Spolčení hlupců

Spolčení hlupců https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2012/bmid_spolceni-hlupcu-wqM-2012.jpg 4 1209 251

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci...... celý text

Literatura světová Romány

Geniální!

Nooemii
28.05.2019 4 z 5

Vážený mongoloide, pane I. Abelmane,

obdrželi jsme prostřednictvím pošty Vaše nejapné připomínky k našim kalhotám, kteréžto připomínky pouze odhalují Vaše naprosté odtržení od reality. Kdybyste byl chápavější, poznal byste, či dospěl k poznání, že dotyčné kalhoty Vám byly odeslány s naším plným vědomím, že jsou stran délky zcela nevyhovující.

„Proč? Proč?“ breptáte nesouvisle, neschopen přizpůsobit svůj zpozdilý a prohnilý světonázor podnětným obchodním koncepcím.

Kalhoty vám byly zaslány jednak jako test Vaší iniciativy (Chytrá, prozíravá obchodní organizace by měla být schopna učinit z tříčtvrtečních kalhot šlágr mužské módy. Váš reklamní a prodejní program je očividně pochybený), jednak jako test Vaší schopnosti vyrovnat se s měřítky kladenými na distributory našeho prvotřídního zboží. (Naši věrní a spolehliví odběratelé dokáží rozprodat jakékoli kalhoty s Levyho visačkou, bez ohledu na to, jak nehorázný je jejich střih či provedení. Nedostává se vám patrně víry.)

Nepřejeme si být napříště obtěžováni podobně bezpředmětnými stížnostmi. Omezte prosím svou korespondenci na objednávky. Jsme činorodý a dynamický podnik, jehož poslání jsou nemístné drzosti a šikanování pouze na překážku. Budete-li nás, pane, nadále obtěžovat, může se stát, že Vy sám hořce spláčete nad výdělkem.

Váš rozhořčený
Gus Levy, ředitel

flyingandie
04.05.2019 4 z 5

"Černoši jsou převážně příjemní lidé. Měl jsem s nimi prozatím málo co dočinění, neboť se stýkám pouze se sobě rovnými či s nikým, a ježto sobě rovných nemám, nestýkám se s nikým."

Ignácius obtloustlý ale sečtělý mladík, který žije se svou matkou, se zhruba první polovinu knihy zabývá svými mongoloidními teoriemi nad zvráceností soudobé společnosti. Shodou absurdních náhod se však dostává do dalších absurdních situací, potkává absurdní postavy, která ústí v další absurdní vývoj, který v druhé polovině knihy naprosto graduje.

Knihu jsem zhruba v její polovině odložila, neboť mě neskutečně vytáčel přístup Ignácia k životu a fakt, jak mu to všichni tolerují. Naštěstí jsem se k ní vrátila a naprosto nelituji. Dokonalý překlad Jaroslava Kořána.

tynucha
26.04.2019 5 z 5

Stálice v mojí knihovně. Poprvé jsem ji četla v nějakých osmnácti a od té doby již několikrát, naposledy jako audioknihu. Poprvé to byla čistá švanda, legranda, řachanda, ale až teď začínám doceňovat množství neskutečných slovních obratů, parádní vyumělkované eseje z deníku pracujícího mládence, intoušské dopisy angažované nymfomance Myrně a od Myrny, skvělé vykreslení povahových rysů všech postav, všechny jejich bolístky, palety komplexů, obsesí a strachů a nad tím vším nikdy o sobě nepochybující študovaný pablb Ignacius. A také skvělý překlad Jaroslava Kořána (co to je kokota??? to se dá najít ve slangovém slovníku?), doporučuji také audioknihu namluvenou Jiřím Zavřelem, má takový ... specifický... přednes.

Greenfingers
19.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četl již před delší dobou, přesto však mám na ni příjemné vzpomínky. Zařadil bych ji mezi "klasická díla světového humoru",pokud taková kategorie existuje.

Mirin1349
31.01.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Chápu, že se nemusí strefit do vkusu každému, v naší rodině je to ale kult. Po přečtení máte chuť se do New Orleans vydat. Velká škoda, že se autor jejího vydání nedočkal.

MM1979
25.01.2019 3 z 5

Čekal jsem více... Jak začne hledat práci, tak to bylo už čtivé, ale že bych se nějak moc bavil to tedy říct nemohu...

lu6784
27.12.2018 5 z 5

Jedná z mých životních stálic

Berg1
13.12.2018 4 z 5

Není to satira na nějakou konkrétní dobu, jak se tu píše v komentářích. Je to satira obecně na lidskou povahu a podle mě dost trefná a povedená. Každý v sobě máme část Ignácia, někdo více, někdo méně.
Je to fakt zábava a zasloužený kult.

