Spřízněné duše

Spřízněné duše https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356694/bmid_spriznene-duse-jUx-356694.png 4 629 187

Existuje někde váš dokonalý protějšek? A co když ho můžete najít díky novému vědeckému objevu? Originální a čtivý thriller Spřízněné duše vás uvede do světa, ve kterém technologie rozboru DNA umí určit, pro koho jste byli geneticky stvořeni. Průlomová metoda hledání ideálního partnera se rozšíří po světě, v databázi je miliarda lidí. Touto cestou ovšem nejen vznikají nové páry, ale dochází i ke spoustě rozchodů. Co to přinese objeviteli genu? A co teprve změněná realita v rukou psychopata? Zdá se, že ani spojení skrze DNA člověku nezaručí štěstí.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , XYZ (ČR)

The One , 2016

Veru.Viti
04.02.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila. Ten nápad je originální a líbilo se mi, že se po chvíli čtení člověk dozví odpovědi na otázky, které má od prvních kapitol. Kraťounké kapitoly, ve kterých se střídají naši hlavní hrdinové. Na začátku jsem se malinko ztrácela, ale po pár kapitolách se člověk ta jména naučí a už to nedělalo sebemenší problém. K plnému počtu mi něco malinko chybělo, ale čtení určitě nelituji.

LadyCarousel
24.01.2019 3 z 5

Začátek mi dělal problém, nemohla jsem se vyznat ve všechn postavách. Za pár desítek stránek tento problém pominul. Námět považuji za velice zajímavý. Někdy jsem nudnější příběhy měla vysloveně chuť přeskočit. Střídavě jsem se v průběhu čtení těšila vždy na jinou postavu. Nejméně mě asi bavil Chris, protože děj byl hrozně natažený a opakovaly se tam stále podobné myšlenky. To bylo ostatně i u dalších postav. Někdy jsem již dopředu věděla, co se stane ale párkrát mě to takédost překvapilo. Po přečtení jsem si zálibně pokývala hlavou, že dobrý.

aralka
23.01.2019 2 z 5

Zajímavé téma, ale zpracování tedy nic moc... taková oddechovka, žádná kvalitní literatura to tedy není, jednoduché, prvoplánovité, dost naivní, předvídatelné, povrchní, chvílemi rádoby šokující, charaktery postav ploché, místy až nesnesitelně pitomé, ano i červenou knihovnu tam autor stačil vecpat, napsáno tak, aby se líbilo většinovému čtenáři :-( těžký průměr, a tedy rozhodně ne thriller...teď mě mrzí, že jsem si knihu koupila :-(

PetraBe
18.01.2019 5 z 5

Napinave od zacatku az do konce.

kakocandrlova
11.01.2019 4 z 5

Pod pojmem thriller si představuji něco jiného, ale možná jen nemám v poslední době štěstí na dobré thrillery, přesto se mi knížka líbila a byla velmi čtivá, nic nenáročného.

brabofka
10.01.2019 3 z 5

Pokud čekáte detektivku s prvky thrilleru, čekáte zbytečně. Kapitoly krátké, rozdělené dle postav, které měli společné pouze téma - Spříznění přes DNA. Každopádně podnázev knihy mírně zavádí. Označit romám čistě jako thriller mi nepřijde správné. Místy román vykazoval známky červené knihovny. A osudy postav byly hodně čitelné. Ale i tak bylo přes 400 stran čtivých a už jen pouhá zvědavost mě hnala kupředu.

Příběh by se dal shrnout: Rozbor DNA v blízké budoucnosti Vám určí protějšek, pro který jste byli geneticky souzeni. Příběh několika hrdinů, který se neprolíná. Každý si své "spříznění" prožívá ve svém příběhu, místy zavánějícím až červenou knihovnou. Přirovnání a výrazy jako "blesk z čistého nebe, země se zachvěla apod" vykreslují, jak takové spojení dvou lidí přes DNA funguje.
Nicméně, malinkatý prostor dostala i úvaha co ti, jež nikoho nenajdou a ti, kteří toto podstoupit vůbec nechtějí. Mají svůj protějšek o němž jsou přesvědčeni že je ten pravý, a rozbor DNA k tomu nepotřebují. Sice zazní i to, že díky souznění přes DNA došlo ke snížení rasových problémů, vymizela emigrace a imigrace, náboženská nesnášenlivost - protože DNA si prostě nevybírá.
Za mě 3* - za čtivost a zajímavé téma.

