Sputnik, má láska

Sputnik, má láska https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24006/bmid_sputnik-ma-laska-bIN-24006.jpg 4 1294 156

Kdo zná Norské dřevo, bude potěšen, kdo jej nezná, bude překvapen a neodolá. O románu se dá hovořit jako o kronice neopětované touhy stejně jako o melancholické love story. Dílo má opět tři hlavní postavy: 24letý učitel z Tokia označovaný jako K. a zároveň vypravěč; jeho přítelkyně Fialka, která chce být spisovatelkou a zbožňuje Jacka Kerouacka; Mjú, femme-fatale a společensky poměrně vysoce postavená žena se záhadnou minulostí, jež si odbarvuje vlasy. Ve dvaadvaceti letech se Fialka poprvé zamilovala... Objekt jejích tužeb byl o celých sedmnáct let starší a měl za sebou svatbu. A aby toho nebylo málo, byla to žena. Fialčin osud na nejmenovaném řeckém ostrově je však stejně podivný jako osud jiných autorových hrdinů zmizí beze stopy. K. se ji vydává hledat a ve Fialčině počítači najde dva dokumenty: jeden o její nezměrné touze k Mjú, druhý o její prapodivné minulosti. Díla japonského spisovatele Haruki Murakamiho (1958) byly přeložena do třiceti jazyků. Mj. je autorem románů Norské dřevo, Na jih od hranic, na západ od slunce, Kafka na pobřeží, Afterdark. V říjnu 2006 mu byla v Praze udělena mezinárodní Cena Franze Kafky.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Spútoniku no koibito , 1999

tlllk
tlllk
27.11.2017 4 z 5

U Murakamiho ma dostane tá odovzdanosť ktorá je japonskej kultúre tak blízka. Ako ľudia, ktorý žijú v jednej z najbohatších krajín na svete, môžu kvôli spoločenským konvenciám viesť taký prázdny život.

hovorí sa, že kniha si vás nájde, v rovnakom čase som čítal od Coelho - Veronika sa rozhodla zemrit. Myslím že preto viac ako samotný trojuholník ma zaujala téme hľadania zmyslu života v stereotypnom živote ktorý nastane po búrlivom študentskom období , v živote bez detí. v živote kde sa upnete na staré postupne chátrajúce vzťahy zo študentských čias...

DomYume
DomYume
28.10.2017 5 z 5

Knihu jsem dostal od přítelkyně a hned od začátku se mi moc a moc líbila. Vtáhla mě do děje a nutno podotknout, že za to může asi okamžitý popis Fialky, který bez zbytečného odkládání přišel hned na první stránce. Když pak Fialka zmizí, měl jsem pocit, jako by se z knihy ztratila polovina obsahu. Opravdu takový dojem to na mě udělalo. Když jsem si po přečtení komentářů ke knize všiml, že většina lidí chtěla v této pasáži knihu odložit dost mě to překvapilo. Řekl bych, že naopak by to mělo čtenáře nutit hltat jednu stránku za druhou a přijít na kloub té záhadě ohledně zmizení Fialky. Na mě to alespoň takový dopad mělo a knihu jsem pak nechtěl odložit.
Fialka je opravdu zajímavá postava, osoba. Celý její popis na mě působil tak silným dojmem, jako bych jí viděl na vlastní oči.
Po zmizení Fialky jdou do popředí Mjú a K. A zde opět musím říci, že se mi jejich charaktery moc líbili. Nebudu zde prozrazovat děj, nechám na každém, aby si udělal svůj obrázek a především, aby se sám nechal překvapit uměním Haruki Murakamiho.
Já osobně bych knihu neměnil ani v nejmenším. Je krásně ucelená a se vším, co od Haruki Murakamiho chceme mít. Popis nevyjádřených tužeb a chtíče je zde naprosto dokonalý a já až žasnul nad tím, jak si s tím autor poradil. Všichni takovéto touhy po něčem máme, ale asi nikoho z nás by to nenapadlo popsat tak jak to popsal H. Murakami.

Jako vždy mi bylo potěšením si přečíst knihu od pana Haruki Murakamiho.

kahuda01
kahuda01
16.10.2017 4 z 5

Bylo to lepší než Norské dřevo, ale poslední část už docela nudila.

