Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64297/bmid_povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-dru-DIQ-64297.jpg 4 1368 158

Sborník detektivních povídek "Povídky z jedné a z druhé kapsy patří mezi to nejlepší, co kdy bylo v tomto žánru napsáno. Odhalení zápletky je vždy podloženo dokonalou charakteristikou postav, jejich morálkou. Většina těchto povídek patří do zlatého fondu české literatury a jejich náměty jsou natolik originální, že byly mnohokrát znovu a znovu použity a přesto dokáží vždy překvapit a nadchnout.... celý text

mi-380
21.05.2022 5 z 5

Záhady detektivní i fantastické, řešitelné i nevysvětlitelné. Do Čapkových povídek se často rád začtu, zaposlouchám, zakoukám. Jsou jedinečné, milé, vtipné, laskavě popisující evropskou, ale hlavně českou realitu mezi světovými válkami. Moje originální oboustranné vydání s přiléhavými ilustracemi Cyrila Boudy už je bohužel nadměrně opotřebované.
100 % (zatím 1202 hodnotících, průměr 86 %).

Čmeláček
18.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, povídky sice většinou nečtu, ale Čapek je klasika.

Fidorr
02.04.2022 4 z 5

Knihu bych spíš pojmenoval jako Četnické humoresky :D Spousta z nich, nebyla jen vtipná, ale i napínavá, poučná, překvapující. Kniha je psána krásnou starosvětskou češtinou a mě velmi bavila. Jako oddychové čtení ideální :)

Knihomol170
02.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Dílo se dělí na 2 části. 1. jsou všehochuť a 2. jsou detektivní.

Případ dr. Mejzlíka je o tom, že chytli kasaře tím, že uviděl popel na jeho botě. Řekl o tom Dastichovi.

Modrá chryzantema je o modré květině, kterou přinesla bláznivá Klára panu Fulinusovi. Fulinus je najde na zahrádce a ukradne je.

Věštkyne je o věštkyni, která řekne ženě pana Mac Learyho, že se vdá za boháče. Mac Leary ji dá pokutu za lživou věštbu. Paní Mac Learova se vdá za rok za boháče.

Povídky z druhé kapsy
Zmizení pana Hirche. Pan Hirch zmizí a najde ho dr. Mejzlík (mrtvého). Zjistil, že ho zabili kupci v jeho kanceláři a odvezli ho v koberci.

V povídce Závrať pan Girke zavraždil svou první manželku tak, že ji shodil z výšky a chce zabit i druhou, ale nemůže, protože ji miluje. Když se tito informace dozví od doktor Spitze mu řekne, náhle ho přejdou závratě. Potom Girke spáchá sebevrazdu.

Poslední věci člověka jsou o tom, že pan Skřivánek trpěl hroznou bolestí. Vypráví to kamarádům. Díky prožité bolesti, si váží každé maličkosti, a je rád, že má kamarádi.

Kniha byla zajimava

Tebby
27.02.2022 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale bohužel mně se to prostě nelíbilo. Knížku jsem si pořídila skrz to, že Bílou nemoc od Čapka mám opravdu ráda. Tuto knihu jsem čela ale více než měsíc, což je zhruba o 3 týdny déle, než jsem zvyklá. Povídky z jedné kapsy se mi líbily o trochu více. Z té druhé to bohužel bylo horší a pak jsem už i počítala, kolik stran a kapitol mi chybí do konce. Bohužel jsem v knize nenašla žádnou pro mě přidanou hodnotu. 2*

Dámaskloboukem
27.01.2022 4 z 5

Pro mě literární STAROŽITNOST.

… ve všech odstínech toho slova…

Wiki o starožitnostech uvádí:
Starožitnosti jsou sběratelsky významné předměty z různých oborů, které se už delší dobu nevyrábějí ani nepoužívají, a jsou tedy poměrně vzácné, často jsou umělecky a historicky cenné. V památkovém zákoně se pro starožitnosti stanovuje minimální stáří 50 let…
Čas od času opatrně vytáhnu nějaký starý hrnek z rodinného porcelánu, naliju si do něj něco voňavě kouřícího a oddám se nostalgii.
Tak, jako při čtení těchto povídek.
Část jsem četla, část poslouchala v podání našich krásných národních hlasů (pana Brodského, Vinkláře, Somra…), takže to připomínalo skoro film pro pamětníky.

