Špión, který se vrátil z chladu

Špionážní román líčí příběh britského agenta, jenž v prostředí východoněmecké totality naráží na silného protivníka. Po dohodě s vlastní centrálou se vrací do NDR, aby tohoto nebezpečného protivníka zneškodnil. Dokonalá příprava slibuje naprosté utajení a tím i úspěch celé akce. Rozvíjí se napínavá hra tahů a protitahů, ve které lidské city ani život nemají nejmenší cenu. Hrdina má však značnou šanci na přežití do té doby, než se do soukolí špionážní mašinerie dostane dívka, kterou miluje. Inteligentní práce s komplikovanou zápletkou a unaveným, otráveným, Jamese Bonda nikterak nepřipomínajícím agentem jménem Alec Leamas. Kniha dominovala 56 týdnů na seznamu bestsellerů The New York Times. (www.pitaval.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/53008/spion-ktery-se-vrati-53008.jpg 455

George Smiley (3.)

Vydáno:, DNES

The Spy Who Came in from the Cold (1963)

Kniha Špión, který se vrátil z chladu

MaxK
01.01.2018

Čtivý špionážní román kde není vše jak se zdá a je náležitě temný. Ale konec byl trochu zklamáním, skoro jako by se autor pokoušel vykreslit špionážní řemeslo v méně temných barvách než ve zbytku knihy.

Peleus
05.12.2017

Za mě výborný špionážní román. Nebýt zbytečného zvratu na konci (těch úskoků v úskocích je prostě moc), v těsném závěsu následovaného trapnou závěrečnou scénou, měla by kniha hodnocení 10* z 5.

Ostatně jedná se i o nejoblíbenější knihu jedné z tváří tohoto žánru Fredericka Forsytha. Pročež ji tento pán zrecykloval v jedné ze "svých" nejpovedenějších povídek ze sbírky Mistr klamu. Stačilo zaměnit Východní Němce za Sověty, vystřihnout linku se ženskou postavou, zkrátit výslechové pasáže, zapojit tzv. americké bratrance a upravit závěr.

Ať tak, či tak, máte-li chuť na kvalitní špionážní čtivo, kde se víc mluví, než střílí, berte obě "verze" příběhu!

maman
05.02.2016

Pro mne velmi tvrdá kniha. Dnešní doba je úplně jiná. A hlavně si nejsem jistá, zda bychom v té době všichni obstáli.

trudoš
17.06.2015

Příjemně útlá a svižná kniha se zápletkou, která odpovídá rozsahu. Tajný agent v touze po pomstě kývne na riskantní plán britských tajných služeb o proniknutí a destabilizaci tajné služby Východního Německa. Jako čtenář sledujete promyšlený sled rozhovorů a výslechů, které spějí k jedinému cíli - zničit celoživotního agentova nepřítele. Když jde ovšem o tajné služby, nikdy nemůžete očekávat, že vám známé skutečnosti jsou opravdu takové, za jaké je máte.
Špion, který se přišel ohřát je právem klasikou a funguje i po mnoha letech od svého vzniku. Na jednu stranu okouzlí neúprosnou a dusivou atmosférou studené války, na druhou stranu může ze stejného důvodu nudit. Záleží, co jste za povahu. John le Carré nestaví děj na akci, ale na dialozích, z nichž si postupně dáváte dohromady obraz komplikované mozaiky. Závěr románu pak už jen podtrhuje celkovou jemně bezútěšnou atmosféru celé knihy.

3DD!3
07.04.2015

Fajnšmekrovina ze staré školy s překvapivými zvraty a silným finálním rozuzlením. Špionáž je svinstvo. Hra ve které vyhraje jen ten kdo poruší pravidla. Skvělé vykreslení ideologií, jejich kontrastu a nedokonalostí. Moc mě bavilo Leamasovo undercover působení v knihovně - Le Carré dokáže bavit i v konfliktech s nadřízenou knihovnicí - i jeho vnitřní přizpůsobení roli. Lépe prokreslit některé postavy a bylo by to za plný počet.

kaja.marik
01.01.2015

Výborné čtení. Není to takový ten moderní thriller - to je jasné i z roku vydání. Připomínalo mi to Fosythovky (pečlivě promyšlený a zajímavý děj, narozdíl od Forsytha si autor tak nelibuje v detailech, které mnohým u Forsytha vadí).

Perfektní a nepříliš dlouhá kniha.

mgeisselreiter
29.07.2012

Výborný špionážní román z období studené války zač. 60. let 20. stol., který byl také v té době napsán, a to přímo bývalým britským agentem. Téměř nemá chybu, nic přehnané jak bývá zvykem v mnoha jiných případech (tedy je ve stylu Mission Impossible, ale ve velmi rozumných a reálných mezích). čte se velmi dobře. Moje první kniha od Carrého, přečtena v červnu 2012. 95%.
12.12.2012 jsem shlédl film z roku 1965 podle tohoto románu. Není sice špatný, ale kniha je v tomto případě mnohem lepší.

derminator
11.04.2012

Kniha mne hodně zklamala už dlouho se mi nepovedlo číst nezajímavou knihu jako je tato nevím ale jsou určitě lepší spisovatelé thrillerů než Carré proto této knize dávám 30%.

špionáž zfilmováno špionážní zápletka studená válka

John Le Carré

John Le Carré
britská, 1931

všechny knihy autora

Kniha Špión, který se vrátil z chladu je: