Hvězda jihu

Hvězda jihu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30525/bmid_hvezda-jihu-MMb-30525.png 4 199 20

Dobrodružný román z jihoafrických diamantových polí líčí historii uměle vyrobeného diamantu, zvaného Hvězda jihu, diamantu, který se při slavnostní hostině záhadně ztratí a jejž neohroženě hledá jeho tvůrce, mladý francouzský inženýr. Ilustroval Zdeněk Burian.

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Josef R. Vilímek

L'Étoile du Sud , 1884

PitoR
20.03.2024 5 z 5

Príbeh z Južnej Afriky!
Túžba po bohatstve, chamtivosť, zrada, dobrodružstvo, priateľstvo, láska – iba zopár anotácií k tejto zaujímavej knihe. Opäť som sa raz vrátil do detských liet, aby som si zacestoval s francúzskym spisovateľom a ústrednými postavami tohto príbehu. Tentokrát som navštívil juh čierneho kontinentu, kde sa vo veľkom hľadali a ťažili vzácne kamene. A jeden z nich je aj hrdinom tohto príbehu. Bavil som sa.
Vďaka, pán Verne!

vvikingg
03.03.2024 4 z 5

Po mnoha letech poslechnuto jako audio kniha, průměrná verneovka nedosahující kvalit Tajuplného ostrova, Dvacet tisíc mil pod moře, Dva roky prázdnin , ty považuji za nejlepší. Verneova vize o výrobě diamantů se splnila , dnes se vyrábějí umělé diamanty průmyslově zcela běžně.

Ivan F
11.01.2024 4 z 5

Príjemná zmena v čitateľskom repertoári. Predsa len sa kedysi inak písalo, inak pracovali s jazykom prekladatelia, a tak čaro starých zašlých čias na mňa dýchlo naplno. Mnoho vecí je v knihe úsmevných, napr. jazda na žirafách, mnoho staromilských, napr. opis vzťahu a mladej lásky, mnoho pritiahnutých za vlasy, napr. že si nikto nevšimol, čo držal v ruke Matakit a tak by som mohol pokračovať, ale nie je na to dôvod. Skrátka, Jules Verne bez zbytočného násilia (hoci aj v tejto knihe zahynie mnoho zvierat len tak pre radosť lovcov) a spôsobom jemu vlastným pri opise charakterov (všetci sú buď prehnane dobrí alebo skrz-naskrz zlí), prináša čitateľom dobrodružné príbehy a v primeranej miere ich poučuje o zemepise a dejinách, samozrejme s ohľadom na dobu napísania toho ktorého románu. Za mňa spokojnosť a určite sa k dielam pána Verna v budúcnosti rád vrátim.

Stupino
17.12.2023 5 z 5

Moje druhá Verneovka, a musím říct, že je to super kniha. Našel sem jí na půdě mezi dalšími knihami. Rok vydání 1971, zažloutle listy a vůně starých knih. Při čtení bylo i šňupání.

Romcajs
25.08.2023 5 z 5

Super příběh, napětí, láska, zvraty a překvapení, dobrodružství, prostě super Verne jako vždycky tentokrát z jižní Afriky.

Turlogh
23.01.2022 4 z 5

Další povedená dobrodružná Verneovka slušné úrovně, není to nejlepší z Verneovek, ale takový zlatý střed, pro fanoušky knih Julese Vernea. Howgh.

Luigi1
10.10.2021 5 z 5

Zde se pojednává o honbě za diamanty a těžké práci v dole.Na povrchu se pokusil francouzský inženýr vyrobit úmělý diamant který nazvali Hvězda jihu.

st18321
23.06.2021 3 z 5

Tato Verneovka mě příliš nezaujala. Celý příběh je takový nemastný neslaný. A když už to vypadá celkem zajímavě, tak je následně zazděno nějakou stupiditou. Až jsem si občas říkal co to jako má být. Rozhodně jsou daleko zajímavější knihy od Verna. Tuto moc nedoporučuji.

michalsch
17.01.2019 5 z 5

objednal jsem si z antikvariátu tuto méně známou Verneovku, ale byl jsem příjemně překvapen. Za 3 dny přečteno, odpočinkové čtení.

1972Sixo
14.01.2019 5 z 5

Nepokryte, staromilsky som sa bavil. Dobrodružná romanca sťa western, z južnej Afriky z čias diamantovej horúčky, bez pridanej fantastickej hodnoty.

