Spolek Jane Austenové

Krátce po druhé světové válce se v malebné vesničce Chawton na jihu Anglie několik obyvatel domluvilo, že se pokusí uskutečnit jeden pozoruhodný záměr. Uplynulo už více než století od doby, kdy byl Chawton domovem Jane Austenové, jedné z nejvýznamnějších anglických spisovatelek. Tamější panství, kde dosud bydlí její vzdálení příbuzní, se nyní potýká s finančními problémy. Hrozí nebezpečí, že to poslední, co po Austenových zbývá, se rozprodá a padne do neznámých rukou. I proto se dá dohromady různorodá skupinka lidí – mimo jiné mladá vdova, venkovský lékař, služka či filmová hvězda –, kteří se snad nemohou víc lišit, a přesto mají jedno společné: všichni milují romány Jane Austenové. Každý z nich se musí v těžké době vyrovnávat s ranami, které jim osud zasadil, ale spojuje je vysněný cíl: vybudovat ve své vesnici muzeum Jane Austenové a její dědictví zachovat pro budoucnost. Román z autentického prostředí o naději, smutku ze ztrát i o lásce, který dokáže potěšit, a to nejen fanoušky Jane Austenové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475058/big_spolek-jane-austenove-Fkp-475058.jpg 3.629

Vydáno: , Kontrast

The Jane Austen Society, 2020

Kniha Spolek Jane Austenové

parvitas
12. listopadu

Ak ste fanúšikom diela Jane Austenovej, bude sa vám páčiť aj táto kniha. Je plná postáv, ktoré akoby vystúpili z jej kníh, dokonca aj zápletka je podobná. Aj tu sa hovorí nielen o budúcnosti žien, a o ich finančnej situácii, dedičstve, o láske a manželstve. Alebo skôr o zmarených nádejách a možnej chudobe... Ale ako aj diela J. Austenovej, aj tu je nádej a nakoniec sa nejaké riešenie nájde. Páčilo sa mi láskavé prostredie malebného mestečka, Veľkého domu, popis knižnice, ale najdôležitešími boli čitatelia a fanúšikovia. Rozoberali Austenovej knihy, vyberali si svoje obľúbené postavy a situácie a proste to spolu vytváralo úžasnú atmosféru. Ich spolok musel prekonať niekoľko prekážok, ale založili ho, aby vzdali hold úžasnej autorke a jej dielam, a tiež aby zachránili pamiatky, ktoré s jej životom súviseli (dom, knihy, nábytok, šperky, písomnosti). Pravdaže, niektoré z nich boli výraznejšie, ďalšie zase mali až prehnané reakcie, ale charaktery sa naozaj krásne dajú porovnať s jej dielom, s predlohou.
Bolo to naozaj príjemné čítanie, užila som si krásu anglického vidieka, vôňu čaju, sviatočnej večere, prežívala som očarenie filmami, knihami, dúfala som a aj zúfala si (na patričných miestach). Myslím, že všetci fanúšikovia budú očarení. :)

Kaduri
05. listopadu

Veľmi príjemné čítanie.
Knižka je nielen obsahovo ale i štýlom písania poctou diela Jane Austenovej. Podstatnou časťou knihy je práve polemika o motívoch konania postáv v jej knižkách. Preto je dôležité, aby sa čitateľ v diele Austenovej dobre orientoval.
Natalie Jenner v hrdinoch svojej knižky zrkadlí hlavné témy, s ktorými pracovala i Jane Austenová - vysoké morálne hodnoty, zdvorilosť za každých okolností, solidarita k blížnym, ...
I keď občas som mala chuť hlavných hrdinov "popostrčiť", aby sa už konečne "vyslovili" a ku šťastiu prišli. Podobné nutkanie som mala aj pri čítaní kníh od p. Austenovej, takže dielo sa vydarilo:)

klodnerovic

Nejsem, nebyla jsem a asi ani nikdy nebudu echt fanda Jane Austenové, přesto mě svým způsobem fascinuje. Spolek Jane Austenové je románový průvodcem díla JA, hlavně ale nabízí milý příběh. Jde o příběh o lidech, kteří si zažili své, děj knihy se odehrává po druhé světové válce, a přesto neztrácejí naději, že bude líp, že opět budou šťastní, a odhodlání bojovat za to, co je pro ně důležité. Doktor byl super, ale Evie! To její odhodlání a vytrvalost. Zaplať bůh, že existuje jen na papíře. Být z masa a kostí, asi bych z ní měla depku.

AlcaLou

Docela dlouho jsem váhala, jestli knihu koupit nebo ne. Dle anotace jsem si pořád tak nějak nemohla představit, co se může v tak tlusté knize dít kolem Jane Austenové. Kniha je příběhem několika lidí z malé vesničky, které spojuje láska ke knihám Jane Austenové (těch zmínek o jejích knihách je tam opravdu dost, na muj vkus možná až moc). A nejen to. Je to milá kniha, ve které se toho úplně moc neděje, ale přesto jsem se u ní nenudila, děj byl pro mne nepředvídatelný a čtení jsem si užila. Jen zpočátku mi trochu trvalo, než jsem se v knize zorientovala. Postavy byly milé, hezky vykreslené, takže jsem si k nim během čtení vytvořila vztah. Knihu mohu doporučit všem, kdo si chce odpočinout u knihy, u které máte pocit, že je prostě o životě. O tom špatném i dobrém. Prostě o tom, co k životu patří. Nic víc, nic míň.

lisell

Příjemné oddychové čtení, pro milovníky anglického venkova a Jane Austenové. Já měla ze začátku problém se do knihy začíst a udělat si pořádek v postavách. Někde kolem poloviny jsem se díky bohu chytla a i příběh se rozjel. Fandila jsem všem členům Spolku, aby se jim podařilo zachránit odkaz Jane Austenové a přiznám se, že ke konci jsem měla trochu strach, že jejich úsilí vyjde na prázdno. Knížka je na zadní straně přirovnávána ke Spolku přátel krásné literatury a bramborových koláčů, ale ta mne chytla mnohem víc. V každém případě jsem ráda, že jsem knížku přelouskala, protože díky ní jsem objevila jedno dílo Jane Austenové, které mi ve sbírce chybí a musím to napravit :)

LenaBR

Milé, nicméně chvílemi nezáživné. Ze začátku jsem měla problém se zorientovat mezi postavami, což se naštěstí s postupem příběhu zlepšilo. Zmínek a úvah o Jane Austenové je v opravdu mnoho, kniha tedy dostála svému názvu. Oblíbila jsem si doktora Graye a od začátku jsem fandila jemu a Adeline, v tomto směru jsem se tedy dočkala šťastného konce. Kniha mě všeho všudy bavila, nicméně znovu bych se k ní už nevracela

veronika4937

Moc hezká knížka. Protínají se zde osudy několika obyvatel malé vesničky. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale pak už jsem napjatě čekala, jak se vše bude vyvíjet. Děj byl zajímavý a ve většině případů nepředvídatelný.

petra5588

Přesně ve stylu Austenové do sebe na konci všechno krásně zapadne. Moc hezký příběh :)