Válka s mloky

Autor ve svém slavném románu popisuje nezadržitelnou invazi nepřátelské síly, která byla zpočátku bezvýznamná, ba směšná. Zároveň však upozorňuje na skutečnost, že demokratické síly ji ve svém důsledku podporovaly a tím pádem se spolupodílely na svém zničení. Touto kritikou postihuje především politické, průmyslové a obchodní kruhy. Ve smírné ukončení už nedokáže věřit – spoléhá na to, že se „mloci\" postaví jedni proti druhým a vzájemně se vyhubí.

Čapek dokázal své poselství vyjádřit s nenapodobitelným vtipem, ironií a postřehem pro detail. Díky tomu je Válka s mloky i po více než šedesáti letech jeden z jeho nejčtivějších románů a právem patří do literárního odkazu dvacátého století.

Nové vydání je kvalitně provedená kniha, která nesmí chybět v žádné knihovně.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/160/valka-s-mloky-6Zv-160.jpg 4.32335
Žánr:
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Milenium, Millennium Publishing
více informací...
1. vydání originálu:1935
Počet stran:252
Autor obálky:Petr Táborský
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:80-86201-39-2
Nahrávám...

Komentáře (211)

Přidat komentář
DracoMalfoy
včera

Neoznačit tuto knihu za geniální dílo by byl hřích. Své místo mezi povinnou četbou si na 100% zaslouží. Možnost sledovat, jak až do (skoro) úplného konce lidé lpí na svých (sobeckých - jak by se v takové situaci daly nazvat) potřebách a jak velkou naivitou dokáže oplývat je něco neuvěřitelně děsivého. Ráda bych i myslela, že nic takového se stát v našem světě nemůže, ale bohužel, stejně jako u 1984, takovou víru v lidstvo nemám. Zbývá jen doufat, že se mýlím a že nám budou (nadlouho) kontinenty sloužit v celku.

Nomia
včera

Mám Čapka ráda a jeho Válka s mloky je naprosto geniálně napsaná kniha. Na Čapka a jeho styl psaní (obzvlášť v tomto díle) si sice musíte chvíli zvykat, ale pak si ho zamilujete. Je to přesně ten typ knihy, která nestárne a vždy bude skvělým, chytrým připomenutím toho, co se může stát.

theMarty
14. března

Ne každý ocení Čapkův styl. Mně samotné se kniha zvlášť ze začátku četla špatně. Oceňme ale myšlenky, které Válka s mloky přináší. Proto vydržte, ten konec zato stojí.

MyLifeSucks
11. března

Abych pravdou řekla, knížka se mi v určitých částech horko těžko četla - např. druhá část výstřižků pana Povondry. Ale myslím, že to vykompenzuje množství důležitých myšlenek, které toto dílo obsahuje. K tomu (spíše smutné) plus, že i když je kniha přes osmdesát let stará, pořád ji můžeme vztáhnout k dnešní době.

roso.mak
19. února

Líbí se mi struktura knihy složená z mnoha příběhů, "vědeckých článku", novinových výstřižků, kterým prochází skrz naskrz velké varování a kritika mnoha stránek naší společnosti i historie. V konkurenci současných apokalyptických románů možná neobstojí, ne každému bude dnes vyhovovat "čapkovský jazyk", ale rozhodně dojem zanechá.

leny.wood
19. února

Je zbytečné cokoliv psát, neboť skvěle to shrnuli již mnozí přede mnou. Možné přece jen - děláte chybu, pokud jste Válku s mloky ještě nečetli.

Anysis
08. února

Začátek knihy nezáživný, ale nakonec to bylo poutavé čtení, které stojí za zamyšlení . . .

agatha2
05. února

Opět jsem si dala po letech opáčko z Čapka a po Továrně na absolutno jsem sáhla po Válce s mloky. A nemohu napsat opět nic jiného než to, co jsem napsla k Továrně.

