Oliver Twist

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/bmid_oliver-twist-D1K-411.jpg 4 1765 196

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Adventures of Oliver Twist , 1838

Nielada
11.01.2017 5 z 5

Již třetím rokem mě okolo Vánoc najednou popadne nálada na Dickense. A tak jsem po Davidu Copperfieldovi a Vánoční koledě letos sáhla po Oliverovi. Raději jsem neměla ten roman číst:-) Ale myslím to výhradně pozitivně. Asi se ze mě stal milovník Dickense, přes někdy příliš dlouhé popisy či občas až naivně vylíčené kladné hrdiny. Lebedím si v jeho bohaté slovní zásobě, skvěle vylíčených charakterech, zhuštěnému vyprávěcímu stylu. Když to chci popsat, tak se mi vybaví skvělý kořením vonící perník politý tmavou kvalitní čokoládou a plněný pikantní marmeládou, zapíjený ještě voňavější silnou kávou se smetanou. Všechno je to hutné, poctivé a dělá mi to dobře. A tak sedím u krbu, směju se, dojímám a trnu nad osudy hlavních hrdinů, také jsem příšerně napnutá, jak to dopadne. Ono to dopadne opět dobře a já si vydechnu. A pak se mi po nich stýská. Nějak mi v naší moderní době s knihami vyprávěné novátorskými způsoby občas taková klasika a starý styl přijdou k chuti. Nebo možná, že už jsem na ně dost stará já.

Domca1
09.01.2017 4 z 5

Hlavnú myšlienku knihy - rozprávanie o sociálnej biede a z toho vyplývajúcich zločinoch- sa autorovi podarilo vykresliť slušne. Hoci Je Oliver titulnou postavou, povedala by som, že v deji je skôr takým orientačným bodom, všetko sa točí okolo neho, ale dôraz sa kladie na vystupovanie a činy iných postáv, cez ktoré sú vykreslené ľudské vlastnosti a správanie v náročných životných situáciach. Silno je to cítiť najmä pri postave Nancy, ktorá na mňa zapôsobila.
Dej má isté nedostatky, autor si viackrát pomohol zhlukom náhod, za čo strhujem body. Stretla som sa s kritikou ohľadom štýlu písania, ale keď to porovnám napr. s Dumasom či Hugom, nevidím veľa rozdielov, navyše vzadu sú k dispozícii poznámky k cudzím výrazom, takže žiadny problém.
Ak čakáte dejom nabitý román na zimné večery, asi sa sklamete, ale za prečítanie rozhodne stojí.

tatafa
07.01.2017 4 z 5

Poměrně zajímavá i čtivá knížka, která docela věrně a realisticky popisuje situaci Anglie v 19. století. Právě realističnost dodává knížce i silnou pachuť smutku a odporu k danému období a většině hlavních (záporných) hrdinů. Knížka, která mne zaujala, ale rozhodně se k ní nehodlám vracet, nicméně, jako povinná četba je poměrně ideální.

Madlenka_Knihy
07.01.2017 2 z 5

Kniha byla pro mne krutá, a tak jsem ve třičtvrtině přestala. Možná se k ní vrátím. Vyčetl jsem, že to s Oliverem dobře dopadne a to je dobře.

blonde_elis
19.12.2016 3 z 5

K této klasice jsem se dostala díky povinné četbě, sama od sebe bych po ní asi nesáhla. Musím bez obalu přiznat, že začátek mě vůbec nenadchnul a neměla jsem zrovna moc chutě ve čtení pokračovat. Naštěstí postupem času nabral děj větší spád a docela mě to chytlo. Přesto se našly na můj vkus zbytečně protahované pasáže, například popisu prostředí atd. a občas jsem se ztrácela v postavách a poměrně komplikované pavučině vztahů. Konec autor možná lehce překombinoval. Navzdory tomu všemu se mi kniha nakonec líbila a jsem ráda, že jsem ji přelouskala. Více jak třemi hvězdami ji ohodnotit ale nemůžu.

Unicorniztheere
26.11.2016 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když na začátku to bylo těžké zvyknout si na jazyk. Občas mi dělalo problém pochopit o co jde, kvůli složitému vysvětlování ale i přes to jsem ráda že jsem si ji přečetla. Doporučuji :)

jerry04
03.11.2016 4 z 5

Četl jsem zkrácenou verzi, delší by se mi asi víc líbila.

