadky o kterých nevíme co si myslet ani co s nimi dělat, ale víme, že je chceme a chceme je zkoumat, i kdyby nás to mělo stát život.
Škoda, že kniha nebyla trochu delší a návštěv v Zóně víc, očekával jsem možná trochu více akce a místo toho jsem dostal více filosofie, která knize vůbec neškodila, ale holt jsem čekal něco jiného.

MaxQ
08.06.2021 4 z 5

Na začátku jsem byl nadšený. V polovině přišlo mírné vystřízlivění, ale konec opět nadstandardní. Co mi vadilo? Asi příliš mnoho úvah na úkor akce. Když už tam takový tajemný prostor je, proč se tam jde za celou knihu jenom dvakrát? Ale za přečtení určitě stojí.

Hakkon
04.06.2021

Naozaj nadčasové dielo sci-fi, viac asi by asi ani nebolo nutné dodať. Celým dielom rezonuje masakrálna filozofia, ktorá je neskôr načrtnutá aj v iných pop-kultúrnych dielach. Zem a jej obyvatelia neboli pre nadviazanie kontaktu dosť dobré, "oni" len prišli a odišli a nechali tu len bordel ako turisti prúdiaci cez letnú sezónu na odpočívadlách cestou do Chorvátska. Je to príbech o ľudoch a ľudstve, kde jeho náturu vidno vo výborných kulisách.

Archie
05.05.2021 5 z 5

Teprve po docteni mi postupne dochazelo, o jak genialni dilo se jedna. Pointa samotne Navstevy, pritomnost Pásma a zvlastnich ukazu popsanych "stalkerskou" hantyrkou. Neustala pudova neprijemnost v kontrastu cloveka s necim CIZIM. Silny, metaforicky, otevreny zaver. Bez zbytecneho dovysvetlovani, na 140 stranach, s ježibabím rosolem.

Corso
03.04.2021 5 z 5

Zhltol som to za dva dni, co je na mna rapid speed. Putavy styl. Modlim sa aby teraz Triton zazil rozum a vydal neupravene originaly aj ostatnych diel. Vsetcia sme doma mali niektore z predoslych vydani, nie zeby boli zle, alebo boli az tak rozdielne od tohto. Ale ked viete ze je to cenzurovane, vzdy mate na pamati ze je to len taky odraz v zrkadle, navyse s nechcenym makeupom.
Samotna kniha je kult. Strugacki boli to najlepsie co fantastika sovietskeho zvazu ponukala, a Piknik je to najlepsie od nich. Opisy ciest tajomnou zonou si navzdy zapamatate. A pritom sa to cele nehra na velku literaturu. Hoci zona mala lezat niekde v zapadnom svete, stale to velmi pripomina vychod. Nejake indicie tam su, (stvorcove kralovske bankovky so slecnou s vencom :) A paci sa mi ze ako by sa ponukalo, nejdeme za objavmi a vysvetleniami. Zona je stale divna, smrt ciha meter od vas a neviete to. Artefakty su zahadne. Chcelo to pokracovania.
PS: Mimochodom Strugackym sa podarilo vystruhat asi najzvlastnejsich zombikov vsetkych cias! Vtedy sa ale este nevolali zombie.
PS2: Redrickova dcera je familiarne volana Opicka, co ma privadza k myslienke, ci to nie je vlastne Fantozzi.

MarqueeMoon
01.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Oceňujem hlavne nápad a atmosféru Stalkera (hlavne spočiatku), všetko v náznakoch, človek stále čaká, čo odkryjú ďalšie stránky, až sa dostávame k bodu, kde profesor Pillman diskutuje v krčme s Noonanom - toto je pre mňa vrchol knihy a tu mi hlava aj predstavivosť najviac pracovala. Potom to už začalo byť o tom istom a s knihou to u mňa šlo z kopca, jednak dejovo to bolo jalové (nechcelo sa mi už čítať o lysinách, huspeninách a o tom ako sa hrdina za asi 8 rokov nikam nepohol, iba šiel zrazu do pásma pre zlatú guľu) a nič prevratné/zaujímavé čo do mozaiky hlavnej aj vedľajších postáv nepribudlo. Záver slabý, všetko to hneď vyšumelo keďže dobrá myšlienka nebola lepšie podporená príbehom od približne polovice knihy.

Leona333
22.03.2021 4 z 5

Kniha vybraná díky doporučení. A musím zkonstatovat, že přečtená na jeden zátah. Toto dřívější, sovětské dílo od sourozenců Strugackijů, je velice čtivé a napínavé... Rozhodně dle mého, hrdě obstálo i v dnešní době moderní sci-fi, či fantasy literatury.

tom2843
02.03.2021 5 z 5

Skvělá a přitom kratičká kniha plná hlubokých myšlenek, dobrodružství, napětí. Po dočtení čtvrté kapitoly jsem hledal ještě pátou, než mi došlo, že jí není potřeba. Místo doslovných popisů je mnoho situací jen načrtnuto, což mě občas docela mátlo, ale zároveň to dalo obrovský prostor mé představivosti. PS: Kniha mě fascinovala od dětství, ale film od Tarkovského mně nudil.