MíšaS.
06.01.2019 2 z 5

Popravdě se mi kniha moc nelíbila. Námět byl zajímavý, ale ...postavy byly ploché a nevěřila jsem jim jejich chování. Děj byl zbytečně natahovaný a přefabulovaný. Ze začátku jsem se nemohla zorientovat v postavách a žádná mi nepřirostla k srdci. Někdy byl děj jak z červené knihovny.
Podle mého měl autor ubrat na zvratech a ponořit se víc do hloubky jednotlivých postav a jejich života.

Nikol117
26.12.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se mezi těmi všemi jmény a příbehy docela ztrácela. Pak mě kniha pohltila natolik, že jsem musela pořád číst a číst. Skvělý nápad, čtivé a hlavně napínavé. Chválím!

Anna 13
23.12.2018 5 z 5

Cokoliv, co bych se snažila napsat, by absolutně nevyjadřovalo to, jak jsem knihu prožila, kolik stresu jsem utrpěla, jak moc jsem chtěla některé stránky vytrhnout nebo přepsat a kolik hodin jsem se nad příběhem zamýšlela. A kdybyste snad chtěli spočítat ty geniální zvraty - to nedáte...
Zkrátka, pokud si snad myslíte, že může něco konkurovat Spřízněným duším, tak jste na omylu...

MILUJU TO!!!!!!!!!!!!!!!!!! NEKONEČNĚ MOC!!!!!!!!

syvritos
03.12.2018 5 z 5

470 stránek přečtených "jakoby nic", tak by se mi to vždycky líbilo :-)

martenkaaa
16.10.2018 5 z 5

Konečně čtivá kniha s neotřelelým a dynamickým dějem. Asi jedna z nejlepších, které jsem letos četla. Vzhledem k tomu, že kapitoly jsou krátké a příběhy jednotlivých postav skončí vždy tak otevřeně a šokujícně, nutí vás to zapáleně číst pořád dál a dál, až jste najednou na konci knihy.
Opravdu perfektní, kdyby to šlo, dám hvězdiček více.

Lotka
12.10.2018 3 z 5

Zajímavý námět, překvapivé konce, ale něco tomu chybělo.

Puntíkatýhrnek
02.10.2018 5 z 5

Pro mne naprosto fenomenální příběh...S většinou knih mám problém, že mě už nedokáží překvapit, protože jsem toho už přečetla moc, ale téhle se to teda povedlo...za mne vřele doporučuji...

Er.es
01.10.2018 4 z 5

Kniha je vážné dobrá. Mám ráda ten pocit, když knihu beru s vědomím, že z ní nic moc nevytřískám, a záhy zjistím, že jsem ji podcenila.
Příběhy, i když mám problém s přeskakováním hlavních postav, byly napsané tak, že utkvěly v paměti. Jediný nedostatek jsem zaznamenala v cíli. Pokud vám kniha stránku co stránku graduje, konec je až moc jednoduchý, nenápadný, rychle „končící“, což je velká škoda. Určitě bych nepohrdla stránkami navíc.
Ale i tak knihu rozhodně doporučuji, já se příjemně bavila.