Takové rituály nepatří do mého každodenního života.
Povídky mají skoro sto let a jsou … omšelé. Krásně omšelé.
V našem dynamickém světě představují cennou starožitnost, po které občas sáhnete pro zpestření běžného života.
Už nemají sílu strhnout čtenáře, aby musel zuřivě otáčet stránku za stránkou, tak, jak to dovede každá nadprůměrná kniha ze současnosti.

Rozumím nářkům studentů, kteří je musí číst k maturitě, a místo toho mají náladu číst něco úplně jiného.
Oba bratři Čapkovi jsou bezpochyby neodmyslitelnou, velmi významnou součástí naší literatury.

Já považuji za TOP z jejich díla
Básně z koncentračního tábora
ale hlavně
Povídání o pejskovi a kočičce.

Nadčasová kreslená pohádka je pro mě tak akorát starožitná, ale zároveň dostatečně dynamická.

Holt, asi jsem dětina.

Přítelelfsky
11.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Bohužel, všechny nebyly skvělé. Hlavně v Povídkách z jedné kapsy bylo více těch lepších. Vážné se střídaly s těmi humoristickými, ty vážné spíše byly lepší.

Povídky z jedné kapsy: Případ Selvinův a Kupón z nich byly nejlepší. "Naháněčka" prohnilého Oplatky (zelená tvář, znetvoření) možná byla i slovní hříčka, ale ztrácela na dechu, jako sám zločinec.
Zmizení herce Bendy byla obstojná. Vzhledem ke svému zaměření se já chci zaměřit na další Shakespearovy hry.
Pod názvem Vražedný útok se Spoiler! skrývá dumání nad špatným svědomím, ovšem obtížené jen běžnými hříchy. --- Takže za 4 hvězdičky.

Povídky z druhé kapsy: Tyto povídky jsou orámovány diskuzí zúčastněných, patrně v hospodě. Některým povídkám to uškodilo.
Příběhy sňatkového podvodníka - pan Plichta je notoricky známým podvodníkem. Humoristická.
Ušní zpověď- tíživé svědomí jednoho zločince (ovšem není řečeno, co spáchal), si ulevuje nejdříve knězi, advokátovi a snaží se lékaři. Kněz mu nemůže dát rozhřešení, jelikož v Boha zločinec nevěří (a také vlastně hříchů nelituje). Spíše si chtěl ulevit a "pojistit se", že kněz nikomu nic neřekne. Toto vychytralé chování kněze dost pobouřilo. Viz Paragraf 1460 Katechismu Katolické Církve:

*1460 "Pokání, které zpovědník uloží, musí brát v úvahu osobní situaci kajícníka a mít na zřeteli jeho duchovní dobro. Má, pokud možno, odpovídat závažnosti a povaze spáchaných hříchů. Může jím být modlitba, almužna, skutky milosrdenství, služba bližnímu, dobrovolná zřeknutí se něčeho, sebezápory a především trpělivé přijetí kříže, který musíme nést. Takové skutky pokání nám pomáhají připodobnit se Kristu, který sám podal smír za naše hříchy jednou provždy. ... "

Z toho vyplývá, že by se zločinec musel (s největší pravděpodobností) udat policii.

Měl to udělat. Ti ostatní už mu nemohli pomoci. Jednání kněze na konci je ovšem nepochopitelné, "alespoň už se netrápil" , když zločinec zemře na předávkování morfiem. Duše zločince (nevyzpovídaného), půjde do pekla. A pokud někde více trápení než tam...Toto Čapek nedomyslel.

Poslední věci člověka: I vzhledem k tomu, že se velká část neuložily, budu stručný. Pan Skřivánek chtěl spáchat sebevraždu kvůli nekončícím bolestem. Kvůli tomu chtějí dnes někteří uzákonit euthanasii. Nakonec se rozhodne, že to neudělá. Ateismus překonává jakýmsi transcendentním humanismem, když ovšem se začal blížit ke křesťanství... zasadí zpátečku.
Proč mi připadá, že podobné uvažování (přibližování se ke křesťanství) měl sám autor.

