Stalker

Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31113/bmid_stalker-qjk-31113.jpg 4 1469 241

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

Pablo Kral
04.03.2018 4 z 5

Úžasná párty v Pásmu (průzkum skořepiny, nebo zlaté koule), i mimo něj, organizovaný zmatek, jadrný až zdivočelý jazyk, vůkol plíživé přízraky lepící se harmondským kovbojům-stalkerům na jejich vlastní stíny, nejedna ztrestaná sklenička něčeho ostřejšího..., ano - tohle je dostatečně šílené, aby bylo pravděpodobné, že je to pravdivé. Roderick Shoehardt a jeho mistrovské přemety nikdy nezůstanou pravověrnými příznivci sci-fi zapomenuty. Tato divočina, tato adventůra na kvadrát prostě musí dislokovat čtenáře do dvou táborů - příznivců a odpůrců Pásma, a ovšem i samotných bratří Strugatských. Je v tom něco majestátního, optiku růžových brýlí bych však preventivně vyhodil tam kam patří - na smetiště dějin sci-fi. Strugačtí nebyli ani první ani jediní kdo si svého času pohrávali s myšlenkou napsat drsňáckou ódu na sci-fi. Dobrá práce. Ale čtyři hvězdy nejvěrněji vystihují, co si o kvalitě knihy myslím. Jsem totiž svátečním sci-fistou a jazykově mně vyhovují uhlazenější a srozumitelnější díla (Simak, Asimov, Wells, Wyndham, Petiška...). Jazyk pružný a svižný, ošlehaný ostrými větry dujícími z Pásma, na můj vkus však krapet komplikovaný, ale neurazil. Dobrý. Možná to časem dám ještě jednou, přestože mít tohle vrcholné dílo bratří Strugackých v krvi není žádná výhra - mohli by vás totiž nakazit ježibabí rosol nebo superhmotní moskyti z komáří mýtiny...

OldFirehand
17.02.2018 5 z 5

Kniha je označovaná za klasické dielo sci-fi žánru.
Pritom sa nepodobá na žiadne iné.
To je ono!

Tétéčko
08.02.2018 4 z 5

Pro mne velmi netypické sci-fi. Opravdu originální, moc mě zaujalo, a protože jsem tyto bratry neznala, jdu se podívat po další knize.

Vojta00
06.02.2018 5 z 5

Prvotřídní fantaskní povídka z per možná nejlepších autorů tohoto žánru vůbec. Pokud jste obeznámeni s prací bratří Strugackých pak již jistě očekáváte jejich charakteristický vytříbený styl. Pokud je tato kniha vaše první setkání s touto autorskou dvojicí pak vás možná překvapí, že ačkoli obsahuje velké množství nápadů a mnoho alegorií na širokou škálu sociálních i jiných otázek, na rozdíl od jiných autorů vám Arkadij a Boris nenabízí žádné své odpovědi, ale nechávají celé vyznění příběhu jen na vás.

_Peprmintka_
13.12.2017 2 z 5

Tak z téhle knihy jsem zmatená jako lesní včela. Zakoupila jsem Piknik z jakési fanouškovské povinnosti kvůli stalkerovské herní sérii v očekávání, že s černobylskou Zónou najdu pramálo společného. Nenašla jsem téměř nic, krom šíleného zklamání.
Obecně mám v knihách ráda nejasný děj, kdy mě autor nechává šrotovat co se jak stalo, kde to jsem a o čem že to čtu. Ale tady mi prostě neseplo, nikde. Neodkázala jsem se začíst, nedokázala jsem si od sebe odlišit postavy, nedokázala jsem si představit jedinou situaci, protože jsem nevěděla jak a po dočtení ve mě nezůstal snad jediný dojem, hlava prázdná, naprosto nejistá vo co go. Možná je to tím ruským stylem psaní, který mi prostě nikdy nesedl, poněvadž je jaksi sušší a neokořeněný. Možná na tohle ,,od nikud nikam" nemám v mozku závity a možná to jen nesedlo. Pro mě prostě obrovské zklamání. Neumím si vysvětlit to vysoké hodnocení, ani za mák nezaujalo a dvě hvězdy dávám snad tak nějak jen z úcty a slušnosti, že díky tomu mohla vzniknout tak úžasná herní série.

