Srdce Edinburku

Srdce Edinburku https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5944/bmid_srdce-edinburku-Nv3-5944.jpg 4 12 2

Vrcholný autorův román, jehož děj se odehrává v letech 1736-1751 a líčí dojemný příběh dvou sester, z nichž mladší je odsouzena k smrti a starší jí osobní obětavostí vyprosí u londýnského soudního dvora milost.

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Mladá fronta

The Heart of Midlothian , 1818

Kozel
Kozel
18.03.2019 3 z 5

Tak po pravdě nevím, jak k tomuto Scottovu románu přistoupit. Srdce Edinburku chvílemi tluče pravidelně, jindy silně bije div z hrudi nevyskočí, pak zase poněkud vynechává v pravidelnosti a později zase tiše přede. Nejsem si však za sebe jistý, je-li to dáno velikými emocemi či kardiovaskulární vadou.

Nemohu však Walterovi upřít jeho schopnost pro velké scény, provázanost osudů a samotné postavy. Ať už otravný David Deans zabedněný ve svém presbyteriánské víře, který si nezadá se samostudentem Saddertreem, naprosto povahově okouzlující vévoda z Argylu, kontroverzní Robert Staunton, traumaty šílená Magda Varta a další. Ovšem ona sesterská dvojice je vynikajícím kontrastem. Efka sice moc prostoru v příběhu nedostává, za to její svobodomyslná povaha snažící se trochu uniknout z domácích pout ano. A pak je tu Jenka. Rozumnější a vázaná vírou natolik, že se zdráhá učinit cokoli, co by se neshodovalo s jejím svědomím, slušností a vyznáním, načež je strůjcem celého příběhu. A jeden může obdivovat, jak se jí podaří věci řešit. Zvlášť při jejím slyšení u královny Karoliny v parku.

Takhle to zní, že jsem příběhem fascinován. Tentokrát spíš jen jeho kousky, než celkem, protože ty diamanty bylo nutno vykutat z hrubé skály, která je obklopuje a tentokrát nebyla tak snadno schůdná, poddajná a strhující jako v jiných Scottových dílech.

Karcoolka2210
Karcoolka2210
18.06.2013 4 z 5

Zasa pekna kombinacia historie a fikcie. Hlavne hrdinky su dve sestry, z ktorych mladsia Effie sa dopusti skutku, za ktory jej hrozi trest smrti. No Jeanie, starsia sestra, ktora ma urcite moralne zasady, sa nevzdava a bojuje ako sa da, aby zachranila svoju sestru. Ci sa jej to podari, to uz sa dozviete v tejto knihe.
Mne sa osobne tato kniha pacila. Najma postava Jeanie je krasnou ukazkou charakteru, odvahy, sesterskej lasky a obety.

18. století Skotsko

Walter Scott