Spolčení hlupců

Spolčení hlupců https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2012/bmid_spolceni-hlupcu-wqM-2012.jpg 4 1209 251

Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

A Confederacy of Dunces , 1980

E_Lan
25.04.2021 2 z 5

Ne, toto už je mimo. Nebavilo mě to, štvaly mě hlavní i vedlejší postavy, prostě od začátku do konce špatně. Nuda a nesmyslnost “tohoto světonázoru”. Nevím a nechápu čím si toto vysloužilo Pulitzerovu cenu, ale je třeba to brát jako výlet do intelektuálního humoru druhé poloviny minulého století. Není ale o co stát.

zuzana3781
02.03.2021 5 z 5

Skvělá humorem protkaná kniha o jednom extravagantním intelektuálovi a jeho problémech. ???? Paráda

alice9642
27.02.2021 2 z 5

Mrzí mě, že této knize nemohu dát více hvězdiček. Četla se hezky a místy byla i vtipná a trefná. ALE! Hlavní postava mě tak iritovala, že jsem musela chvílemi překonat touhu s knihou praštit o zem a už se k ní nikdy nevrátit. Bohužel hlavní postava způsobila, že to bylo opravdu chvílemi nepříjemné čtení. Ale zpětně musím říci, že kniha není špatná a je velmi zajímavá.

ivana1429
07.01.2021 4 z 5

Opravdu jsem se nasmála. Nicméně některé pasáže knihy nebylo snadné číst kvůli drobnému písmu.

Ninjer
12.12.2020 4 z 5

Parádní komedie plná bizarních postaviček a bláznivých situací. Hlavní hrdina Ignácius J. Reilly je intelektuál, lenoch, mazánek, egomaniak a jeho objem vědomostí přesahuje pouze objem jeho břicha. Je to dost příšerný člověk, který ztrpčuje život prostincé mamince, se kterou bydlí, a v podstatě všem, koho potká, ale zároveň je to zatraceně zábavná postava. Jeho stírání ostatních, simulování nemocí či zranění nebo hlasité se pohoršování nad bídou dnešní společnosti je něco neuvěřitelného. Ignáciovi dělají společnost další ujeté postavy, například si dopisuje s rádobypsycholožkou, která pobuřuje i liberální vysokoškolské kruhy tím, že ve všem vidí sex a všude ho chce propagovat, policista nucený za trest hlídkovat v šílených kostýmech či třeba servírka toužící proslavit se jako striptérka, kterou bude svlíkat její papoušek.

Je toho fakt mnoho a těch zhruba 400 stran jsou nabité humorem, která obsahuje i politickou satirou dělající si svobodně srandu ze všeho a ze všech. Českému čtenáři taky pomůže skvělý překlad, který vynalézavě překládá hlášky i různé slangy Američanů v New Orleans. Autor dostal posmrtně za své dílo Pulitzera, český překladatel by nějakou cenu za tenhle brilantní překlad rovněž zasloužil.

Ignácius J' Reilly je šílená úžasná postava, kterého bych v reálu nechtěl znát, ale na stránkách knihy je s ním neskutečná zábava. Kdyby se vyskytoval ve více pasážích, bylo by Spolčení hlupců ještě vtipnější.

Osm ztřeštěných hlupců z deseti.

linhi22
05.12.2020 5 z 5

Kniha, která se při nejlepší vůli nedá popsat, tu musíte zkrátka prožít. A co určitě zaslouží vyzdvihnout, je naprosto fantastický překlad Jaroslava Kořána :-))

yersinia
04.12.2020 5 z 5

Výborně napsané a výborně přeložené. Nedivím se, že Toole dostal za Spolčení hlupců Pulitzerovu cenu v 1981. Toto dílo , částečně inspirované vlastními skušenostmi, napsal už v roce 1967 a poté, co ho vydavatelství odmítlo spáchal sebevraždu. Publikaci dosáhla až jeho matka v r. 1980. Nechť mu je země lehká.

Velekněžka
02.12.2020 4 z 5

Uff, na chvíli mne přepadla představa Ignácia v době sociálních sítí... Och Štěstěno, ty prozíravá lištičko :-)

Juagustin
26.10.2020 5 z 5

Knihu jsem poprvé četl v půlce devadesátých let, kdy jsem po ní náhodou sáhl v knihovně rodičů tehdejší partnerky, a zaujala mě hned napoprvé. O té doby jsem si pořídil vlastní výtisk a přečetl ji už několikrát, a vždy tam najdu něco nového. Jde o výborně sesazený příběh exota, jehož základní vlastností je chybné sebehodnocení, z něhož pak plyne jeho neschopnost zařadit se do společnosti a dál z toho jeho životní eskapády. I když se kniha hemží snad jen samými zápornými postavami (i ten sympaťák Burma Jones přece mluví tak sprostě!), nelze je nemilovat: živočišnou Santu, otlounkánka Angela, hloupou, ale snaživou Darleenu, úzkostlivého Gonzálu, aktivistku Minkoffovou... K tomu duch multikulturního New Orleans. Věřím, že i kvalita překladu přispívá k výborné čtivosti díla, Ignáciovy proslovy, to jsou jazykové skvosty! Je to moje "kultovní" odpočinková kniha a zcela nekriticky a vřele ji doporučuju!

