Stalinovy krávy

Stalinovy krávy https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101245/bmid_stalinovy-kravy-B2o-101245.jpg 4 203 42

Román populární finské spisovatelky Sofi Oksanen (Očista, Odeon 2012) je originálním a nekompromisním pohledem na poruchy příjmu potravy, bulimii i anorexii zároveň, jejichž hranice je často tak nezřetelné… Mladá Anna vlastně trpí oběma chorobami. Dílo je zároveň sondou do duše člověka, který váhá mezi dvěma nemoceni stejně jako mezi svými dvěma identitami. Autorka se ve svém díle zaměřila na dvojí problematiku: jednak na otázku poruchy příjmu potravy, jednak na problém dvojí identity člověka, který svým „já“ patří do diametrálně odlišných světů. U jedince „postiženého“ takovýmto osudem vzbuzuje kombinace skličující pocit vykořeněnosti, nejistoty a strachu, vyvolává závažnou krizi osobnosti. Román Stalinovy krávy je psán ve dvou časoprostorových liniích: hlavní hrdinkou první, retrospektivní linie, je Katarina, která poznává „svého Fina“, vdává se za něj a stěhuje se do Finska; druhou linii příběhu zastupuje Anna – ač stejným dílem Finka jako Estonka, zdá se, že se ve Finsku vždy cítila jako cizinec a za svůj domov považuje právě druhou zemi. Anna otevřeně vypráví o své nemoci a nezaujatě popisuje mechanismy, které působí mezi ní a jejím „Pánem“ – bulimií. Čtenáře šokuje syrovost, s jakou je tento problém předkládán.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Stalinin lehmät , 2003

Lidka
Lidka
21.08.2012 4 z 5

No, nebylo to příjemné a pohodové čtení. Ani po stránce jazykové ani po stránce obsahu.Bylo to vlastně ve dvou rovinách. Jednak to byla historie Estonska od roku asi 1941 po dnešek, pochopitelně tohle tvořilo podklad děje. A druhá rovina byly pocity hlavní hrdinky , která pochází ze smíšeného manželství Estonky a Fina a ač žije ve Finsku stále jí to táhne v estonským kořenům odkud pochází její máma, s tou si rozumí více než s tátou. Tento boj není její jediný , druhý vede se svou bulinií a anorexií. Pochopila jsem , že tyto nemoci, které jdou spolu ruku v ruce člověka zcela ovládnou.
Trochu mi vadily ty skoky v čase tam a zpět, rychle se zorientovat a zase už jsi jinde. Jinak to, co jsem se dozvěděla o bulimii a anorexii, tak to je teda síla.
Určitě mi to dalo hodně, spoustu věcí jsem se dozvěděla a přiznávám, že když jsem v té historii trochu zatápala, musela jsem se i podívat jak to vlastně všechno probíhalo opravdu ve skutečnosti , abych správně pochopila myšlení a jednání protagonistů.
Nechci srovnávat, ale nedá mi to, Očista se mi líbila víc, byla snažší na chápaní a čtivější, ale jinak určitě doporučuju k přečtení, bylo to určitě hodně poučné a myslím, že spisovatelka si u Finů moc oko neudělala.

simonabr
simonabr
07.06.2012 3 z 5

Po Očistě docela zklamání, mnohem méně čtivé a záživné:-(

prvotina finská literatura anorexie psychické problémy bulimie

Sofi Oksanen
finská, 1977