TessaJean
30.09.2018 5 z 5

Tak tato kniha mě naprosto dostala!! Fantastické čtení od kterého se vůbec nedá odtrhnout..vzhledem k tomu, že kapitoly jsou velice krátké a každá končí nějakým šokujícím zvratem musela jsem obracet dál a dál, dokud jsem ji nedočetla. Velice napínavá, šokující, čtivá a zvratová kniha...neřekla bych, že to je vyloženě thriller, maximálně z pohledu Christophera. Nejvíce mě však bavil příběh s Nickem.

radka8970
25.09.2018 4 z 5

Kniha má velmi originální námět a rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi thrillery a psychologická dramata. Musím říct, že některý příběh se mi líbil více, jiný méně. Kapitoly jsou navíc krátké, takže každý příběh vždy končí napínavě, že musíte číst dále až se dostanete na konec knihy. Pokud hledáte knihu, která bude strhující, napínavá a chytlavá tak tuto knihu doporučuji!!!

Dela111
13.09.2018 5 z 5

Tak toto mě dostalo, neotřelý námět, perfektně napsáno!
Nač se namáhat s hledáním partnera/ky a přitom se třeba několikrát zklamat, absolvovat rozchody :-O ..., když vám ho díky rozboru DNA najdou a bude to ten/ta pravý/á?! Šokující myšlenka? Během čtení mi párkrát blesklo hlavou kolik knih bylo v době svého vzniku označeno jako sci-fi a za pár desítek let už to byla realita...

V příběhu sledujeme pět dějových linek a všechny jsou výborně rozehrané, udrží naši pozornost, u všech chceme honem vědět jak je to dál...
Příběh je napínavý, dynamický, chytlavý, má v sobě spoustu tajemna a mrazivých momentů.

Určitě doporučuji. A rozhodně by si knihu neměli nechat ujít ti, kteří mají rádi v románech psychologii a mezilidské vztahy, pro ty to bude lahůdka :-)

rode
07.09.2018 5 z 5

První co je důležité zmínit, je že kniha má v sobě přemíru zvratů, díky kterým na konci skoro každé kapitoly zůstanete sedět s otevřenou pusou. Celkově se mi zápletky a celá kniha opravdu moc líbila a rozhodně ji doporučuji. Ovšem označení thriller je zde asi použito trochu s nadsázkou, ale i tak rozhodně nelituji, že jsem knihu koupila.
Téma je tak trochu sci-fi, i když nikdy nevíte... v dnešní době tinderu a dalších internetových seznamek jsme možná jen o krůček pozadu k seznamování se přes DNA... chybí tu někdo kdo by to objevil, ale co my víme, možná už se na tom pracuje.
Takže kdo ještě váhá s přečtením, určitě do toho běžte, kapitoly jsou krátké a rychle to odsýpá. Najednou se ocitnete na konci a ani nebudete vědět jak.

LenkaWal
04.09.2018 5 z 5

Nevím jestli bych to nazvala thriller, ale napínavé to bylo dost. Některé linky by možná thrillerové byly, ale je to všeho chuť. Některé jsou drama a některé doslova slaďák. Ale všechny byly strašně čtivé. Nešlo se odtrhnout možná si ji ještě přečtu.

P.S. Nemůžu si pomoct, ale nejvíc se mi líbili Alex a Nick. To jejich oťukávaní a nejistota a všechno kolem bylo hrozně roztomilé.

nefernefer
01.09.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha. Sice má nálepku „thriller“, ale skutečnost je trochu jiná. Pět příběhů, jejichž jediným jednotícím prvkem je to, že hlavní hrdinové podstoupili test DNA kvůli nalezení ideálního partnera. Jinak je ale každý z nich úplně jiný a jiné je i jejich zpracování. Od psychologického dramatu přes thriler a detektivku až po červenou knihovnu. Nebudou vám sedět všechny, ale určitě si mezi nimi vyberete alespoň jeden. Je pravda, že některé momenty mi přišly tak trochu „přitažené za vlasy“, ale je to fikce a představa autora o chování a reakcích jeho hrdinů na určité situace se s tou mou nemusí vždycky potkat. Nicméně ústřední myšlenka je vážně dobrá a bude vám pak ještě dlouho vrtat hlavou. Budete si stejně jako já říkat: „Kdyby to bylo možné, šla bych do toho?“ Budu upřímná. Přes všechna rizika. Asi jo.