Erinien
03.12.2017 4 z 5

Je to super ale... toho prostoru na fantazii tam na mě bylo moc. Neřeknu vám jak vypadá pásmo, neřeknu vám jak vypadá dcera hlavního hrdiny a vůbec nevím, co byla Návštěva a co Hosti a vůbec nevím jak ta kniha vlastně skončila. Snad jen že to dopadlo šťastně pro všechny?

druzickaster
25.11.2017 5 z 5

Nádherný příběh, který autoři podle mně ne zcela využili. Kniha potažmo námět by si zasloužil mnohem větší rozsah a propracovanější příběh. Každopádně mně kniha bavila a zaujala i myšlenka o "pikniku u cesty".

Miloš_1
14.11.2017 5 z 5

Pro mě absolutní jednička z dílny bratrů Strugackých. Kdysi to natočila TV na Slovensku, ale nemůžu to nikde dohledat...

Nildon
10.08.2017 3 z 5

Kniha, ze které jsem byl totálně zmatený. Nápad je dobrý, myšlenky nejsou špatné, člověk se musí často zamyslet a srovnat si to v hlavě, ale chtělo by to víc. Místy je to až moc stručné a strohé a konec mi přijde otevřený. Leda by připadali v úvahu nějaké hrátky s časem podle toho jaké přání vyslovil. Prostě by to chtělo další díl, aby se člověk dozvěděl víc o Pásmu a jeho dopadu na budoucnost. Takhle mám z toho smíšené pocity, že kniha není úplná a děj by mohl ještě pokračovat. Taky mě naštvalo, že tím přáním nezachránil svoji dceru, ale splnil přání klukovi, kterého poslal na smrt. Asi akt lítosti, aniž by si to uvědomil.

Kapis
28.07.2017 5 z 5

Tuhle knihu nelze označit jinak než geniální. Má to spád, že by jeden až spad (ale ne z náspu do úžlabiny nebo příkopu!), má to morální poselství o lidské nenasytné krátkozrakosti, smyslu života a vůbec. A tolik tajemna zůstalo i po přečtení, i když autoři osvětlí dost ze svých nápadů.

Pokud se nepletu, tak tato kniha dostala nějaké ocenění ještě v dobách ČSSR jako nejlepší SF, co u nás kdy vyšlo. A já se vůbec nedivím, protože tahle kniha má všechno, co skvělý příběh potřebuje. Všechno, nic nepřebývá ani nic nechybí, autoři nepopisují do podrobností a nechávají na čtenáři a jeho fantazii, ať si domýšlí. Kniha nemá hluché místo a občas u ní napětím zapomenete dýchat!

hammond
17.05.2017 5 z 5

„Piknik. Představte si les, cestu, palouček. Z cesty sjíždí auto, z auta vystoupí mládež, vytáhnou láhve, koše s jídlem, tranzistory, filmové fotokamery. Za chvíli plápolá táborák, stojí stany, hraje hudba. A ráno zase všichni odejdou. Zvěř, ptáci a hmyz, kteří po celou dobu s hrůzou pozorovali, co se to děje, vylezou ze svých úkrytů. A co nevidí? Tráva je politá olejem a benzínem, někdo odhodil nepotřebnou svíčku. Je tu plno krámů. Baterka, francouzský klíč, popel z táboráku, ohryzky jablek, papírky z bonbonů, prázdné konzervy, láhve, kapesník, kapesní nožík, staré potrhané noviny, drobné mince, zvadlá kvítka z jiných palouků…
Piknik u jakési kosmické cesty...“
„Tak oni si nás vůbec nevšimli?“

Ako je možné, že si nás vôbec nevšimli? Ako NÁS mohli prehliadnuť?
Krásna facka ľudským ilúziám dôležitosti.

milan9325
10.05.2017 4 z 5

Skvělá kniha, ale ten konec to sráží o jednu hvězdu. Škoda, kniha měla tempo, dobře psaná, ale konec přijde z ničeho nic a nedává smysl

Knihožroutová
05.05.2017 4 z 5

Byla jsem maximálně spokojená, ani chvíli jsem se nenudila. Chápu, že někomu může vadit, že není vše detailně vysvětleno, ale mně to naprosto sedlo, cílem bylo spíš přimět čtenáře, aby se zamyslel nad lidskou povahou.

