Stačí jen chtít

Stačí jen chtít https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331331/bmid_staci-jen-chtit-M9U-331331.jpg 4 418 100

Městem Nottawa se jako lavina šíří nový fenomén. Sociální síť s názvem NEED nabízí svým uživatelům vše, co chtějí mít. Chceš nový iPhone nebo lístky na koncert se vstupem do zákulisí? Výměnou za drobný úkol ti NEED tvé přání splní. Kaylee Dunhamová ví, co chce. Potřebuje získat novou ledvinu pro nemocného bratra. Nevěří, že by jí nějaká sociální síť mohla pomoci, ale rozhodne se, že to zkusí. Až po té, co zadá svůj požadavek, si uvědomuje, jak vysokou cenu bude muset zaplatit. Úkoly, které síť za splnění jednotlivých přání vyžaduje, totiž s přibývajícím počtem uživatelů nabírají na nebezpečnosti. Dokáže Kaylee odhalit, kdo NEED stvořil, a zastavit ho dřív, než zničí celé město? Dokonalý thriller od autorky bestsellerové série Univerzita Výjimečných.... celý text

Thrillery Sci-fi Pro děti a mládež

Obálka: 2*
Hlavní postavy: 2*
Děj: 3*

------------------------------------------------------------------------------

Tuto knihu jsem si mohla přečíst díky knižní štafetě od @booklover_maya a moc za to děkuji!

Zajímavý námět knihy, řekla bych, že až skvělý z pohledu toho, na jaké nebezpečí upozorňuje. Bohužel jeho zpracování mi nesedlo.

Autorka má snahu šokovat mnoha vraždami a úmrtími. Poukazuje na zkaženost mladých lidí a vlastně nevytvořila ani jednu postavu, která by byla slušná, nesobecká a čtenář by si ji tak mohl oblíbit.

Po odhalení hlavního strůjce nové internetové sítě, kam dospělý mají vstup odepřen jsem byla zklamaná. Ve chvíli, kdy autorka zapojila také vládu jsem byla vyloženě otrávená.

Za mě zbytečně akčně pojaté zpracování skvělého námětu, které na konci završilo přehnaným zakončením.

Celkové hodnocení: 2* z 5*

Upřímně, kdybych knihu nečetla v rámci knižní štafety, možná bych ji v polovině odložila.

veronika9761
18.02.2023 2 z 5

To je spis young adult čtení a ne thriller.

Lucidita
09.02.2023 2 z 5

2.5/5 ⭐ — Toto je za mě bohužel hrozné zklamání :( I když mě anotace ihned navnadila, a já se do knihy rychle začetla, tak se má radost (především v druhé polovině knihy) začala vytrácet.

Nedokázala jsem si vytvořit žádný vztah k hlavní hrdince ani jejímu nejlepšímu kamarádovi. Navíc zde také bylo mnoho pohledů vedlejších postav, které se v knize objevili jen na jednu kapitolu a člověk o nich později už nikdy znovu neslyšel.

A konec? Ten pro mě byl velkým zklamáním...

voody99
31.12.2021 4 z 5

Tak tohle bylo opravdu povedené. Skvělý nápad skvělé podané. Ale musím přiznat že Kaylee mě místy opravdu štvala. Ovšem i přesto byla kniha skvělá a já si jí užila.

knihomolka27
22.10.2021 3 z 5

(SPOILER) Jak hodnotit knihu, která byla ze začátku boží a zhruba od půlky, jste se do čtení museli spíš nutit? Tak tři a půl hvězdičky, ale znovu si to určitě nepřečtu. Ovšem dávám jedno malé bezvýznamné plus za obálku, ta je hodně povedená a originální.

Ze začátku to byla fakt hodně velká pecka. Tohle téma na mě bude fungovat vždycky...no protože je hrozně návykový a tak. Trochu mi to připomíná Nerve hru o život, kterou taky jakože baštim, no. Jo a taky Vadí, nevadí, což už teda jakože nemusim vidět znova. Každopádně, knížku jsem ted dočetla a jsem docela zklamaná... jelikož mě posledních 50 a víc stránek už nějak vůbec nebavilo. Zkrátka a dobře nejlepší byl ten začátek, když se to všechno rozjíždělo... ale pak už to byl jenom takovej docela nudnej průměr, kterej se hodně opakoval. Kaille je postava se kterou se sice dokážete vžít, ale zároven jí máte prostě chvilkama chut úplně tak nějak vypustit z hlavy.. ano je lehce otravná, ono celkově je tam hned několik trochu WTF momentů, i když se daj aspon nějak ospravedlnit. K ostatním postavám si skoro žádnej vztah nenajdete a když už tak ta postava v další kapitole umře. Mě prostě ty jména splývaly a příběhy ostatních jsem nějak moc neprožívala. Ten konec už byla vysloveně taková blbinka, nějakej náznak střelby na bránu tam byl... ale já nevím no, zase žádný budování dopředu a pak najednou... je je to ta psycholožka, která je očividně úplně šílená.

