Stalinistické čistky: Scény z Velkého teroru na sovětské Ukrajině

Stalinistické čistky: Scény z Velkého teroru na sovětské Ukrajině https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417088/bmid_stalinisticke-cistky-sceny-z-velkeh-Sr4-417088.jpg 4 4 1

Stalinský režim v období od léta 1937 do listopadu 1938 uvěznil více než milion a půl lidí kvůli údajné „kontrarevoluční“ a „protisovětské“ činnosti a zčásti je hromadně popravil nebo poslal do vyhnanství v nechvalně známých táborech „gulag“. Zatímco dnes už víme poměrně dost o zkušenostech obětí Velkého teroru, nevíme téměř nic o nízkých a středních kádrech NKVD, neboli tajné státní policie, kteří Stalinovou vražednou politiku prováděli. Na rozdíl od poválečných soudů s nacistickými válečnými zločinci byli výkonní příslušníci NKVD souzeni tajně. Až dodnes prakticky nikdo nevěděl, co se dělo za uzavřenými dveřmi soudních síní. Dokumentace vzniklá při soudních řízeních, včetně záznamů z výslechů, písemných doznání podepsaných samotnými pachateli a zápisy ze soudních líčení, poskytuje stejně jako svědectví obětí, očitých svědků a znalců pohled do zákulisí teroru. Popisuje, jak se teror uplatňoval, co se událo a kdo byl za to zodpovědný. Dokládá, že rozkazy shora byly spojené s celou řadou situačních faktorů a nastiňuje obrysy státního násilí. Dílo "Stalinistické čistky" je založené na mrazivých a obsažných, nově objevených archivních dokumentech z archivů ukrajinské tajné policie. Osvětluje nejtemnější zákoutí sovětských represí: vyšetřovací místnosti, vězeňské cely a popravčí komory a zároveň přináší nová fakta o těch, kdo byli vykonavateli Velkého teroru.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Naše vojsko

Stalinist Perpetrators on Trial: Scenes from the Great Terror in Soviet Ukraine , 2017

Greenfingers
12.12.2019 5 z 5

Kniha přináší děsivé svědectví o hrůzách režimu, který nám byl 40 let vydáván za vzor. Popisované skutečnosti a praktiky používané příslušníky NKVD v letech tzv.velkého teroru si v ničem nezadají s postupy používanými gestapem. Zřejmě byly také inspirací a návodem pro vyšetřovatele v padesátých letech u nás. Četbu knihy doporučuji zejména těm, kteří ještě stále neprozřeli a bláhově věří blábolům Stalinových pohrobků maskujících se v hávu demokratů.

stalinismus Sovětský svaz Ukrajina perzekuce státní terorismus

Lynne Viola