EliaBooks
02.10.2016 4 z 5

Knížka se mi popravdě četla opravdu hrozně. V autobuse jsem u ní usínala, moc dlouhý popis místa a možná i ten starší jazyk..... Ale knížka má něco do sebe a děj se mi líbil. Nakonec mě to příjemně překvapilo :-)

75terka
29.07.2016 2 z 5

Nemuset to číst nikdy bych k této knížce ani nepřičichla ze 100 metrů. Nuda a jenom samá nuda. Po pár stránkách popisu pomalu každé ulice v Londýně sem se přistihla, jak začínám usínat. Uznávám ale autorovo realistické zobrazení tehdejších poměrů v Londýně ale Olivera prostě si zamilovat nemůžu. Román o chudáčkovi jak k bohatství přišel svou poctivostí mě vážně nezaujal.

Verča123456
28.07.2016

Jednoduše - klasika, která neurazí.
Né, každému se knížka líbí, neboť i na můj vkus je poměrně zdlouhavá.

Káča Máča
25.07.2016 4 z 5

Z Olivera Twista jsem měla trochu strach, protože spoustu lidí tvrdí, že jde o náročnější četbu. Nicméně jsem ráda, že jsem právě tuto knihu zařadila do své maturitní četby. Chvíli mi trvalo zvyknout si na Dickensův styl, ale po nějakých sto stranách už mi čtení nedělalo problém. Občas jsem se motala v postavách, ale nic strašného to nebylo :). Příběh je malého Olivera je pro mě natolik zajímavý, že se ráda podívám i na film ;).

HŠ
28.06.2016 4 z 5

Klasika nejklasičtější, psaná krásným jazykem. V závěru jsem se trošku ztratila v líčení příbuzenských vztahů, kdo byl kdo, proč Agnes zůstala sama. Konec překombinovaný, ale hezký.

bergerova
24.06.2016 3 z 5

Osudy malého chlapce ,který se vždycky nějakým způsobem vylízal z neštěstí, a při tom zažíval dobrodružství.Moc pěkné

Cirrina
31.05.2016

příběh mne strhl, souhlasím, že mne některé zápletky iritovaly nebo rozčilovaly, ale dějmne nepustil a přečetla jsem v mládí jedním dechem. Klasika,která by neměla vpovinné četbě chybět. I pro ten styl.

Davina
09.04.2016 3 z 5

Ve škole nám pouštěli film a líbil se mi. Tak jsem se rozhodla, že si knihu přečtu a vezmu si ji k maturitě. Obrovská chyba! Kniha se mi tak špatně čte, že ji prostě do maturitní četby zařadit nemohu. Ten styl psaní mi opravdu nevyhovuje. Nedočetla jsem a je mi to líto, příběh je to pěkný.

Gallaxy
07.03.2016 5 z 5

TAk po 10ti letech konečně dočteno (tak dlouho mi trvalo, než jsem ji sehnala :)

Líbil se mi překlad, který zachvával prvky Dickensova stylu.

Děj je poněkud náročnější vzhledem k množství postav a přeskakování v několika dějových linií, ale co čekat od klasiky?

Každopádně mě se knížka moc líbila z povinné literatury je to rozhodně jeden z těch příjemnějších kousků.

Jediné comi poněkud kazilo dojem je až příliš optimistický konec.

petra4080
24.02.2016 3 z 5

Kniha se mi líbila, i když jsem si musela chvíli zvykat na autorův styl psaní.

LimedkaMikki
22.02.2016 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšila, až si jí k maturitě přečtu. A byla jsem velmi zklamaná. Do děje jsem jen těžko začítala, nudila mě a bylo opravdu, opravdu těžké ji přelouskat. Dost mě to mrzí, protože příběh je to krásný. Jen špatně napsaný. Nebo minimálně stylem, do které jsem se nemohla začíst.

aginecka
21.02.2016 4 z 5

Je možná nevhodné označovat knihu a potažmo i dobu, kde se nejen s dětmi zachází tak drsně, jako kouzelnou, ale nejde to jinak. Navzdory všem nespravedlnostem a násilí dýchají romány Charlese Dickense jedinečnou atmosférou staré Anglie. Ironické, ale laskavé.

natalie8531
07.02.2016 4 z 5

Mně se kniha četla velice dobře. Kapitoly rychle ubývaly. Na knize mě akorát iritovalo to, jak se děj zamotával pořád nějakými náhodami a zápletkami. Alespoň to čtenáře více ponouká k pokračování čtení :)