Špión, který se vrátil z chladu

Špión, který se vrátil z chladu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53008/mid_spion-ktery-se-vrati-53008.jpg 4 107 25

George Smiley série

Špionážní román líčí příběh britského agenta, jenž v prostředí východoněmecké totality naráží na silného protivníka. Po dohodě s vlastní centrálou se vrací do NDR, aby tohoto nebezpečného protivníka zneškodnil. Dokonalá příprava slibuje naprosté utajení a tím i úspěch celé akce. Rozvíjí se napínavá hra tahů a protitahů, ve které lidské city ani život nemají nejmenší cenu. Hrdina má však značnou šanci na přežití do té doby, než se do soukolí špionážní mašinerie dostane dívka, kterou miluje. Inteligentní práce s komplikovanou zápletkou a unaveným, otráveným, Jamese Bonda nikterak nepřipomínajícím agentem jménem Alec Leamas. Kniha dominovala 56 týdnů na seznamu bestsellerů The New York Times. (www.pitaval.cz)... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Dnes

The Spy Who Came in from the Cold , 1963

KlariN
KlariN
10.11.2023 2 z 5

Atmosféra silná, charaktery komplexní, způsob vyprávění rozvláčný a záměrně odtažitý. V rámci možnosti realistický, a do detailu promyšlený špionážní román, který funguje jako strohý exkurz do studené války.

Kraken126
Kraken126
23.04.2023 odpad!

Knihu jsem odložil. Poněkud zdlouhavé a nezajímavé vyprávění s ne příliš sympatickými postavami, abych si to mohl užít či obohatit svého ducha.

Laféeverte
Laféeverte
06.12.2022 5 z 5

Tohle je ta pravá atmosféra studené války. Všechno se odehrává pod povrchem a možná o to víc ničivé to je. Je a není to akční dobrodružství....akce je v onom souboji myslí, intrik, předstírání, ve kterém nezřídka ztratíte i sami sebe a někdy je vlastně otázkou, co tím vším vlastně hájíte. Jak rozdílné mohou být ony vznešené vyšší cíle a prostředky, kterými jsou dosahovány. Vlastně je to i dost filozofická kniha. Ne, nebojte se, je to svižné a uteče to jako voda - tedy pokud přijmete le Carrého styl vyprávění, kde se v drobnostech skrývají velké věci.

MacGuffin
MacGuffin
26.04.2022 1 z 5

(SPOILER) Špión, který přišel z chladu, The Spy Who Came In from the Cold, se pracovně do chladu zase vrátí. Míněno že pracuje pro Západ a je vyslán na Východ, aby tam potopil jednoho východního agenta, který ohrožuje druhého východního agenta, ve skutečnosti dvojitého agenta Západu. John le Carré vplete do příběhu ještě jedno nebohé nešpionske děvče a poté, co i ona svému špionovi nevědomky ale plánovaně přispěje, oba při návratu z chladu rukou východních agentů zemřou. Takže Západu mise vyšla, ale těmhle dvěma moc ne. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o knize z něj.

mial74
mial74
31.03.2022 4 z 5

Mám rád bondovky a tohle je první román od le Carré, co jsem četl. Líbil se mi, takže asi nezůstane jediný.
Oproti Bondovi je příběh realističtější, méně akční, ale určitě ne méně napínavý.

HerrPilot
HerrPilot
13.03.2022 4 z 5

Moje první špionážní knížka z vyšší police, a teda dopadla daleko lépe, než jsem čekal.
Podle komentářů tady a na Goodreads jsem čekal něco, co si na anti-Bonda hraje natolik, až je literárním betonem. Ale nestalo se.
Poměrně úzká knížka nenudí ani na chvíli, má silnou atmosféru, rozhovory a výslechy ji posouvají kupředu (a to i bez přemíry akce a sexu... byť obojí tu nesmí chybět), a líbí se mi, že jakkoliv fiktivní, přimixovává i některé skutečnosti (viz zapojení bývalých nacistických špionů do poválečných struktur).
1* jsem musel ubrat, jelikož jsem doufal v trošku lepší prokreslení tehdejšího Berlína, případně i postav. Ale tak snad něco málo víc o této akci/knize bude ve volném pokračování Dědictví špionů.