Karcoolka2210
12.08.2018 5 z 5

Toto leto mi knižne vládne Jules Verne. Siaham po všetkom, čo od neho doma máme už roky rokúce a teraz si užívam bláznivé dobrodružstvá :) Jeho knihy, vrátane Hviezdy juhu, sú úžasným únikom do sveta fantázie jedného brilantného spisovateľa. Oceňujem jeho kreativitu, vtip a slušnosť v jeho príbehoch. Nepotreboval vulgarizmus, zbytočné násilie a presexualizovaný text ako to majú mnohí súčasní spisovatelia a predsa dokáže zaujať a nadchnúť čitateľa aj v dnešnej dobe a človek si z jeho príbehov dokáže aj niečo dobré odniesť. Klobúk dolu! :)

danny_21
01.08.2018 3 z 5

Další z průměrných děl francouzského vizionáře, kvalitou i námětem podobným jako v Honbě za meteorem. Jakmile se některá ze zásadních dějových linek týká lepá ženy, po které pase hlavní hrdina, kvalita jde do dolů, Verneova dobrodružství jsou nejlepší v rovině vědecko-fantastické, bez bab - 50 %

konicekbily
28.06.2017 5 z 5

Jako patnáctiletý jsem se tehdy seznamoval s jinou Afrikou než tou, která nam byla prezentována jako boj afrického lidu za svobodu. Dokonalá africká fikce!

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Verneovky a moc zdařilá. Všem doporučuji. Čte se hezky. Četba k maturitě..

alef
31.01.2017 5 z 5

O Julesi Vernovi se hodně píše v souvislosti s jeho předpověďmi různých nových technických vymožeností... jestli byly jeho nápady reálné, jestli se uskutečnily, nebo ne, a tak ... pro mě ale právě to není zas až tak důležité, víc mě zajímají jeho cesty za dobrodružstvím :-) (já si čas od času nějaké takové dobrodružné putování ráda připomenu ...na přelomu dětství a dospívání jsem jich přečetla opravdu hodně), pro mě, když otevřu jeho knížku, je nejzajímavější, že si spolu s hrdiny příběhů, projdu celý svět :-) ... mně se na jeho knížkách nejvíc líbí právě tenhle motiv cestování, poznávání ... v tom vidím společný základ jeho příběhů ... cesty po moři, ve vzduchu, i ve vesmíru, a samozřejmě napříč celou naší planetou ... prostě encyklopedie na dlani :-) ... v tomto příběhu pak navštívíte, v rámci zeměpisného putování, Jihoafrickou republiku, zjistíte při tom pár zajímavostí z těžby diamantů, a taky (abychom nechali promluvit technické vynálezy :-), jak vyrobit ten největší umělý diamant ... a aby nechybělo dobrodružství, budete taky po něm pátrat, protože se tak trochu ztratí :-).

PS: Víte, že se Verne někde vyjádřil, že by pro zeměpis chtěl udělat to samé, co pro historii udělal Alexander Dumas starší? No minimálně popularizaci historie, zeměpisu i technických pokroků jim asi nikdo upřít nechce, ... s fakty už je to trochu jinak, ale o ty tu zas tak moc nejde, protože se tu bavíme o literárních dobrodružných výpravách zrozených ve fantazii těchto dvou pánů :-).

mira.l
03.02.2016 4 z 5

Na pozadí skutečného objevu diamantu s názvem "Hvězda jižní Afriky", se kterým čtenáře seznámí v doslovu dr. F. Běhounek, vytvořil Verne dalo by se říct takový klasický příběh. Je v něm něco z techniky, zeměpisu, tentokrát i chemie, nechybí samozřejmě kladní i záporní hrdinové, nezbytná love story podaná tak, jak se na svojí dobu slušelo:), a na scéně máme tentokrát i zajímavý zeměměřičský omyl. A nebyl by to asi ani Verne, kdyby se jeho hrdinové nevydali alespoň na menší výpravu do neznámých, nebezpečných krajů. I přes některé čistě utopistické pasáže se to i po letech čte docela dobře.

Eigis
18.11.2013 4 z 5

Spousta věcí je přehnaná: jízda na žirafách nebo pštrosu či bizardní smrt v síti na ptáky, ale i přes to má příběh svoje nepopiratelné kouzlo a je čtivý. Také geografické a historické zajímavosti jsou předklány v přijatelné míře a knize nechybí napětí, Vernovská romantika a vtip. Na pět hvezdiček to nemá, protože bych křivdil takovým knihám jako je Tajuplný ostrov nebo Pět neděl v balónu, ale čtyři si více než zaslouží.

Rup
18.10.2013 3 z 5

I já si myslím, že tento příběh padl na oltář kvantitě na úkor kvality. Horší průměr.

vitavita
08.04.2012 5 z 5

Já nesouhlasím, je čtivá a zajímavá ...

jprst
07.11.2011 3 z 5

Pokud bych nebyl příznivcem J. Verna, asi bych se této knize vyhnul nebo bych si ji nechal na "potom".