Spirála

Spirála https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470651/bmid_spirala-dFc-470651.jpg 5 205 41

Spirála série

Jedno obyčejné japonské maloměsto zachvátila posedlost spirálami. Objevují se všude. V očích, vlasech, ve stěnách domů – a postupně kolem sebe všechno proměňují. Bojovat můžete s démony, přízraky, duchy… ale jak chcete bojovat s tvarem? Monumentální hororový příběh je provázanou sérií děsivých povídek na téma spirál. A budete žasnout, kam až s tím dokáže Džundži Itó, expert na temnotu a deformace těla, dojít. Nové, vylepšené vydání legendární mangy japonského mistra hororu – celé kompletně v jednom svazku a s bonusovou povídkou navíc!... celý text

Literatura světová Horory Komiksy
Vydáno: , Crew

Uzumaki , 2003

dr.horrible
29.06.2022 5 z 5

Obľúbené epizódy: Síla kudrn, Zmatek.

Mooneylan
11.06.2022 5 z 5

Spirály mě provází celý život, ale nikdy mě nenapadlo na ně nazírat z té druhé strany, z té strany hororu.
Příběh malého města nakaženého spirálou vám tento útvar vypálí do mozku a donutí se zamyslet nad tím, čím jste ve vašem životě nakažení vy sami? Čemu se podřizujete, co ve vás vyvolá touhu se přeměnit a co po vás zanechá stopu (byť jen jako spirálový kouř na obloze)?
Kromě obsahu samotného vás na této japonské manze uchvátí i to, jak mistr Junju Itó v hororu zachytí i tak obyčejnou věc jakou je spirála. Rozhlédněte se... trojúhelníky určitě něco kujou!

Corso
05.06.2022 5 z 5

Je uzasne sledovat ako Ito komponoval geometriu spiral uz od prvych obrazkov, staci hladat v trave alebo na oblohe, v tienoch, v dievcenskych vlasoch. Nadherna prehladna perokresba, a potom to pride.
Dlho som si tuto vec odkladal, az budem mat napr dovolenku a uzijem si to. Takto si predstavujem graficky horor. Nemusi to byt plne zombikov a krvave, urvane udy. Staci vtieravo neprijemne, znepokojujuce, obcas az odpudivo zdeformovane. Snove. Itoov majsterstich. Skoro az poviedkovo koncipovana freska, ktora je spojena rozpravacskou postavou mladej stredoskolacky. Na pribehoch z jej okolia, pribehoch jej blizkych a kamaratov pomaly odhaluje temne zlo. Kupil som kompletne vydanie, tie prve mi usli. Nelutujem. Normalne mam chut si to dat znova cele od zaciatku. A to sa vam u knih nestava, ze by mali okamzitu znovucitatelnost. Mimochodom asi si coskoro dam Suzukiho Spiralu, Kruh, Smycku.

čika
23.04.2022 4 z 5

Úchylne výborné ... až na koniec,ktorý mňa osobne neuspokojil a asi by som bola radšej,keby sa autor ani nepokúsil to šialenstvo ukončiť.

opic 12
31.03.2022 4 z 5

Uvězněni ve spirále.V labyrintu světa.V bludišti stereotypního sedmého kontinentu ?
Tak jako malé batole odkojené časákama a komiksama v nich.Konkrétně myšleno na ohníček přes pionýrskou stezku.Následováno stohy Ábíček až k porevoluční Kometě a samozřejmě musím zmínit (to by bylo vyloženě kacířské) práce Káji Saudka a Rychlé šípy :)
.......
A tak po mnoho letech objevuji zčásti (komiks) mangu.No ono ani tak nebylo co objevovat dokud to někdo u nás nevydal (zdá se,že se blízká nejen na lepší časy) a že je to běh na delší trat jak avizují o zdlouhavém převedení i jiných dílek ze země vycházejícího slunce.Pro Japonce to znamená něco ve stylu rodinného stříbra a dokáží si to své taky patřičně opečovávat.
.......
Proč je tedy tento svazek tedy vyjimečný ???
Kresba jistě skloubená s podivnými tělesnými i jinými ujetostmi.Bezbřehá imaginace fantazie.Černo-bílá paleta to je to.Nedovedu si ani představit mangu v barvě.Určo by tomu hodně uškodilo.
Jakoby komorně pojatý svébytný vesmír tohoto městečka s jeho mysticismem a mnoha tajemnými nevysvětlitelnými jevy.Proč se vše děje ? Opakuje se v nějakých cyklech a nebo je vše jen nějakým rozmarem počasí ? Má to nějaký hlubší význam ? Asi jen těžko ?
Neustále čtenáře a účastníka-pozorovatele nutí být v napjetí.
Abych jen nechválil.Kapánek to tam drhne v příběhu a nějaké ty mušky...dobrá,je to komiks,jasný.A nebo mě něco unikalo :)
Ve spirálách se vše točí začíná i končí.Zamotaný kruh osudu těchto nebohých postav.Jakoby zaklíněných ve vlivu zakletého města.Pozvolna odevzdaných a jakoby zdánlivě smířených.Jakási metafora stereotypu ? Možná a nebo ...
Vcelku děsivé,nemyslíte ?