Jednoduše si myslím, že se z toho dalo vytěžit nakonec přeci jen víc. Líp to propracovat a sjednotit, aby to nepůsobilo jako nějaký deníkový zápisky pár studentů střední školy.

Univerzita mě bavila víc a byla i líp promyšlená. Na mě prostě chvilkama tenhle příběh působí hrozně nedodělaně... je to škoda.

PS: Chvílemi mi opravdu vadila zaslepenost K a taky chování její matky. Proč K tak dlouho vodila za nos? A proč K prostě nedokázala respektovat, že je to i riziko pro lidi co tu ledvinu darujou.

Jo a ještě jinak se mi docela líbilo, že aspon na tom konci se to nějak propojilo a sjednotily se i postavy u kterejch by to člověk asi normálně nečekal... jenomže když vám na těch postavách nezáleželo, tak to bylo stejně jedno. Co se týče romantické linky... Kailee je sice fajn holka, ale Nateova posedlost jí ... moc sem ji to nebaštila.

knihomolkaMist
30.09.2021 4 z 5

Pěkný jednoduchý thriller.
Zajímavý nápad. Líbilo se mi, že jsme sledovali více postav. Vyústění a konec taky fajn. ALE...
Trochu mi přijde, že byla ta kniha jakoby nedopsaná. Něco ji prostě chybělo. Bylo to úplně nedořešené. To jako nikdo neřešil, že jim tam umírají studenti? Je to fajn, ale jako by tam prostě část příběhu chyběla :D

Lucc93
22.07.2021 4 z 5

Proč ne .. trošku sci-fi, které normálně moc nečtu, ale tohle téma mě zaujalo a vlastně mě ta kniha vůbec nezklamala. Měla jsem upřímně trosku bordel v tolika postavách, ale nakonec vlastně ani nebylo potřeba se ve všech dokonale vyznat. Za mě fajn, svižný příběh, hodnotím 4*.

Karolin77
21.05.2021 4 z 5

Skvělé napsaný thriller pro YA s velice dobře vystaveným příběhem a myšlenku.

Knížka mě chytla už od od první kapitoly, autorka píše čtivě a stránky mi mizely pod rukama obrovskou rychlostí.
Příběh je vyprávěn z více úhlů pohledů, což se mi líbilo. Moc mě bavilo pozorovat ostatní uživatele NEEDu. Moc hezky doplňovali děj a to hlavně kvůli úkolům, které dostávali a jaké měli přání. Co se mi na tom, ale líbilo ze všeho nejvíc byla psychika jednotlivých postav a jaký na ně měl NEED dopad.... Ale nebudu lhát trochu jsem se v nich ztrácela a musela listovat knížkou zpátky, abych si uvědomila kdo je kdo.
Kniha se ale točí okolo hlavní hrdinky Kaylee. Ze začátku jsem jí moc nemusela,ale postupem času mi sedla a já si jí oblíbila. Chápala jsem jí, i přestože dělala věci které mi nepřišly úplně správné. Ale jak říkala chápala jsem jí - zoufalí lidé dělají zoufale věci....
Ostatní vedlejší postavy, které neměli kapitoly ze svého úhlu pohledu, mi nevadili ( kromě jedné ↓ ),ale ani jsem k nim neměla nějaký hlubší vztah.
Postava, která mi ale vůbec nesedla a neměla jsem jí ráda byla matka Kaylee. Nelíbilo se mi její chování, takto by se dle mého názoru matka chovat neměla...naštěstí se to koncem knihy malinko zlepšilo a odůvodnilo. ( i přestože jsem se do ní také dokázala vcítit a chápala jsem jí.Díky konci mi také dávalo větší smysl proč se chovala jak se chovala, ale i tak si moji oblibu nezískala a spíše v mých očích ještě o něco klesla...)
Konec se mi ze začátku nelíbil,ale když jsem se nad ním trochu více zamyslela začal se mi líbit mnohem mnohem víc. Opravdu geniální konec ! Asi nejhorší na tom je, že by tato kniha mohla být ve skutečnosti budoucí realitou a skutečností ( Pevně věřím, že tento příběh zůstane pouze na stránkách této knihy. ;) )
Když to shrnu jsem z knihy nadšená a moc se mi líbila, bohužel jsem z ní, ale neměla úplný wow pocit.
4,5*/5*
Od autorky si určuje přečtu i její další knihy.
Doporučuji :)

