Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332098/bmid_valka-s-mloky-Mao-332098.jpg 4 4097 469

Válka s Mloky se dlouho rozvíjí jako koláž novinových výstřižků a jiných skvěle parodovaných záznamů o podivuhodných Mlocích, kteří se naučí mluvit, pracovat, chovat se jako lidé, chybí jim jen schopnost tvořivě myslet. Za zdánlivě pouze zábavnou a vtipnou satirou na novinové senzace se postupně odkrývá to, co Čapek považoval za největší nebezpečí pro lidskou civilizaci. Totiž snahu vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to vzápětí mělo přinést zkázu. Také potřebu většiny lidí usnadnit si život, pokud možno nepracovat a jen si užívat, jen se bavit a nedomýšlet nic z toho, co se jeví jako hrozba vší kultuře a nakonec i existenci lidstva samého.... celý text

Percabethka
28.04.2017 4 z 5

Válka s mloky je sice geniálně a hrozně hezky napsaná, ale čte se neskutečně pomalu a navíc mi vadila absence nějakého hlavního hrdiny... Jsem ráda, že už to mám za sebou :D

Marquis
16.04.2017 5 z 5

Veľké "klobúk dole" pánovi spisovateľovi Čapkovi. Jeho témata a predovšetkým to, s akou ľahkosťou sú jeho diela napísané, sa môžu smelo označiť ako nadčasové. Válka s Mloky až nebezpečne pripomína post-wattovskú epochu a skutočné smerovanie ľudstva od počiatku priemyslovej revolúcie - vykoristiť, zdevastovať, minimalizovať náklady, maximalizovať produktivitu, expandovať. V našej ére si to odpykali pôvodní obyvatelia Ameriky, africkí černoši, európski židia (nezabúdajúc na homosexuálov, Rómov, Svedkov Jehovových, etc.), no najmä zvieratá chované v podmienkach, ktoré by sme v kontexte s našim vlastným druhom nazvali neľudskými. A práve tu Karel Čapek prináša tú najlepšiu románovú fikciu - čo keby sa tie tupé monštrá, ktoré nazývame Mlokmi, opreli o našu civilizáciu, získali vzdelanie a odpozerali naše vlastné know-how? Čo keby sme prestali byť dominantným druhom? Čo keby sme museli ustúpiť Prírode, a nie Príroda nám? Vysielať Válku s Mloky v rádiu, to by bola dôstojná odpoveď na Wellesovu veľkolepú mystifikáciu. A ako čerešnička na torte sa javí jedinečný záver - Čapkova vlastná úvaha, nad svetom, ktorý stvoril. Nemám čo dodať, nemám čo vytknúť. Len beda tomu, kto rybárči na Vltave - čaká ho tam nemilé prekvapenie :)

slaska77
10.04.2017 5 z 5

Pěkná sci-fi, pan Čapek mě vždy umí překvapit. V druhé půlce mě hodně často mrazilo, a i po 80 letech je dílo stále aktuální. Doporučuji.

mirektrubak
10.04.2017 3 z 5

Vzal jsem do ruky tuhle knihu krátce potom, co jsem dočetl R.U.R. a Bílou nemoc a měl jsem pocit, že Válka s mloky trochu zaostává. Ale líbil se mi způsob, jakým to bylo napsáno, ta koláž různých stylů. Takže jsem se nenudil, a to přesto, že jsem samozřejmě věděl, jak všechno dopadne - v tomhle to mají tyhle Čapkovy stěžejní díla složité, protože každý čtenář už dopředu ví, co se bude dít a jaké nás budou čekat zápletky.

Manyna
02.04.2017 4 z 5

Čapek uměl dokonale vykreslit lidskou povahu, tato kniha je toho důkazem. Je v ní obsaženo tolik myšlenek, ze kterých se lidstvo dosud nepoučilo ani po tom, co všechno už prožilo...

Erudite
02.04.2017 5 z 5

Tleskám konci a brzy se snad vrátím na začátek. Abych zopakovala cyklus a utřídila myšlenky.

Luvák
31.03.2017 5 z 5

Výtečné dílo o tzv. "tvrdé modernitě", kde kult průměrnosti, práce, konzumu a nudy zvítězil nad tím hlavním, co lidstvo má - tedy nad jeho duchem. Jde o vysoce aktuální dílo i pro naši "tekutou dobu", neboť mnohé, v knize řečené, se dnes ještě více prohloubilo.

Jane007
19.03.2017 5 z 5

Rozhodně klobouk dolů. Knížka se četla opravdu dobře. Nicméně osobně bych fandila spíše mlokům.

angelice
07.03.2017 5 z 5

Pane Čapku...tleskám

WeeWar
18.02.2017 5 z 5

četl jsem třikrát. Pokaždé mazec, s každým průchodem cyklu možná ještě větší mazec, než před tím. K.Č. uměl...

