Stalker

Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31113/bmid_stalker-qjk-31113.jpg 4 1467 241

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

luke442
luke442
17.08.2020 3 z 5

Mam z toho takove rozporuplne pocity. Zanr mam rad, namet knihy je genialni ale cele je to takove neurcite, nedotazene. Z daneho nametu by se dalo vytezit mnohem mnohem vice.

Kaka.cs
Kaka.cs
16.08.2020 4 z 5

O knize jsem se dozvěděla úplně náhodou, díky geocachingu. Rozhodně jsem zvyklá spíše na jiné typy knih, ale nemůžu říct, že by se mi nelíbila. Všechno v ní bylo takové tajemné, spíše jen nastíněné a nechávalo prostory k vlastním úvahám. Což si myslím, že bylo asi dobře, přidalo to knize na výjimečnosti.

Junjun
Junjun
07.08.2020 4 z 5

Na knihu jsem prisla diky GC, kdy jsem si jedno pomyslne pasmo prosla. Zacinam byt fanouskem tohoto zanru. Kniha mela spad, byla napinava, Skoda, ze neco nebylo priblizeno, popsano vice a ten konec me teda trochu stve.

jprst
jprst
03.08.2020 5 z 5

Tak jsem si knihu po řadě let zopakoval a jen jsem si potvrdil, že pro mě je to jedna z knih, které věkem neztrácejí na své poutavosti.

Irika
Irika
23.07.2020 3 z 5

Čekala jsem po všech těch doporučeních víc. Všechno je takové nejasné, nekonkrétní a závěr to moc nevyjasní, proto ubírám dvě hvězdy.

kokrokr
kokrokr
27.05.2020 3 z 5

Ve své době to byl hit, dnes jen dobrá novela s originálním nápadem, který inspiroval film a PC hry. Ovšem být to delší, jak už tady napsalo pár lidí, to by byla jiná řeč.

Ebon
Ebon
18.05.2020 4 z 5

Velmi barvitý popis pásma a pozůstalostí návštěvníků, zajímavé postavičky a hluboká sonda do mysli hlavní postavy.

PanKlobouk
PanKlobouk
29.04.2020 3 z 5

Zajimave cteni, jako fanouska PC her STALKER me bavila. Byt kniha dvakrat ci trikrat delsi, coz by poskytlo dost prostoru k vysvetleni mnohych veci a postav ktere zde byly nastineny, dal bych urcite vyssi hodnoceni.

cert rohatej
cert rohatej
19.04.2020

Co jiného si přát než další piknik u cesty nebo rovnou spoustu dalších.......

harena
harena
17.04.2020 5 z 5

"A možná že je to tak lepší, nedívat se a snažit se přežít. To řekl správně: největší čin lidstva je to, že přežilo a že chce přežít i v budoucnu. Čert vás byl tady dlužen, Hosté. Nemohli jste si uspořádat svůj piknik někde jinde - na Měsíci nebo na Marsu? Jste stejně bezohlední všiváci jako všichni ostatní, Hosté, i když umíte zmáčknout prostor tak, že je z něho malinká černá kulička. Piknik jste si uspořádali, všiváci! U cesty!"

Teď už klasická, mírně psychologicky laděná sci-fi určitě patří do knihovničky každého milovníka tohoto žánru, a švédskou cenu Julese Verna si zcela jistě zasloužila.
Právě jsem dočetla a stále tu zůstává otázka: co já bych si asi tak přála? A piknik u cesty? Báječný nápad. Čteno bez dechu a skvělý závěr nemá chybu.

Disease
Disease
24.03.2020 5 z 5

Hodně psychologická scifi, kde Pásmo slouží hlavně k odhalení charakterů postav.