Veronikados
29.03.2021 4 z 5

U téhle knihy se mi poprvé po hodně dlouhé době četlo něco špatně. Vůbec to nebylo ovlivněno kvalitou knihy, to naopak. Můj problém byl, že jakmile jsem se v průběhu čtení této knihy dozvěděla o Modré verlybě (naštěstí už snad neexistuje, asi víte o co se jednalo) udělalo se mi špatně jako naposlet u Ruty Sepetys a její soli moře. Tentokrát to bylo podruhé a upřímně bojím se jaký další takový "zlomový" okamžik přijde příště. Jinak originální námět, zápletka, jen mě lehce zklamal konec. Doporučuji. 87% (4.3 hvězdičky)

Ivet_V
23.03.2021 3 z 5

Neměla jsem od toho moc velká očekávání. Možná proto mě to překvapilo svojí čtivostí. Mělo to krátké kapitoly, což je také velké plus. Mělo to ale moc vedlejších postav, takže jsem se v tom dost částo strácela. Ani hlavní hrdinové nebyli nic moc a nenašla jsem si k nim nějaký vztah. Ale musím uznat, že díky množství postav, to do sebe děsivě zapadalo a přidalo pocit celistvosti.

tomas9591
03.03.2021 3 z 5

Jedná se o thriller od bestsellerové autorky. Opravdu napínavá knížka, která Vás napíná, až do samého konce! Knížku protínají také příběhy osob, které plní na pohled neškodné úkoly, které pak nesou katastrofální následky. Knížka Vás zaručeně dostane!⭐

Míjuš
24.02.2021 5 z 5

Řeknete si, že YA kniha, a ještě ke všemu thriller, to určitě nebude nic extra. Ale...Páni. Nečekala jsem, že to bude až tak strhující.

Děj? Svižný. Poutavý. Napínavý. Naprosto nepředvídatelný. Obsahující zápletky a neskutečné zvraty. A taky viditelně dokonalou lidskou blbost, při které se člověk chytá za hlavu. Kdo by věřil nově vyvstalé, naprosto podezřelé sociální síti, která člověku nabídne úplně cokoli, co si přeje, výměnou za splnění úkolu? Samozřejmě proto je určena právě puberťákům - ti jsou velmi ovlivnitelní, a když si mnohdy čtu, čeho jsou reálně schopni udělat...Tak se vlastně ničemu nedivím. Tudíž námět skvělý, a cením, že se kniha zaměřuje na současnou dobu - protože sociální sítě a internet dneska téměř ovládají svět.

Hlavní hrdinka? No...Ta se často utápí v sebelítosti a snaží se být doslova hrdinkou a dospělou od začátku až do konce, ale vyloženě nesympatická mi nebyla. Mnohdy mi naopak přišla víc dospělá, než dospělí v knize, kteří tam vlastně byli jen jako solné sloupy. Nechápaví, nevšímaví. A vzhledem k osudu její rodiny s ní vlastně soucítím. Kdo by chtěl nechat zemřít vlastního bratra na základě jeho onemocnění a prognóze? Řekla bych, že normálně smýšlející člověk s city a empatií určitě ne. Tudíž jejímu počínání a chování se vlastně nedivím, dává to smysl. Ovšem, narovinu...Z ostatních postav, které nám kniha nabídla, mi byl sympatický málokdo. A že těch postav bylo. Nečekala jsem tolik dějových linek z pohledu tolika lidí, takže se mi prvních pár kapitol pletla jména a za co je kdo odpovědný. Každopádně Bryan by si rozhodně zasloužil větší dějovou linku, vzhledem k jeho hrdinství.

Konec mi nejprve přišel takový polouzavřený, ale když nad tím tak přemýšlím zpětně...Pro tuto knihu je uzavřený. Pokračování už by bylo o stejné pohádce, jen na jiném místě.

