Stalker

Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31113/bmid_stalker-qjk-31113.jpg 4 1469 241

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

ijcro
12.04.2022 5 z 5

Piknik je už podle jména nadčasové dílko, které dalo světu nový odstín žánru.
Jak prosté... jako když roztočíte globus a párkrát na něj z dálky vystřelíte. A vzniknou zóny!
Autoři dali ve svých náznacích velký prostor čtenářově představivosti, ale je tam cítit ta široká ruská duše i s nějakými temnějšími záblesky sovětského povětří. Bohužel k tomu patří i to částečně sklouznutí k úvahám o životě, bytí a nebytí, štěstí i neštěstí...

Doporučuji :)

(ovšem méně již těm, kteří jsou zvyklí na spektákly hollywoodského střihu s bombastickými happyendy)

DaNDee
29.03.2022 5 z 5

K přečtení Stalkera mě inspirovala stejnojmenná skvěle atmosferická postapokalyptická počítačová hra. Právě na základě této knihy byla série S.T.A.L.K.E.R. vymyšlena. Děj knihy je realističtější než jsem čekal, kvůli čemuž jsem si zprvu myslel, že mi to čtení znepříjmení. Nakonec jsem si ale povídku užil i bez toho. Atmosféra přípravy i samotné mise je skvěle ponuře vykreslena, stejně tak jako postavy. Mrzí mě, že kniha není delší! Slušelo by jí alespoň 500 stránek nebo možná spíše pokračování. Člověk jí má rychle přečtenou a přijde mu, jakoby to nebylo stránek ani 50.

slawa.cap
27.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu.
Myslel jsem že kniha je tak z roku 2010 a během příběhu jsem se divil že stalkeři nepoužívají vysílačky, nebo mimo pásmo mobily. Dalo mi to smysl až jsem se podíval kdy kniha vznikla. Zmýlil jsem se o 40 let :)
Kniha nestárne, jak píšu, téměř se nedá odhadnout doba vzniku. Příběh je neuvěřitelně poutavý a, pro mně, bez větších logických chyb. Jediné co se mi nelíbilo byly velké časové skoky v ději.
A závěr, pochopil jsem proč na to Rod kývl, ale nakonec se zachoval jako bezcharakterní zmrd a nakonec si asi nepřál ani to proč tam šel. Navíc Mrchožroutovi způsobil to proč ke kouli vlastně sám šel.

Aleen
06.03.2022 4 z 5

Bratři Strugačtí jsou pro mě sentiment. První sci-fi kniha mého života (před hóóódně lety) byla od nich. Možná i proto jsem velmi nekritická a nadšená čtenářka, nebo prostě uměli napsat skvělý příběh, jak to naznačují i mnohá ocenění, která získali. Ať je to jak chce, tenhle román s velkým přesahem žánru, mně bavil. Zírala jsem nad fantazií, která umožnila vymyslet všechna ta "udělátka" mimozemšťanů a oceňovala jsem etické poselství. Hrdinům člověk naprosto věří jejich myšlenkové pochody, činy a pocity. Takové typicky ruské mi to přišlo.

Michal___
19.12.2021 4 z 5

Ťažko uveriť, že toto bolo napísané ešte pred mojím narodením... Útla kniha plná tajomna, šťavnatého jazyka stalkerov, túžby po "skořepinách" a predovšetkým Pásma. Pásma, ktoré sa objavilo na Zemi, má svoje vlastné pravidlá a zákony a neodpúšťa chybný krok. Vystúpi len pár postáv, ich charaktery sú iba načrtnuté, no o to intenzívnejšie sa rieši ich vzťah k tomu záhadnému kúsku zeme. Príbeh je ako skica, ktorú si čitateľ musí domaľovať sám. Nie veľmi sa mi to podarilo, ale celkový dojem - dobrý.
Nenavštevujem často v knižniciach oddelenia sci-fi. Už však viem, že sa tam pomotám častejšie. Po Pikniku pri ceste si snáď vyrazím na Dunu, a potom si s Enderom zahrám jeho hru. Knižničný personál možno spozoruje, že si domov požičiavam knihy iného žánru ako dosiaľ. Ale nech! Vyhovorím sa na Strugackých. Veď koniec-koncov, oni za to môžu...

