Oliver Twist

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/411/oliver-twist-411.jpg 41331

Oliver Twist (1838)

Vydáno:, Odeon

Kniha Oliver Twist

Ivan F

Dlho predlho som odkladal prečítanie si knihy, ktorú mi zhnusila aj jedna stará pesnička. Avšak po viac ako štvrťstoročí som sa k tomu odhodlal a neľutujem. Dickensov štýl a jeho sarkastický humor (opisy súdnych pojednávaní, pomerov v chudobinci, vzťahov medzi manželmi atď.) mi naozaj sadol. Blaho mi obostrelo moju čitateľskú dušu a cítil som sa so všetkým a všetkými v knihy spätý. Jediné, čo mi vadilo, je schéma príbehu a premiera šťastných náhod - napr. v Londýne museli byť v devätnástom storočí stovky hostincov, krčiem a nálevní, ale postavy dôležité pre príbeh si museli vybrať presne tú jednu putiku, v ktorej bol práve v tej chvíli Fagin. Takýchto miest je v knihe príliš veľa, aby boli uveriteľné. Až na toto jediné si príbeh zaslúži, ako aj za použitie jazyka a slovných opisov a zvratov absolutórium.

VendyBW
05.12.2018

Kniha byla hezká, ale na mě příliš zdlouhavá. Ale na tu dobu krásně sepsáno.

stepankoby1
11.11.2018

V závěru to do sebe zapadlo výborně. Problémová byla trošku cesta k tomu závěru, kdy mi to občas připadalo, jako by Dickens říkal "ještě chvilku vydržte, tohle tam musí být taky, jinak to nebude ve výsledku dávat smysl, za chvilku půjdu v příběhu dál". Ale těch několik kapitol o kutí piklí Sikese a Fagina, bez kterých by příběh měl často mnohem lepší drive, by tam opravdu být nemuselo. Taky jsem si občas všímal, že je Oliver spíš jen takovým nástrojem příběhu, než pořádným protagonistou a těmi pravými strůjci příběhu jsou vedlejší postavy. Ale celkově jsem si to užil a, vyjímaje pár výtek výše, je to skvělá kniha.

šneki
29.10.2018

Opravdu jsem myslela, že si Olivera Twista zamiluji, ale bohužel se tak nestalo. Možná, že kvůli několikanásobnému zhlédnutů Rebelů a notování si písně zmiňující tento slavný román, jsem byla tak utvrzená v tom, jaký je Oliver skvělý a oslňující hrdina, že jsem dočista zapomněla na fakt, že je mu po celou knihu pouhých deset let.
Nicméně to by mu nemělo bránit v tom být hlavní postavou, který vezme osud do vlastních rukou a navzdory všem překážkám si vydobije svůj šťastný konec. Ale ejhle, Oliver sice potká mnoho překážek, ovšem tak nějak se přes ně dostane ne díky sobě, ale takřka vždy ho zachrání někdo jiný. Zkrátka jsem měla pocit, že pomalu všichni ostatní byli hlavní postavy, neboť k vývoji příběhu přispívali mnohem větší měrou než Oliver Twist.
Co ale musím vyzdvihnout je autorovo užití ironie, které je opravdu brilantní, jen kdyby se tak neztrácelo v protahovaných souvětích.

sarekaslukova
23.09.2018

Konečně, po dlouhých letech stání v mé knihovničce a čtení vždy jen prvních 100 stran, jsem se odhodlala k dočtení této knihy až do konce. Jsem opravdu ráda, že jsem si ji nemusela vybrat k povinné četbě k maturitě, protože kniha mě opravdu velmi nebavila, měla jsem problém s porozuměním některých slangových výrazů a hlavně mě vždy naštvalo, když jsem si myslela, že už je vše v pořádku a pak najednou zase skok a už Oliverovi zase někdo ubližuje. Ale co se mi na knížce líbilo, byl konec, posledních asi 70 stran jsem opravdu hltala, škoda že takto to nebylo od začátku.

PetuliX
02.09.2018

Knihu jsem četla na střední škole v rámci povinné četby. Byla sice zajímavá a ve své podstatě i reálná, ale polovina knihy byla dost nudná a občas stálo úsilí se nějakými pasážemi prodrat. Myslím, že se ke knize už nevrátím, ale rozhodně jejího přečtení nelituji.

Mirka2778
14.07.2018

Místy zdlouhavé, ale jinak moc dobré, čtivé a na to že je to drama- vtipné.
Tu si ještě někdy přečtu

stopni
25.06.2018

Kdo by neznal Olivera Twista - knížka byla především velice pěkně napsaná, oceňuji jazyk, který je košatý a skvěle dokresluje obraz Londýna 19. století. Samotný tok příběhu stejně jako zmíněné století nikam nespěchá, proto se možná některé části zdají být až zbytečně roztahané, ale nic to nemění na dojmu z knihy.... :-) Vřele doporučuji.... :-)

Dagros
11.06.2018

Četla jsem v rámci povinné četby k maturitě a musím říct, že se mi knížka moc líbila a měla jsem jí přečtenou jedním dechem.

Turmee
28.05.2018

Těžký realismus, který se mi četl chvílemi opravdu špatně. Nespravedlnost, děti, chudoba a všechny možné nešťastné náhody jsem rozdýchávala jen obtížně, byť konec mi přišel až moc sluníčkový.
Oliver je sympatický chlapec, který se navzdory překážkám snaží udržet jakési vrozené morální hodnoty, banda zloduchů z Londýna je prolezlá skrz naskrz, všechno má na sobě punc špíny, otrhanosti a zoufalství. Business slang mi dával v angličtině dost zabrat, věřím ale, že v češtině tomu dodává tu pravou atmosféru.

plqa
18.05.2018

Napínavý příběh o sirotkovi.

