Válka s mloky

od:


KoupitKoupit eknihu

Musical – mystery. Autor textu jen P. Kohout

Jeho divadelní muzikál Válka s mloky (Orbis 1963, premiéra 19. 1. 1963 Divadlo čs. armády) je pokračováním stejnojmenného ČAPKOVA (viz) románu. Mloci zatopili již celý svět a jedinou zemí nad hladinou oceánů je Československo.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30171/valka-s-mloky-30171.jpg 4.32662
Žánr:
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Orbis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (273)

Přidat komentář
Castanier91
včera

Zaráží "mě", jak si může někdo v roce 2007 může dovolit vydat knihy,

spikem
17. ledna

Velmi nadčasové dílo, které je svou myšlenkou v historickém hledisku nevyčerpatelné, protože podstata lidského pokolení se v základu nemění.

Bohemians
17. ledna

BEZ SPOILERŮ, AUDIOKNIHA:

Klasické dílo K. Čapka poslechnuto formou audioknihy. Na svou dobu 40. let neuvěřitelně moderní a po zamyšlení se i realistické dílo v moderní době. Dovolím si tvrdit, že dané by mělo být očansko povinností, aby si lidé uvědomili možné následky své ziskuchtivosti a svých jednání. Závěr knihy je zajímavou myšlenkou, která opět naráží na nepřetržitý koloběh světa. Přečtení či poslech vřele doporučuji a vrhám se na další dílo K. Čapka R.U.R.

LuT
16. ledna

V době povinné četby to bylo velice pěkné čtení, které skrývalo věci, které moc pěkné nebyly...

Celestino
15. ledna

Geniální. Mistr čapek tímto svým dílem znamenitě u mě potvrdil, že právě on a ne nikdo jiný, je českým spisovatelem číslo jedna. Skvěle jsem se bavil tím, jak se lidstvo (jako ostatně vždy) uvrhlo do bouře války samo svou hamižností a touhou po moci - což podle mého skromného názoru je VŽDY špatně; lidstvu moc nepřísluší - leč stejně tak ani přírodě. Mnohdy jsem se setkal se značně rozdílnými názory čtenářů; spousta lidí toto dílo odsoudí (a ostatně většinu čapkových děl, pokud se nemýlím...) jednoduše proto, že jej nepochopí.
Moc se mi líbilo, jak mloci zaplavují svět, to je skvělé. Nejednou jsem mrknul na mapu, abych si představil, jak asi vypadá svět pod mločí nadvládou. Tahanice mocností, válka o vliv... tedy, je opravdu směšné, jak lidstvo je jeden "druh" (třebas, že nerad to říkám takto tvrdě) a není schopen se spojit proti studenokrevnému nepříteli.
Knihu ještě nemám dočtenou , ale poslouchal jsem rozhlasovou hru a za mě opravdu skvělá práce.

kapr
12. ledna

Jedna z nejlepších Čapkových knih. Je to sci-fi, je zábavná, ale i poučná a varující. A, ... obávám se, že se stává v současné době bohužel velmi aktuální. Stěžejní dílo české i světové literatury, rozhodně doporučuji.

sheldon8410
10. ledna

Ani nevím, co mě vedlo k tomu, dobrovolně si přečíst takovouhle klasiku :) Ale určitě toho nelituju. I když scifi zrovna není můj šálek čaje, Válka s mloky je nadčasová a poukazuje na ty špatné lidské vlastnosti, které nás třeba nakonec opravdu přivedou do záhuby...

Precim
09. ledna

Válka s mloky pro mě byla velice zajímavým čtením. Mloci mě fascinovali, protože byli někým, kdo nechápe lidskou kulturu, zároveň je ale na podobně vyspělé úrovni jako lidi. Dobře byly voleny i jejich odlišnosti od lidí, které měli za následek Válku s mloky.

