Spolkla mě knihovna

Spolkla mě knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352310/bmid_spolkla-me-knihovna-Bzf-352310.jpg 4 51 16

Dobrodružná výprava do historie knih a knihoven od oblíbené autorky Kláry Smolíkové. Schválně, jaká nejpodivnější věc se ti s knihou stala? Tak třeba Davida a jeho kocoura spolkla knihovna. Jen si to představ: v klidu si chceš číst a najednou jsi uprostřed té nejbláznivější a nejdivočejší výpravy do knižní historie! Vyprav se tam s nimi! Navštiv knihovny šlechtické i klášterní, potkej knihovníky, učence i písaře, pomáhej s knihtiskem a hledej ztracený svitek. Držíme ti palce – snad tě knihovna zase vyplivne zpátky. David by mohl číst neustále – při chůzi, v posteli, pod lavicí i na záchodě. Jenže do jeho přeplněné knihovny se už žádná další kniha nevejde. Když se pokusí silou nacpat do regálu ještě jednu útlou knížečku, knihovna se naštve a kluka spolkne i s kocourem Koniášem. Tím začne dobrodružná výprava do knižní historie. Dvojice navštíví knihovny šlechtické i klášterní, místa zarovnaná hliněnými destičkami i vzácnými papyry. Potkají knihovníky, učence a písaře, budou pomáhat s knihtiskem a hledat ztracený svitek. Držte jim palce, ať najdou způsob, jak knihovnu přesvědčit, aby je vyplivla zpět.... celý text

Liduka
08.06.2023 5 z 5

Přečteno kvůli čtenářské výzvě a musím říct, že se mi kniha líbila. Dozvěděla jsem se i něco nového o knihovnách z dob dávno minulých

ZelenýAnton
22.12.2021 4 z 5

Pro dospělé super, ale děti nebavila.

broskev28
02.03.2021 4 z 5

Možná to není úplně dokonalé a pravděpodobně to ani nebude pro děti tak chytlavé, ale jako základní informace o tom, kdy a jak vznikaly knihy a knihovny to vůbec není špatné. I pro dospěláky tam je spousta zajímavých údajů - ne každý, kdo rád čte, je nutně musí znát, ne každý vystudoval knihovnictví.
Takže i když dějová linka Davida s Koniášem není nijak oslnivá, tak mně se líbila; Koniášovo jméno se určitě povedlo. A my s dětmi jsme si odsud odnesli třeba tuto zajímavou informaci:
"Já jsem především ochránce knih a knihovníků. Jmenuji se Weng-Čchang Wang. S Čínou se v historii písemnictví nemůže měřit žádná jiná země, a proto jen zde najdeš knihovnického boha."

tatjana1737
16.12.2020 2 z 5

CITÁT:
Zlacená ořízka skvěle vypadá a navíc ochrání tvou knihu před prachem, bratře Komenský.
- Kdo se chce stát vzdělaným, musí si nad zlato a stříbro vážit knih. Ale máš pravdu, Matěji, prach je prevít.

Po přečtení všech těch pozitivních komentářů jsem si knihu půjčila v knihovně a po zběžném prolistování mi přišla opravdu povedená. Jenže pak jsem se začetla a musím konstatovat, že první dojem zklamal. Pro někoho, kdo je alespoň rámcově s kodikologií obeznámen, to není úplně špatné, určitě je to čtivé a studentům PVH se do ruky dostane zajímavá pomůcka ke studiu. Některé informace mi ale přišly lehce zavádějící či nedovysvětlené; dost se toho ztratilo ve zkratce nutné pro přizpůsobení se dětskému čtenáři. Komiksy mi připadaly hodně podrobné a "bez šťávy", spíše faktografické. A nejvíc se mi nelíbil samotný Davidův příběh. Chápu, že autorka potřebovala nějak vymyslet, jak mohl David putovat časem, ale uchopení potencionálně velmi slibné fantasy zápletky s pozřením knihovnou a propojením všech knihoven světa a časů mne neoslovilo. Kladně hodnotím nápad i některé informace, které jsem z četby knihy získala, celkově jsem ale nebyla tak nadšená, jak jsem čekala. Z hlediska volby tématu i zajímavosti příběhu jsou mi mnohem bližší komiksy "Jáchym a Tiskařský šotek", které dříve vycházely v rámci Čtyřlístku (a díky nimž mám stále živě v paměti informace o výrobě štětců i pergamenu).

CITÁT: Taková pohroma! - Římané jsou pohroma!

haki34
27.10.2020 4 z 5

zajímavé a vtipné počtení pro malé čtenáře, takový rychlokurz, jak že to s knihami bylo. Historií provede kluk David a kocour Koniáš ;)
Jednotlivé kapitoly proložené komiksy - což předpokládám, že zaujme možná víc, než psaný text. Rozsahem nevelká, informacemi bohatá.
A třeba si pak zkusíte vyrobit i vlastní papír :) (pergamen z kůže raději nedoporučuji ;))

Argony
18.07.2019 5 z 5

Klára Smolíková opět nezklamala. Zábavně a zajímavě podané informace o písmu, knihách a vším tím dalším okolo.