Jane007
07.04.2018

Knihu jsem si už hodně dlouho chtěla přečíst, ale vždy se našlo něco, co mělo přednost. Až letos díky Výzvě jsem se na ni dostala a díky bohu za to!!! Je to naprosto dokonalý čtenářský zážitek. Napínavé od začátku až do konce. Nevím, co bylo lepší, jestli úžasná propracovanost postav, popisy okolí, nádherný jazyk či snad děj samotný. Taky se mi líbilo, že jsem si oblíbila snad všechny postavy, včetně těch záporných. Což se mi asi ještě nestalo. Pět hvězdiček je zoufale málo. (Jestli tohle není dokonalá knížka, sním svou vlastní hlavu.) DOPORUČUJI

Pazúzu96
03.04.2018

Musím říct, že první polovina knihy byla naprosto úžasná. O tom, jak se Oliver protloukal ulicemi, jak živořil a co dělal. Ovšem druhá půlka už mi tak zajímavá nepřišla. Vesměs už byl v bezpečí, do jistý míry zaopatřen. Už to postrádalo napětí a podle mě i emoce. První část 5/5, druhá tak 3/5, takže dávám 4/5.

renda03
20.03.2018

Je pravda, že chvilkami mě trošku nudila. Nicméně je to velmi silná knížka. Trvalo mi, než jsem si zvykla na autorovo vyprávění, ale stálo to za to. Za sebe mohu doporučit.

marketa9252
18.03.2018

Po létech znovu přečtená...

lily_maleckova
21.02.2018

Nebylo to špatné, ale nic pro mě

RudýOnkel
08.02.2018

Pokud opravdu začnete číst knihu, čekejte, že každou kapitolu provází jiný důležitý okamžik a děj je jednak naprosto těžký na převyprávění, protože do děje zasahuje mnoho vedlejších postav, a kvůli délce knihy. Často se ve knize skáče z jednoho místa na druhé a mátlo mě to. Cením titulečky pod kapitolami, které mi pomohly pochopit/dozvědět se něco o kapitole. Já jsem šel do knihy s očekáváním, ale nakonec jsem dostal horký brambor jménem Oliver Twist, poskakující mezi lidmi, kteří si ho přehazují. Ale i tak mě kniha dostala

Příběh 10/10

Romance 5/10
Akce 8/10
Humor 3/10
Napětí 7/10

123Lussy
21.01.2018

kniha o něm, ale bez něj

Lorej
28.12.2017

Po knížce jsem šáhla proto, že už jsem si ji dlouho chtěla přečíst, ale až referát do školy mě donutil se do toho pustit.
Děj mě velmi překvapil. By propracovanější a důmyslnější, něž se na první pohled zdálo. Příběh sirotka Olivera mě chytl za srdce a otevřel mi oči. I přesto ale dávám jen 3 hvězdičky. Některá části jsem se nutila číst a to mi pak požitek z knihy kazí.
Ale jsem moc ráda, že jsem knížku přečetla. Ráda bych v budoucnu sáhla i po jiném díle autora.

martin8738
06.12.2017

co dodat...Oliver Twist...

irskádívka
06.12.2017

Oliver Twist byl na mém seznamu "Co přečíst" už několik let. Konečně jsem se do něj pustila a jsem ráda, že mám splněno. Jinak je dílo trochu nudné, zvláště střední část. Souhlasím s Qadin, že morální nároky na postavy jsou nelidské. Postavy samy nepůsobí komplexně, ale povrchně a ostře vyhraněně, jako v operetě.

Qadin
10.11.2017

Za mě nejslabší kus od Dickense, morální nároky na postavy byly až nelidské, pro mě nejsilnější postavou byla Nancy. PS: námluvy p. Bumbla byly dokonalé.

ddkk
07.11.2017

Klasika a povinnost, jedna z mých oblíbených "dikensovek".

hroneczek
26.09.2017

Na Twista jsem byla hodně zvědavá především díky filmu Rebelové, čekala jsem tedy milostné drama. Ale ani skutečná podoba Twista nenudila a pěkně se četla.

Adelajda_4
22.09.2017

Pro mě to teda také byla povinná četba, ale s výběrem jsem byla naprosto spokojená, kniha je to krásná, rozhodně nutí k zamyšlení. Dickense jako autora mám velmi ráda, jeho knihy mi sedí, líbí se mi styl vyprávění, ale i to, že postavy jsou velmi propracované.

Johanečka
19.09.2017

Chvíli trvá, než se člověk do Olivera začte, po překousání prvních pár kapitol mě ale okouzlil a zbytek jsem přečetla skoro jedním dechem. Nutí mě přemýšlet o životě, rozhodně není mělký, což velice oceňuji. Zvlášť mě oslovila postava Billa Sikese, který mi na konci knihy připomenul Dostojevského Rodiona Raskolnikova.

Smavla
25.08.2017

Četla jsem ji jen kvůli maturitě. Za mě to byla nudná knížka, která byla zbytečně dlouhá.

jand81
28.07.2017

Kniha se mi líbila. Byla napínavá a velice dobře se četla. Už samotný příběh byl hezký a zajímavý. Velmi reálně je v ní popsána atmosféra Anglie a Londýna 1. poloviny 19. století. Myslím si, že právem náleží do doporučené četby k maturitě.

Katranis
03.07.2017

Povinná četba.
Některé povinné četby by se v některém věku života měly zakázat. Nutit číst děti v útlém věku o Oliveru je za trest. Znechutí to navždy.

plackaknihomol
11.06.2017

Napínavé a čtivé. Moc se mi to líbilo.