Stalker

Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31113/bmid_stalker-qjk-31113.jpg 4 1469 241

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

ddkk
17.11.2019 5 z 5

Klasika, která by milovníkům scifi a koneckonců i těm, koho baví filosoficky laděné příběhy, neměla určitě ujít. Vtipné a poučné, lehce výsměšné, podivné a přitom zábavné...doporučuji a jdu se kouknout na Tarkovského (prastarý) film.

jozik_v_tumane
13.11.2019 5 z 5

Absolutní nádhera.

terimila
09.11.2019 5 z 5

Fascinující a vtahující knížka. Líčí svět poté, co se nárazově a podivně potkal s mimozemskou civilizací. Následky toho setkání jsou úplně jiné, než jak si je obvykle představujeme. Nikomu při něm nešlo o NÁS, prostě to byl jen kus planety, kam komusi cosi upadlo... nebo kam vysypal hromadu odpadků po pikniku.
A je to nesmírně osvěžující pojetí scifi. Mě osobně oslovuje mnohem víc než exoticky a fantasmagoricky vypadající tvorové a věci, takže ANO, tohle mě prostě vzalo. Nikde nekoukají příšery s šedou či zelenou kůží a šikmýma očima, ale prostě se tam jen nacházejí věci, který vypadají jako úplně normální bordel a trosky... až na to, že jsou zatraceně divný. Některý jsou jen divný. Jiný jsou děsivý a zatraceně nebezpečný.
A mezi tyhle věci se vypravují dobrodruzi, kteří hledají slávu, bohatství, nebo vykoupení? S každou výpravou riskují život, ale i to je tam možná táhne znova a znova. A mění je to. Ten závěr... ten závěr byl neuvěřitelnej. Pro zlatou kouli udělá člověk všecko, nakrmí i mlýnek na maso... a proč vlastně to všecko? Co to znamená splnění největšího přání? A čí přání a čí vůle se v té chvíli se vlastně počítá?
A pak se člověk nakonec ptá, když se s tou vůlí setká... opravdu byly ty věci odhozený po pikniku jen trosky? Nebyl právě tohle ten život odjinud?
A už snad deset let čekám na ten pravej okamžik, kdy si najdu klidnou a nerušenou noc, otevřu láhev vína a pustím si starej Tarkovského film.

knihyKeMne
03.11.2019 5 z 5

Sympatický hrdina, zajímavé téma, na mě snad až moc tísnivá atmosféra, kde smrt číhá na každém kroku. Zanechá po přečtení v člověku určitou stopu, pocit, který nedovedu vyjádřit.

Když mi byla knížka doporučena se slovy "lidé nacházejí mimozemské zbytky po pikniku a hádají co by to tak mohlo být a jsou úplně vedle", čekala jsem vtipnou oddechovku, kde se na konci dozvím, co to tedy bylo doopravdy. Nevěřte co vám kdo o knížkách napovídá :-D Oddechovka to rozhodně nebyla. Horor s prvky psychologického dramatu a filozofická otázka, možná na trošku otřepané téma: kdyby vám zlatá rybka mohla splnit jediné přání, co si vlastně přát?

burg
01.11.2019 5 z 5

Uff, jsem rád, že ne všichni autoři nutně musejí ve svých knihách vysvětlovat k čemu to sakra došlo - prostě jen vrhnou pár postaviček do děje a čtenáři - snaž se!
Dílko už klasické i když já být autorem, tak ten příběh nejspíš vystavím trochu jinak. Na druhou stranu je dobře, že nejsem autor, protože by to po mě nikdo nečetl :)

Acamar
18.09.2019 4 z 5

Bratři Strugačtí zřejmě nebyli, aspoň dle prvního kontaktu s jejich tvorbou soudě, žádní idealističtí snílci:) Jejich úhel pohledu na setkání s mimozemskou civilizací jako na bezvýznamnou náhodu, plíživě znepokojivé následky střetu pro obyvatelé zasaženého Pásma, "hrdinové" příběhu zejména coby představitelé šedé zóny, snažící se z pozůstatků návštěvy vytěžit co nejvíce...žádné vysvětlování, imaginace cizích civilizací, vize budoucnosti, jen sled momentek načrtávajících život v Pásmu po kontaktu...Jakožto svátečnímu čtenáři scifi mi přišel jejich nápad hodně neotřelý a (vzhledem k obvyklému ladění děl žánru) vůči lidstvu zábavně výsměšný.