Stručné a strohé, bez zbytečného patosu

pegasusss
25.04.2017 5 z 5

TOP .....
Good hunting, Stalker ;)

rene6927
16.04.2017 5 z 5

POZOR!!!MOŽNÁ OBSAHUJE SPOILER!!!
Úžasný výlet do pásma. Ale ten konec!? Jako vážně? A co se stalo dál? Potřebuji to tajemné zakončení znát! Vydám se do pásma sám a dozvím se to za každou cenu! :)

roso.mak
25.02.2017 5 z 5

Dá se platonicky zamilovat do knihy? Tak, aby měl člověk pocit, že tam chce opravdu být? Že chce být Stalker? Že chce umět procházet světem, které jiné zabíjí a ne proto, že se narodil s nějakými výjimečnými fantasy schopnostmi, nebo že je prostě velkej drsňák? Ach, ano. Vemte na to jed.

FireOfFilth
12.02.2017 5 z 5

Co o této knize říct, snad jen neskutečná atmosféra Pásma a její záhady. V této knize vaše hlava šrotuje na 100% aby si dokázalo tak nějak vykreslit podobu Pásma.

Skvělá věc je, že na motivy této knihy vznikly tři počítačové hry STALKER. Kdo hry hrál, tak by si měl povinně tuto knihu přečíst.
Celkové hodnocení 95%

Hellrampage
10.02.2017 4 z 5

Na túto knihu som sa strašne tešil. Nie je tlustá, takže nevyžaduje veľa času na čítanie. Veľmi dávno som hral hru Stalker, ktorá čerpala podľa knihy, a tak som mal možnosť porovnávať. Herný Stalker mal hutnejšiu atmosféru, pretože mohol byť konzumentovi podaný obrazne a bol usadený do ukrainskej oblasti černobylskej elektrárne. V knihe sa nachádzame niekde v Severnej Amerike, takže si nemôžeme presne urobiť obraz, ako to tam vyzerá. Je jasné, že FPS musí byť akčné, no kniha akčná nie je. Ľudia tu bojujú len s "pascami", ktoré tu nechala mimozemská rasa pri ich "návšteve". Herný Stalker pracuje s výbuchom elektrárne, kde následne radiácia zmenila faunu a flóru podľa svojho gusta. V knihe sa mi páčili preklady na anomálie, no čitateľ zistil až po čase, čo robia. Ničmenej hlavná úloha Stalkerov zostala - hľadať artefakty. A o tom je aj celá kniha. Aby som zavŕšil všetky druhy umenia (ano, hry považujem za umenie), dám si ešte film od Tarkovského. 90%

jesuswlasac
19.01.2017 4 z 5

Kniha vskutku zaujímavá. Ale skôr súhlasím s uživateľom "pafčaodřeky".
Pozitívum knihy vidím vo filozofovaní prof. Pillman v krčme - škoda že takýchto otázok/odpovedí nie je v knihe viac.

smazenaryba
10.01.2017 5 z 5

Kniha, ktorú som si nemohol naplno užiť, pretože som mal až príliš dobrú predstavu o čom bude. To samozrejme nie je problém knihy, ale môj vlastný a preto kvôli tomu nemá zmysel znižovať hodnotenie.

Piknik pri ceste (tento názov oveľa viac vystihuje atmosféru a jednu z hlavných myšlienok knihy) je nesmierne kompaktné, funkčné a nadčasové dielo. Skĺbenie obsahu a formy je nepriestrelné a čitateľ bude zbytočne dumať na tým, či je kniha najprv sci-fi a až potom sociálna dráma, alebo naopak. Kniha je oboje a ikeď nie je tak Orwellovsky otvorená (ako by aj mohla), finále posúva čitateľovi nevyslovené posolstvo viac než jasne a úderne. Zároveň však ulahodí každému fanúšikovi hardcore sci fi, ktorý rád hľadá odpovede na nezodpovedané otázky týkajúce sa vedy a vesmíru (Sme sami ? Čo by pre ľudstvo znamenal kontakt s mimozemskou rasou a čo by to znamenalo pre nich ?).