opic 12
30.11.2021 5 z 5

Už nějakou dobu tu žijeme vedle ní.To tenkrát když to žuchlo z nebe na Zem.Samozřejmě.Na všechno se zvykne.Prostě to tak mušíte brát.
Stalker ten těžký život má.
Tak on ráno vstane.Někdy ty zuby když je čas.Hygiena na to on nikdy moc nebyl.Sem tam někoho potká.Prohodí něco slov.Zmizí v nalejvárně místní knajpě.
Pak si jako odskočí za čáru pro nějaký ty emzácký pohozený krámy.Dá si bacha na močály a ty zrádnější magnetický díry.Vobčas to někdo vodsere to dá rozum.Návrat domů.Hlídka vobcující v dáli.Ono se totiž nic tahat ven nesmí.Samozřejmě se to dělá.Prospěch pro vobě strany.Co se nemá tak se vždycky bude dělat.Ted ještě udávit nasbírané součástky a dostat za to tučnou odměnu plus nějakej bakšiš.
Jak ten se vám někdy zleje.Zpátky do díry.Děvky ty to znaj.Manželka už vyhlíží s válečkem...ne jen vyhlíží.Zatím.Chce mu oznámit tu novinu plus jen tak mezi dveřmi.Máš mě ještě vůbec rád ?
A fůůůůůůůůrt dál.Dokud se něco neposere.A vono ho to tam furt táhne.Nejdřív love a pak věda.Nejlepší místo na Zemi.Zaplivanej bar a fylosofííííííííje u škopku.Jo pod vobraz.Mlha.Zatmění.A co děti ? Mají si kde hrát ?
Čas tu však běží a každému jinak.Mimo oblast i v ní a ten lidskej čas vo tom žádná.
Mimoděk se tu zastavili.Něco z nich vypadlo a ted z toho bude lidstvo těžit.Nojo ale bude to za to stát.Bude to k dobru a nebo si zadělává na problémy ?
A co na to Zona ? Co na to dobří Stalkeři skrývající se v bludištích nástrah ? Co na to srdce ? Vnitřní zony lidských zákoutí a tělesných schránek ve kterých je skrytá duše ? Nojo ale co to vlastně je ??
Každá návštěva uvnitř něco zanechá.Jednoduše skrytě z ní cosi vyzařuje.Jen tam snad můžeme být jaksi svobodní.Plnější vyrovnanější naplnující.Jakási posedlost.Jedinná snad jistota v tomto chaosu kterému jsme nastolili jakýsi řád.On snad někdy byl nějaký potřeba nastolit ?
................
Piknik ve vyleštěné podobě.Strugačtí bez cenzury.
Tohle je z jiného soudku žánru.Jde tu o něco jiného a klasické klišé s E.T. nečekejte.Pozadí a kulisa s přesahem jak to tak bývá u těchto bratrů.
Žádné odpovědi.Jen naznačují.Mezi řádky.Arkadij a Boris o pomíjivých věcech a ještě dál.
Postavy a charaktery sice jen načrtnuté ale o to živější.Nedokonalý pochybující plni vlastních nedokonalých skrytých oblastí bez hranic.Dýcháte chlastáte plkáte přežíváte jako oni.Žít se musí.
Východní dílo nepopiratelných kvalit.
I spisovatel LEM žasnul.Ted mohou i další generace fanoušků.

krnoha
11.11.2021 5 z 5

Moc se mi to líbí, jako všechno do Strugackých. Někde na zeměkouli je místo, které navštívili výletníci z jiné civilizace a když odlétli, zůstaly tam po nich zapomenuté a možná napůl rozbité hračky. Dějou se tam věci krásné a smrtelně nebezpečné. Ty věci jsou popsány s báječnou fantazií jako u Strugackých skoro vždycky. Uprostřed všeho je Zlatá koule, která funguje jako plnička přání. Trochu sci-fi, trochu pohádka, trochu surrealismus. Celkově bych řekl zajímavá a nečekaná atmosféra toho světa, ve kterém se to jako odehrává. Příběh končí krásně a nelogicky modlitbou. Prvotní modlitbou, kterou se občas modlíme všichni, marxisti i mohamedáni. Kdo jiný než Zlatá koule by nám ji mohl splnit?

Nerevanin
23.10.2021 2 z 5

Při prohlížení ostatních recenzí se mi zdá, že jsem patrně něco nepochopila. Kniha mi připadala, že má velmi dobrý námět, nicméně jeho provedení mi připadalo polovičaté a jako vyplýtvaný potenciál. Nemám ráda, když v knihách z žánru scifi či fantasy si čtenář musí mnoho věcí vymýšlet o "lore" světa, což je případ této knihy. Knihu jsem dočetla jen kvůli tomu, že mi ji půjčil přítel a chtěl si o ní pak popovídat, jinak bych ji vzdala nejpozději v polovině.