Vevericka.eva
18.06.2019 5 z 5

Úchvatná kniha. Škoda, že nám ji ve škole nedali místo Cejpka. Teď si dějiny knihovnictví teprve opravdu užívám. Mohu doporučit dětem i dospělým.

certik003
26.03.2019

Moc hezký příběh Davida a jeho kocoura, ve kterém se děti doví o tom, jak vznikalo písmo, knížky a první knihovny. Při čtení jsem si oprášila vědomosti ze školy a dověděla se i něco nového. Určitě je to pro větší děti nebo spíš pro ty, co rády čtou.

Kupcovka
27.01.2019 4 z 5

Knížka mě bavila, něco podobného jsem i já. Čtu každý den, ale teď ke knížce: hezky se čte, já bych sem toho mohla napsat klidně milion, ale nejlepší je, že se toho dozvíte spoustu o knížkách! Určitě doporučuji těm, co se něco chtějí dozvědět o knížkách.

Anne Leyyd
31.12.2018 4 z 5

Na knihu pro děti to bylo čtivé a napsané tak, že si z toho ti menší odnesou spoustu zajímavých informací. Já si obzory určitě zase rozšířila a některé oprášila. Jediné 2 důvody, proč nedám plný počet hvězd, je několik chyb (překlepů), kterých jsem si všimla. Myslím, že v knihách pro děti by si na to odpovědní redaktoři měli dávat pozor dvojnásob. A ta druhá věc - klení hlavního hrdiny hned na prvních stranách? A bez nějaké výchovné dohry? Opravdu to někomu přijde normální? Ach jo :-(

sanulllka
30.07.2018 5 z 5

Hezká kniha o Davidovy a o jeho zážitcích, třeba o loupežnících, co ukradli vzácnou knihu a David ji našel pohozenou na lesní cestě a zabalenou v dece ji odnesl do kláštera. Nebo jak utekl býk a kocour Koniáš zachránil tři hlíněné destičky. Tato kniha je spíš pro kluky a to ji můj bratr nečetl ale já sem holka a mě se líbí. Líbí se mi, že se v knize píše, že si máme vážit knih. :)

ditul
15.06.2018 5 z 5

Krásný příběh chlapce Davida a jeho kocoura Koniáše "ničitele knih" - to mě pobavilo :D Do příběhu je nenásilně vložena knižní historie, která je podle mě vhodnější pro děti okolo 10-ti let, kdy už ve škole probírají panovníky a mohou si dobu líp představit. ;)

PavlínaAlžběta
19.12.2017 5 z 5

Dostala se mě do ruky dětská kniha, ze která jsem unešená. V knize je příběh malého hrdiny s jeho kocourem, které oba dva tzv. spolkne knihovna. Náš malý dobrodruh putuje knihovnami od starověku až po klášterní či aristokratické knihovny. Děj je zajímavý, poutavý, především přínosný nejen pro děti, ale i pro samotného dospělého. Sama jsem se tam dočetla o zajímavostech, nejen o knihovnách, vývoji písma od Sumeru po Čínu, středověkém písemnictví, písařích, vzniku knih a dalších pozoruhodných témat .Kniha obsahuje i pěkné obrázky. Určitě není vhodná pro nejmenší, ale pro větší děti, kteří rádi čtou, jelikož kniha nemusí být pro menší děti přínosná, nerozuměli by ji. Já byla překvapena jakou formou může být dětská kniha nejen hezká, čtivá, ale hlavně zajímavá. Doporučuji rodičům pro své ratolesti.

martina.culik
25.10.2017 5 z 5

Kniha je sice pro děti, ale já ji zhltla na posezení a dozvěděla jsem se pár věcí, které jsem opravdu netušila.
Kniha zábavnou formou popisuje vývoj knih ve starověkém Egyptě, Číně, Římě a evropském středověku.
Pro mě to bylo příjemné překvapení.

martinstefko
10.10.2017 5 z 5

Klára Smolíková a Vojtěch Šeda si sedli a jejich spolupráce zafungovala výborně.

jan8470
05.10.2017 5 z 5

Kniha je určena čtenářům od osmi let. Ale i když Davidovo a Koniášovo dobrodružství, které čítá necelých 70 stran, zhltnou za dva večery, budou se ke knize vracet i později. Protože informace které jsou v ní ukryty, se jim budou hodit i na druhém stupni základní školy. A je jedno jestli budou chtít být jednou knihovníky jako David, nebo ne.