Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41267/bmid_spolek-pratel-krasne-literatury-a-b-GJW-41267.png 5 977 315

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů vydaných pod názvem Izzy Bickerstaff rukuje, se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence s jedním z jeho členů dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey, a jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet sama prožila válku v Londýně, kde neustále hrozilo bombardování, ale nikdy nepoznala přímý styk s nepřítelem a izolaci od okolního světa, jaké byli vystaveni ostrované. Guernsey má, tak jako celý svět, svoje podvodníčky, opilce a podivíny, dobráky, závistivce i hrdiny, a z jejich humorného i dojemného vyprávění začíná před Juliet vyvstávat živý obrázek společenství, kde v těžkých dobách krystalizují lidské povahy a osudy se proplétají zcela nečekaným způsobem. Kdy jindy by se mohlo stát, aby byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživa nedržela v ruce jinou knihu než bibli? A co víc, aby noví čtenáři našli i v náročných knihách poselství, které je zaujme, a aby je četba podnítila k vášnivým diskusím na nejrůznější témata. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society , 2008

alenkacermi
10.02.2020 5 z 5

Kniha ve formě dopisů? Dobře, zkusím ji. Postupně se vám hrdinové dostávají pod kůži, přistihnete se, že se usmíváte nad jejich příběhy, a příště trpíte tou bolestí, co prožili. A přesto je to nádherná kniha, dojemná, smutná, citlivá, laskavá,.... Doporučuji!

tatafa
06.02.2020 4 z 5

Možný SPOILER !!!
Tento román v sobě skrývá skvostnou kombinaci hned několika žánrů – objevíme zde prvky klasického románu pro ženy, psychologického románu i válečné literatury. Díky tomu si zcela jistě přijdou na své fanoušci vícero žánrů.

Spolek přátel krásné literatury seznamuje čtenáře s poměrně opomenutými osudy obyvatel Normandských ostrovů o nichž se v souvislosti s druhou světovou válkou příliš nemluví. Zároveň se v románu objevují i poměrně stravitelně podané příběhy o situaci v německých a francouzských koncentračních táborech.

Zároveň ukazuje, že klasická literatura má i v těžkých dobách velice kouzelnou moc a dokáže povzbudit na duši lidi, kteří předtím nikdy nečetli a nejsou ani příliš vzdělaní (např. řezníky, opilce, zemědělce, …) a tak lze předpokládat, že může podpořit a povzbudit i v současnosti.

Román se je napsán čtivým jazykem, i když samotné čtení může trochu zkomplikovat nezvyklá forma vyprávění příběhu prostřednictvím dopisů, na což si řada čtenářů bude muset chvilku zvykat.

K románů Spolek přátel krásné literatury mám pouze drobnou „výtku“, která souvisí spíše s tím, že jsem si o knize předtím nic nezjišťovala. Tou výtkou je, že se v příběhu poměrně realisticky popisují situace z koncentračních táborů a dalších hrůz druhé světové války (např. zmlácení menstruující dívky dozorcem v táboře, …) což je téma o němž nedokáži číst a tím pádem mi i čtení působilo veliké potíže, protože si všechny situace nechtěně, ale o to barvitěji dokáži vykreslit ve své mysli. A věřte, že pak opravdu o co stát a klidný spánek se odsouvá na dobu neurčitou :)

Dovolila bych si tvrdit, že pokud se válečná kniha dokázala dostat mezi knihy, které jen tak mou knihovničku neopustí, a to tato knížka mezi ně rozhodně patří :) , pak se jedná o román opravdu kvalitní a zcela jistě si zaslouží vaši pozornost. :)

Knihu Spolek přátel krásné literatury bych vřele doporučila nejen čtenářům, kteří si rádi přečtou lehce romantický příběh o vážném tématu, ale také milovníkům válečných či historických románů, protože si zde jistě přijdou na své. Oproti tomu není příběh určený těm, kteří si chtějí odpočinout u lehkého, zamilovaného příběhu, protože tato kniha vás jen tak odpočinout nenechá.