Makropulos
22.10.2020 5 z 5

Tato kniha si opravdu zaslouží ocenění a stojí za přečtení.

Gimli
14.09.2020 4 z 5

Dobrá kniha, která mě od začátku dokonce bavila, aniž bych se zasmál. Docela mě překvapilo, že kniha o JUDr. PhDr. Mgr. et Mgr. Henryku Laholovi byla napsána už tak dávno. Jeho podobnost s Ignáciem je zarážející.

Malunka
22.08.2020 3 z 5

Knihu jsem vybrala na doporučení Mardoši z Tata Bojs :-) Asi jsem čekala třaskavější humor a méně krkání...Možná, kdyby byla kniha kratší, tak by byla svižnější. Velmi mě bavila postava slečny Trixie :-)

Jaruš7
16.08.2020 5 z 5

Jako žádná jiná, audiokniha načtená Jiřím Zavřelem, exkluzivní sametový zážitek.

Prostě parádní šleh satirickým humorem., ale životopis je lepší číst až nakonec !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vzdělanost člověka zušlechťuje a zde je hrdina všemi mastmi této vzdělanostní ušlechtilosti mazaný.
Vliv intelektu ale nenasytí, takže je nutnost dát se pohltit dějištěm světa.
Citace ;"Naslouchal jsem radám svého mozku. Moje mentalita mi našeptává tak smělý plán, myšlenku, před kterou jsem maně couvl.
Nabídl mi úchylnou příležitost, jak spasit svět zvráceností."

(Založení hnutí pro stranu - milovníků vesele odvázaných z normálnosti.)

Jen úmysly pro nápravy světa jsou čisté, okolnosti tomu dají pitoreskní tvář.

Život je tím zdrojem pro dílo, žel bohu až posmrtně vydané a oceněné mnoha cenami.

draka
15.07.2020 5 z 5

Od roku vydání mám knihu doma. Mnohokrát jsem se do ní snažil začíst. Marně. Vždy jsem ji vrátil zpět. Až loni před vánočními svátky jsem si konečně řekl, že si ji dočtu. Za každou cenu. Musím se jí omluvit. Velice mě zaujala a pobavila i když jsem při čtení někdy opravdu rostl. Pravděpodobně jsem si našel ke čtení ten pravý čas. Klidně se mohlo stát, že jste se s takovým geniálním Ignaciusem i jemu podobnými již setkali nebo se máte ještě na co těšit.

Dunkelhell
13.07.2020

Nemohu si pomoci, ale třikrát podtrženou pětku a měsíční zákaz publikovaní na DK, všem, kteří napsali negativní recenzi na Spolčení hlupců! :-)) Tohle stoprocentně patří do zlatého fondu světové literatury. Mezitím se doma doučujte, co je to kvalitní román a smysl pro humor.

jiri77
05.07.2020 2 z 5

Nemohu si pomoci ,ale tohle dílo mi nějak nesedlo a pořád jsem čekal ,kdy se konečně zasměji. Nakonec jsem se nezasmál ani jednou ,a to je u humoristického-satirického románu trochu na pováženou. Nakonec asi největší humorná stránka příběhu ,byla vizáž hlavní postavy a hlavně jeho všudypřítomná zelená lovecká čepice :-)

katarina4591
28.06.2020 3 z 5

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by ve mě vzbuzovala takovou silnou chuť nafackovat téměř všem postavám.....

Hyacint
26.06.2020 4 z 5

Jestli je něco kultovní knížka, tak tohle. Podle toho, v jaké fázi života ji čtete, budete možná měnit svůj pohled na ni. Pro mě je to jedna z knih, ke kterým se vracím už dvacet let a vždycky mě to znova vtáhne. Je ale pravda, že každému tohle nesedne a to, co se jednomu zdá nehorázně vtipné, bude jinému připadat jako nehorázně trapné.
Pro mě je skvělé, že všechny postavy mají svůj ksicht, svoje problémy a jsou zajímavé. Občas tomu na chvilku spadne řetěz, ale celkově, klobouk (i loveckou čapku) dolů.

Marryzlis
18.06.2020 3 z 5

Moc se mě to teda nedotklo. Ale i když je to taková blbina, tak je to tak skvěle napsané, tak živě, že jsem se několikrát vytočila nad blbostí, sobectvím a bezohledností postav.

Ava365
16.06.2020 5 z 5

Jedna z nejvtipnějších knih, které existují. Jedním slovem nádhera!!! Skvělý překlad Jaroslava Kořána. V souvislosti s některými komentáři mě napadá, jak trefné je základní motto této knihy: Když se na světě objeví opravdový génius, pozná se podle toho znamení, že se všichni hlupci proti němu spolčí. :)

satira humor americká literatura 60. léta 20. století Pulitzerova cena New Orleans

John Kennedy Toole
americká, 1937 - 1969