Oliver Twist

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana... celý text

Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/411/oliver-twist-411.jpg 41123

Spisy Charlese Dickense (11.)

Vydáno:, Odeon

jand81

Kniha se mi líbila. Byla napínavá a velice dobře se četla. Už samotný příběh byl hezký a zajímavý. Velmi reálně je v ní popsána atmosféra Anglie a Londýna 1. poloviny 19. století. Myslím si, že právem náleží do doporučené četby k maturitě.

Katranis

Povinná četba.
Některé povinné četby by se v některém věku života měly zakázat. Nutit číst děti v útlém věku o Oliveru je za trest. Znechutí to navždy.

plackaknihomol

Napínavé a čtivé. Moc se mi to líbilo.

jobile

Kniha se mi celkově líbila. Kupodivu mě nejvíce donutil k zamyšlení samotný závěr, který se ani netýkal titulní postavy. Vykreslit posledních pár hodin před popravou záporné postavy žida takovým způsobem, to donutí k zamyšlení snad každého. Této části absolutně nemám co vytknout.

kacaabba

Čtivé dílko, ale vzhledem k tomu, že je to již několikátá autorova kniha, kterou jsem četl, přeci jen už se to trochu opakuje. Realita je ještě trochu jiná...

EvikU.

Líbila se mi moc. Četba k maturitě.

Zikus

Pan překladatel Arno Kraus odvedl neskutečný kus práce. Za mě perfektní překlad do češtiny. Opravdu krásný jazyk, který je jak pohlazení pro duši.

Percabethka

Tohle bylo depresivní i na Dickense... Naštěstí jen první čast knihy :D Ale bylo to krásné, hlavně styl psaní a pohádkový konec ❤ Charles je rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů.

michaela669

Knihu jsem si už od začátku naprosto zamilovala. Celý příběh i styl, jakým spisovatel píše mi velmi vyhovuje. Sice mi chvíli trvalo dostat se přes střed knihy, ale konec mě zase uchvátil. Knihu velmi vřele doporučuji, stala se mou zatím nejoblíbenější. Neodolala jsem a koupila si vlastní výtisk :)

MartinaSladkova

Místy až moc popisné, ale na konec se mi líbila. Popisuje drsný život v dřívější Anglii a přináší zajímavý pohled na londýnské podsvětí.

Engie

Docela se divím, že má knížka tolik negativních komentářů. Mně osobně se četla dobře, rozsáhlejší popisy mě nijak nenudily a jazyk vyprávění mi nevadil, naopak, líbil se mi. Příběh je hezký a napínavý, navíc je zde skvěle popsaná atmosféra dřívějšího Londýna. Malého Olivera jsem si zamilovala a myslím, že se knížka právem stala jednou z mých nejoblíbenějších :).

Nielada

Již třetím rokem mě okolo Vánoc najednou popadne nálada na Dickense. A tak jsem po Davidu Copperfieldovi a Vánoční koledě letos sáhla po Oliverovi. Raději jsem neměla ten roman číst:-) Ale myslím to výhradně pozitivně. Asi se ze mě stal milovník Dickense, přes někdy příliš dlouhé popisy či občas až naivně vylíčené kladné hrdiny. Lebedím si v jeho bohaté slovní zásobě, skvěle vylíčených charakterech, zhuštěnému vyprávěcímu stylu. Když to chci popsat, tak se mi vybaví skvělý kořením vonící perník politý tmavou kvalitní čokoládou a plněný pikantní marmeládou, zapíjený ještě voňavější silnou kávou se smetanou. Všechno je to hutné, poctivé a dělá mi to dobře. A tak sedím u krbu, směju se, dojímám a trnu nad osudy hlavních hrdinů, také jsem příšerně napnutá, jak to dopadne. Ono to dopadne opět dobře a já si vydechnu. A pak se mi po nich stýská. Nějak mi v naší moderní době s knihami vyprávěné novátorskými způsoby občas taková klasika a starý styl přijdou k chuti. Nebo možná, že už jsem na ně dost stará já.

Domca1

Hlavnú myšlienku knihy - rozprávanie o sociálnej biede a z toho vyplývajúcich zločinoch- sa autorovi podarilo vykresliť slušne. Hoci Je Oliver titulnou postavou, povedala by som, že v deji je skôr takým orientačným bodom, všetko sa točí okolo neho, ale dôraz sa kladie na vystupovanie a činy iných postáv, cez ktoré sú vykreslené ľudské vlastnosti a správanie v náročných životných situáciach. Silno je to cítiť najmä pri postave Nancy, ktorá na mňa zapôsobila.
Dej má isté nedostatky, autor si viackrát pomohol zhlukom náhod, za čo strhujem body. Stretla som sa s kritikou ohľadom štýlu písania, ale keď to porovnám napr. s Dumasom či Hugom, nevidím veľa rozdielov, navyše vzadu sú k dispozícii poznámky k cudzím výrazom, takže žiadny problém.
Ak čakáte dejom nabitý román na zimné večery, asi sa sklamete, ale za prečítanie rozhodne stojí.

tatafa

Poměrně zajímavá i čtivá knížka, která docela věrně a realisticky popisuje situaci Anglie v 19. století. Právě realističnost dodává knížce i silnou pachuť smutku a odporu k danému období a většině hlavních (záporných) hrdinů. Knížka, která mne zaujala, ale rozhodně se k ní nehodlám vracet, nicméně, jako povinná četba je poměrně ideální.

