Stalker

Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31113/bmid_stalker-qjk-31113.jpg 4 1470 241

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

luccil
13.12.2018 4 z 5

Za me pekna knizka, jen ten konec me zklamal. Ale myslenka Pikniku u cesty me nadchla.

Vesmich
11.11.2018 5 z 5

Nádhera a těžko tomu pro sebe hledám žánrovou konkurenci. Jak si galaktická mládež udělala piknik kdesi na palouku u cesty..."Štěstí zadarmo pro všechny a nikdo ať neodejde s prázdnou."

mosem
03.11.2018 3 z 5

Nejsem pravidelným čtenářem sci-fi, možná proto se mi tahle knížka četla poměrně obtížně, a začínal jsem s ní několikrát. Viděl jsem ale její divadelní zpracování, které mně přišlo mnohem srozumitelnější, snad i dramatičtější. Není to však žádné objektivní hodnocení knížky, jen osobní pocit...a možná poznání, že tento typ literatury není pro mne tím pravým. Moje škoda....a přeju potěšení každému, koho tahle knížka nadchla.

tlllk
28.10.2018 3 z 5

Poznáte ten pocit, keď zbadáte moderné umelecké dielo nad ktorým sa rozplývajú všetci kritici , ale vy v tom vidíte iba machuľu. Dokonca som si prečítal ešte pár recenzií, či som niečo neprehliadol, ale s ohľadom na rok vydania mi ostala v hlave iba posledná veta, ktorú akoby súdruh Roderick adresoval bohu a nie neznámej entite. Samotná idea knihy nebola zlá, ale v poslednej dobe som čítal lepšie - odvážnejšie diela na túto tému.

OdvaznyMladyMuz
05.10.2018 5 z 5

Dlouho jsem se těšil, až se na tuto knihu vrhnu. A nakonec jsem ji ani nehltal. Prostě jsem ji polknul a teď prahnu po nášupu, který asi jen tak nedostanu. Snad můj hlad ukojí film.

Nevimm
19.09.2018 3 z 5

na mě moc filozofie a málo akce ale i tak se to dobře četlo 3/5

Janadvorackova
17.09.2018 3 z 5

Moje první setkání s bratry bylo velmi příjemné :).
Knížka je poměrně útlá, ale takových informací, co je v ní nahňahňáno. Origoš svět, zajímavé jsou i ty hnusné věci za plotem.
A Rusové mají takový zvláštní druh optimismu, který ale vůbec není optimistický :). Jen mi tak připadá - asi další šalba.

penthyn4419
04.09.2018 5 z 5

Jsou knížky, které si zamiluju kvůli příběhu a jsou knížky, které si zamiluju kvůli myšlence.
Pásmo, záhadné prostředí, jež si autoři vybrali pro svůj příběh, bylo natolik zajímavé a fascinující, že příběh, díky kterému jsem mohl do pásma alespoň trochu nahlédnout mě chytl, jako málokterý jiný. Ale kdyby měla knížka jen příběh (a prostředí), řekl bych o ní pouze tolik, že se výborně četla. Samotná myšlenka pikniku mi v hlavě utkvěla asi nejvíc. Co když je pásmo jen hromada odpadků, které nám tady nechala cizí rasa, natolik vyspělá, že jsme jim nestáli ani za pokus se s námi dorozumět?

LenkaKT
04.09.2018 4 z 5

Dobrá, poctivá, stará sci-fi. A myslím, že kdyby nás někdo navštívil, v pásmu a kolem pásma by se dělo něco velmi podobného ději knihy.

dRobert
19.08.2018 5 z 5

Strugačtí byli úžasnou anomálií v sovětském prostředí a Stalker je dechberoucí anomálií v jejich díle. Nechápu, že to cenzoři pustili a zajímalo by mne, zda byla nějaká šuplíková verze. Četl jsem to za socíku a čtu to i dnes. Nezapomenutelné. Film jsem poprvé sledoval s naprostým nepochopením, a i po letech si myslím, že to jsou dvě velmi odlišná díla formou i obsahem. Kniha je seškrtaná na kost a každé slovo platí. Autorský název "Piknik u cesty" je mnohem pravdivější.

vitaly0472
29.07.2018 5 z 5

Nejdřív jsem viděl film. Pověst jsem četl až potom. Film na mě udělal silnější dojem. Myšlenka, pointa, je stejná, podobná. Těším se na hru.

Mooneylan
09.07.2018 5 z 5

Nejlepší! Škoda, že je příběh tak kratičký, snesla bych klidně celou sérii.

jaroiva
02.07.2018 1 z 5

Zezačátku mě to chvíli i bavilo, ale čím dál dál jsem se víc a víc ztrácela a vlastně jsem to vůbec asi nepochopila.
Kdysi jsem hodně četla ruskou sci-fi - ono tady ani moc jiného nebylo - a často se mi to i dost líbilo ... takže bych neřekla, že je to národností autorů.
Spíš se tohle nějak nesešlo s mým chápáním.
Zdá se mi, že v knížce bylo pár dobrých nápadů, ale v textu se mi nějak už ztratily, takže po dočtení z knížky nevím vlastně nic, zbyl mi jen jeden dojem - rozsol...

CharlesWard
25.06.2018 3 z 5

To co autoři na začátku docela pracně budují a v prostředku poměrně zdařile rozšiřují, je satanžel zcela popřeno divným koncem. Škoda, začáteční atmosféra byla zdařile vykreslená, a konec tak působí jako pěst na oko!