Uka
01.12.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem potkal ve svých 20's, možná i dřív a to je přesně ten věk, který s ní ladí. Být starší asi by mě tolik nevzala. Pro její nekompromisní humor ji proto dávám plný počet. Dost mě totiž svého času ovlivnila.

Jitka6
23.11.2018

Pěkná!

Dáma s hrnstjm
05.11.2018

Jsem na rozpacích... nerada bych pomluvila knihu, která mi evidentně v mém současném životním období nesedla... Jsem přesvědčená, že kdybych dobře znala prostředí New Orleans a lépe tušila, jak to tam před padesáti, šedesáti lety mohlo fungovat, náležitě bych se bavila. Jenže to neznám, místo děje mi přišlo těžko uchopitelné, představitelé a cizí, byla jsem z toho otrávená a neměla jsem chuť si cokoliv složitě zjišťovat. Ignatius, slon v porcelánu, o něm už tu bylo napsáno mnohé. Za mne ho nejvíc vystihuje přirovnání k atomovce, kterou Burma Jones jednoho krásného večera hodil na noční klub. Přiznám se, že jsem doufala, že Ignatia postihne spravedlivý trest za všechny jeho lži, které nejednou přesáhly meze slušnosti i zákona. Nejvíc jsem se bavila u scén z nočního klubu a továrny na kalhoty, ubíjející mi přišly Ignatiovy traktáty, korespondence s Myrnou a večírek čtyřprocentních jinochů. Jsem ráda, že mám dočteno, názor píšu, hvězdičkami nehodnotím.

surikata246
26.10.2018 5 z 5

Moje sestra za mnou chodila na návštěvy do nemocnice kde jsem po nehodě ležela dlouhé měsíce.Byla jsem po operaci zlomené pánve dost psychicky dole až jednoho dne přinesla tuto knihu.Co Vám budu povídat málem jsem umřela smíchy tak mne to bavilo a alespoň na chvíli odpoutalo od bolesti i strachu co se bude dít dál.

marhoul
21.10.2018 5 z 5

Spolčení hlupců je prostě šílená sranda a u určitých pasážích mi slzy tekly a plácala jsem se do kolen. Není to pro každého, ale já budu Ignácia uznávat a v jeho šílenství uctívat navždy. Tato postava nemá v literatuře žádnou obdobu. Autora je velká škoda.

jaroiva
19.10.2018 2 z 5

Jednou zas pluji proti proudu. Nedočítám, resp. nedoposlouchávám. Audiokniha je výborně načtená. Ale styl humoru mi vůbec nesedí.

switch.man
10.10.2018 3 z 5

no.. já nevím. Dostal jsem se k titulu ve formě audioknihy jak slepý k houslím, koukám - 82% - ok, zkusím to.
Notorický lhář a zkomáravelbloudář Ignác se svým světonázorem občas vytvoří úsměvný moment; panoptikum postaviček je pestré.. ale nějak výrazně mne to neoslovilo. Možná kdybych byl američan, tak bych se do děje a prostředí vcítil více... Sám od sebe bych dílo tohoto žánru asi nevyhledával, asi to můj šálek kávy nebude.

AlčaVaca
10.09.2018 5 z 5

Za mě výborné čtení, i díky překladu pana Kořána. Jediné, co mi moc nesedělo, byly dopisy od Myrny. Ale na celkový dojem to nemělo vliv. Ignác je prostě Ignác...

bubka
31.08.2018

někoho mi ten hrdina s jasným pohledem na jiné připomíná, nějakou politickou veličinu, kniha je velmi dobrá a člověk se pořádně zasměje a také zamyslí

Lindq
31.08.2018

Ufff, měla jsem co dělat, abych tuto knihu dočetla do konce. Myslím, že by šla zkrátit na polovinu- bez neustálého opakování "záklopek" a jiných popisů a vlastností hlavních postav. Ale nakonec času věnovanému této knize rozhodně nelituju .

jfialova
24.08.2018 4 z 5

Praštěný absurdní příběh, který mě pobavil. Nejsem skalní čtenář tohoto typu literatury, ale četlo se to dobře a věhlas knize patří po právu.

satira humor americká literatura 60. léta 20. století Pulitzerova cena New Orleans

John Kennedy Toole
americká, 1937 - 1969