Oliver Twist

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37525/bmid_oliver-twist-hdJ-37525.jpg 4 1765 196

Slavný příběh chlapce, kterému po narození umírá matka a dostává se do obecního sirotčince. odtud jeho cesty vedou do učení k hrobníkovi Soverberymu, který se ho ujme. Oliver však uteče do Londýna a přidá se ke skupině kapesních zlodějů. Při pokusu o vyloupení domu je postřelen, ujímá se ho však paní Maylieová, která zde bydlí. Oliverovi se dostane vzdělání a vyroste z něj navzdory těžkému osudu slušný člověk.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

The Adventures of Oliver Twist , 1838

majdazee
28.10.2020 4 z 5

Ponurý realistický román, neměl by chybět ve sbírce žádného čtenáře. Autor reflektoval své dětství z chudých poměrů. Při četbě si uvědomíme v jakém blahobytu si vlastně žijeme...

Kozel
06.10.2020 5 z 5

Patrně nejtemnější, nejbrutálnější a nejvíc kontrastní Charlieho román. A to jak pro čtenáře, tak pro samotného autora. Ostatně stálo ho nejedno vyčerpání a symbolicky se mu stalo osudným při posledním vystoupení "Readings". A protože za každým velkým dílem je mnoho bolesti, síla, kterou Charlie do psaní vložil, se mnohonásobně vrací čtenáři. Příhody Olivera Twista mě opětovně naprosto pohltily, dojaly, šokovaly, pobavily.

Světlo domova pana Brownlowa i dam Maylieových. Temnota londýnských ulic v prostředí nejhorší společenské spodiny v čele s trojicí Fagin, Sikes, Nancy. Brutalita vepsaná do modřin v zádech Oliverových, naprosto srdcebolná scéna s malým Dickem, pohlazení staré služebné Bedwinové. Ale i ona Dickensova grotesknost, tentokrát zobrazená farním sluhou Bumblem a jeho "milé" paní Corveyové, stejně jako Noah Claypole a Katy.

Tak jako vždy je ovšem tenhle příběh hlavně morálně směřován, s vynikající zápletkou, hromadou scén a čtenáře nijak nešetří. Je to zvláštní um Dickense; zatímco celkově mám v sobě pocit jímavého příběhu nešťastného sirotka Olivera týraného krutým světem, ale občas přece konejšeného dobrem, nejvíc na mě zapůsobily ty scény nejbrutálnější. A tohle slovo nejvíc vyznívá, když dojde na konec ubohé Nancy. Ah, Nancy, co ti to provedl! Bill Sikes patří mezi ty nejčernější povahy, až si říkám, že si nic nezadá s Uriah Heepem, byť každý "exceluje" v odlišném druhu krutosti. No a samozřejmě Fagin, to je zrůdička libující si ve světě zla. Nejsem si jist, že odvrácenou stranu Londýna a anglické společnosti své doby Dickens někde vyobrazil surověji než právě v Oliveru Twistovi.

Každopádně, řečeno na závěr, tahle četba i ze mně stvořila Olivera Twista. Při konkrétní příležitosti. Totiž tehdy, když Oliver v sirotčinci přijde za kuchařem a se strachem, obavami, ale i nadějí a žádostí pronese: "Prosím, pane, já bych chtěl ještě trochu."

evineckY
05.10.2020 5 z 5

Tento román jsem už četla dávno a teď jsem poslouchala audio. Těžký život v těžkých časech. Umíte si někdo představit dnešní děcka přesunout v čase na týden? To asi nikdo :-)

Greenfingers
15.09.2020 4 z 5

Mám rád příběhy z Anglie 19.století, zejména pak ty které jsou tak poutavé jako Oliver Twist. Knihu lze bez jakýchkoliv okolků zařadit mezi klasiků.

andrii24
01.09.2020 4 z 5

... musí zvítězit. Livrej dobra ve službách zlých. Jiskra hodnot ve spárech popelavých.

Lessana
06.07.2020 4 z 5

Pútavý a pôsobivý román. Osudy Dickensových mužských, resp. chlapčenských knižných hrdinov dojmú vždy až k slzám. Takou silou oplýval tento majster pera. Rada čítam jeho knihy, je v nich múdrosť a hlboké poznanie života. Je v nich vždy nádej, že peripetie skončia a šťastie poctivých a čestných dlho obchádzať nebude.

Andrrew
12.06.2020 5 z 5

Na Olivera Twista vzpomínám s velkou dávkou nostalgie, která se dost pravděpodobně odráží i v počtu hvězdiček. Nicméně, byl to právě Dickens, který mě v útlém věku dokázal zaujmout - velmi živé a zajímavé postavy, nosná témata a podmanivá atmosféra. Mimochodem, filmová adaptace Davida Leana z roku 1948 je dle mého názoru mnohem zdařilejší a působivější než ta od Polanského, doporučuji.

petunkav
17.05.2020 4 z 5

Milé, příjemné, lehce naivní čtení. Naivní pro nás, pro nás z této rychlé a uspěchané doby.

