Listy z vyhnanství / Úkryt

Listy z vyhnanství / Úkryt https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27813/ukryt-27813.jpg 4 62 6

Povídkový cyklus Listy z vyhnanství podle 3. vyd. z r. 1946 a novelu Úkryt podle 2. vyd. z r. 1946 edičně připravila Olga Hostovská

Politre
08.04.2024 5 z 5

Mistrně vystavěná válečná psychologická novela o českém inženýru ukrývajícím se ve sklepě kdesi v Normandii za druhé světové války. Hostovský opravdu umí velmi dobře se ponořit do nejniternějších záhybů duše svých postav a popsat jejich pochyby, krise a přerod. Egon Hostovský se tímto dílem řadí k velikánům exilové československé prózy a už jenom ohlasy z Ameriky něco napovídají o jeho mistrovském psaní.

sika444
25.09.2023 5 z 5

Výborně napsaná novela, skvělá atmosféra, všechno je tam tak akorát. V mládí jsem četl Noc v Lisabonu od Remarquea a Hostovský mi připadá mnohem hlubší a autentičtější.

RichardMekka
06.09.2021

"...v této válce jde dnes o něco jiného, než šlo na začátku, a až na konci půjde o něco jiného, než jde dnes.Tahle válka, myslím, vznikla a je bojovná z příčin a pro cíle, které ještě neumíme jasně vyslovit."
s. 15

"Člověk neunikne sobě, lidem, Bohu a světu najednou. Ať se schovává, je neustále ve hře. Každé jeho hnutí je kdesi měřeno a váženo." s. 16

"Pravá chvíle přijde v každém životě, jen ji poznat [...] Jen nezaspat ten čas, kdy smíme vystoupit z komparsu a vyslovit neodvolatelně svůj monolog a zahrát dobře svou úlohu!" s. 16-17

"Slova lásky a naděje nám roztávala na rtech, jakmile byla vyslovena. Vyprchal z nich dech věčnosti, protože jsme rozmělnili jejich platnost. Ale zbyl v nás hlad po tom, co bylo na začátku, kdesi na prahu života, a hrdlo trýznila žízeň po ovoci věčných slov, z něhož jsme měli na jazyku jen hořké slupky. Čím více jsme mluvili, tím hlubší bylo naše mlčení." s. 43-44

"Bože, jak divně je člověku u srdce, chystá-li se zradit!" s. 47

"Pachtili jsme se za dropty života, zatím co se nám hroutil život celý." s. 56

"Pořád jsem vzpomínal na zajíce, kterého sedláci v kruhovém honu chytnou do rukou. Pustí ho, aby ho mohli zastřelit v běhu, jak káže myslivecká čest. Je v těch několika okamžicích před smrtí zajíc svobodný? Vidí slunce? Myslí na svůj pelíšek? Na vonící jetelisko? Ne, neviděl jsem kolem sebe lidi, jen zajíce, pádící s větrem o závod." s. 71

"Mé druhé já, jež poslouchalo, pozorovalo, a kulo cosi jako plán, rozpoznalo závratně rychle, že obludnost světa, před nímž se skrývám, není v jeho vnější podobě, nýbrž v jeho vnitřním ústrojenství." s. 104

Palivo
17.07.2018 3 z 5

Těžký hodnocení! Asi je to tak 7/10, ale z dlouhodobýho hlediska raději půjdu na tři hvězdy. To je jako s jégrem. Toho člověk taky hodnotí velmi dobře večer, ale po pár letech jeden zjistí, že to asi nebyl nejlepší nápad dát si patnáct panáků každej víkend a jít do bordelu platit ženám dvěstě korun, aby hrály tichou poštu. Moc jim to každopádně nejde.

Úkryt je o tom, že se maník během Druhé vybíjené ukryje ve Francii ve sklepě a do toho píše manželce dopis, proč je ve Francii ve sklepě. Je v tom samozřejmě žena s prsima a vulvou. Hrdinovi se nedivím - taky mám doma jednu ženu a kdybych měl sklep, jsem v něm pořád.

První polovina románu byla podařená psychologická valba a Hostovský je vážně svižnej a čtivej, nicméně druhá polovina už byla taková víc funky a já zrovna funky nepotřeboval.

7/10

pawla.sevcikova
29.09.2017 5 z 5

"Pachtili jsme se za drobty života, zatímco se nám hroutil život celý."

WEIL
18.08.2011

Nevím, proč se cítil E. Hostovecký v USA jako ve vyhnanství, snad by měl podobné problémy v každé zemi.

Egon Hostovský
česká, 1908 - 1973