První odlišností bylo např. jejich přirozené prostředí (voda), které sice pokrývá celou planetu, ale pro účely mloků byla potřeba i pevnina, ve které si mohli stavět svou podmořskou civilizaci. Neméně důležitá byla i jejich schopnost rychle se rozmnožovat, díky které se mohli za malý čas rozšířit do všech končin světa. V neposlední řadě tu byla jejich neschopnost vyrábět zbraně a třaskaviny.

Pointa příběhu se podle mě skrývá v principu války s mloky. Mloci můžou válčit proti lidem jen díky lidem. Ale lidé, i přestože je v sázce samotná lidská existence, nedokážou ukojit svůj hlad po moci nebo po penězích a dál dodávají mlokům prostředky k vyhubení lidstva. Myslím, že Čapek tím chtěl určitě nahlodat tehdejší militaristy, a ukázat jim absurditu válek, ve kterých jen kvůli honbě za mocí, způsobí tolik utrpení. Na tento obraz chování lidstva si mohli určitě všichni vzpomenout také za studené války, kdy Rusové a Američani zbrojili svůj jaderný arsenál (zde přirovnávám mloky k jaderným zbraním). Protože kdyby opravdu došlo k válce, tak by jejich střet dopadl katastrofou.

Oryk
02. ledna

Přestože považuji Čapkovu tvorbu za nejlepší sci-fy, která v Česku vznikla, nemohu se ubránit jisté rozpačitosti. Některé kapitoly se četli sami, ale jiné, většinou rádoby naučné části, nebo kapitola o výstřižcích pana Povondry, byli velmi náročné, až nezáživné. Je taky zajímavé, že na to, jak je kniha rozsáhlá, prakticky nemá postavy, což jí propůjčuje originalitu. Navíc je důležité si uvědomit, že v době vzniku, měl tento příběh zcela jinou sílu než dnes.

Natyna3
31.12.2018

Kniha se mi neskutečně táhla a bavit mě začala až při posledních stránkách. Některé části na mě byly až moc technické či politické. Nedá se ovšem popřít, že téma, kterým se autor zabývá je bohužel stále aktuální a je třeba se nad ním zamýšlet. Jedná se vlastně o klasiku, kterou uznávám a nepopírám její cenu, ikdyz já sama jsem k ní možná ještě nedozrála.

Dvorik
23.12.2018

První část knihy, která je pouhou berličkou k částem dalším a snaží se být dobrodružným příběhem, mě vůbec nebavila a už jsem chtěl knihu odložit. Štvala mě prudící mluva kapitána Tocha: čeština s angličtinou, občas němčinou a ještě moravštinou "tož".
Konec první částí končí založením společnosti Salamander-Syndicate (alegorie na SS?) a autor se dostává tam, kam se berličkou dostával 100 předchozích únavných stran.

Alegorie:
Mloci - každý rozbor tvrdí, že to jsou Němci, což podle mě není pravda a je to jen jakési pojítko, které snese více výkladů. V první části knihy je to obecný utlačovaný národ využívaný na práci. V druhé a třetí části jsou v něm prvky Žida a ghetta. Poté je brán jako obecný voják. A finálně je v něm vidět prvek fašisty a nadlidí.
Salamandr - lepší člověk/Němec
Posalamandřit - germanizovat ostatní národy
Wolf Maynert - Hitler a jeho kniha Mein Kampf
Zemětřesení v Louisianě - možná požár říšského sněmu v Berlíně 1933, který byl zlomový v Hitlerově kancléřství

lukas9608
21.12.2018

Excelentí, zajímavé a napínavé. Zjevná paralela s šířením nacismu ve třicátých letech. Doufám, že se dočkáme o filmového zpracování.

regulax
20.12.2018

Dílo s osmdesátiletou historií, které svým tématem je nadčasové, žije dodnes a bude čít dál aktuálnější...

Langosh
16.12.2018

Zajímavá kniha. Po tom, co jsme se před lety učili ve škole, tak jsem čekal trochu něco jiného, ale kniha čtivá, zajímavý nápadů. Zajímavá a řekl bych pravdivá vize, jak by to mohlo být, kdyby se někdy podařilo najít nějaký takový nový druh.

