Šprýmař Pieter

Šprýmař Pieter https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92458/bmid_sprymar-pieter-u7d-92458.jpg 5 11 2

Životopisný román je věnován životním osudům význačného nizozemského malíře Pietra Bruegela staršího.

Literatura světová , Biografie a memoáry , Historické romány

Vydáno: , Melantrich

Pieter der Drollige , 1979

Nermal
25.06.2022 3 z 5

Kniha se mi dost těžko četla, nevím proč. Čekal jsem asi něco jiného. Ale jinak jsem nijak nelitoval, že jsem si ji přečetl.

novecento
24.01.2019 5 z 5

Román Šprýmař Pieter nás provází druhou polovinou života malíře Pietra Bruegela. Dvacet let 1549-1569 bylo naplněno velkou tvůrčí snahou po osobním zdokonalení, ale hlavně hledáním vlastní cesty při zobrazování života všedních lidí. Vyhrazuje jim ve svých obrazech tolik místa, kolik se udělovalo svatým. Bruegel stojí na počátku dlouhé řady realistických malířů-krajinářů, díky svým tématům s realitou všedního dne. Vliv kalvinismu a jeho zákaz zobrazování náboženských motivu zde hrál určitě také svoji velkou roli. Do jaké míry je tento životopisný román pravdivý dnes těžko zjistíme, ale německý autor Gerhard W. Menzel jeho přípravě věnoval deset let a naučil se i holandsky. Těžký život Holanďanů ve španělském područí, stále všudypřítomná katolická inkvizice a snaha prostých obyvatel o dosažení náboženské tolerance. Mezí tím se odvíjí životní příběh malíře Pietra Bruegela. Čtenář pochopí významy všech jeho známých obrazů. Těm co viděli jeho poslední velkou vídeňskou výstavu 2.10.2018-13.1.2019 v KHM bude vysvětlena práce se světlem a zasněženou krajinou, pochopí také jak pracoval s miniaturní plochou na 1cm2 (dva muži sečou obilí vzdáleni cca 2km v pozadí obrazu) Shrnuto a podtrženo: dobře napsaná kniha, která Vás obohatí. Zjistíte, že Bruegelova tvorba má velký přesah do dnešní doby. Jeho obrazy mohou být pro vás velká výzva. Možná budete chtít koupit jako já, jeho monografii ve formátu A4, pro dobrou viditelnost úžasných detailů. Doporučuji.

16. století životopisné, biografické romány malíři Pieter Bruegel, vlámský malíř historické romány

Gerhard W. Menzel
německá, 1922 - 1980