Spolek přátel krásné literatury hodnotím 80%, jedná se o naprosto excelentní román, jehož jedinou „chybou“ je má averze k tématu 2.světové války ????

janasim
04.02.2020 5 z 5

Proč jen se už nepíší dopisy? Je až neuvěřitelné, kolik toho sdělí jeden dopis. Žádná sms či mail se jim nemůže vyrovnat. Díky těmto dopisům jsme zjistili mnohem vic o jednotlivých postavách, jejich životech. Bylo to opravdu výjimečné čtení, které nám dalo pocit, že jsme součástí příběhu.

jurver
31.01.2020 5 z 5

Krásná knížka. Přestože se děj odehrává za války a bezprostředně po ní, příběh je úžasný!!!

Lil30
24.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha, na kterou jsem narazila náhodou díky Čtenářské výzvě a rozhodně ji doporučuji. Možná mě zpočátku odrazoval takový velký počet postav,ve kterých jsem měla chvíli nepořádek, ale určitě mi to kniha vynahradila. Možná se mi tak zalíbila i tím, že byla psána formou dopisů, jako bych je dostávala já sama, jak již tady přede mnou psali jiní. Krásně se četla i přes tak těžké téma války, hlavně díky vtípkům Juliet a ostatních. Líbilo se mi, že kvůli takové náhodě a jednomu dopisu vlastně našla vše, co dlouho hledala...

ADE138
19.01.2020 5 z 5

Moc mile a laskavě napsaný román v dopisech. I když se odehrává krátce po druhé světové válce a řeší se v něm závažná a smutná témata, tak je to zábavné a vtipné čtení.

milena8281
16.01.2020 4 z 5

Po prvních stránkách jsem si říkala, jestli vůbec dočtu. V půlce knihy už jsem věděla, že ano, a na konci jsem byla smutná, že už je konec.

pedobro
15.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Nenapadlo by mě, že se dá tak nelehké životní období uchopit s takovou lehkostí. Po pár dopisech jsem začala mít pocit, že jsou adresovány mně a na každý další jsem se neskutečně těšila. Teď bych si jen přála sbalit kufr, přesídlit na Guernsey, užívat si společnosti tamních postaviček, být členem jejich spolku a ochutnat koláč z bramborových slupek ...

Veselá myš
11.01.2020 5 z 5

S radostí 5 hvězd. Pro mě velice zajímavá a opravdu tak trochu jiná kniha, u které jsem se dozvěděla mnoho nového o 2. sv. válce a okupace díky tomu, že byl příběh zasazen na Normanské ostrovy a částečně do Londýna. Doteď jsem totiž četla především příběhy, odehrávající se v Německu nebo rovnou v koncentračních táborech. Netušila jsem, jak vypadal život na okupovaných ostrovech, patřících pod britskou korunu. Mám velkou radost, že se mi do ruky dostala právě tato kniha, která - ač příběhem zpracovávající těžkou tematiku 2.sv.v. - má v sobě tolik hezkého, milého, lidského a pozitivního, že i ty smutné a těžké stránky věci, které život v té době přinášel, čtenáře neschodí na dno smutku (tak jak se mi někdy stávalo u čtení jiných knih s tematikou 2.sv.války). Postavy mi přirostly k srdci, velice ráda jsem s nimi prožívala jejich životy a obdivovala je za to, že se nenechaly zlomit, ukázaly to dobré v sobě a držely při sobě. I přes všechno zlé si dokázaly udržet humor. Ráda si to celé přečtu v budoucnu znovu a Guernsey si zapisuji na seznam míst, kam bych se chtěla podívat.

Esme8
10.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout.