TomHr
TomHr
16.03.2020 5 z 5

Povrchu Země se dotkla blíže neurčená mimozemská civilizace a zanechala po sobě životu nebezpečné území plné podivných úkazů, cizí flóry a nástrah. Do tohoto Pásma je sice vstup přísně zakázán, přesto však přitahuje dobrodruhy. V Pásmu se dá najít leccos zajímavého, na černém trhu tučně zpeněžitelného.
Knihu vypráví jeden z nich, z tzv. stalkerů. Vystupováním neohrožený pistolník, ale dostatečně opatrný na to, aby v pásmu přežil. Jen málo stalkerů se totiž dožije důchodu... Ale pokud se podaří fakt dobrá rána, hodně vzácný nález, třeba zlaté slunce, může se vším stalker seknout a poflakovat se do konce života. Z dřívějších výprav se ví, kde se dá zlaté slunce najít. Problém je dostat se k němu a neumřít.
Z knihy se nedozvíme, proč a jak Pásmo vzniklo. To přispívá k znepokojivé a snové atmosféře, která na podivném opuštěném území panuje. Záhadno bublá přímo pod povrchem věcí. Kniha nepostrádá napětí a otevřený konec je tak nějak správný. Tahle knížka patří na čestné místo v knihovničce čtenáře sci-fi.

DzordanoChruno
DzordanoChruno
06.03.2020 2 z 5

Nečíta sa to zle, ale v podstate je to o ničom. Dokopy žiadny dej, ani atmosféra, ani hrdina, ani odkaz. A keď už to konečne začína byť napínavé, zrazu kniha skončí.

marvarid
marvarid
22.02.2020 1 z 5

Kniha se zaobírá „drsnými chlapy, rebely“. Neustále dokola se opíjejí, aby dokázaly ten život přežít, kouří jak fabriky. Není o co se snažit. Filosofují o neexistujícím smyslu života. A pak to zase zapijí a zapálí si… Do zóny mimozemské návštěvy se podíváme až v poslední kapitole. A není tu nic tajemného ani děsivého. Spíš nechutného. Trochu jak zákopy 1. světové války. Takže shrnuto podtrženo – kniha mi nijak nenadchla. Dostala jsem se k ní na základě srovnání s VanderMeerovou „Anihilací“, ale byl to krok vedle. V Pikniku u cesty jsem nenašla žádného srozumitelného hrdinu, žádnou tajemnou atmosféru ani zajímavý děj.

PetrCepek
PetrCepek
13.01.2020 5 z 5

Za mne asi nejlepší dílo od brášků S.

petra1394
petra1394
07.01.2020 5 z 5

V prvé řadě obdivuji jakousi skromnost autorů. Z tohoto tématu, z Pásma, by se dalo vytěžit mnohem mnohem více. Umím si představit, že kdyby někdo s touto myšlenkou přišel dnes, kniha by měla 400 stran + další dva díly, jeden film v Hollywoodu a my všichni bychom byli Pásmem přehlceni. Věděli bychom od A do Z jak vlastně vzniklo, co vše se tam děje, kdo všechno tam je, jak to funguje, co je s Agnes, co je s ostatními z Pásma, jak žijí lidé z dané oblasti atd atd. A my to nevíme, lámeme si nad tím hlavu, chceme od autorů vědět víc a nemůžeme! Výborné dílo, mohlo z toho být mnohem více, ale autoři si svou skromnou myšlenku nechali pro sebe. Doporučuji!

Tadeash
Tadeash
26.12.2019 5 z 5

Skvělé sci-fi, které ale působí velice skutečně - svými postavami a jejich životními útrapami. Není co vytknout.

mareksevc
mareksevc
10.12.2019 4 z 5

myšlienka existencie pásma by vydala aj na tisíc strán, škoda že kniha je tak krátka, z tejto témy by sa dalo vytažiť o dosť viacej

tomexx
tomexx
23.11.2019 5 z 5

Sci-fi klasika, rozhodne ma zaujala viac ako pôvodná sovietska filmová adaptácia. Viac ma ale bavila úžasná poviedka "Zvonka", ktorá bola súčasťou knihy.

Tms636
Tms636
21.11.2019 4 z 5

Přečteno asi 20 let po zhlédnutí filmu. Opravdu dobré.