A celkově? Šťastná ruka sáhla po správné knize.

chaera
17.02.2021 3 z 5

Takový průměrný příběh. Pustila jsem se do něj zejména proto, že mi zápletka připomínala film Nerve a já byla zvědavá, jak se s tím autorka popere. Co se týče kladů, tak kniha se četla rychle, měla spád, akci a hlavně - teenageři se chovali jako teenageři a působili věrohodně. Vlastně celá zápletka na mě působila poměrně realisticky, jako něco, co by se klidně mohlo stát. Bohužel tento pocit trval přibližně jen do půlky knihy. Možná mají američané příliš odlišnou mentalitu, nebo jsem vyrůstala/dospívala v nějaké bublině, protože mi jednání postav v druhé části knihy často nedávalo smysl. Zprvu sympatická Kaylee mi po nějaké době začala pořádně lézt na nervy, jako by se vše mělo točit pouze kolem ní a všichni jsou zlí, protože se nechtějí nechat testovat kvůli dárcovství. A ve snaze zamaskovat logické mezery jsou všichni dospělí absolutní ignoranti. Navíc celé to rozuzlení mi přišlo poměrně přitažené za vlasy. Průměrná YA, která se snaží tvářit jako thriller. 3/5

TeriLin1111
23.10.2020 4 z 5

Přiznám se že se mi ze začátku do příběhu dostávalo trochu hůř ale potom mě to v celku chytlo. Hlavní hrdinku jsem přímo v lásce neměla ale na druhou stranu jsem pro ní měla pochopení. Konec mě bavil moc, byl nečekaný a musel jsem pořád číst a číst abych se dozvěděla jak to skončí. Velmi originální námět a dobrá myšlenka ( rozdíl mezi tím co chceme a potřebujeme ). Nevím jestli bych si jí přečetla znova, až zas taková pecka to nebyla, Ale možná jednou :) Určitě nelituji toho že jsem si jí přečetla a alespoň za zmínku stojí :)

lucye007
09.06.2020 3 z 5

Knížka Stačí jen chtít je velmi opěvovaný thriller, který mi k srdci moc nepřirostl. První půlka knížky je fakt hodně dobrá, i konec. Ale potom tam jsou části, kde se nic nedělo. Ale jinak dobrá knížka. Už jsem ale četla i lepši thrillery.

bookworm_girl
03.06.2020 4 z 5

Tato knížka nebyla vůbec špatná, ale úplný vrchol dokonalosti to také není.
Začala bych dějem. Nápad se mi velmi libí, tím že má kniha jen asi 270, děj rychle ubíhá, nic není zbytečně natahované a prostě žádné zbytečné kecy okolo. Je tam hodně málo až skoro žádné popisy míst a postav, což na jednu stranu přidává na svižnosti děje, na druhou stranu pak člověk nemá moc šanci si postavy ani prostředí přeedstavit. Mně osobně to zas tolik nevadí, zdlouhavé popisy ráda nemám, ale ráda bych věděla jak vypadá aspoň hlavní hrdinka Kaylee, Nate, DJ a jak je její bratr třeba starý. Konec příběhu, kde se všechno rozuzlilo mi přišel hodně přitažený za vlasy, ne moc originální a úplně mě nenadchnul.
Postavy mi byly z velké většiny dost nesympatické, žádnou z postav jsem si moc neoblíbila. To že si Kaylee myslela, že se lidi jen tak nechají otestovat a darují ledvinu někomu, koho skoro neznají a pak na ně byla naštvaná za to, že to neudělali je podle mě dost divné, tak to v životě úplně nechodí.
I tak se mi knížka líbila. Byla čtivá, napínavá a i když má nějaké mouchy, dokážu jí je odpustit a tuto knihu mohu doporučit. Jen být vámi nemám zas tak vysoká očekávání, nemusela by být naplněna.
Knize bych dala 4 hvězdičky a 82%

vysokaa
21.05.2020 3 z 5

Kniha mě bavila a byla extrémně napínavá, ale hlavní hrdinka mi byla trochu nesympatická..ale i tak stojí za přečtení!

luca321
11.05.2020 4 z 5

Velmi zajímavý a napínavý příběh s dobrou zápletkou.

TerkaM
04.04.2020 3 z 5

Nebylo to úplně špatné, ale tahle kniha mi hrozně připomínala Erebos od Ursuly Poznanski a to mi hodně vadilo. Kdybych nečetla Erebos, dost pravděpodobně bych jásala nad tím, jak je to super originální a čtivá kniha, tak to bohužel není, takže tu musím srazit své hodnocení.

books_lover006
15.03.2020 1 z 5

Za mě naprostý propadák. Na knize mě zaujal námět, který však nebyl vůbec dobře zpracován. Jediné co bych hodnotila kladně je to, že byla kniha napsaná velice čtivě a poutavě, i když to je možná vina překladatele. Mrzí mě, že musím dát tak nízké hodnocení, příběh měl takový potenciál, škoda že ho nenaplnil.