Melcrovka
10.01.2020 4 z 5

Silné příběhy několika lidí žijících a strádajících za německé okupace během druhé světové války na Normanském ostrově Guernsey. Tyto příběhy jsou srderyvné, dojemné, mnohdy hodně drsné a smutné a opravdu svědčí o té době a místě.
Tyto příběhy jsou předkládány ve formě dopisů mezi mladou ženou, která o okupaci píše článek do novin a později celou knihu. Vyobrazuje drsnou dobu a ukazuje, že i během těch nejtěžších dob lidem pomáhá mít velké srdce, lidskost, pohostinnost, kamarádství a soudržnost, a také lásku k umění a literatuře.
Pro mě byla kniha krásná, ale hodně těžká na čtení. Je tam spousta drsných okamžiků, které se opravdu staly a já si musela dát vždycky chvíli oddech, abych to zpracovala.

KláraHunčarová
08.01.2020 5 z 5

Opravdu nádherný příběh, četl se jedním dechem.

adelinka
07.01.2020 5 z 5

Zo začiatku som sa bála , že sa nechytím, alebo nepochopím dej, keďže štýl písania bol formou listov. Ale super, čítanie skvelé. Pre mňa znovu nové poznatky o okupácii ostrova, o živote počas okupácie. Navyše hlavná postava je spisovateľka, moje dve vysnívané povolania boli burzový maklér (niečo rýchle a dynamické) a spisovateľka (kľudné, nenápadné...) Ani jedno nie som... :-) Ale bude to prvý bod do čitateľskej výzvy.

prochajda
13.12.2019 4 z 5

Kniha, napsaná formou dopisů, mně zrovna moc nesedla, ale jinak opravdu krásný příběh.

vila_z_lesa
07.12.2019 5 z 5

Kniha mě velmi mile překvapila, určitě doporučuji :-) četla se sama

Lucka11
25.11.2019 5 z 5

Dlho som nečítala knihu, ktorá by takým jemným a citlivým prístupom opisovala zverstvá 2.svet.vojny. Ide o knihu, ktorá je "iná"
Nielen tým, že je celá tvorená korešpondenciou medzi hlavnými postavami, názvom, ale aj celým príbehom....
Určite ju budem odporúčať ďalším čitateľom.
P.S. Vďaka komentárom som sa dozvedela, že existuje aj film, takže sa teším aj na filmový zážitok :-)

Maki7
21.11.2019 5 z 5

Miluji ten film.... Knihy jsem se celkem bála, nechtěla jsem být zklamaná. Také jsem nevěděla jak mi bude sedět styl vyprávění formou dopisů.
BOMBA... dlouho jsem knihu takhle rychle nepřečetla.... styl psaní a příběh mě naprosto pohltily... a nemuset spát, jíst a chodit do práce, tak to přečtu na jeden zátah :-D

Kopretina
15.11.2019 4 z 5

Kniha napsána "jinak", spousta toho je mezi řádky. Jsem ráda, když je v knize kus pravdy, něco z historie, což tato kniha splnila.

Gooverka
29.10.2019 5 z 5

Příběh psaný formou dopisů a navíc v kulisách druhé světové války, to je záruka, že se mi bude líbit. Pohled na 2. sv. válku zase z úplně jiného úhlu pohledu, strašně moc sympatických postav a i ta nezvyklá forma dodávají knize vše, co by měla mít. I když jsem tak nějak od začátku tušila, kam se bude hlavní linie příběhu ubírat, vůbec to nevadilo.

akinomV
13.10.2019 5 z 5

Jedním slovem - nádhera. Tak krásně se to četlo a příběh byl úžasný. Knihu jsem četla pomalu, dávkovala jsem si ji, ale ke konci už jsem to přímo hltala. Moc hezky napsáno, zajímavý styl ve formě dopisů, téma okupace a života běžných lidí bylo hodně zajímavé. Jsem ráda, že jsem na knihu narazila a že ji budu mít doma ve své knihovně, protože se k ní ráda vrátím.