Isew
10.05.2020 3 z 5

Oliver Twist je klasika, ale nikdy nepatřil mezi mé oblíbené knihy od Dickense. Popisoval dobu a situace které znal a není to hezké čtení. Nemám ráda, když jsou ohroženy děti, když vítězí zlo i jen na chvíli a situace se zdá bezvýchodnou. V této knize je zoufalství a bezvýchodnosti opravdu nadbytek. A možná právě proto, že se tohle opravdu dělo a možná ještě někde děje, se mi při čtení nedělalo zrovna dobře. A konec? Pro většinu dětí z té doby, byl takový konec nereálný.

astroweb
06.05.2020 4 z 5

Parádní Dickensův román. Po delší době jsem se začetl do této klasiky a nelitoval jsem. Mnohokrát zfilmováno, ale kniha je kniha.

intelektuálka
11.04.2020 4 z 5

Opět návrat ke klasice - tentokrát do Londýna minulého století ....

A musím napsat : Olivere, Pipe, Davide, Dorritko - vy všichni hrdinové Dickensových příběhů ze života - vy jste mne provázeli mládím a vůbec jste se nezměnili ....

Charles Dickens také pocházel z chudých poměrů a v knihách promítl poznatky ze svého života ....

A všichni dětští hrdinové si i přes nepříznivé životní začátky uchovali morální hodnoty ....

Knihy tohoto autora rozhodně patří do naší knihovny.

lubtich
09.02.2020 4 z 5

Bezesporu vydatné knižstvo! Líbí se mi nastínění doby, opulentní množství přechodníků (já JSA z nich velmi rozradostněn). Děj byl vcelku pozvolný, až na konci autor vychrlil šupleto informaci, že jsem v tom měl chvílemi galimatyáš, ale v pořádku. Nad smýšlení Nancy občas zůstával rozum stát, ale budiž, až na pár propadnutí v pasivní agresi mi to nikterak nevadilo :Dd BÁ-JEČNÉ a jedna z nejpřijatelnější knížek z povinné četby¡

Katri
16.01.2020 5 z 5

Jak jsem se přesvědčila již několikrát, Charles Dickens je skvělý autor a jeho knihy jsou okouzlujícím svědectvím doby, ve které žil. Důkazem toho je neutichající oblíbenost jeho publikací, z nichž čerpají inspiraci nejen filmoví režiséři.
Oliver Twist je mé nejoblíbenější dílo ze sekce "povinná četba," neboť ráda vzpomínám na večery v dece, s hrnkem čaje vedle na stolku, a touto knihou na klíně. Dickens je mistr slova, umí zaujmout, dojmout i napínat.
Doporučuji všem, kdo mají rádi realistickou tvorbu a opravdu jedinečné náměty.

Jiřina18
13.12.2019 4 z 5

Znala jsem tento příběh z divadla z muzikálu. Je to klasika, ale místy zbytečně roztáhlé

Scathia
08.09.2019 5 z 5

Tohle je prostě klasika. Příběh Olivera je nádherný. Přidávám pátou hvězdičku za skvěle poschovávané průpovídky autora, který má prostě skvělý humor.

Taralcielle
28.08.2019 2 z 5

Pro mě pouze povinná četba, přečteno anglicky. Opravdu nuceně, jenom do školy. Česky jsem nemohla dočíst a odložila. Zdlouhavé a nudné.

NemmamSlov
02.08.2019 4 z 5

„Když utlačujeme a utiskujeme své bližní, kéž bychom se aspoň jednou v myšlenkách rozpomněli na nezvratnou jistotu, že každá vina vystoupí zvolna až k nebesům jako temný a těžký mrak, aby vylila na naši hlavu svou pomstu! “

Určite prekvapilo. Príbeh Olivera Twista pozná z hruba každý, či už z filmového plátna, alebo zo strednej školy ako povinné čítanie. Dickense zamotal príbeh do námoríckeho uzľa, pričom na záver do seba udalosti zapadli ako puzzle skladačka. Celý čas som súcitil s Oliverom a prial som mu len to najlepšie , no keď som si myslel, že má Oliver šťastie na dosah, tak autor čitateľa zmiatol ďaľšou zápletkou. Príbeh dopĺňajú aj skvele prepracované postavy, hlavne tie záporné. Výborna práca tochto autora. Oliver Twist stojí za prečítanie.

DeepSea21
23.06.2019 5 z 5

Klasika.Legendární kniha o sirotkovi a jeho boji s životem.
Úžasné popisy.

GraceC
07.06.2019 4 z 5

Děj mi ze začátku přišel hodně zdlouhavý, ale postupně jsem se začetla a příběh malého Olivera si oblíbila. Kniha určitě není pro každého, najdeme v ní mnoho archaismů, takže pokud máte problémy s četbou takových textů, doporučuji sáhnout po něčem jiném.

Poslední třetina mě velice mile překvapila a líbily se mi určité postřehy autora, kterými občas vysvětloval děj a pohnutky postav.

Celkově bych knihu hodnotila na 8,5/10
Poslední věta: Jsem o tom přesvědčen přesto, že ten koutek je v kostele a ona byla slabá a chybující.

PhoebePollard
19.05.2019 odpad!

Já sice ráda čtu knihy jen pro čtení, ale tohle bylo až moc... obšírné, popisné a zdlouhavé. první polovinou knihy jsem se musela doslova prokousat a ani druhá část něbyla tak světoborná, aby to vyvážilo špatný dojem získaný v začátcích četby. Já sice knihy nerada odkládám nedočtené, ale tady jsem skutečně několikrát uvažovala, že se na to vykašlu a jen si vyjedu nějaký rozbor díla, abych věděla, o čem to vlastně je. Opravdu mě to nebavilo a celkově mi Dickens moc nesedl.