Dobročtenářka
Dobročtenářka
03.08.2017 3 z 5

Tato kniha mne překvapila asi jako když z vařící vody stoupá pára.Obsah se mi líbil i když konec byl podle mne neúplný,Fialčina nová přítelkyně slíbí vypravěči příběhu,že se ozve hned jak bude mít o Fialce jakékoli nové zprávy,ale neozve se a náhle zvoní brzy ráno telefon a ozve se v něm Fialčin hlas jak volá v pyžamu z telefonní budky???
Každou událost rozvede úplně do detailů což se mi na jeho tvorbě líbí a potom to takhle dopadne???Za mne tak 3 hvězdičky maximálně,protože z konce jsem měla dojem,že mu došli nápady a tak tak rychle dopsal tohle!Z knížky jsem byla nadčená až do toho "narychlo spíchnutého konce".

Enforcer
Enforcer
10.07.2017 4 z 5

Třetí kniha od Murakamiho, kterou jsem četl. V podstatě jde o takové meditování nad ztrátami, které každého v životě čekají. Dále je zde přítomna jakási detektivní zápletka i lesbická romance. Vše je napsáno typickým stylem autora, který je určitě přitažlivý a originální, ale alespon mě tak po straně třista začíná nudit. Na Sputniku je krásné to, že se autor k takovému objemu ani nedostane. Dobrá kniha k seznámení se s autorem.

HŠ
10.07.2017 4 z 5

Obtížné čtení, hodně na zamyšlení. A spoustu věcí jsem pochopila a dala si dohromady až po přečtení doslovu. Geniální.

parxel
parxel
29.06.2017 5 z 5

"Sputnik, má láska" je další vynikající kniha od Murakamiho. Tento autor je výjimečný v tom, že dokáže psát o zdánlivě obyčejných věcech způsobem, který ve čtenáři neustále udržuje napětí. V tomto ohledu Murakamiho velmi obdivuji.

Pokud jde o srovnání s knihou "Na jih od hranic, na západ od slunce", tak musím říct, že se mi líbila o chlup víc, ale je to podle mne dané tím, že tato kniha je více o hledání určitého naplnění ve vztazích.

Kdežto ve Sputnikovi je hned z kraje jasné, že se jedná o vztahy a city, které ze svého principu nikdy nemohou dojít svého naplnění. To možná působí čtenářsky o něco méně atraktivně, ale dříve či pozděj to ve svém životě zažije každý člověk.

Murakami k tomu pak v závěru dodává, že někdy své city nemůžeme jen tak zavřít do skříně, přesto že si uvědomujeme, že to nikam nevede. Protože totiž nemáme nic, co by je mohlo nahradit. A to je podle mého názoru hlavní poselství této knihy.

Amalberga
Amalberga
12.04.2017 3 z 5

První polovina knihy se mi více líbila, postava Fialky mne oslovila, jenže poté se autor zaměř na postavu vypravěče K. a Fialku nechal záhadně zmizet. Po přečtení knihy mám pocit, že i přes zápletku s milostným vztahem Fialky a Mjú a nějakými hloubavými kecy kolem se vlastně vůbec nic nestalo, a tak si ani nestěžuju na podivné zakončení.

OneBas
OneBas
12.03.2017 3 z 5

Měla jsem problém se do knížky začíst a na pár týdnů jsem ji dokonce odložila. Poté jsem se ale donutila a v knize pokračovala. To už jsem se pro knihu více nadchla a děj mě zaujal. Nebýt toho konce, o kterém nevím co si myslet, byla by kniha hodna ( podle mého názoru) čtyř hvězd.

thomascz84
thomascz84
16.01.2017 5 z 5

Sputník má láska - krásna kniha plná tajemna. Knihu bych si klidně přečetl znova, kdyby ten konec knihy byl jiný. Závěr mě celkem nepříjemně překvapil, ale za přečtení to opravdu stálo.

Msourkova
Msourkova
15.01.2017 5 z 5

Divím se průměrnému hodnocení, za mě je Sputnik Murakamiho nejlepší kniha. Ideální délka, neotřepané téma a především hlavní zápletka příběhu mi opravdu přišla originální, skoro až jako z "Věřte nevěřte". Potěšila mě ponaučení ohledně času a vyzrálosti, které jsou k psaní knihy potřeba. Za mě top, 5 hvězd.

poetree
poetree
01.09.2016 3 z 5

Nebylo to špatné, ale pro mne ani dobré - průměr. A mně se nechce číst průměrné knížky. Chvíli jsem si říkala, jestli to fakt napsal Murakami... no ale nakonec jsem tomu uvěřila.. a ještě mě nebavil styl psaní Fialky - dokumenty na disketě. Závěrečná story s krádeží to trochu zachránila.

