Stalker

Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31113/bmid_stalker-qjk-31113.jpg 4 1468 241

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

endyamon
08.12.2016 5 z 5

Ten nápad. Ten obyčajný hrdina, ten minimalizmus a priestor pre čitateľovu fantáziu..
Klasika žánru!

Adamson
11.10.2016 5 z 5

Vyborna knížka, okamzite vas pohlti a precte te ji jednim dechem. Libi se mi ze zahrnuje trochu filosofie i psychologie a je to krasne zasazene do SF pribehu. Knihu rozhodne doporucuji a v budoucnu se chystam cist dalsi dila těchto bratru.

sasa.chetan
09.09.2016 5 z 5

prijemné sci fi o post mimozemskom pikniku a Zone.
Životy Stalkerov nestoja skoro za nič, pokiaľ nie sú v Zóne.
Slušne spracovaný motív v Tarkovského filme Stalker

desert.fox
02.09.2016 5 z 5

Inspirativní, lehce záhadný příběh. Výborně napsaná sci-fi.

pafčaodřeky
01.06.2016 3 z 5

Kniha, která se ke mne dostala příliš pozdě. Tohle všechno už jsem četla jinde, jinak a lépe. Vlastně se jedná spíš o povídku, než o román-neurčité obrysy kontaminovaného pásma z mimozemské návštěvy se postupně vynořují, když tu v okamžiku, kdy by děj mohl být konečně zajímavý, přichází poslední stránka. Ano, jistě, klasika povinná pro všechny sci-fi nadšence, mám splněno a jdu si číst američany...

yenda1
22.05.2016 4 z 5

Každá kniha, která člověka coby tvora značně sebestředného a pyšného z této pozice vystrkuje, stojí za přečtení.
Piknik u cesty úspěšně bourá přesvědčení, že se snad mimozemská civilizace cíleně vydala na naší planetu, že bažila po tom nás poznat a ze samé lásky nám tu nechala na spousty krásných předmětů.
Piknik je pořád jenom piknik. Ona civilizace prostě pádila jenom tak kolem. Modrá planeta posloužila za příhodné místečko k občerstvení, k neplánovanému občerstvení. A jako po každém pikniku, na místě jeho konání zbude nějaký odpad. Možná blyštivý, možná zvláštní a pro nás zázračný. Ale pořád odpad a zbytky.

Eridan
16.04.2016 5 z 5

Kniha Stalker (nebo v dřívější edici Piknik u cesty) vás uchvátí hned z několika důvodů:
1) Je psaná svižným jazykem
2) Hlavní charakter není čenobílý klaďas, spíš se pohybuje ve sféře šedých takřka reálných osob
3) ve vykreslení světa (včetně nástrah Pásma) a vynálezů techniky cítíte invenci a obdivuhodnou kreativitu autora
4) kniha má lehký filozofický přesah, myšlenku. Ta je předána nenásilně a poutavě. Přestože mnoho postav mluví o lepších zítřcích a o tom, co by kontakt s mimozemskou civilizací mohlo přinést dobrého, autor nás nenechává na pochybách, že to o čem píše není nudná oslava lidského ega, ale právě pocit zklamání z nebetyčné lidské chamtivosti a přílišné pýchy.
Je to ten druh knih, který ve vás chvíli zůstane.
Doporučuji všemi deseti!

Melic
14.04.2016 4 z 5

Velice podařené sci-fi, kdy autoři popsali v podstatě na pár stránkách prostředí tak dobře, že jsem si ho v mysli dokázal do detailu představit a uvěřil jsem mu jako realistickému. Navíc i zajímavé nápady a myšlenky (piknik).

krakonos.kraken
06.04.2016 5 z 5

Skvělá kniha!

1972Sixo
19.03.2016 5 z 5

Viacvrstvené, kultové scifi dielko s presahom. Cesta o putovaní za "neuskutočniteľnom". Filozofické sci-fi, ale pre každého. Knihu som čítal s slovenčine "Stalker" obsahuje ečte sci-fi poviedku "Zvonka". Také minimalisticke vesmírne scifičko u únose chlapíka na lietajúci tanier a jeho peripetie na ňom. Tiež za 5 hviezd.

qydko
06.03.2016 4 z 5

Ke knize mě přilákala akční drsná hra, kterou jsem jednou v lese zažila. Kniha je drsná, popisy Pásma sugestivní. Jen závěr jsem asi čekala trochu jiný.