Tuto knihu jsem četla poprvé na střední, nyní po letech jsem se k ní vrátila. Je stále stejně výborná, bohužel i stále stejně aktuální. Za mě je to jedna z knih, kterou by si měl každý přečíst.

sgjoli
31. ledna

Je fakt, že některé pasáže této knihy jsou trochu těžkopádné, hůř se čtou a člověk si musí na ten styl psaní zde zvyknout (což se mi u jiných Čapkových děl ještě nestalo), ale i tak jsem si nakonec knihu užila, jak jen to bylo možné. Její poselství se mi zdá dost nadčasové, člověk musí občas číst mezi řádky, ale o to silněji to poselství vyvstává.

GliderMan
30. ledna

V době vydání měla kniha určitě nepopiratelné poselství o hrozbě nacismu. Nicméně mně se četla poměrně obtížně a některé části mě docela nudily. Čapek dopodrobna popisuje mločí svět, což vypadá autenticky, ale zároveň tím dost nudí.

origin.Raynnor
27. ledna

Na tuto knihu jsem se velmi těšil už hodně dlouho.
Válka s mloky je vynikající kniha především díky myšlenkám, které po přečtení zanechá. Kniha se mi nejlépe četla ze začátku a ke konci střední část mi trochu pokulhávala díky výstřižkům z novin, které byly zasazeny do děje.
Celkově vzato určitě knihu doporučuji k přečtení. :)

Predator3313
10. ledna

Kniha zaujme a je to něco, co rozhodně stojí za přečtení.
Vynikající byly novinové články zasazené do textu, to mě fakt bavilo.
Celkově jsem byl ale mírně zklamán. Některé části knihy sice vtáhnout parádně do děje, ale jiné se trochu vlekly ( třeba vzdělávání mloků ).
Nejvíc jsem byl zvědavý na konec, jak vlastně taková válka s mloky může dopadnout, a tam bych řekl, že je vidět nejvíc stáří díla. V dnešní době by dle mého kniha skončila jinak.
Tak či onak dávám 4* a rozhodně rád zařadím do mé knihovny.

estasy
05. ledna

Naprosto nadčasové dílo, propracované do nejmenšího detailu. Až mi dech bere představa, že Čapek žil a působil na začátku 20. století. První polovina knihy je psána formou povídek jednotlivých protagonistů, kteří nevědomky stáli na úplných počátcích války o lidskou existenci. Druhá polovina se dá přirovnat odbornému textu, zachycujícímu vývoj společnosti lidí a mloků, postupně vedoucímu ke vzájemnému střetu. Vše vysvětleno v naprosto logické a smysluplné posloupnosti (business, věda, politika, školství, náboženství, rasismus, militarizace…). Konečná rozmluva autora se svým vnitřním já, stále věřícím v záchranu světa (i když by si to vůbec nezasloužil) byla už jen třešničkou na dortu.

sandman70
30.12.2017

I po více jak osmdesáti letech je kniha aktuální. Stačí jen zaměnit Mloky za Musl... nebo Migr.... a výsledek je naprosto totožný.

Paulus.1987
29.12.2017

Touto knihou si u mě Karel Čapek zajistil nesmrtelnost. Vizionářské a geniální.

poetree
27.12.2017

Úžasná kniha. Četla jsem ji docela dávno, ale pamatuju si, že mě zasáhla. Je skvěle napsaná. Karel je mistr slova.

lukas9601
08.12.2017

Karel Čapek psal tuto knihu s vidinou příchodu druhé světové války, ale stala se z ní ne kniha historická, nýbrž kniha dnešní a futuristická. Kdejaký filozof by vystihnul a popsal daný problém na dvou stranách, autor z počátěční myšlenky dokázal vytvořit celý fantasy svět. Téma rozebírá do hloubky a uvádí problémy na realistických situacích.

esma
19.11.2017

Válku s mloky považuji za mistrovské dílo. Dávám jeden bod za Čapkovu úžasnou představivost, druhý za varování před hrozícím nebezpečím, třetí za schopnost vtáhnout čtenáře do děje kombinací psaného příběhu s popisem fiktivních reakcí tehdejší doby, čtvrtý za zdařilou fantasy s mloky a pátý bodík za to, že Karel Čapek byl a zůstává pro nás významnou osobností, važme si ho, nemáme jich moc. Virtuální šestý bod dávám Adolfu Bornovi, že z 21. vydání udělal knižní klenot.