Marisa
Marisa
20.08.2016 3 z 5

Já nevím, kniha mě prostě nějak nechytla. Trvalo mi se začíst a pak, když jsem se konečně začetla, zase mě to přestalo bavit :/ . Norské dřevo bylo úplně něco jiného :)

dark.ma93
dark.ma93
18.07.2016 4 z 5

Poetická a krásná kniha :) Směs erotiky, moře a složité lidské psychologie. Knihu jsem si oblíbila hlavně kvůli vypravěči K.

Irmon
Irmon
13.06.2016

Zajímavá kniha, určitě né nejlepší od Murakamiho ale četla se moc dobře a to je ostatně to podstatné. Vřele doporučuji.

sabanka
sabanka
30.05.2016 4 z 5

Srdcovka ... Určitě má Murakami i lepší díla, ale ty já ještě nečetla :)

myreadingplace
myreadingplace
26.05.2016 4 z 5

Melancholie, jemnost a úžasné osobnosti. Nebyla to má první kniha od Murakamiho, ale i přesto se mi líbila, a to díky té jednoduchosti. Jsem však trochu skeptická jak knihu ohodnotit. Mám si nechat rezervu na další díla? V tento moment nebudu řešit omáčku, ale celkový dojem. Četlo se mi lehce, skoro jako bych byla taky někde u moře, v jiném světě a opravdu mi to zpříjemnilo dny.

alef
alef
13.05.2016 5 z 5

Krásný, řekla bych skoro až poetický příběh, opět, tentokrát jen lehce, s příměsí tajemna a erotiky, i když v tomto příběhu trochu méně než v jiných Murakamiho příbězích. Tady totiž nejde ani tak o erotiku, ale je to příběh řekla bych niternější, jde hodně do hloubky, tak hluboko, že jsem chvílemi měla pocit, že to snad ani není možné, skláním Murakamimu poklonu, ... takhle dokázat vyjádřit slovy skrývanou a potlačovanou vášeň, osamělost, ale i žádostivost duše, touhu těla ...

"Tehdy jsem to konečně pochopila. Že jsme si sice byly navzájem skvělým doprovodem na cestě, ale nakonec že jsme jenom osamělé kusy železa, kroužící každý po jiné oběžné dráze. Zdálky se zdáme být nádherné jako padající hvězdy. Ve skutečnosti ale nejsme nic víc než vězni v celách, kteří nemohou nikam jít. Když se dráhy, po kterých obíháme, občas protnou, můžeme se setkat svými pohledy, nebo se možná mohou dotknout i naše duše. To je ale jen na krátkou chvíli. V příštím okamžiku už jsme zase beznadějně samy. Dokud jednoho dne neshoříme na prach a nevrátíme se zpátky k nule."

"Pokud by totiž z našich nedokonalých životů zmizelo všechno, co nezbytně nepotřebujeme, nezbude nám už asi ani ta nedokonalost."

"Pro každého člověka na světě existuje něco zvláštního, čeho nemůže dosáhnout než právě v jistém specifickém věku. Plápolá to jako malý, křehký plamínek. Ti šťastnější ten plamen přepečlivě chrání, nechávají ho růst, a pak ho nad sebou můžou v žití držet jako pochodeň. Jakmile ale jednou zhasne, už se nikdy nevrátí."

aronoele
aronoele
29.04.2016 3 z 5

Moje třetí od Murakamiho.. bohužel mě nevtáhla tak, jako "Norské dřevo" nebo "Na jih od hranic na západ od slunce".
Nic proti lesbické lásce, ale nevím, asi už mi to přišlo zase "na jedno brdo".. :D
Hlavní ženská postava - Fialka je zase trochu blázen a když se ztratila, přestalo mě čtení prostě bavit... Byla tam skvělé pasáže a ne tolik sexu, což mě pro změnu potěšilo... Skalní fanoušky Murakamiho určitě potěšila, já mu dám asi zase někdy šanci, ale zatím ne.

adso_
adso_
23.04.2016 3 z 5

Pro mě děj předvídatelný; text místy ve své poetičnosti nucený, kostrbatý - nevím, radši méně obratů než takové, které mě ruší. Nelogická slovní spojení asi měla navodit pocit rozletu, nevázanosti, oproštěné poetiky od tradičních vazeb, ale na mě se nedostavil ten pocit, kdy se ve slovech utápím.