Attia
12.12.2018

Nesmírně si vážím každého autora, který prostřednictvím uměleckého díla (v tomto případě knihy) dokáže obrazně a poutavě poukázat na problémy své současnosti a varovat.
Čapek v tom absolutně exceluje.
Jeho talent a um je nezpochybnitelný.

stopni
09.11.2018

Skvěle napsaná kniha, která varuje lidstvo před sebezničením..... Je až k neuvěření, kolik toho autor předpověděl a kolik se vyplnilo...... Vřele doporučuji.... :-)

Strnady095
03.11.2018

i když jsem byl na průmyslovce, učil jsem se nejvíc češtinu...a hltal povinnou literaturu...díky pane Profesore Hruško...

iveta3867
03.11.2018

Zase tolik nenadchlo, měla jsem větší očekávání..

pepa4081
27.10.2018

Kniha je rozdělena do tří částí a přiznávám, že ta prostřední mne až tak moc nebavila. Není vlastně ani tak o mlocích, jako o nás lidech. I když jde o utopii, i dnes je aktuální v tom, jací jsme a co si lidstvo dokáže způsobit. Trochu mi vadila nepřítomnost nějakého příběhu. Pokud máte chuť na vážnější téma, pak doporučuji.
Uspokojivé.

Blue
25.10.2018

Rozkošné čtení.

bigbabe
20.10.2018

Musím přiznat, že jsem toto nečekala. Klasik se každý trochu podvědomě bojí, ale toto jen tak nadčasové a pravdivé i dnes až z toho jde opravdu hrůza.

hasan4604
14.10.2018

Válka s Mloky, nikoli s mloky... /Čápek to vyhradně zdůrazňoval/

konicekbily
13.10.2018

Nadčasová knížka. Autor předkládá lidstvu své úvahy a návody k zachování lidstva. A lidstvo je nepoučitelné. V zájmu lepších zítřků si samo podřezává větev, na které sedí. Zamořujeme si životní prostředí nezničitelnými plasty, chrlíme do ovduší nedýchatelné plyny, zbrojní průmysl dodává zbraně, aby je potom někde v bojích likvidoval. Autorovi tímto vzdávám hold.

el.peee
10.10.2018

Moje první setkání s K. Čapkem. Přemýšlela jsem, jestli dám 3* nebo 4*.
Pro mě byla druhá kniha neskutečně zdlouhavá, nudná a špatně se mi četla. Nicméně nakonec díky konci, který se četl sám, jsem hodnocení navýšila.
Závěr byl strhující, v té době jakoby snad i nadčasový a hlavně vůbec bych neřekla, že v rukou držím knihu českého autora, navíc "klasika", jakým K. Čapek bezpochyby je.

Damato
03.10.2018

Asi k tomu netřeba nic víc, dole pod mým komentářem je kopa dalších, lepších komentářů. Ale jediné si neodpustím- jímá mě hrůza, jak je to všechno podobné dnešní , pro nás moderní době.... Co bude jednou s lidmi? Přežijí, nebo se ubijí vzájemně mezi sebou? Ne nepodobno R.U.R - a tolik myšlenek dal Čapek lidem a přesto ... škoda mluvit.

Dovahkiin
02.10.2018

Kniha písaná rukou majstra. Je to metafora na menej rozvinuté civilizácie, ktoré my západný ľudia sme si doslova zotročili. Následne im dali práva a možnosti a hľa... To už si prečítajte. Super kniha.

Dervish
02.10.2018

Poprvé jsem na Válku s mloky narazil v dětském čase při čtení tehdy legendárního časopisu "Kometa". Celý časopis byl takovým zjevením a Válka s mloky do něho tehdy zapadla jak prdel na hrnec.

Díky čtenářské výzvě jsem nyní narazil na Válku s mloky znovu. Tentokrát už v klasické románové podobě od spisovatelské legendy K. Čapka. A musím bohužel dodat, že dětské nadšení se tentokrát nekonalo. Ono je potřeba se totiž na knihu podívat dvojím pohledem.

