Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64297/bmid_povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-dru-DIQ-64297.jpg 4 1364 158

Sborník detektivních povídek "Povídky z jedné a z druhé kapsy patří mezi to nejlepší, co kdy bylo v tomto žánru napsáno. Odhalení zápletky je vždy podloženo dokonalou charakteristikou postav, jejich morálkou. Většina těchto povídek patří do zlatého fondu české literatury a jejich náměty jsou natolik originální, že byly mnohokrát znovu a znovu použity a přesto dokáží vždy překvapit a nadchnout.... celý text

Bethanee
Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Nejdříve mi tyto povídky vyprávěl tatínek, pak jsem si je přečetla sama a nikdy neomrzí. Vždycky tam můžu najít zase nějaké to nové pragmatické moudro a nebo jenom pobavení a Čapek je opravdu Mistr v psaní povídek.

L.one
L.one
21.12.2020 5 z 5

Doporučuji i namluvené, je to dokonalý počin.

P4vlin4
P4vlin4
20.12.2020 4 z 5

Milé, moudré povídky

evickakyticka
evickakyticka
26.10.2020 3 z 5

Tak konečně dočteno. A byla to docela fuška. Musela jsem mockrát přerušit čtení po jednotlivých povídkách a na čas přestat. Abych se přiznala, moc se mi čtení nelíbilo a nic zajímavého jsem v něm nenašla. Je to sice klasika, ale taková, která mi nic neříká. Od Čapka mám raději jiné knihy.

yellowbanna
yellowbanna
25.10.2020 4 z 5

Překvapilo mě, jak dlouho mi trvalo se knížkou pročíst. Vzala jsem si ji jako svoji další každoroční letní klasiku. Možná jsem na ni jen neměla tolik času a klidu, kolik by si zasloužila. Nicméně i tak dokážu ocenit její kvality a některé myšlenky zastavily mé oči běžící po řádcích a přinutily mě si nad nimi popřemýšlet déle.

"Kdyby se člověk hrabal ve s vé minulosti, našel by, že v ní je dost látky na docela jiné životy. Jednou...buď omylem, nebo z náklonnosti...si vybral jenom jeden z nich a dožívá jej až do konce; ale nejhorší je, že ty druhé, ty možné životy nejsou tak docela mrtvé. A někdy se stane, že v nich pocítíš bolest jako v uříznuté noze."
Sbírka známek.

LilianaFalcon
LilianaFalcon
18.10.2020 4 z 5

Nejlepší je stejně jeho převyprávění Romea a Julie :-D

zdenaR
zdenaR
06.09.2020 5 z 5

Krásná klasika, která se dá číst kdykoliv a kdekoliv :-)))

85098211
85098211
05.09.2020 5 z 5

K této Čapkově knize jsem se v průběhu svého života vrátila už nesčetněkrát. Ale tentokrát s jedním rozdílem - přečetl mi ji totiž pan Igor Smržík :-). A zase jsem si jednotlivé povídky užívala. Mám ráda všechny, přestože ne každá se mi strefí do noty nebo do nálady ;-). Ale u některých se čtenáři až dech tají - například taková Balada o Juraji Čupovi nebo Oplatkův konec mají opravdu mrazivou atmosféru. Jiné jsou zase napsány spíše úsměvně, v lehce humorném duchu. A ty povídky, ve kterých vystupuje komisař Mejzlík, nemají chybu. Sbírku tedy hodnotím plným počtem a předpokládám, že se s ní za pár let zase s radostí potkám ;-).

Hani77
Hani77
10.08.2020 4 z 5

Některé povídky byly super, ale některé mě moc nebavily, nebo neměly žádné zajímavé rozuzlení. Čtení je super na cesty, protože povídky jsou krátké. Také proto mi to trvalo tak dlouho přečíst, protože jsem to nehrotila a brala jsem si knihu do autobusu :-).

martinaandulka
martinaandulka
03.08.2020 4 z 5

Karel Čapek napsal povídky do novin,které psal pro Lidové noviny a pak je vcelku vydal knižně.Mě se povídky líbili moc a některé byli průměrné anebo jsem je tolik nepochopila.Souhrnem,ale byl to geniální spisovatel.