Cryptkeeper
04.06.2018 4 z 5

Výborně ponuré,mrazivé. Atmosféra,která by se dala krájet. Škoda jen,že kniha nebyla obsáhlejší,co se výprav do "Pásma" týče.

thefreakinside
30.05.2018

To si k nám takhle jednou přiletí emzáci na Návštěvu, aby si uspořádali Piknik u cesty, a po své intergalaktické párty za sebou zanechají pouze Pásmo technologicko-biologického odpadu, který nedá spát žádnému, do morku oddanému a ostřílenému, Stalkerovi, stejně tak naivnímu zelenáčovi prahnoucímu po kousku slávy, uznání, respektu a plného měšce.

Stalkeři nejsou nic jiného, než průzkumnici neznámého, hledači pokladů, žoldáci, jež touží po vyhřátých zlaťácích v kapse, novodobí archeologové, kteří místo pravěkých fosílií odkrývají tajemství zavlečených z jiného světa, často ale na svých honbách za kořistí zaplatí nejvyšší cenu. Pásmo je smrtelné, mění fyzikální zákony i duše těch, kteří se odváží vstoupit.

Kniha vybízí k mnoha otázkám, ale odpovědí se dostává minimum. Na námětu by se dalo stavět hodně vysoko, nezodpovězené otázky však jen podtrhují atmosféru a klima knihy. Nejsme sami, možná nás pozorují, možná o nás nevědí, nebo pro ně nejsme ničím jiným, než bezvýznamným potěrem. A možná je to úplně jinak.

"Z nebe nám spadly odpovědi na otázky, které si ještě neumíme položit."

SteveP1
09.05.2018 3 z 5

Tak tohle mě bohužel moc nesedlo ani moc nebavilo.
Souhlas s komentářem SONP.

SONP
27.04.2018 3 z 5

Ke kultovním knihám se píše komentář poměrně špatně - buď dáte automaticky pět hvězdiček, ale pak to vlastně není váš názor na knihu, anebo dáte míň a sesypou se na vás všichni fanoušci a budou vám spílat do literárních ignorantů a milovníků braku. Osobně jsem se nikdy netajil, že jsem byl vždycky spíš příznivcem brakové sci-fi, než té přísně intelektuální. Nikdy jsem se třeba nestal příznivcem Bradburyho, a právě k němu bych Piknik u Cesty přirovnal - obtížně čitelné, příliš komplikovaný jazyk, neodsýpající příběh. Z podobného soudku je pro mně taky Lemův Solaris - podobně jako v tamních popisných pasážích o úkazech na planetě se tu Strugačtí na mnoha a mnoha stránkách přehrabují v surreálnu, které panuje v pásmu. Asi ne náhodou si obě dílka vzal na paškál Tarkovskij a natočil z nich dva pro mě zcela nestravitelné, leč rovněž kultovní sci-fi filmy.
Moje výsledné hodnocení je průměrné, protože otevřeně přiznávám, že jsem se většinu knihu trochu nudil při utápění v básnickém popisnu a nedostatku příběhu. 3 hvězdy dávám za zábavnou úvodní výpravu do pásma v "papuči" a za Pillmanovy úvahy o Hostech, které jsou možná to jediné pravé sci-fi v knize. To ostatní je pro mě asi vysoká lyrika, na kterou nestačím (a nechci stačit). Moje setkání s bratry Strugackými cca po 30 letech (naposledy jsem v dětství četl Špunta) tedy nedopadlo úplně ideálně - možná příště. 60%

uzasna
29.03.2018 5 z 5

Krásne pútavé dielo. Tie myšlienky ktoré obsahuje vás prevalcujú,hlava vám bude makať na plné obrátky. Predstavivosť si toto za klobúk nedá. Originálny štýl písania, jazyk ktorý vás chytí a nepustí. Myšlienky ktoré sú tu podané len tak ,,mimochodom ,, majú veľkú silu a význam nech ste kýmkoľvek . Piknik ako názov to vystihuje celkom presne. Bol to iba Piknik . Zastávka. Nič viac. A ten koniec ? Nechýba mi tam žiadny koniec.

kap66
06.03.2018 5 z 5

"Z nebe nám spadly odpovědi na otázky, které si ještě neumíme položit." Geniální.
Tato knížka (a Bulgakovův Mistr a Markétka) mně - otrávené vnucováním sovětských autorů - ukázala, jak výborná může být - a je - ruská literatura. To bylo před 30 lety. Tehdy mi přišel perfektní hlavně základ: ne v dalekém vesmíru, ale na ulici, v rodném městě - dříve notoricky známém a prochozeném - jsou najednou (snad opravdu kvůli pikniku pořádaném bytostmi, které nás ani nezaznamenaly?!) smrtelná nebezpečí, tak zvláštní a tak krásně nazývaná: komáří mýtina, ježibabí rosol... Ale stojí za to je překonat, kvůli dudlíkům, skořepinám, zlaté kouli a spoustě dalších, jejichž podstatu - čert to vem - nechápeme, ale jdou přece tak dobře využívat...
Tohle všechno jsem si při dnešní četbě znovu užila - a ještě k tomu mi to po desetiletích tak dobře zapadlo do sebe. Naopak jako kdyby mi z nebe (ba ne, to od Strugackých!) spadly otázky, na které těch 30 let hledám odpovědi: co jsme my lidi zač? Jdeme tou správnou cestou? Zničíme se už brzy, nebo až trochu později? Co když nás nějaké mimozemské bytosti už viděly - a radši rychle utekly (teda až po tom pikniku) ...
Ne, nelekejte se, filozofická knížka to není, tedy pokud nechcete; je to především napínavá sci-fi, jedna z nejlepších. Pro mě zcela jistě.