Srdíčko

Srdíčko https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33237/bmid_srdicko-QpS-33237.jpg 4 113 27

Když Charley spatří idylický mlýn s přístavbami kolem, jezero a vířící vodní proud v náhonu, má zvláštní pocit; nemůže se ubránit silnému dojmu, že to všechno zná, že už tady někde byla. A přitom ví, že to není pravda. Charley a její manžel Tom se do Elmwood Mill nastěhují a ji od té doby nepřestávají pronásledovat neblahé vzpomínky z jakéhosi předchozího života. Přestože se oba manželé pokoušejí všemu čelit rozumovým vysvětlováním, počáteční nejasné vjemy se mění v jistotu, když vzpomínky jsou stále přesvědčivější a zlověstnější. Na pomoc má přijít hypnóza, ale každé sezení končí představou zmaru a děsu. Je tu cosi skrytého, k čemu hypnotizér nemůže proniknout. Minulost pohřbila něco, co nyní procitá. Zkoumáním zašlých dějů Charley neprozřetelně otevřela Pandořinu skříňku zlých sil. Příkrov už zavřít nelze. Hrůza je rozpoutána.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Naše vojsko

Sweet Heart , 1990

Ivan Kučera
26.10.2023 3 z 5

Dostať sa v 9O. rokoch na Slovensku ku knižnému hororu bolo náročné z toho pragmatického dôvodu, že vychádzal iba Stephen King a potom dlho, dlho nič. Ak sa raz za čas na našom trhu (obvykle v českom preklade) zjavil iný žánrový autor (Koontz, Poe, du Maurierová atď.), tak som ako veľký Kingov fanúšik dospel k nekompromisnému záveru, že všetci v porovnaním s Veľkým Stívnom sú len snaživí amatéri. Vedeli písať, ale on to vedel lepšie. Pútavejšie. Šťavnatejšie. A najmä mal skvelé, fakt originálne zápletky o prekliatych mikmackých pohrebiskách s pôdou kamenistou ako srdce muža, besných bernardínoch, či oživených spisovateľských pseudonymoch. Takže ani Srdíčko, ktoré v ČR vyšlo v r. 1996, ma nejak extra nestrhlo. Keď sa mi ale naskytla v r. 2023 príležitosť kúpiť ho za pár korún v pražskom antikvariáte, ožilo vo mne čosi nostalgické a detské, kúpil som si to. Oproti Kingovi je to predsa len slabšie. King v 7O., 8O. a čiastočne aj v 9O. rokoch písal ako ďábel; aj najlepší hororoví spisovatelia oproti nemu pôsobili ako lacní napodobovatelia. Čo voči nim pravdupovediac nebolo fér, na druhej strane naozaj mali slabšie príbehy, takže si za to mohli sami. Keď si Srdíčko prečítate s odstupom desaťročí, nezaťažení chorobnou naviazanosťou od Kinga, tak je to dobrý horor. Decentný, príjemne komorný, ale pritom ponurý, so sympatickou hlavnou hrdinkou a v niektorých chvíľach nečakane extrémne vyhrotený, nie je toho síce veľa, ale minimálne majitelia penisov si ozaj neprídu na svoje. Cítite, ako sa okolo nej pomaly, ale o to zákernejšie, sťahuje slučka osudu. Život jej dáva zabrať: práve sa nasťahovala do parádneho domu, medzi ňou a partnerom je však situácia napätá i z dôvodu neschopnosti splodiť potomka, do toho vpadne nevera (prvok známy aj z iných knižných hororov, napr. z Cuja alebo Benchleyho Čeľustí), pribúdajúce divné nehody (a náhody, aj smrteľné) a napokon sa ukáže, že sa dom za takú nízku cenu nepredáva pre nič za nič. Napriek Jamesovej snahe mi to stále pridalo ako snaživý priemer s nádychom gýčovej béčkovosti. Hlavne ma nebavil nápad s minulými životmi, na môj vkus to azda i vinou toho bolo trocha ako ženské romány, akurát s prímesou hororu. Za mňa je to proste kniha, ktorá mi pripomína detstvo... ale ktorá nie je nijak extra božská.