TomHr
TomHr
19.05.2021 5 z 5

Špionážní román je zamyšlený, přesto nepostrádá napětí a dějové zvraty, jak jsme u autora zvyklí. Celým příběhem prostupuje tísnivá atmosféra, která se stupňuje na nepřátelské straně Zdi. Také omšelý hlavní hrdina přispívá k ponuré náladě knihy. Je vykreslen jako protipól neohrožených agentů jejího veličenstva, přesto projevuje určitou zarputilost a koneckonců značnou míru odvahy.
Autor působí dojmem člověka s vynikající znalostí prostředí studenoválečných tajných služeb, a to nejen v tomto románu. V zajímavém doslovu svou znalost špiónského řemesla uvádí na pravou míru. Faktem je, že některé momenty v knize nepůsobí úplně věrohodně, zejména s odstupem, se znalostí rozhodovacích procesů uvnitř Stasi a komunistických garnitur. Přesto román stojí za poslech a za zamyšlení nad cenou lidského života.

betička
betička
29.04.2021 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a možná i stylem namluvení jsem získala dost negativní vztah k dívce jménem Elizabeth. Její naivita mě teda šíleně vytáčela, ale možná je to tím, že člověk je z té druhé poloviny světa než ona a to co jí přišlo divné a šílené, tak z naší zkušenosti víme, že to divné a šílené nebylo, ale byla to realita.
V každém případě hodně zajímavé čtení a pohled zase z jiného úhlu.

jadran
jadran
16.03.2021 2 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem ber-trama. Film není o nic lepší. Zoufalá snaha nebýt tady moc "patriotický" vede do opačného extrému, kdy člověk nějak tak nechápe, proč se vlastně ten britský agent do celé té akce vlastně pustil. když je vším tím tak zhnusen...

jprst
jprst
02.02.2021 4 z 5

Dobrý špionážní román z období studené války s promyšleným a propracovaným dšjem bez zbytečného přehánění a krkolomných konstrukcí.

skaly
skaly
12.12.2020 3 z 5

Pěkná knížka

ematurku
ematurku
16.07.2020 3 z 5

Nebyl to můj šálek literární kávy, ale v rámci špionážního žánru fajn. Líbilo se mi, že komunisti ani kapitalisti nebyli černobílí na morální ose klaďas-záporák. (Pozor, spoiler: Hajzli totiž byli všichni.)

andrii24
andrii24
04.07.2020

... na oko obsadil "teplé místečko." Rozviklal železnou oponu, sebevědomou mocenskou hru na katy a oběti. Zdvižený prst, kterým hrozil na jevišti, zpozoroval někdo z druhé strany a usekl v zákulisí. Povolávám třetí stupeň výstrahy nad uniklou informací.

wimpzk
wimpzk
10.06.2020 5 z 5

Můj druhý Le Carré, první byl před dvěma roky Tajný společník. Dobře napsaný špionážní příběh, jehož překvapivé rozuzlení přijde očekávaně až na konci příběhu. Poprvé se zde objevuje George Smiley.

ber-tram
ber-tram
11.12.2019 2 z 5

Smrtelníkům už tak odcizený svět tajných agentů odcizil »expert« Carré ještě dovedněji. Pro samé duté tlachání mezi placatými figurami angažovanými do klišovitých scenérií vynechal kloudný příběh. Já navěky vynechávám Carrého, jehož jsem se před lety rozhodl prověřit, spolu s Ludlumem a Greenem. Každý dostal druhou šanci a všichni pohořeli. Mají právo být zapomenuti. 46/19

smardice
smardice
22.10.2019 3 z 5

Ač špionážní romány moc nemusím, tak tohle nebylo vůbec špatné. Mrazivé, kruté, neskutečné. Závěr trochu překombinovaný.

tomasblazek
tomasblazek
20.09.2019 5 z 5

Perfektní. Skoro až komiksový (rychlé střihy, žádné odstíny) noir příběh o studené válce, zdi, špionech a tak.

MaxK
MaxK
01.01.2018

Čtivý špionážní román kde není vše jak se zdá a je náležitě temný. Ale konec byl trochu zklamáním, skoro jako by se autor pokoušel vykreslit špionážní řemeslo v méně temných barvách než ve zbytku knihy.

Peleus
Peleus
05.12.2017 4 z 5

Za mě výborný špionážní román. Nebýt zbytečného zvratu na konci (těch úskoků v úskocích je prostě moc), v těsném závěsu následovaného trapnou závěrečnou scénou, měla by kniha hodnocení 10* z 5.

Ostatně jedná se i o nejoblíbenější knihu jedné z tváří tohoto žánru Fredericka Forsytha. Pročež ji tento pán zrecykloval v jedné ze "svých" nejpovedenějších povídek ze sbírky Mistr klamu. Stačilo zaměnit Východní Němce za Sověty, vystřihnout linku se ženskou postavou, zkrátit výslechové pasáže, zapojit tzv. americké bratrance a upravit závěr.

Ať tak, či tak, máte-li chuť na kvalitní špionážní čtivo, kde se víc mluví, než střílí, berte obě "verze" příběhu!

maman
maman
05.02.2016 5 z 5

Pro mne velmi tvrdá kniha. Dnešní doba je úplně jiná. A hlavně si nejsem jistá, zda bychom v té době všichni obstáli.

zfilmováno špionáž studená válka špionážní zápletka

John le Carré (p)
britská, 1931 - 2020
2012  83%Jeden musí z kola ven
1992  72%Ruská sekce
1992  75%Špión, který se vrátil z chladu
1995  71%Noční recepční
1994  82%Smileyho lidé

Kniha Špión, který se vrátil z chladu je v