Srdcerváč

Srdcerváč https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7934/srdcervac-7934.jpg 4 6 3

Velký knižní rozhovor se spisovatelem, scenáristou a prezidentem Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiřím Stránským, který je široké veřejnosti znám mj. jako autor seriálu Zdivočelá země či scénáře k filmu Kousek nebe. Kniha poutavě líčí Stránského dílo a dramatický osud na pozadí historie naší země ve 20. století. Doplněno rozsáhlou fotografickou přílohou, bibliografií a filmografií Jiřího Stránského.... celý text

Kakho-Oto
05.03.2021 3 z 5

Záznam obsáhlých rozhovorů s Jiřím Stránským, jehož nejvíce proslavil seriál Zdivočelá země (autor literární předlohy, spoluscénárista). Řadu věcí jsem již od pana Stránského slyšel či četl jinde, proto hodnotím jen třemi hvězdičkami (byť silnými). Věděl jsem, že Zdivočelou zemi (děj z roku 1945) chtěl na konci šedesátých let natočit Jiří Sequens, pozdější režisér normalizačního seriálu Třicet případů majora Zemana. Nevěděl jsem však, že Stránský se osobně znal s Jiřím Procházkou, který byl hlavním scénáristou seriálu se Zemanem. Když se Stránský na konci roku 1974 vrátil z druhého kriminálu, netrvalo to moc dlouho a Procházka mu nabídl napsání scénáře jednoho dílu Zemana, což Stránský odmítl...V opačném případě by mu to dal po revoluci sežrat kdokoliv. Nicméně nepochybuji o tom, že takový antikomunista jako byl pan Stránský, ani chvíli neuvažoval o možnosti přijmout Procházkovu nabídku.

LenkaKa
07.09.2015 4 z 5

Kniha je zajímavá a čtivá, přestože to není beletrie. Určitě mě to přiměje si od Jiřího Stránského přečíst další knihy.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Môj prvý Vian a Srdcerváča som zhltla behom pár hodín. Toto je jedna z kníh o ktorej sa vlastne ani nedá niečo podstatné napísať, toto je kniha, ktorú si treba prečítať.
Všetko začína láskou. V prípade Srdcerváča, láskou materskou, a predsa počítajte s tým, že čítanie tejto knihy, aj keď o láske, je nechutné a depresívne. Otáčanie niektorých stránkoch nebolo vôbec ľahké. Desivo stupňujúca atmosféra vás pohltí a vy sa len ťažko zbavíte pocitu hnusu, ktorý vo vás zanechá.
Čo sa týka konca knihy, tak musím uznať, že len málokedy sa stane, že ostávam nadšená, tak ako je to v prípade tejto Vianovej knihy. Proste, dokonalá dokonalosť, mrazivá a tak surová, že ešte po prečítaní nad ním uvažujete a na Srdcerváča nedokážete len tak zabudnúť.