TÉMA. Je neotřelé, šokující, zábavné, kuriózní a varující. I po těch letech má svoje kouzlo a naléhavost nad kterou nutí čtenáře se zamyslet a přehodnotit své (a nejen své) skutky. Kam spěje společnost, za jakým mamonem se žene a jak to vše jednou skončí? Z tohoto pohledu nelze knize nic vytknout.

SKLADBA ROMÁNU. To je bohužel to, kde jsem narazil. On to ve své podstatě vlastně ani není román. Je to taková všehochuť, chvíli popis, chvíli divadelní představení, pak fejeton, výstřižek s novin, vědecké pojednání, pamflet, letáková výzva, novela a nakonec jen rozhovor se svým svědomím. Přiznám se, nečte se to úplně hladce. Hlavně ty vědecká pojednání, to už bylo moc a rušilo mě to v koncentraci. Mnohem raději bych dílko viděl jako ucelený román bez těchto (dle mého skromného názoru) zbytečných vědeckých odboček. Příklad za všechny, strašně mě bavil kapitán Van Toch, román se na něm rozjede, aby se postupně vytratil a pak se dozvíme jen... že někde umřel. Tečka. Tohle si "hlavní hrdina knihy" nezasloužil.

Nemůžu se tak zbavit dojmu, že naléhavost sdělení zvítězila nad formou psaní. A to je u knihy vždy tak trochu problém. Nicméně v každém ohledu jde o zajímavé dílo a je dobré si ho přečíst. Už jen z toho důvodu, abychom ve svém životě neudělaly chyby, které už nepůjdou nikdy vrátit.

Anne Leyyd
26.09.2018

Na Čapkovu další knihu jsem se moc těšila. Mloci mě sice nebavili tolik jako Adam Stvořitel, ale smysl díla a jeho poselství je neskutečně silné a aktuální. Jsem ráda, že jsem si poslechla audioknihu, protože bych byla ochuzená o všechny hlasové nuance, bez nichž si asi Čapkova díla už nedovedu představit. Dávám 4 *, jsem zvědavá na další díla a Válku s mloky rozhodně doporučuji přečíst a zamyslet se.

hroneczek
25.09.2018

Knihu jsem přečetla kvůli Čtenářské výzvě. A nelituji. Původně se mi ji číst moc nechtělo, měla jsem zafixováno: povinná literatura = nuda. Ale opět jsem se přesvědčila, že domněnky jsou jedna věc a skutečnost věc druhá.

Co se mi na knize nejvíce líbilo? Ta její aktuálnost - stále má co říci, je v ní spousta paralel a absurdit, nejen doby, kdy se blížila válka, ale i dnešní - uprchlická krize, vzájemný a neutuchající souboj států/jejich představitelů, ale i jejich naivita, rozdílné představy o fungování světa... atd.

Plus uvádím jeden příklad za všechny (možný spoiler):
"Kdyby aspoň ti Salamandři nebyli tak strašlivě průměrní. Ano, jsou jakžtakž vzdělaní; ale tím jsou ještě omezenější, neboť si osvojili z lidské civilizace jen to, co v ní je průměrné a užitkové, mechanické a opakovatelné. .... To nejhroznější je, že rozmnožili ten učenlivý, hlupácký a sufizantní typ civilizované mediokrity ve velkém, v miliónech a miliardách stejných kusů..."

toni-az
21.09.2018

Dle očekávání výborně napsaná kniha, skvělý námět a imaginace autora. Jen na můj vkus, ač je mi jasné, že schválně, je poněkud nekonzistentní styl psaní mezi jednotlivými kapitolami. A k úplné spokojenosti mi chyběla nějaká hlavní postava, tento pseudo dokumentární styl prostě není můj šálek čaje.

Každopádně v knize vidím silně zneklidňující podobnost se současným západním světem, resp. aktuální geopolitickou situací. Kam ten svět spěje, ptám se. Pane Povondro, koho jste kam zase pustil, že se nám to takhle sype?