Burgus
14.09.2023

(SPOILER) Po dlouhé době jsem se setkala s opravdu předvídatelným příběhem. V příběhu se spojuje mysterióznost s ezoterním pojetím. Jak už tu někdo psal, vadilo mi rovněž, že se tu frekventovaně opakovala smrt zvířat (stejně jako četná smrt lidí). Byla jsem ráda, že je kniha poměrně krátká. Velmi pomalý rozjezd, napínavý závěr, ovšem v některých pasážích už jsem si říkala, že je to moc psycho. Někdy zcela jasně nevíte, jestli se děj opravdu děje a oddychnete si, když zjistíte, že to s největší pravděpodobností byl jen stav změněného vědomí aktérky. Líbila se mi atmosféra a složitá kompozice. Ne každý by byl schopen vše uvést do logického řádu. All things cons. - četla jsem i horší příběhy, ale jednička to úplně není.

Luigi1
03.03.2023 5 z 5

Tak pohle byla pohodička

Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Opět jedna z velice vydařených kniha pana Jamese. Jeho knihy jsou záhadné a mrazivé. Prima čtení pro zimní večery.

marketa9252
25.07.2021 5 z 5

Dokonale napínavá kniha!

efka.saf
14.03.2021 4 z 5

Tak tohle by byla vážně pecka, kdyby...

Po knize jsem sáhla opět jen díky čtenářské výzvě. Autora jsem do této doby vůbec neznala, ale žánr se zdál být přesně podle mého gusta a byla jsem ráda, že jsem nemusela volit nějakou těžkou romantiku nebo příručku anatomie, abych si splnila srdce na obálce.
Kniha měla dle mého dost pomalý rozjezd. Ačkoliv všechny tyto zdánlivé nedůležitosti s příběhem posléze nějak souvisely, nic to nemění na tom, že do půlky se mi kniha prostě pořád hodně vlekla. Od půlky ale začala nabírat na obrátkách a připomněla mi jízdu na horské dráze. Pomalinku vás vytahují ve vozíku nahoru, a pak vás konečně spustí a vy svištíte a ječíte a úžíváte si ten adrenalin a šrumec. Druhá půlka kniha je opravdu nesmírně napínavá, záhadná, matoucí, nepostrádá mrtvoly a hypnotické návraty tuto atmosféru jenom posilují. I když konec byl dle mého trošku vlažnější, ve své podstatě odpovídal celému dění knížky a dalo by se říct, že byl zvládnutý velmi slušně. Takže jo, fakt by to byla pecka, kdyby..... Kdyby???
SPOILER!!
Už v řadě komentářů jsem se označila za patologického zvířomila a stále si na tomto označení trvám. Co mě tedy neskutečně rozladilo, bylo to, že jsme se zde setkali s poměrně velkým množstvím zvířat - domácích mazlíků, které autor ale postupně všechny sprovodil ze světa. Všechny, kurňa! Při závěrečném defilé, kdy nechal odejít do věčných lovišť i toho posledního z posledních, mě autor fakt naštval a bylo mi jasné, že 5* mu za to dát nehodlám. Je to můj naprosto subjektivní názor, který se mnou bude sdílet minimum čtenářů, ale tímhle mě autor prostě vytočil. KONEC SPOILERU

lábuska1
18.02.2021 5 z 5

Opět jedna z Jamesových knih,kterou jsem četla jedním dechem.Já ten jeho styl psaní prostě miluju!!!

david5746
12.01.2021 5 z 5

Pro mě příjemná kniha, něco duchů, nějaký ten minulý život, hypnóza a celkově tajemný dům a prostředí, do kterého se Charley s manželem přestěhuje (ikdyž je jí už při pohledu na fotku povědomé a nemá z toho dobrý pocit, ale stejně se tam přestěhuje, prostě holka statečná). Děj plyne velice slušně bez větších hluchých míst (a několikrát mi pak došlo, že to zdánlivě hluché místo mělo pro děj smysl a nebylo bez významu), příběh je zajímavý a slušně ke konci graduje. Za mě spokojenost, přečetl jsem velice rychle a čtení mě bavilo.