Scathia
01.03.2021 3 z 5

Kniha má zajímavý potenciál, ale zasloužila by si tak o 100 stran navíc, aby prostředí a děj více rozkreslila. Jinak velmi povedené dílo.

nai.ivka
27.02.2021 5 z 5

Jenom mi trošku chyběl popis Agnes, asi jsem hloupá, ale dost dlouho jsem měla dojem, že je tam kočka a děvčátko stejného jména. Škoda, že to nebylo delší.

Thengel
05.02.2021 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knih, jakou jsem kdy četl! Nejen myšlenkami, které se tam objevují (probírá se tam opravdu kde co, od různých morálních otázek, až po smysl života) nebo rychlým spádem děje (možná napomáhá, že je kniha celkem krátká), ale hlavně - naprostý nedostatek popisů a vysvětlování rozproudí naplno čtenářovu fantazii. Vše je zde jen zhruba načrtnuto, plné tajemna. Někomu takový styl psaní nesedne, ale mě se to strašně líbilo. Každý si díky tomu Zónu, artefakty, Agnes a vše ostatní představí jinak.

P.S: Pokud jste dříve viděli film a nelíbil se vám, nenechte se odradit od přečtení knihy! Naopak! Knihu miluji, film mne úplně minul. Řekl bych, že kromě lehké inspirace s knihou nemá vůbec nic společného.

MilaSliacka
01.01.2021 5 z 5

Výborná záležitost přesahující škatulku žánru sci-fi s prvky psychologického románu. Vracím se ke knize jednou za čas, protože mě baví ponořit se do ponuré atmosféry a nechat se unést daleko za hranice mé představivosti. Na rozdíl od jiných kolegů recenzentů tuto knihu považuji za nadčasovou a také za nejlepší dílo bratrů Strugackých.

kirkous
27.12.2020 5 z 5

Vzpomínám si, jak mě v polovině 80. let Piknik u cesty uhranul, byl hodně jiný, než ostatní knihy od Strugackých, které jsem tehdy četl, Tarkovského Stalker to pak jen umocnil, i když už mi v paměti zbyl jen dojem, a nic konkrétního. Obojí bylo už hodně dávno. Dnes jsem se k němu vrátil, k audioknize, protože na čtení nemám pomyšlení, a ejhle, fascinace je tu znova. A mimochodem jsem si u toho uvědomil, jak moc Strugackým vděčí Glukhovskyj ve svém Metru, za střetávání s neznámým, neočekávaným, tajemným, smrtícím, a také s vizí putování za něčím opět neznámým, ale s nadějí.

heavy66
14.11.2020 5 z 5

V polovině 80.tých mě spolužák intelektuál vzal do filmového klubu na Tarkovského. Úplně mě to rozsekalo, nevěděl jsem, co si mám o filmu myslet! Neznám jiný příklad, kdy se film liší od literární předlohy víc než Piknik u cesty od Stalkera.
Knihu jsem četl možná rok po filmu, a rád se k ní vracím dodnes. Žádná prosovětská agitka, ale stručný příběh nabitý dobrodružným dějem, plný skepse, deprese, nihilismu, se zvláštním, alegorickým závěrem.
Poslední kapitola románu se přibližuje Tarkovského filmovému obrazu. Cesta Roda a Artura Pásmem za zlatou koulí je pro mě alegorií Křížové cesty, plná zastávek, pádů a utrpení, zpytování svědomí, oběti a vykoupení!
„Štěstí pro všechny, zadarmo, a nikdo ať neodejde s prázdnou!“

Ivan F
11.10.2020 3 z 5

Je až s podivom, ako niektoré knihy dokážu zostarnúť. To je aj príklad Stalkera, ktorý pred pol storočím mohol spôsobiť poprask v svete sci-fi, ale v súčasnosti je to tak dobrá kniha, ako zvetrané pivo. Čo som si všimol vo viacerých starých SF kusoch je to, že sa v nich zapaľuje jedna cigareta od druhej, ako aj tu - asi to má byť chlapským postojom plus množstvo alkoholu v krvi, my sme vzor. Osobne mám veľmi negatívny postoj k fajčeniu a z môjho pohľadu do SF nepatrí. Okrem toho si nemyslím, že v budúcnosti budú cigarety existovať. Čo sa týka samotnej knihy, tak je taká nijaká. Nebudem porovnávať s inými knihami, no v rámci SF žánru je to taký šedivý priemer a kniha v súčasnosti už len ťaží zo svojho "kultu". Naopak, čo veľmi oceňujem je to, že autori nechali veľký priestor čitateľovej predstavivosti, mnohé je len naznačené alebo nevysvetlené a tak si každý z nás môže domyslieť úplne niečo iné a zodpovedať si otázky po svojom. A ešte oceňujem preklad, ten je excelentný.

mataj
26.09.2020 4 z 5

(audiokniha) Hodně zajímavé dílo, které vtáhne do děje hned od začátku. A i když mnohé je jenom naznačené a otevřené (nevysvětlené), nic to neubírá na napínavosti příběhu.

Lanley
11.09.2020 4 z 5

Četl jsem již dávno. I po těch letech mám ale z knihy v sobě zvláštní pocit. Kniha mě zasáhla, téma je skvělé. Autoři nechávají velký prostor čtenářově vlastní představivosti, což je podle mě u tohoto žánru v pořádku. Pořád se ale nemohu zbavit určitého pocitu prázdnoty z této knihy. (Což byl možná záměr autorů?) Určitě stojí za přečtení...