Gustik5
10.11.2017

Výborná a nadčasová kniha, tenkrát když jsem ji četl, mne však od dočtení odrazovaly sice precizně a velmi reálně zpracované, nýbrž pro mne nudné novinové články. A ač se mi možná i více líbil Krakatit, Válka s mloky je nadčasovou klasikou, která v sobě nese jakési zrcadlo nám a naší společnosti.

blindone
04.11.2017

Skvělý příběh, ale na komiksovou verzi z ABC nic nemá.

MartinkaSl
21.10.2017

První část knihy mě naprosto pohltila. Druhá a třetí část byly bohužel velmi obtížné na čtení. Obrovské plus pro mě byly vložené články z novin. Čapkova nadčasovost člověka až děsí.

Ke knize bych se ale už asi nevrátila.

frolis001
18.10.2017

Prvá časť knihy dobrá, druhá časť nuda, nuda, nuda. Bohužiaľ, nebavilo ma to:-(. Som rád, že to mám za sebou. Dočítal som to so sebazaprením a hlavne preto, lebo je to Čapek...

DK197
13.10.2017

Souhlasím s tím, že Čapkovy nápady bývají zajímavé. Myšlenky rovněž. Ale já mu prostě nepřišla na chuť a měla jsem problém knihu dočíst.

lagareta
03.10.2017

Po tolika letech a stále tolik aktuální! Doporučuji!

SmallLucia
12.09.2017

Mrazivé, ale pravdivé. Lidstvo se ke zkáze vede samo.

Aingeal
08.09.2017

Jednoznačně velmi propracovaná alegorie, místy člověka až děsí ty vyhlídky na svět zaplavený a posléze ovládaný mloky. Oceňuji i jazyk, např. s mluvou kapitána Van Tocha si Čapek opravdu vyhrál :). Přesto všechno bohužel Válka s mloky není dílem, které bych měla chuť si ještě někdy zopakovat... pro jednou zajímavé, ale bude mi to stačit.

Petroff
30.08.2017

Podáváno skvěle dokumentární formou, a hodně tomu přidávají i vložené "výstřižky z novin a zpráv".

darque
17.08.2017

Další geniální zamyšlení od Čapka, výborně technicky podložené, podařené i jako sci-fi.

ALadin1905
03.08.2017

Krásné, děsivé, vtipné i smutné ...
Génius a proroctví Čapka v ryzí podobě.

Tss. Tss.

bookemma
02.08.2017

"Klasická alegorie Karla Čapka" je jednoduše opravdu klasickou alegorií. Zvlášť, pokud na to dopředu upozorňují všechny "palcové titulky" a všechny recenze. Nicméně je alegorií vskutku podařenou a velice čtivou. Při čtení často až běhá mráz po zádech (například ve chvíli, kdy se začne zjednodušovat školství pro lidskou mládež tak, aby se přiblížilo školství mločímu! Z toho mi opravdu vstávají vlasy hrůzou na hlavě). Ale přicházejí i jiné momenty, kdy se leknete, čeho jsme to my lidé schopni - třeba když pan Bondy tak horlivě a zapálen mluví o využití mloků jako pracovní síly. Nebo když čtete o tom, kterak se nevycvičení (a tudíž snad méněcenní?) mloci prodávají na kila živého masa...
My všichni události, které po napsání této knihy následovaly, velice dobře známe. Nemyslím si ale, že by šlo jen o antifašistický román a alegorii k rozpínavosti fašismu. Samozřejmě i v knize je o rozpínavosti a nadřazenosti Němců zmínka, myslím si ale, že podobný vzorec lze aplikovat všude na světě, protože lidé (v konečném důsledku i mloci) jsou všude stejní.
Takže ano, knihu lze chápat jako "klasickou alegorii", už si však nejsem tak jistá tím, jestli ji i lidé tehdejší doby chápali stejně. Tam by spíše sedlo označení "utopistický román". Anebo prostě "sci-fi".