Mngwa
16.03.2022 5 z 5

No to bylo teda něco. Myslím, že tak týden nemusím vidět žádnou spirálu. Nebo možná i měsíc nebo dva, nejlíp vůbec ... a rozinkového šneka si určitě taky už nikdy nedám. Kniha naprosto vtáhne, přečetla jsem ji za jednu noc, nešlo se otrhnout. Nejlepší je ji číst bez jakýchkoli předchozích informací nebo povědomí o ději.

Blasth
10.03.2022 4 z 5

Lovecrafotvské až na půdu! Oproti původním Lovecraftovým příběhům, které jsou typické oním -- nevyjádřitelnem, nepopsatelnem, nadpozemským vesmírným/hlubinným děsem, je tato manga naprosto konkrétní - vyobrazená, popsaná, ztvárněná. Nevím, jestli mi to u tohoto typu příběhu vlastně nesebralo trochu té hrůzy. Na druhou stranu byla vyobrazení povedená a příběh odsýpal. Hvězdu dolů dávám za mátožnost postav - některé jejich dialogy a zejména reakce byly pro mě až hloupé (neustálý údiv a nevíra v to, co se děje, byť jsou onomu podivnu vystavování velmi explicitně).

trudoš
03.11.2021 5 z 5

Podobně jako hrdinové příběhu, i já zcela propadl uhrančivému kouzlu Spirály, jejíž linka se točí, točí, točí, točí a točí…
Poprvé jsem tuhle japonskou podivnost četl před jedenácti lety, kdy u nás vyšla v nakladatelství Zoner Press poprvé. Byl jsem proto hodně zvědav, jak bude takto s odstupem fungovat podruhé v jednosvazkovém vydání a Džundži Itó rozhodně nezklamal. Pomaloučku omotává kolem své oběti síť děsivých historek, jejichž bizarnost je s každou kapitolou absurdnější. Postupně přidává na intenzitě prožitků, kdy nechává události gradovat do stále extrémnějších situací, dokud nevyústí v doslova makabrózní crescendo. Je to šílenost, ve které fyzikální zákony rezignovaly na jakoukoliv snahu zasahovat do tvůrčí fantazie, ale brzy zjistíte, že čím grotesknější zvrat, tím více propadáte strachu z dalšího vývoje událostí. Nádhera.
Pravdou je, že závěr mi kdysi docela vadil, dnes však musím přiznat, že naprostou souzní s charakterem celého vyprávění a jiný už si ani nedokážu představit.

KubaHanzelin
26.10.2021 4 z 5

Úchylárna, ale šíleně čtivá úchylárna co vás vtáhne a nepustí..podobně jako spirála..

Fuckenbrau
24.10.2021 5 z 5

Horory mistra Ita jsou proslulé jednou věcí, totální originalitou. Naprosto originální hra s motivy, překvapivými ději i zvraty. Ano, je to silné a morbidní až absurdní. Nyní mám v ruce ten nejznámější mistrův horor. A nejenže splnil moje očekávání, mé očekávání bohatě překonal.
Mistr nám pozvolna vrství své mrazivé příběhy, z kterých se čím dál tím víc stává brutální, zvrácená, krvavá a absurdní fraška. Vše v naprosto precizní kresbě a v atmosféře vybičované na naprosté maximum, kdy se při četbě leknete i toho, kdy se po vás projde vaše kočka.

To, co začíná jako nevinná fascinace jedince spirálou, pokračuje ponuře dál. Proč se dým z mrtvol z komína v kremtoriu stočí do spirály? Co to má za jizvu na čele ta nová spolužačka? Ten tajemný maják na pobřeží, co se to tam děje? Slyšeli jste někdy o měkkýších lidech? A že mimina mají pořád žízeň a občas se chtěj vrátit zpět do lůna své matky?
Je tam toho mnohem víc...

Uff. Posedlost spirálou, ještě že já doma nic takového tvaru nemám... a sakra, právě jsem se podíval na kočku stočenou do klubíčka...