24.06.2020 5 z 5

Pěkná knížka Čapkových povídek - z obou kapes - je vtipně sestavena tak, že se čte z obou stran - z jedné i z druhé strany - zepředu i zezadu. Povídky jsou jedním z vrcholů jeho díla a mnohé byly i zfilmovány.

30.05.2020 5 z 5

Po dlouhé obě, více než padesát let po maturitě, se vracím k některým knihám Karla Čapka. Povídky z obou kapes jsem tedy nečetl dlouhou dobu, ale přesto jsem si mnohé pamatoval, nebude to jenom tím, že patrně rychle paměť neztrácím, ale bude to jejich kvalitou, jak mistrně byly napsány. Nejenom zápletkou, vtipnými dialogy, svěžím tehdejším jazykem, vytříbenou slovní zásobou ale hlavně autorovými myšlenkami.

m_martina
m_martina
18.05.2020 5 z 5

K povídkám Karla Čapka se stále ráda vracím. Líbí se mi všechny.

smardice
smardice
14.05.2020 5 z 5

Další z velkých českých klasik. Detektivní povídky, které na vás dýchnou prvorepublikovou atmosférou z doby policejního rady Vacátka. Krásné, čtivé, kterým nechybí jemný humor a ponaučení a jsou pohlazením na duši.

martin_aston
martin_aston
02.05.2020 5 z 5

Čapek je majster pera, píše naozaj dobre. Ani pri jedinej poviedke som sa nenudil. Také starosvetské rozprávky pre dospelých, niektoré humorné, niektoré s hlbokou myšlienkou, ale všetky krásne.

Radka1911
Radka1911
22.04.2020 5 z 5

Tato nádherná sbírka kriminálních povídek je pro mne doslova balzámem na duši. Psáno úchvatnou češtinou. Nedostižný autor.

Sabina335
Sabina335
07.04.2020 2 z 5

Přečteno k maturitě, ale že bych to četla denně, to fakt ne.

1amu
1amu
06.04.2020 5 z 5

Při čtení roztomilých povídek z obyčejného života obyčejných lidiček si uvědomíme, že něčím jako "hrdinou" je obyčejný člověk, který se za hrdinu vůbec nepovažuje - on dělá, to co každý den - pracuje na zadaném úkolu. Jako třeba v povídce "Ukradený spis" :
...vešel zrzavý človíček s tvrďákem v ruce a vycenil na plukovníka veverčí zuby. "Prosím já jsem agent Pištora z policejního komisařství . Prý vám tu vykradli špajz. Tak už jsem tady."
Na případ ukradeného spisu mimořádně utajeného a důležitého je určen veliký a tajný aparát vojenské zvláštní služby. A vedle toho obyčejný pan Pištora, který má tušení, kdo za tím vězí a jde za svým.
Vzpomeňme na pana Boušeho v "Hříšných lidech města pražského" i ten měl stejnou metodu.
..."No jo", řekl Pištora potěšeně, když viděl vykradenou špajz. "Tohle bude Andrlík." Inu věděl své, pravě tak jako pan Bouše od rady Vacátka v jiných řešených případech.
A oni ti "Malí hrdinové" nejen Karla Čapka konají svou prácičku každý den, mnohdy v ohrožení, těžkých podmínkách a třeba i s nasazením života. Nic neokecávají, protože to nikdy nedělali.
Pištora byl odměněn plukovníkem, kterému zachránil kariéru, "padesátkou" - na cigára.
Nepřipomíná vám to něco ?

Greenfingers
Greenfingers
03.04.2020 5 z 5

Jsem milovníkem povídek a tyhle z pera Karla Čapka mi nemohly udělat větší radost. Oceňuji především brilantní styl autorova psaní; nadhled a humor zde také nechybí. Prostě klasika!

boxas
boxas