Oliver Twist

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37525/bmid_oliver-twist-hdJ-37525.jpg 4 1765 196

Slavný příběh chlapce, kterému po narození umírá matka a dostává se do obecního sirotčince. odtud jeho cesty vedou do učení k hrobníkovi Soverberymu, který se ho ujme. Oliver však uteče do Londýna a přidá se ke skupině kapesních zlodějů. Při pokusu o vyloupení domu je postřelen, ujímá se ho však paní Maylieová, která zde bydlí. Oliverovi se dostane vzdělání a vyroste z něj navzdory těžkému osudu slušný člověk.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Academia

The Adventures of Oliver Twist , 1838

Lorej
28.12.2017 3 z 5

Po knížce jsem šáhla proto, že už jsem si ji dlouho chtěla přečíst, ale až referát do školy mě donutil se do toho pustit.
Děj mě velmi překvapil. By propracovanější a důmyslnější, něž se na první pohled zdálo. Příběh sirotka Olivera mě chytl za srdce a otevřel mi oči. I přesto ale dávám jen 3 hvězdičky. Některá části jsem se nutila číst a to mi pak požitek z knihy kazí.
Ale jsem moc ráda, že jsem knížku přečetla. Ráda bych v budoucnu sáhla i po jiném díle autora.

martin8738
06.12.2017 4 z 5

co dodat...Oliver Twist...

irskádívka
06.12.2017 3 z 5

Oliver Twist byl na mém seznamu "Co přečíst" už několik let. Konečně jsem se do něj pustila a jsem ráda, že mám splněno. Jinak je dílo trochu nudné, zvláště střední část. Souhlasím s Qadin, že morální nároky na postavy jsou nelidské. Postavy samy nepůsobí komplexně, ale povrchně a ostře vyhraněně, jako v operetě.

Qadin
10.11.2017 4 z 5

Za mě nejslabší kus od Dickense, morální nároky na postavy byly až nelidské, pro mě nejsilnější postavou byla Nancy. PS: námluvy p. Bumbla byly dokonalé.

ddkk
07.11.2017 5 z 5

Klasika a povinnost, jedna z mých oblíbených "dikensovek".

hroneczek
26.09.2017 4 z 5

Na Twista jsem byla hodně zvědavá především díky filmu Rebelové, čekala jsem tedy milostné drama. Ale ani skutečná podoba Twista nenudila a pěkně se četla.

Adelajda_4
22.09.2017 5 z 5

Pro mě to teda také byla povinná četba, ale s výběrem jsem byla naprosto spokojená, kniha je to krásná, rozhodně nutí k zamyšlení. Dickense jako autora mám velmi ráda, jeho knihy mi sedí, líbí se mi styl vyprávění, ale i to, že postavy jsou velmi propracované.

Johanečka
19.09.2017 5 z 5

Chvíli trvá, než se člověk do Olivera začte, po překousání prvních pár kapitol mě ale okouzlil a zbytek jsem přečetla skoro jedním dechem. Nutí mě přemýšlet o životě, rozhodně není mělký, což velice oceňuji. Zvlášť mě oslovila postava Billa Sikese, který mi na konci knihy připomenul Dostojevského Rodiona Raskolnikova.

Smavla
25.08.2017 2 z 5

Četla jsem ji jen kvůli maturitě. Za mě to byla nudná knížka, která byla zbytečně dlouhá.

jand81
28.07.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila. Byla napínavá a velice dobře se četla. Už samotný příběh byl hezký a zajímavý. Velmi reálně je v ní popsána atmosféra Anglie a Londýna 1. poloviny 19. století. Myslím si, že právem náleží do doporučené četby k maturitě.

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Povinná četba.
Některé povinné četby by se v některém věku života měly zakázat. Nutit číst děti v útlém věku o Oliveru je za trest. Znechutí to navždy.

plackaknihomol
11.06.2017 5 z 5

Napínavé a čtivé. Moc se mi to líbilo.

jobile
21.05.2017 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi celkově líbila. Kupodivu mě nejvíce donutil k zamyšlení samotný závěr, který se ani netýkal titulní postavy. Vykreslit posledních pár hodin před popravou záporné postavy žida takovým způsobem, to donutí k zamyšlení snad každého. Této části absolutně nemám co vytknout.

kacaabba
25.04.2017 4 z 5

Čtivé dílko, ale vzhledem k tomu, že je to již několikátá autorova kniha, kterou jsem četl, přeci jen už se to trochu opakuje. Realita je ještě trochu jiná...

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Líbila se mi moc. Četba k maturitě.

Zikus
22.03.2017 5 z 5

Pan překladatel Arno Kraus odvedl neskutečný kus práce. Za mě perfektní překlad do češtiny. Opravdu krásný jazyk, který je jak pohlazení pro duši.

Percabethka
16.02.2017 5 z 5

Tohle bylo depresivní i na Dickense... Naštěstí jen první čast knihy :D Ale bylo to krásné, hlavně styl psaní a pohádkový konec ❤ Charles je rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů.

michaela669
07.02.2017 5 z 5

Knihu jsem si už od začátku naprosto zamilovala. Celý příběh i styl, jakým spisovatel píše mi velmi vyhovuje. Sice mi chvíli trvalo dostat se přes střed knihy, ale konec mě zase uchvátil. Knihu velmi vřele doporučuji, stala se mou zatím nejoblíbenější. Neodolala jsem a koupila si vlastní výtisk :)

MartinaSladkova
07.02.2017 5 z 5

Místy až moc popisné, ale na konec se mi líbila. Popisuje drsný život v dřívější Anglii a přináší zajímavý pohled na londýnské podsvětí.

Engie
03.02.2017 5 z 5

Docela se divím, že má knížka tolik negativních komentářů. Mně osobně se četla dobře, rozsáhlejší popisy mě nijak nenudily a jazyk vyprávění mi nevadil, naopak, líbil se mi. Příběh je hezký a napínavý, navíc je zde skvěle popsaná atmosféra dřívějšího Londýna. Malého Olivera jsem si zamilovala a myslím, že se knížka právem stala jednou z mých nejoblíbenějších :).