Davidin
17.10.2021 5 z 5

První třetina svazku ve mne vyvolávala nepříjemné pocity. Osudy postav v těch příbězích byly skličující a děsivé. Pak se objevili šneci, komáři, houby... a forma vypravování se pro mě změnila na karikaturní přednes: dějí se podivné, zejména hromadné události a všichni jsou s tím neuspokojivě smíření nebo jsou záměrně nevšímaví. Závěrečné kapitoly směřují do pekelného středu spirály, k nevyhnutelnosti osudu... Dobré je, že i při druhém čtení se objeví střípky skrytých detailů a ty umocní, s čím autor počítal.

Ivan Kučera
12.10.2021 5 z 5

„Roztomilost je vlastní všem dětem savců. Je to zbraň mláďat. Pomocí ní ovplivňují nás dospělé, protože nás potřebují pro vlastní přežití.“ Začnem negatívami. Niektoré veci absurdné: postavy sa správajú normálne v nenormálnych situáciách (akoby od detstva vídali ožívať mŕtvoly alebo to, ako ľudské vlasy narastú do niekoľkometrovej dĺžky a začnú zápasiť s inými niekoľkometrovými vlasmi), hrdinke niekoľkokrát zachráni život vyslovená náhoda a zomrie kvôli nej veľa nevinných postáv. Tým by sme ale mínusmi skončili. Spirála je kultová pecka za 100%. V češtine už v minulosti vyšla, ale toto je prvý raz, čo vychádza v jednom masívnom (650 strán!) zväzku a okorenená o jeden bonusový príbeh. Džundži Itó ma dostal už Rybami a Balónkami oběšenců a síce som vedel, čo do neho môžem očakávať (všetko), ale pri čítaní Spirály som napriek tomu zostal prekvapený, zaskočený a ku koncu už vyložene šokovaný a zhnusený (ale v dobrom, ak je teda niečo také vôbec možné, ale v hororoch asi je). Niektoré veci síce podľa mňa nedoriešil (prečo sa niektorí menia na slimákov a iní nie?), ale sú to detaily a napokon príbeh dokázal patrične ukočírovať do uspokojivého finále.

Shaxx
11.10.2021 4 z 5

Krásné souhrnné vydání tří dílů Spirály.
Skvělá kresba, někdy už jen ty výrazy postav stačí k tomu, aby člověka zamrazilo.
Super byly kapitoly s lidskými šneky, nemocnice, čertík z krabičky...a samotný úvod je taky hororové blaho. Je to zvrácené, krvavé, slizké a nechutné, takže ve výsledku přesně to, co jsem čekala a co jsem dostala.
Doporučení na závěr...Dejte si pozor před spirálami... nevěstí nic dobrého :D

WeirdoAnne
09.10.2021 5 z 5

Pokud se Vám první kapitola bude zdát šílená....jen počkejte na šnečky a porodnice :D

Každá povídka zvrácenější než druhá. Ani nevím, co víc psát. Budu se vzpamatovávat ještě dlouho. :D

RaptoR
05.10.2021 5 z 5

Džundži Itó ve Spirále provokuje temnými vizemi šílených lidí. A právě jejich šílenství, které sublimuje skrze stránky přímo ke čtenáři, je skvělým hnacím motorem celé knihy. Pět hvězd jen to švihne! Více v recenzích.

GoodGames
29.09.2021 5 z 5

Som fanúšik hororov a videl som už naozaj kadečo, preto ma veľmi baví autorova zvrátená hororová fantázia a jeho kvantum bizarných nápadov. Itó má síce aj tu už tradične nudnú a blbú hlavnú postavu, ale tá blbosť postáv k hororom tak nejak patrí a aj preto tomu neprikladám veľkú váhu. Aj tento jeho opus má slabšie momenty, ktoré nie sú až tak zaujímavé, no veľká väčšina mangy je nesmierne hororovo atraktívna. Rôzne nechutnosti, bizarnosti, fakt hnusné scény, obludnosti, to všetko poteší fanúšikov takých tých hnusnejších hororov. Autor však dokáže aj naozaj skvelo vybudovať atmosféru, doslova ju vybičovať až na maximum a občas človek má pri niektorých scénach aj jemné mrazenie. Má aj zmysel pre humor, taký ten zvrátený a viackrát vás dokáže naozaj prekvapiť vývojom scény. Za mňa je to maximálna hororová zábava.

To-z-kanálu
24.09.2021 5 z 5

Páni, tolik spirál. Bylo to šílené, znepokojivé, groteskní, krvavé a originální. Některé obrázky z hlavy jen tak nedostanu. Filmové zpracování hodnotím na 3*.

Cleo De Nile
21.09.2021 5 z 5

Neskutečně odporný. V tom nejlepším smyslu.

Dragonian
21.09.2021 5 z 5

Naprosto skvělé, úžasné a famózní. Byl jsem naprosto v úžasu, co všechno se tam děje a jak se to děje. Určitě si přečtu ještě několikrát.

Nevimm
19.09.2021 5 z 5