VincentHS
05.09.2019 5 z 5

Legendární dílo sovětské, potažmo i světové science-fiction literatury. Vše v této novele je velmi sugestivní - alkohol téměř cítíte na jazyku, déšť studí, pobyt v Pásmu je bezútěšný a riskantní. Ač názvy a jména odpovídají spíše kontinentu severoamerickému, já vidím před očima nějakou zanedbanou a bohem opuštěnou průmyslovou oblast kdesi v Rusku či bývalém východním bloku. Myslím, že původní název "Piknik u cesty" se k podstatě díla hodí mnohem více. I zde totiž, podobně jako v některých svých dalších románech, velmi specifickým způsobem autoři nastolují otázku problematiky kontaktu lidstva s mimozemskou civilizací. Je tam někde venku vesmíru něco nebo někdo inteligentní? Stojíme o to a jsme vůbec schopni je poznat? A především ještě stojí oni o to poznat nás?

thorir
03.09.2019 5 z 5

Některé starší skvosty jsem trestuhodně dlouho ignoroval, dnes již kultovní Piknik u cesty považuji za jeden z nich. Příběh je jednoduchý, přesto originální, vrhá čtenáře rovnou do děje, nic moc nevysvětluje. Je to atmosférická pecka. Tohle asi nejvíc přispívá ke kultu, který se kolem dílka následně vytvořil. To hmatatelné tajemno, mystično, hrozba. Každý kámen je smrt. Kdo by nechtěl být Stalkerem? Tedy, živým Stalkerem, legendou pro pár zoufalců z okolí Pásma, jakoby na konci světa. Jaký soubor znalostí musejí mít, aby přežili v prostředí tak smrtícím, kde každý krok je krokem vstříc zkáze? Ponechme stranou, že podle popisu to byli spíš vyvrhelové, psanci, okraj společnosti, chlapi co nedokázali zapadnout. Přesto nelze neobdivovat tu resilienci, odolnost, vytrvalost a vynalézavost. Prozaické vysvětlení názvu textu je pak již jen pověstnou třešničkou na dortu, přestože jde o hlavní motiv, stejně jako postava z novely, nesmířil bych se s tím, byť je to zřejmě pouze manifestace domnělého pocitu vlastní důležitosti. Rád to někdy s někým prodiskutuji z pohledu Fermiho paradoxu. Fandům SF rozhodně doporučuji.

tomas5327
29.06.2019 4 z 5

Tento žánr mě prostě baví. Příběh byl zasazen někde nepodstatně, ale já v tom vidím bývalý blok CCCP, trosky ZILů, rozplácnuté MIL Mi-17/24, azbuku a litry vodky. Nápad výborný, ale je to až nevyužité. Tolik prostoru pro dobrodružné výpravy do zóny a pro popis anomálií a artefaktů zůstalo nevyužito. Četlo se mi to dobře a okamžitě bych naskočil na další díl třeba z jiné zóny o jiném stalkerovi. Hvězda dolů za to co napsáno nebylo. Největší bomba knihy je samotná úvaha "pikniku u cesty"!

Parwana
08.05.2019 4 z 5

Skvěle napsaná knížka, velmi dobře jsme se bavila. Akorát jsem některé věci asi úplně nepochopila, takže se k ní po nějaké době ráda vrátím ;)

Inozuka
01.05.2019 4 z 5

Bez mučení přiznávám, že jsem si koupil hlavně proto, abych pochopil, co že to ta Zóna je, protože z Tarkovského sice pěkně expresivního, ale neskutečně nudného filmu jsem to nějak nepochopil. A dobře jsem udělal. Film i kniha se shodují hustou a tíživou atmosférou neznámého, ale kniha je navíc obohacena i o příběhy vlastních stalkerů, jejich motivací a závislostí na Zóně. K tomu mě hodně bavila Noonanova kapitola s filozofickým přemítáním o podstatě Zóny, z nichž teorie pikniku u cesty je naprosto zdrcující myšlenkou malosti lidské existence.

Jass
04.04.2019 5 z 5

Dlouho jsem netušila co napsat. Moje četba byla silně ovlivněná geniálním divadelním zpracováním, které jsem zhlédla a při čtení se mi celé znovu odvíjelo před očima. Imaginace knihy i moje vlastní byla bez šance. Možná proto jsem měla dojem, že mi kniha už nic nového nedala, jako bych se jen vracela k příběhu, který už dávno znám. Přesto ale četby nelituju, knížka se čte docela sama a některé filosofičtější pasáže přece jen v divadle nevyznějí naplno. Celou knihu halí tajemno a to je jedna z věcí, která ji pro mě činí výjimečnou. Autoři nevysvětlují, předkládají vám skutečnost, skutečnost které nikdo nerozumí... a to je dráždivě krásné. Plánuji ještě minimálně jeden návrat, tentokrát ke slovenskému překladu, protože právě slovenštinu (díky slovenským hercům...) mám s tímhle dílem neoddělitelně spjatou...

Marika Vanova
19.03.2019 4 z 5

Stalker neboli Piknik u cesty je pro mě snad prvním sci-fi románem, když nepočítám detektivní sérii od J. D. Robb, ale to je úplně jiný kafe.
Cítím z toho zajímavý spisovný a ruský styl, nevím proč, ale úplně vidím tu ruskou mentalitu, i když je to zasazeno do jiného prostředí.

Eicherik
16.03.2019 5 z 5

Tohle je můj čtenářský návrat ke knize Piknik u cesty, tentokrát pod názvem Stalker. Tenhle román stojí na geniálním nápadu, kdy Zemi navštíví mimozemšťané a zůstane po nich neobyvatelná zóna plná podivuhodných předmětů a smrtících míst. Do zóny se ilegálně vypravují stalkeři, pro které je pátrání po těchto věcech nebezpečnou profesí. Ale je to opravdu všechno, co tu po této mimozemské návštěvě zůstalo?

smazenaryba
15.03.2019 5 z 5

Druhé čítanie.