Metla
17.10.2021 4 z 5

Jedno z těch děl, na kterém si praděda Čas zpřelámal zubní protézu. Pásmo bratří Strugackých fascinovalo náctiletou Metličku, což není až tak divné - tehdy mě nadchla skoro každá kniha z žánru fantastiky. Ovšem pokročilá Metla s notně jetými štětinami, tu si kolem prstu omotá málokdo a máloco. „Stalker“ to zvládnul, opět jsem s povislou spodní čelistí procházela tou poznamenanou oblastí, kde se znepokojivé jevy střídají s vyloženě děsivými. Lidský mamon a touha po poznání jsou však silnější než strach, Pásmo tudíž nemá nouzi o návštěvníky z řad vědců či lovců artefaktů… a tím pádem ani o oběti.
Ještě víc než před lety mě poněkud dráždila ruská zádumčivost, nihilismus, neschopnost vnímat svět pozitivně, byť v závěru byla vykřesána jiskra naděje. To souvisí především s hlavní postavou, nedokázala jsem si Rodericka (a vlastně nikoho) oblíbit. Ve spojení s nadbytkem filozofování, někdy zajímavého, jindy vyvolávajícího rezignovaný povzdech nebo zívnutí, zdráhám se připlácnout pátou hvězdu. Na můj vkus je v knize dost stránek, kdy jsem se bavila jen na půl plynu, ač ty dechberoucí naštěstí dominují. Také souhlasím s připomínkou čtenáře Eldar80, že prostředí Sovětského svazu by Stalkerovi sedělo lépe, než jakési univerzální anglické (?) maloměsto. Možná to za pár týdnů (měsíců, roků) přehodnotím, momentálně mi k hranici 85% jedna matička chybí.

ludek7426
07.10.2021 5 z 5

Konečně zpátky v Zóně. Tentokrát v úplné, necenzurované verzi. Vždy mi moje vydání z roku 1985 připadalo osekané, krátké, nedořečené. Ale vše co mi chybělo v knize jsem tehdy našel v geniálním Tarkovského filmu.
Teď se obě linie příběhu spojily.
Mlha, koleje,rezavé důlní vozíky, podivný křik v dálce a čekající Zóna. A Stalker, průvodce mezi dvěma světy. Vezme vás do těch míst kde se každý může podívat sám na sebe, a do sebe. Potkáte tam to, co si sami v sobě přinesete.
Tahle kniha je stejná jako Zóna. Někdo v ní vidí jen nezajímavý, podivný, krátký příběh. A někomu zase přečtení změnilo celý svět.

Pablo70
03.10.2021 5 z 5

Piknik po 1199.: ...tak třeba jdete lesem v našich horách a najednou narazíte na to místo, kam chodí turisti na malou i velkou, ježibabí rosol na vás číhá tu i tamhle, nebo na ta hrozná místa neudržovaných odpočívadel, kde lidi odhodí do křovíčka cokoli… Sajuz něrušímij byl určitě takovými místy prošpikovaný a Strugačtí si dodali odvahy napsat něco, co popírá tu slavnou poučku „člověk, to zní hrdě“, jestli nevíte vo co de, zkuste ty líbezné sci-fi Jefremova plné komunisticky nádherně vyspělých lidí. Ovšem je pravda, že pokrok se nedá zastavit a vědci v druhé polovině 60.let předpovídali exponencionální růst lidstva, takže jsme už dávno měli létat na dovolenou na Měsíc nebo Mars, jak chcete. A jestli jste četli Dänikena či Součka, víte, jak záhadologie z dějin lidstva mávala planetou: byli tu? Obří stavby, nečekané katastrofy atd. Kdo za tím VE SKUTEČNOSTI stojí? Staré mýty ve starých knihách musely být reintepretovány v světle pokroku poznání!
Ovšem stalker se bohům neklaní, dobývá si živobytí. A vědci z knihy dávají otázky hodně klíčové, to tu asi dost čtenářů nějak přehlédlo. Samozřejmě se jim zdá i zadrátované Pásmo nějak cizí, to v Šengenu nepoznali (ale už se zase drátují hranice)! My starší jsme byli zadrátovaní celá desetiletí. A co se týká odporných skládek – panečku, těch bývalo neurekom. Ovšem jsou tu noví borci, kteří planetu ještě víc srážejí na kolena, Adams nechá zlikvidovat Zemi, protože překáží galaktické dálnici, zatímco jeho hrdina si právě lehá před bagr, aby bránil svůj malý milý domeček…
Odpovědi na Fermiho paradox (kde tedy všichni vesmířané jsou?) dávají i moderní sci-fi Liou Cch´-sina Problém tří planet, z vědců se tím zabýval i slavný S. Hawking.
Ovšem i skládky se dají uklidit (ukliďte planetu!) a tak přijde vhod závěrečná premisa stalkera, která je, řekl bych až buddhistická! Koneckonců: musíme si fandit, ne?