jirincz
27.02.2016 3 z 5

Začátek slibný, zakázaná zóna po mimozemské návštěvě plná artefaktů, díky jejichž nelegálnímu donesení se dá hodně zbohatnout. Jenže mi přišlo, že potenciál nebyl úplně využit. Někdo dojde pro artefakt a něco se stane. V podstatě provázaných pár povídek. Ano, hodné pasáží bylo skvělých, člověka vtáhlo. Ale proč nebylo vysvětleno více o dceři či otci hlavního hrdiny. Konec taky nebyl zas tak úchvatný, nebyl ale úplně zlý, když jsem si dočetl na netu dovysvětlení. No a co bych vypíchl, tak se mi líbilo asi jako většině vysvětlení Návštěvy jako Piknuku u cesty.

tany9
17.02.2016

Zajímavý výklad návštěvy mimozemské civilizace a kupčení s jejími pozůstatky.Hlavní hrdina mi byl sympatický, ačkoli v podstatě byl vykreslen jako spíše záporná postava.Zvláštní a nadčasový příběh, jako spousta knížek Strugackých.Nevidím hvězdy, dávám 4.

mochr
12.02.2016 5 z 5

Po přečtení Metra 2033 a 2034, jsem se začal zajímat o Černobyl a narazil na hru Stalker. po několika letech jsem si zahrál na PC hru a po zjištění kde se autoři inspirovali jsem si sehnal knihu Piknik u cesty.
Je to taková zvláštní kniha, relativně krátká ale příběh perfektní.
Rozhodně doporučuji přečíst. 5(5)

Schary
07.02.2016 3 z 5

Kniha mě nějak moc nenadchla, než jsem se stačila do děje zažrat, už to končilo.Určitě jsem četla lepší sci-fi, ale tím neříkám, že je kniha špatná. Možná jsem měla dle komentářů tady i vysoké očekávání. Docela mi vadilo skákání v čase a některé věci mohli autoři více rozebrat a vysvětlit např. dceru Agnes nebo dědu, který se vrátil a jiné věci, které měly potenciál,ale ten nebyl využit. A ani konec není dle mých představ,ale víc psát nebudu, abych nespoilerovala.

Lailath
07.02.2016 5 z 5

Mě to dostalo, taková ta kniha, která mezi spoustou dalších přečtených knih silně zarazí a vytvoří mezník, po kterém navíc člověk hledá něco, co by mu přineslo stejné pocity, stejnou atmosféru, a tak pátrá, ale už to pak nikdy není v tom smyslu ono. Pásmo svou originalitou a strašidelnou zábavností silně zahýbalo s mou představivostí, takový děsivý lunapark plný neviditelných krabiček s překvapením.
A předestřené existencionální myšlenky strachu z nedůležitosti a bezvýznamnosti naparujícího se lidstva. „Možná si nás nevšimli“ je pro nás ale přijatelnější, než „co když ano, a prostě pro ně nejsme ničím zajímaví“. A osoba šinoucí se trhavými pohyby směrem k městu…
Myslím, že jasný konec by toho spoustu zkazil, dopřemýšlel by to za nás. Právě tady ta jistá úspornost se mi líbila, je dán prostor čtenářovi. Atmosférická bublina mi tím nesplaskla a rezonovalo to hodně dlouho.
Pro mě je navíc umocněno vše tím, že jsem od knihy vůbec nic neočekávala, po filmu už se mi do ní nechtělo, protože jsem nečekala nic nového a ejhle! Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četla, nadčasová záležitost.

kralika
03.02.2016 5 z 5

Nejprve jsem viděl Tarkovského film...který jsem pořádně nepochopil, který mě ale dokonale uchvátil. Jeho knižní předloha, kde si Tarkovský vzal jen malinko inspirace, je jiná. Hodně jiná, ale stejně uchvacující.
A ta myšlenka pikniku u cesty? Přesně proto miluju sci-fi...

Mrnda
03.02.2016 5 z 5

Opět krásný pohled na lidstvo, tak to mám rád...

karlo
12.01.2016 5 z 5

Dobré, originální scifi o oblasti, ve které přistanou mimozemšťané a zanechají po sobě spoustu věcí a materiálů s nepochopitelnými vlastnostmi. Oblast je zkoumána vědci a hlídána ostrahou, ale stejně do ní pronikají vykradači. Právě příběhy těchto stalkerů autoři popisují. Nejde o žádné hrdiny, ale naopak spíše o temnější postavy z okraje společnosti. V jedné části knihy jsou nastíněny pěkné filozofické pohledy na toto setkání s mimozemšťany, jedna verze říká, že se zde zastavili a zanechali po sobě odpadky jako lidé po pikniku u cesty. A my lidé se teď jako lesní zvířata nad tím podivujeme.

mihal5570
12.01.2016 5 z 5

Od této autorské dvojice mě nikdy nic nezaujalo. Kromě Pikniku u cesty, je to vynikající knížka, jako kdyby ji psal někdo jiný.