Tato povídka je poslední v knize.

Z Druhé kapsy: za 3 hvězdičky.

Celkově za 3 hvězdičky.

Vera Silent
26.12.2021 4 z 5

Některé povídky jsou opravdové skvosty, u kterých se člověk zasmál nebo byl napjaty, jak to dopadne. Jiné jsou pouze milé a všechny napsané krásnou řeči.

Emberas
17.10.2021 5 z 5

Hezké povídky psané krásným stylem. Z dnešního pohledu mohou působit trochu "starosvětsky", ale pro čtenáře, kterým toto nevadí, je to skutečná lahůdka.

JPBelmondo
13.09.2021 5 z 5

Přečteno dávno za studentských let a poté ještě mnohokrát. Dýchne a pohltí vás prvorepubliková atmosféra, perfektní vykreslení postav, jednoduchost, inteligence, vtip, vytříbený jazyk. Zároveň cítíte absolutní klid v duši a ochranu člověka samotného. Nikdy se neomrzí, zkrátka nadčasově geniální .

vladka321
09.09.2021 5 z 5

Povídky z jedné a z druhé kapsy jsou literární lahůdkou. Takové milé pohlazení po duši. Je zde zápletka, humor a takové to živočišné, opravdové češsví. A ke všemu se mi toto dílko četlo daleko lépe než když to byla povinná četba. K něčemu hold člověk musí dospět :)

rafan65
31.08.2021 4 z 5

Moc pěkná kniha, četla se pěkně a každá povídka měla svoje kouzlo. Některé jsem viděl zfilmované a herecké obsazení je luxusní. Prostě krásná klasika.

Arielka1
25.08.2021 5 z 5

Nepatřím k těm, kteří si hoví v českých klasikách, ale tohle....
Smekám pane Čapek, dostal jste mě!
Každá z povídek se mi nekompromisně dostala pod kůži, ať svým detektivním žánrem, humorem, procítěností ale hlavně tou lidskostí, kterou jste do těchto povídek dokázal vložit.

Kuža007
25.06.2021 5 z 5

Úžasné Čapkovy detektivní povídky. I když trochu krátké. Ale krásně vyřešené pragmatismem.

VeDny
11.05.2021 5 z 5

Skvělý, skvělý, skvělý. Taková všímavost okolí a lidských povah se jen tak nevidí. Hrozně oceňuji, jak je to lidské, vtipné i záhadné. Dá se to číst opakovaně a pokaždé si člověk všimne nového detailu.

poppins
23.03.2021 5 z 5

Čapek a Bouda je skvělá kombinace vtipu, znalosti lidské povahy a shovívavé lidskosti. Čapek pohladí a pobaví slovem, Bouda obrazem. Za mne nejlepší vydání.

Hobitek
22.03.2021 5 z 5

Stále hledám po kapsách něco tak milého a známého...

radusak9806
13.03.2021 5 z 5

Já prostě miluji tohle vydání s ilustracemi pana Boudy.
Povídky z jedné kapsy jsem přečetla už vícekrát u povídek z druhé kapsy to bylo složitější. V prvních 4 až 5 pro mne absolutně nefunguje chemie a většinou jsem je rozečtené zaklapla. Tentokrát jsme si řekla: Předsudky stranou musím to přečíst! Neprohloupila jsem, následně mě to zase chytlo a je hezké, že závěr je takové povídání u velkého stolu, kde si ty povídky vypráví jeden druhému (třeba někdy takový stůl existoval, dnes by nám v rouškach nikdo nerozuměl). Pochopitelně jsou to skvělé povídky, z Čapkových děl mé nejoblíbenější.

DomYell
31.01.2021 3 z 5

Mozna spatne patram, ale chybi mi v nasi soucasne spolecnosti spisovatel typu Capek, Pavel, Hrabal.... Povidky jsou kratke, krasne a prijemne psane.

palka452
11.01.2021 5 z 5