Madlenka_Knihy

Kniha byla pro mne krutá, a tak jsem ve třičtvrtině přestala. Možná se k ní vrátím. Vyčetl jsem, že to s Oliverem dobře dopadne a to je dobře.

blonde_elis
19.12.2016

K této klasice jsem se dostala díky povinné četbě, sama od sebe bych po ní asi nesáhla. Musím bez obalu přiznat, že začátek mě vůbec nenadchnul a neměla jsem zrovna moc chutě ve čtení pokračovat. Naštěstí postupem času nabral děj větší spád a docela mě to chytlo. Přesto se našly na můj vkus zbytečně protahované pasáže, například popisu prostředí atd. a občas jsem se ztrácela v postavách a poměrně komplikované pavučině vztahů. Konec autor možná lehce překombinoval. Navzdory tomu všemu se mi kniha nakonec líbila a jsem ráda, že jsem ji přelouskala. Více jak třemi hvězdami ji ohodnotit ale nemůžu.

Unicorniztheere
26.11.2016

Kniha se mi moc líbila, i když na začátku to bylo těžké zvyknout si na jazyk. Občas mi dělalo problém pochopit o co jde, kvůli složitému vysvětlování ale i přes to jsem ráda že jsem si ji přečetla. Doporučuji :)

jerry04
03.11.2016

Četl jsem zkrácenou verzi, delší by se mi asi víc líbila.

betka2467
02.10.2016

Knížka se mi popravdě četla opravdu hrozně. V autobuse jsem u ní usínala, moc dlouhý popis místa a možná i ten starší jazyk..... Ale knížka má něco do sebe a děj se mi líbil. Nakonec mě to příjemně překvapilo :-)

75terka
29.07.2016

Nemuset to číst nikdy bych k této knížce ani nepřičichla ze 100 metrů. Nuda a jenom samá nuda. Po pár stránkách popisu pomalu každé ulice v Londýně sem se přistihla, jak začínám usínat. Uznávám ale autorovo realistické zobrazení tehdejších poměrů v Londýně ale Olivera prostě si zamilovat nemůžu. Román o chudáčkovi jak k bohatství přišel svou poctivostí mě vážně nezaujal.

Verča123456
28.07.2016

Jednoduše - klasika, která neurazí.
Né, každému se knížka líbí, neboť i na můj vkus je poměrně zdlouhavá.

Káča Máča
25.07.2016

Z Olivera Twista jsem měla trochu strach, protože spoustu lidí tvrdí, že jde o náročnější četbu. Nicméně jsem ráda, že jsem právě tuto knihu zařadila do své maturitní četby. Chvíli mi trvalo zvyknout si na Dickensův styl, ale po nějakých sto stranách už mi čtení nedělalo problém. Občas jsem se motala v postavách, ale nic strašného to nebylo :). Příběh je malého Olivera je pro mě natolik zajímavý, že se ráda podívám i na film ;).

28.06.2016

Klasika nejklasičtější, psaná krásným jazykem. V závěru jsem se trošku ztratila v líčení příbuzenských vztahů, kdo byl kdo, proč Agnes zůstala sama. Konec překombinovaný, ale hezký.

bergerova
24.06.2016

Osudy malého chlapce ,který se vždycky nějakým způsobem vylízal z neštěstí, a při tom zažíval dobrodružství.Moc pěkné

Cirrina
31.05.2016

příběh mne strhl, souhlasím, že mne některé zápletky iritovaly nebo rozčilovaly, ale dějmne nepustil a přečetla jsem v mládí jedním dechem. Klasika,která by neměla vpovinné četbě chybět. I pro ten styl.

Davina
09.04.2016

Ve škole nám pouštěli film a líbil se mi. Tak jsem se rozhodla, že si knihu přečtu a vezmu si ji k maturitě. Obrovská chyba! Kniha se mi tak špatně čte, že ji prostě do maturitní četby zařadit nemohu. Ten styl psaní mi opravdu nevyhovuje. Nedočetla jsem a je mi to líto, příběh je to pěkný.

Gallaxy
07.03.2016

TAk po 10ti letech konečně dočteno (tak dlouho mi trvalo, než jsem ji sehnala :)

Líbil se mi překlad, který zachvával prvky Dickensova stylu.

Děj je poněkud náročnější vzhledem k množství postav a přeskakování v několika dějových linií, ale co čekat od klasiky?

Každopádně mě se knížka moc líbila z povinné literatury je to rozhodně jeden z těch příjemnějších kousků.

Jediné comi poněkud kazilo dojem je až příliš optimistický konec.

petra4080
24.02.2016

Kniha se mi líbila, i když jsem si musela chvíli zvykat na autorův styl psaní.

LimedkaMikki
22.02.2016

Na tuhle knížku jsem se těšila, až si jí k maturitě přečtu. A byla jsem velmi zklamaná. Do děje jsem jen těžko začítala, nudila mě a bylo opravdu, opravdu těžké ji přelouskat. Dost mě to mrzí, protože příběh je to krásný. Jen špatně napsaný. Nebo minimálně stylem, do které jsem se nemohla začíst.

aginecka
21.02.2016

Je možná nevhodné označovat knihu a potažmo i dobu, kde se nejen s dětmi zachází tak drsně, jako kouzelnou, ale nejde to jinak. Navzdory všem nespravedlnostem a násilí dýchají romány Charlese Dickense jedinečnou atmosférou staré Anglie. Ironické, ale laskavé.