Astonius
25.12.2020 2 z 5

Možná kdybych četla v době, kdy knížka vyšla a i mně bylo o 20 let méně, by mne bavila, v té době by mi to stačilo, teď už bohužel ne. Příběh byl prvoplánový, předvídatelný a nerozvětvený, sledoval jen vytyčenou dějovou linku, kterou rozvíjel pomocí známých klišé tohoto žánru. Postavy se chovaly nelogicky, fascinovala mne hlavní hrdinka, která zažívala ve svém domě horor, ale že by jen zauvažovala o odchodu, to ne. Také různá popisovaná násilná úmrtí (hlavně ta hlavní událost, kvůli které se všechno odehrávalo) byla líčena jako totální masakry, že to bylo spíš k smíchu, ať už z hlediska pachatele nebo s ohledem na způsob provedení..... A pokud jsem mluvila o použitých klišé, nevyhnul se jim ani úplný konec, na který by se dalo velmi dobře navázat dalším béčkovým hororem.... :-)

Ava365
09.12.2020 5 z 5

Výborná kniha, čte se jedním dechem.

TheSarcasm
28.09.2020 3 z 5

Za mne slabší z Jamesových knih. Děj je dost předvídatelný a takový jednoduchý. Žádný nápad nebo zvrat který by se nečekal.

Blondebookdevil
23.05.2020 5 z 5

Skvělá, svižná duchařina protkaná špetkou hypnóz a minulých životů. Četla se mi opravdu dobře a musím si od tohoto autora přečíst něco dalšího.

Sanmark
04.12.2018 1 z 5

Přímočará rozvleklá duchařinka..
Plusy - červená knihovna s duchy a ždibcem hrůzy
Mínusy - moc slov, nepravděpodobné náhody

BStone
28.11.2018 4 z 5

Klasický Jamesův rukopis, který ještě více zúročil ve svých dalších knihách. Každopádně dokáže zaujmout a připoutat k příběhu. Za mne ve finále lehce ztrácí dech, ale celkově je to výborná kniha.

Cherryel
01.11.2018 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem.Napinava od začátku až do konce!Mám ráda hororove příběhy a tenhle je jeden z nejlepších co jsem četla.

Gabika9
29.09.2018 5 z 5

Kniha překvapila a šokovala. Se zatajeným dechem jsem hltala každou stránku. Místy jsem se sice v ději trochu ztratila, ale to jen přidalo na dramatičnosti.

eraserhead
31.03.2018 4 z 5

Zajímavé, že hrdinkami všech Jamesových knih, co jsem dosud četl, jsou ženy. Srdíčko možná odradí názvem, ale netřeba se bát. James naservíruje skvěle napsaný a dobře vygradovaný příběh spojující klasickou duchařinu se spiritistickou zápletkou o převtělování duší. Jemný i drsný, klasický i překvapivý. Kdybych si od Jamese jako první přečetl tohle a ne "Příšeří", určitě bych se o jeho další knihy zajímal mnohem dříve a intenzivněji.

zbožňuju_knihy
01.03.2017 5 z 5

Super!

MonikaV
03.11.2016 3 z 5

Jako jo, čtivé. Žádná pullizerovka, ale šlo to.

moudivlacek
07.09.2016 3 z 5

První setkání a bohužel jsem byla dost zklamaná.
Tento druh mám velmi ráda, bohužel mi tento příběh, či spíš způsob jeho vyprávění moc nesedl, pro mne to bylo dost zmatené.