Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Sborník detektivních povídek "Povídky z jedné a z druhé kapsy patří mezi to nejlepší, co kdy bylo v tomto žánru napsáno. Odhalení zápletky je vždy podloženo dokonalou charakteristikou postav, jejich morálkou. Většina těchto povídek patří do zlatého fondu české literatury a jejich náměty jsou natolik originální, že byly mnohokrát znovu a znovu použity a přesto dokáží vždy překvapit a nadchnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64297/big_povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-dru-DIQ-64297.jpg 4.31173

Kniha Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Dámaskloboukem
předevčírem

Pro mě literární STAROŽITNOST.

… ve všech odstínech toho slova…

Wiki o starožitnostech uvádí:
Starožitnosti jsou sběratelsky významné předměty z různých oborů, které se už delší dobu nevyrábějí ani nepoužívají, a jsou tedy poměrně vzácné, často jsou umělecky a historicky cenné. V památkovém zákoně se pro starožitnosti stanovuje minimální stáří 50 let…
Čas od času opatrně vytáhnu nějaký starý hrnek z rodinného porcelánu, naliju si do něj něco voňavě kouřícího a oddám se nostalgii.
Tak, jako při čtení těchto povídek.
Část jsem četla, část poslouchala v podání našich krásných národních hlasů (pana Brodského, Vinkláře, Somra…), takže to připomínalo skoro film pro pamětníky.

Takové rituály nepatří do mého každodenního života.
Povídky mají skoro sto let a jsou … omšelé. Krásně omšelé.
V našem dynamickém světě představují cennou starožitnost, po které občas sáhnete pro zpestření běžného života.
Už nemají sílu strhnout čtenáře, aby musel zuřivě otáčet stránku za stránkou, tak, jak to dovede každá nadprůměrná kniha ze současnosti.

Rozumím nářkům studentů, kteří je musí číst k maturitě, a místo toho mají náladu číst něco úplně jiného.
Oba bratři Čapkovi jsou bezpochyby neodmyslitelnou, velmi významnou součástí naší literatury.

Já považuji za TOP z jejich díla
Básně z koncentračního tábora
ale hlavně
Povídání o pejskovi a kočičce.

Nadčasová kreslená pohádka je pro mě tak akorát starožitná, ale zároveň dostatečně dynamická.

Holt, asi jsem dětina.

Přítelelfsky

(+ SPOILER) Bohužel, všechny nebyly skvělé. Hlavně v Povídkách z jedné kapsy bylo více těch lepších. Vážné se střídaly s těmi humoristickými, ty vážné spíše byly lepší.

Povídky z jedné kapsy: Případ Selvinův a Kupón z nich byly nejlepší. "Naháněčka" prohnilého Oplatky (zelená tvář, znetvoření) možná byla i slovní hříčka, ale ztrácela na dechu, jako sám zločinec.
Zmizení herce Bendy byla obstojná. Vzhledem ke svému zaměření se já chci zaměřit na další Shakespearovy hry.
Pod názvem Vražedný útok se Spoiler! skrývá dumání nad špatným svědomím, ovšem obtížené jen běžnými hříchy. --- Takže za 4 hvězdičky.

Povídky z druhé kapsy: Tyto povídky jsou orámovány diskuzí zúčastněných, patrně v hospodě. Některým povídkám to uškodilo.
Příběhy sňatkového podvodníka - pan Plichta je notoricky známým podvodníkem. Humoristická.
Ušní zpověď- tíživé svědomí jednoho zločince (ovšem není řečeno, co spáchal), si ulevuje nejdříve knězi, advokátovi a snaží se lékaři. Kněz mu nemůže dát rozhřešení, jelikož v Boha zločinec nevěří (a také vlastně hříchů nelituje). Spíše si chtěl ulevit a "pojistit se", že kněz nikomu nic neřekne. Toto vychytralé chování kněze dost pobouřilo. Viz Paragraf 1460 Katechismu Katolické Církve:

*1460 "Pokání, které zpovědník uloží, musí brát v úvahu osobní situaci kajícníka a mít na zřeteli jeho duchovní dobro. Má, pokud možno, odpovídat závažnosti a povaze spáchaných hříchů. Může jím být modlitba, almužna, skutky milosrdenství, služba bližnímu, dobrovolná zřeknutí se něčeho, sebezápory a především trpělivé přijetí kříže, který musíme nést. Takové skutky pokání nám pomáhají připodobnit se Kristu, který sám podal smír za naše hříchy jednou provždy. ... "

Z toho vyplývá, že by se zločinec musel (s největší pravděpodobností) udat policii.

Měl to udělat. Ti ostatní už mu nemohli pomoci. Jednání kněze na konci je ovšem nepochopitelné, "alespoň už se netrápil" , když zločinec zemře na předávkování morfiem. Duše zločince (nevyzpovídaného), půjde do pekla. A pokud někde více trápení než tam...Toto Čapek nedomyslel.

Poslední věci člověka: I vzhledem k tomu, že se velká část neuložily, budu stručný. Pan Skřivánek chtěl spáchat sebevraždu kvůli nekončícím bolestem. Kvůli tomu chtějí dnes někteří uzákonit euthanasii. Nakonec se rozhodne, že to neudělá. Ateismus překonává jakýmsi transcendentním humanismem, když ovšem se začal blížit ke křesťanství... zasadí zpátečku.
Proč mi připadá, že podobné uvažování (přibližování se ke křesťanství) měl sám autor.

Tato povídka je poslední v knize.

Z Druhé kapsy: za 3 hvězdičky.

Celkově za 3 hvězdičky.

Vera Silent
26.12.2021

Některé povídky jsou opravdové skvosty, u kterých se člověk zasmál nebo byl napjaty, jak to dopadne. Jiné jsou pouze milé a všechny napsané krásnou řeči.

Greena
05.11.2021

Karel Čapek je znám všem druhostupňovým žákům a žačkám a všem středoškolákům a vysokoškolákům. Tato jeho povídková kniha je vypravěčským skvostem a stojí za přečtení. Příběhy mají detektivní zápletky. Mistrně přibližují čtenářům starou Prahu, prvorepublikový čas, lidské osudy a povahy. Náměty jsou originální a vtipné. Čapkova genialita stojí za povšimnutí, a to zdaleka nejen proto, že se o něm učí ve škole. Tak šup, šup, jdeme číst…

Emberas
17.10.2021

Hezké povídky psané krásným stylem. Z dnešního pohledu mohou působit trochu "starosvětsky", ale pro čtenáře, kterým toto nevadí, je to skutečná lahůdka.

JPBelmondo
13.09.2021

Přečteno dávno za studentských let a poté ještě mnohokrát. Dýchne a pohltí vás prvorepubliková atmosféra, perfektní vykreslení postav, jednoduchost, inteligence, vtip, vytříbený jazyk. Zároveň cítíte absolutní klid v duši a ochranu člověka samotného. Nikdy se neomrzí, zkrátka nadčasově geniální .

vladka321
09.09.2021

Povídky z jedné a z druhé kapsy jsou literární lahůdkou. Takové milé pohlazení po duši. Je zde zápletka, humor a takové to živočišné, opravdové češsví. A ke všemu se mi toto dílko četlo daleko lépe než když to byla povinná četba. K něčemu hold člověk musí dospět :)

rafan65
31.08.2021

Moc pěkná kniha, četla se pěkně a každá povídka měla svoje kouzlo. Některé jsem viděl zfilmované a herecké obsazení je luxusní. Prostě krásná klasika.