playada
29.09.2021 5 z 5

Trochu mi to připomnělo film Total recal se Schwarcim... Takový divný pásmo, s dívnýma existencema a kde se daj sehnat všelijaký věcičky. Příběh hodně postavený na představivosti, asi se ani nebudu dívat na film, abych si to nepokazila.

mol378
20.09.2021 4 z 5

Ačkoliv sci-fi není můj zvlášť oblíbený žánr a moc se v něm nevyznám, sem tam si něco střihnu a tohle mě pobavilo moc. Taková old school, slušná, nekrvavá, nehulvátská, hravá, napínavá tak přiměřeně. Atmosféra postupem času houstla, potěšili mě mrtví nemrtví tak trochu ve stylu K. J. Erbena nebo J. Havlíčka. A taky huňatá holčička. A ta věčná lidská touha po šťastném životě a schopnost přežít cokoli. Rusové překvapili! Asi od autorů ještě něco zkusím.

postoran-CZ
14.09.2021 3 z 5

Postapo není úplně věc, kterou bych pravidelně četl, ale přesto jsem tuto knihu chtěl zkusit. Téma i námět velice zajímavé. Podobně jako v Glukhovského Metru to vypadalo na začátku zajímavě. Ale nakonec ... Nakonec jsem se tím nějak nemohl pročíst. Druhá půlka mi připomínala spíše soupis úvah autorů vložený do monologů jednotlivých postav.
Bohužel jen tři hvězdy, více dát nemohu.

ajucha
29.08.2021 5 z 5

Koupila jsem si nejnovější vydání s novým a prý nejlepším překladem. Je to klasika, no. Co k tomu dodat? Jako u každé klasiky světové sci-fi tomu není moc co vytknout. Snad jediná věc mě trochu rušila. Děj se odehrával na západě, ale na každé stránce bylo vidět, že je to jen západ, jak si ho autoři uvěznění na východě představují. Atmosféra byla prostě příliš "ruská". Ale vzhledem k historii knihy to vlastně není ani na škodu.

pazdy15
20.08.2021 3 z 5

Velice slušný námět a téma, pro nás postapo hlavy jako dělanej, avšak tý akce tam bylo na mě pomálu. Čekal jsem pecku od který se neodlepím, ale od půlky to jde nějak do kelu. Monology o přemýšlení, hledání sama sebe atd atd. Nicméně je to stále knížka hodná přečtení, je to klasika, bratři !

tonysojka
02.08.2021 5 z 5

Četl jsem asi na přelomu osmdesátých a devadesátých let v prvním i druhém vydání a dodnes nezapomněl. Tudíž koupit a přečíst tenhle překlad úplného originálního nezkráceného textu s dvěma předmluvami a doslovem bylo pro mě radostnou událostí.
Na své si přijdou ti, kteří rádi u čtení přemýšlejí i ti, co rádi temné akční sci-fi.
Kvalita prověřená časem i konkurencí.

gretl74
01.08.2021 3 z 5

Určité kvality tomuhle dílku samozřejmě upřít nemůžu, ale nebyl to prostě můj šálek čaje, nedokázala jsem se začíst, neumírala jsem touhou po další a další kapitolce. Jsem odkojená fantasy literaturou a sci-fi mě víceméně míjelo (pokud nepočítám verneovky), a asi to tak už zůstane. Plus za to, když si uvědomím, kdy kniha vznikla. A půl bodíku za vykreslení atmosféry. 3,5 *

Kasperle
31.07.2021 3 z 5

Hlavní nápad knihy je výtečný. Popisy Pásma a přilehlých opuštěných oblastí jsou také velmi dobré a atmosférické. Motivy jednání postav či jejich psychologie jsou však mělké a nejasné. A některé dialogy připomínají vycpávkové plkání. Takže spíš taková dobrodružná četba, kde je filosofování spíše rušivým prvkem. Ale s ohledem na dobu a místo vzniku jde o solidní čtení.
V hlavě mi utkvěla ještě jedna věc - snad na každé stránce se vykouří aspoň jedna cigareta.

sarka9190
28.07.2021 4 z 5

Dala bych pět hvězdiček, kdyby byla knížka o půlku delší:) Bavila mne víc jak Solaris od Lema, ačkoliv co do myšlenky, jsou obě díla stejně skvostna, jen Piknik je pro mne o dost ctivejsi. Otevřený konec mi nevadí, ono se to stejně uzavřít nedá, těžko si představit,, žili šťastně až do smrti,, zkrátka u těchto děl žádný konec neočekávám. Film jsem neviděla, pc hru nahranou nemám, zato hrajeme deskovou hru Zóna, volně inspirovanou tímto světem. A světe div se, když jsem otevřela knížku, hned na mě zavanula známá průzkumnicka post apo atmosféra. Takže za mne jasná srdcovka.