Druhý krát som čítal Stalkera trocha inak, či lepšie povedané, všímal som si viac iné veci. Viac než sci-fi sa pre mňa kniha stala bojom mladého človeka o nezávislosť, slobodu nepodliehajúcu rutinám, boj proti obmedzujúcemu systému, nech už je jeho ideológia akákoľvek. Rod je rebel, rocková hviezda utápajuca sa v alkohole, vedľajší produkt svojej doby. Svet potrebuje takýchto rebelov. Aj keď by sme nevedeli/nechceli žiť ako oni, sú pre nás inšpiráciou. A ten záver !

alekis
09.03.2019 5 z 5

Smutná kniha, nic veselého. Roderick je stalker, málo frekventovaná profese. Ilegálně vstupuje do zakázané Zóny a vynáší ven zvláštní věci. Některé užitečné, účel jiných se nedaří odkrýt, část má smrtící účinky. A co všechno ještě v Zóně je... kdo to ví? A co ta zlatá koule, plnící všechna přání? Pravda, nebo mýtus?
Zóna vznikla po Návštěvě - ale čí?
Kdo to prošel kolem, loukou, lesem, polem? Za účelem stěží zřejmým, městečkem utěšeným, obyčejným? Rázem se všechno změnilo, ó, jaký div..! A nic už není stejné, jako dřív...
Pravděpodobně prý se v tom malém americkém městě zastavili vesmírní poutníci. Aby si odpočali, pojedli, umyli si ruce, opravili vesmírné vozidlo... Takový malý piknik, pohoda. Zanechali po sobě, co už nepotřebovali, co jim vypadlo z kapes, a pokračovali dál ve své cestě... někam.
A lidé... No co? Lidé... Zřejmě si jich ani nevšimli. Jsou dávno pryč. Ale zdroj bohatství, nových úžasných technických věcí, zdroj smrtelného nebezpečí, vše co tu zanechali... je stále tady.
A protože do Zóny se nedá vstoupit jen tak, už mnoho lidí se z ní nevrátilo, jsou tu stalkeři, hazardéři, co se v ní umí pohybovat, a dodávat zájemcům zázraky... Za zázraky se samozřejmě platí... Ostatně, to víme všichni. Za všechno se vždycky platí!
Strugačtí jsou mistry v tom, co si vybrali za svůj životní cíl, a Piknik je, podle mého, jeden z jejich vrcholů a celkem z vrcholů žánru. Dokázali v době a místě, kde žili, stvořit vynikající díla.
Mám jen jednu výhradu - ale celkem je chápu. Němec Karel May stvořil Old Shatterhanda na Divokém Západě, národností Němce. Strugačtí zasadili do personálu ústavu, který zkoumá věci ze Zóny, ruského vědce - zemře krátce po začátku knihy - ale vícekrát je potom zmiňován, jako jakýsi lidský ideál... Budiž jim odpuštěna tato maličkost.
Vynikající věc, doporučuji.

Shashlick
02.03.2019 5 z 5

Přečteno skoro jedním dechem.

Laféeverte
15.02.2019 5 z 5

Napínavé, filozofické, psychologické...všechny prvky jsou střídavě dávkovány tak, že ničeho není moc ani málo. A ten otevřený konec je také přesně takový. Nabízí prostor pro úvahy všech těchto druhů. Teď zrovna třeba, proč si mimozemšťané berou na piknik plnič přání...nebo to taky bylo něco úplně jiného a přání si plní každý člověk sám...

eliska2669
11.01.2019 4 z 5

Jedna z těch knih, kde se vlastně nic neděje, a přesto jsou boží. Nesouhlasím s tím, že by se tam pořád jen kecalo, teda jako, kecá se tam, je to ruský, takže to člověk musí očekávat, ale v tomhle případě to nebylo nějak moc na škodu, nebylo to nijak rozvleklý ani nic. Přišlo mi vtipný, jak se to odehrávalo v Americe, a stejně to bylo tak hrozně moc ruský, šlo to prostě poznat, v každý větě, v každým charakteru. Je to taková ta kniha, kterou bych byla asi schopná napsat - taková ta bez velký pointy, kde jde jen o zamýšlení se v průběhu, atmosféru a náznaky, který nejsou nikdy nikde vysvětlený, a bůh ví, jestli sami autoři měli jasno v tom, co to je náramek, dudlík nebo co bylo se stalkerovou dcerou - asi ne, a to je ten vtip.

hurwajz
23.12.2018 3 z 5

Achjo......tohle mohla být pěkně "tlustá" bichle nebo série......fakt jsem měl na konci pocit, že jsem si koupil knihu, kde někdo vytrhl poslední stránku....několik stránek.....moc přemýšlení, uvažování kolem, málo "akce"....všechny ty Věci, Jevy, Pasti mohly být více popsány.....škoda