Spravedlnost

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Středem vyprávění je tragedie mladého vesničana, z panské zvůle uvězněného, který ze stesku po rodině uprchne z vězení a kterého jeho matka do poslední chvíle brání před vesničany, záměrně vrchností poštvanými ve jménu panské spravedlnosti. I když je vesničan v románu pasivní obětí a jeho živelná vzpoura nemůže mít naději na úspěch a ani nenaznačuje, odkud by měla přijít náprava, patří román k vynikajícím dílům měšťanského kritického realismu, jenž zachycuje zbytky tehdejšího feudálního útisku na vesnici, který umožňoval dvorským lidem nejen vykořisťování chudiny, ale i bezohledné zasahování do jejich osobních lidských vztahů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112999/spravedlnost-112999.jpg 3.84
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Spravedlnost

eraserhead
06.04.2017

Spravedlnost je krátká, ale úderná a silná. Skvěle gradující k velmi syrovému závěru. Strohá ale přímá. S velkým rozhledem a nejednostranná. Hlavní hrdina, kromě toho, ž emi nebyl dvakrát sympatický, je ve své machistické zaslepenosti stejně nespravedlivý jako okolí, které ho obklopuje. Opakem je jeho matka, silná a pronikavá postava. Na knize, respektive jejím překladu, mi vadila jedna věc. Mám polštinu rád, polské knihy (v originále) čtu poslední dobou poměrně často. Snad i proto mi docela trhalo mysl i zrak, převádění polských jmen do češtiny, jejich počešťování, obzvláště, když dvě německá jména v knize byla ponechána v původní formě. Považuji to za prznění jmen (stejně jako přechylování cizích jmen do češtiny) a jejich znevážení.

Stammel
21.11.2012

Drsná a napínavá sociální balada. Působí sice trochu tezovitě, ale vývoj děje a jednání postav jí dává morálně složitější než černobílé sdělení, což je fajn. S čím jsem měl docela problém, byl jazyk. V popisech přírody a především vesnického života, včetně detailů, byly dobré. Realistická část mi tedy vychází na jedna mínus. Horší to bylo s popisem vnitřních stavů a monologů postav. Ty byly přepjaté a jejich necitilivě dávkovaný patos mi dost smrděl romantismem. U Sienkiewicze bych ho asi vzal, ale do téhle novely a jejích záměrů moc neseděl. Psychologická část má tedy známku horší.

Ve výsledku je to fajn kniha, ale nijak výjimečná.