...vždyť i to pitomé zahradničení popsal tak, že jsem si NEBEZPEČNĚ DLOUHOU chvilku myslel, že jsem pro tuhle úchylku svojí tchýně našel nejen pochopení, ale dokonce se mi zdálo, že by nebylo vůbec špatné, celého toho něčeho se i dobrovolně zúčastnit. BRRR.

nebezpečnej člověk, tenhle K.Č.

angelice
18.02.2017 5 z 5

Jsem v druhé polovině příběhu a začíná mě z těch často ironických poznámek pod čarou mrazit.

Morgause
06.02.2017 5 z 5

Čapkovo dílo je úžasně předvídavé, nadčasové a strhující. Obdivuji autorovo použití jazyka, které se různí od romantického dobrodružného románu až po vědeckou stať. Kombinace různých stylů je překvapivě čtivá a dává naprosto dokonalý smysl, když se v průběhu děje mění humor v ostrou satiru. Mloků autor použil jako skvělé alegorie, která vykreslila, jak lidská společnost neumí a nedokáže rozpoznat hrozbu. A když už je nebezpečí do očí bijící, pak lidé nejsou schopni včas zasáhnout, dál řeší své žabomyší války na kongresech, které stejně k ničemu nevedou, a před reálným problémem se schovávají. Velcí mírotvůrci si nevedou o nic lépe než malí čecháčci, kteří si namlouvají, že jim se nemůže nic stát. Ale když jde o obchod a o pár peněz, pak si klidně ospravedlníme i přístup (v případě Války s mloky doslovně) "po nás potopa".

Verkavcelka
03.02.2017 5 z 5

Krásné čtení, spokojenost.Kniha mě tak pohltila, že po celou dobu čtení jsem měla takový nutkavý pocit varování, který vyjádřil sám autor v kapitole "Autor mluví sám se sebou".
"Člověk by křičel, když se tak na to kouká.Řval by a zvedal obě ruce, jako by viděl vjíždět vlak na špatnou kolej.

fvalek
01.02.2017 5 z 5

Řekl bych snad pomalu jediná kniha svého druhu v Čechách. Málokdy se stane, že by někdo napsal kvalitní sci-fi, které by se vyrovnalo i světovým (ačkoli zasvěcenci ví, že je to jen metafora dobového kontextu). Námět byl super, četla se snadno... nemám jedinou výtku. Četl jsem ji v osmé třídě, na střední i na vysoké a vždy se mi líbila stejně. Opravdu unikátní kniha, kouzelná v tom, že se bude líbit každému fanouškovi sci-fi, ale až někde řeknete, že jste ji četli, tak si všichni budou říkat, že jste inteligentní, protože čtete Čapka (a nikde nemusíte říkat, že prostě jen máte rádi mloky) :D

reader2712
30.01.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, vybrala jsem si ji z maturitní četby a zamilovala jsem si ji. Líbí se mi, že autor v podstatě vložil mloky do reálného světa a uvažoval, co by se mohlo stát. Hodně mě zaujala forma. Nic podobného jsem ještě nečetla. Je to příběh, ale ne typický. Většina příběhu se vypráví pomocí novinových článků. Taky jsem se při některých částech pousmivala Čapkovi humoru. Líbilo se mi, že po závěrečném Čapkově rozhovoru, to vyznělo, jako by se tohle všechno už někdy stalo. Prostě doporučuju.

-Pečivo-
29.01.2017 4 z 5

Hlavní ponaučení, který jsem si z Čapka vzal, je nehonit si ho do moře.

Bohužel nemohu dát plnej počet, protože Čapek v týhle knize používá zápatí takovým stylem, že jsem musel obracet stránky stále dopředu a dozadu. Nesčetněkrát se totiž stalo, že v zápatí se příběh táhne na 4 půlstrany. A to je v dnešní době prostě nepřípustné. Proto taky Čapek musel odejít - sofistikovaný čtenář totiž tohle nestrpí. Je to stejně nesnesitelné jako používání číslic a speciálních znaků v heslech na wifi. Drzost. I tak 7/10

Adele02
27.01.2017 3 z 5

No. Asi chápu, co tím chtěl básník říct. Autorův "rozhovor" na konci té knize strašně dodal a poslední část vlastně taky. Jinak tam je děsně znát, že autor je spíš novinář. Upřímně doufám, že se jeho ostatní knihy odehrávají v jiném duchu.

Nat1
11.01.2017 5 z 5

Nejhorší je,že po přečtení mám o lidech ještě horší mínění ,než jsem měla. Buď jsou moc chytrý nebo moc hloupý,moc zlý nebo moc hodný,ale rozhodně si za všechno můžou sami.

bakjo95
11.01.2017 5 z 5

První kniha čtená od Čapka a vážně to teda stálo za to. Už od začátku jsem hledal ten moment, kdy budou první náznaky války, v kterém momentě se to zlomí a bude to k ní směřovat. Těžko říci jestli všechno začalo otevřením dveří Panem Povondrou nebo ještě dříve, já bych v tom spíše viděl lidskou omezenost a nenaplněnou touhu chtít mít stále víc a víc.
Na závěr lidé začali proti mlokův upřednostňovat politiku Appeasementu, protože už jim nic jiného nezbývalo...Doporučuji - 100%

Klárai
21.12.2016 5 z 5