Spratci

Kniha Spratci je o tom, že dobrá parta je základ. Základ všech problémů. Děj se odehrává především v letech osmdesátých a na začátku let devadesátých. Je to akční, živočišný příběh. Svojí literární formou, ironickým humorem a dramatičností jde však o příběh současný, autentický a vtahující jako sám život Spratků. Jedná se o první díl připravované volné trilogie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404009/spratci-eyQ-404009.jpg 4.224
Romány, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Spratci

karol.cadex
24.03.2020

Já ty osmdesátky miluju! Hlavně proto, že jsem je nezažila :)
Kniha super, přesně jak podle vyprávění mých rodičů. Ani nevím, co bych víc řekla, vše je napsáno pode mnou.
Každopádně Kars mě mile překvapil, trochu jsem v tom cítila takový berlínský nádech, ne typickou komunistickou Prahu. Andyho mi bylo chvílemi fakt líto, ale ty jeho některé kiksy, to se fakt nedalo. A setkání s Havlem se mi moc líbilo!

petr0812
02.01.2020

Tohle je bomba! Miluju knihy, psané tímhle stylem... A Ota je excelentní v popisu doby, která musela vést ke zhroucení příšerného režimu... Díky, tohle by měla být učebnice toho, jak psát téměř autentické zážitky a vtáhnout do nich čtenáře tak, aby se knihy nepustili...

WifiCat
01.10.2019

Kniha je velice čtivá a děj napínavý, přečetla jsem jí během dne. Tu dobu jsem nezažila tak, abych jí pamatovala, ale autor mě do té doby poutavě dostal. Co mi trochu vadilo, bylo časté a občas z mého pohledu zbytečné přeskakování v časové ose. Není to kniha, ke které bych se často vracela, ale i tak si s chutí přečtu pokračování.

petr4794
21.08.2019

Ma zena, ktera knihu prave cte oznacuje popis socialismu jako mrazive presny.

Iki1
26.07.2019

Stojatý a neměnný čas osmdesátek je v knize reflektován velmi autenticky. Až mě při čtení mrazilo, když jsem si vybavil tento čas žitý na vlastních bedrech. Velmi oceňuji zvláště autorův poetický jazyk, který vyjadřuje šedivost prostředí. Ústředním prvkem jsou ovšem mezilidské vztahy a ty jsou vylíčeny tak, že čtenáře vtáhnou a nepustí.

robert3737
23.07.2019

Tahle kniha funguje trochu jako stroj času do období hroutícího se socialismu, které je zde velmi věrodhodně podáno... těm, co pamatují pro připomenutí a mladším čtenářům pro získání pocitu "na vlastní kůži". Kniha je i přes záminku fikce napsána velmi, až niterně, autobiogiraficky, což je navíc podpořeno i strukturou, která někomu může připadat neuspořádáná či nejednotná, ve skutečnosti ale navozuje ten správný pocit lovení ztracených vzpomínek z hloubi paměti. Tuhle knihu mohu všem doporucit.

veronika4407
12.07.2019

Začínám s nostalgickým úsměvem, směju se a pak krapet zhořknu. Přesně tak, jak to bylo. Trochu jako vlastní deník, jen nejsem chlap. Nejdřív jsem knihu i párkrát odložila, že mi neuteče, ale od poloviny jsem jí už nepustila. A básník se v autorovi nezapře, až mi bylo někdy líto poetického zahuštění, které by se dalo rozpouštět a rozpouštět... Rozhodně doporučuju, zejména mladším ročníkům, aby věděly.

Veronika837
11.07.2019

Jedna ze skvělých knih, které jsem za poslední dobu četla. Tento talentovaný autor svým osobitým literárním stylem okamžitě vtáhne čtenáře do svého děje. Kniha poutavě líčí mnohdy nelehký život party kluků hlavně v předrevoluční době. Pro mě je však tento příběh především o mezilidských vztazích odrážející stav tehdejší společnosti. Přátelství, touha, láska, strach, bezmoc, zklamání aj. se působivě prolínají celým románem, přičemž v hlavní roli je vlastně ustavičné hledání sebe sama. Tady mne zaujal autorův jemný, citlivý až poetický způsob, jímž výstižně popisuje niterné prožitky hlavních hrdinů. Také bezesporu velmi vtipně charakterizuje rebelii, kterou se kluci chtěli postavit v oné době všudypřítomnému totalitnímu systému.
Škoda jen, ale to je možná můj subjektivní pocit, že autor v knize více nevyužil svého literárního nadání a nešel v některých situacích více do hloubky.
Kniha Spratci je úžasně a věrohodně napsaná. Těším se na její další pokračování. Určitě doporučuji.