Špinavý kšefty na North Ganson Street

Špinavý kšefty na North Ganson Street https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330949/bmid_spinavy-ksefty-na-north-ganson-stre-v4h-330949.jpg 4 231 75

VÍTEJTE VE MĚSTĚ VICTORY! MÍSTNÍ ATRAKCE: SVINSKÁ KOSA, CHCÍPLÍ FÓGLOVÉ, ZAMORDOVANÍ POLICAJTI A DVA (NE)OHROŽENÍ DRSŇÁCI S ODZNAKEM… Po krátké, nepříliš zdvořilé konverzaci s detektivem Julesem Bettingerem spáchá jeden rozrušený obchodník sebevraždu. Kvůli tomuto incidentu je nelaskavý (i když mnohokrát vyznamenaný) policista přeložen a musí se i s rodinou přestěhovat z Arizony na mrazivý sever, do Missouri. Zchátralé město Victory připomíná bestii v posledním tažení, která postupně pohlcuje své obyvatele i sama sebe. Jeho zaneřáděné ulice pokrývají mrtví holubi a na každého policistu zde připadá sedm set zločinců. Bettinger dostane za parťáka nerudného, degradovaného desátníka Dominika Williamse. Společně začnou vyšetřovat vraždu, při níž byli zmrzačeni a zabiti dva policisté. Bettinger hledá odpovědi na předměstích Victory, stejně jako v záhadné minulosti svých nových kolegů – mužů, kteří při zatýkání dostali místního drogového dealera na invalidní vozík. Bettinger a Williams brzy pojmou podezření, že dvojitá vražda policistů není osamocený incident, ale pouhá předehra k řadě dalších… Jako břitva ostrý krimi román od režiséra kultovního hororového westernu Bone Tomahawk.... celý text

Detektivky, krimi , Romány , Thrillery

Vydáno: , Mystery Press

Mean Business on North Ganson Street , 2014

Andrea7
09.08.2017 5 z 5

Môžem len doporučiť. Vidno, že autor bol predtým režisérom hororu. Kniha perfektná a som rada, že má svoje miesto v mojej knižnici!!!

pobijecmuch
07.08.2017 5 z 5

Hodně drsná, ale velice dobře napsaná detektivka. Prostředí jak z komiksového Sin City, plno sarkasmu, jízlivosti a černého humoru. Musím pochválit i výtečný překlad. Prostě dobré čtení na toto léto.

MelodyFox
06.08.2017 5 z 5

Dle mého gusta :)

Radek99
05.08.2017 4 z 5

V prvních 2/3 knihy neskutečná jízda, pak se v nastávajícím sněhovém blizardu tempo vyprávění i spád děje trochu zadrhne a uvízne v závějích sněhu, ale i tak jsou Špinavý kšefty na North Ganson Street knihou, kterou jsem přečetl na jeden zátah. Ryzí americká detektivka, cynická, násilná, drsná a plná toho nejčernějšího humoru, vyprávěná se zaujetím, sarkasmem i ironií. S. Craig Zahler nezapře svůj původ z filmové branže a tak lze Špinavý kšefty lehce přirovnat k tomu nejlepšímu, co spolu do scénářů sepsali takoví bratři Coenové, geograficky i atmosférou nejlépe asi zmíniti Fargo (a to jak to originální filmové, tak i to odvozené seriálové). Dost mi to také připomnělo atmosféru a humor klasika noir detektivek Raymonda Chandlera - ta cynická nadsázka zkondenzovaná v ,,hláškách" v přímé řeči pásma postav, své místo mající ovšem i v pásmu vypravěče, jen namísto morální hniloby způsobené korupcí a prohnilostí systému už Zahler rezignuje a kořeny status quo bídy města Victory nehledá a nepojmenovává, je to prostě peklo na zemi a dost...

hs777
01.08.2017 4 z 5

Docela nekonvenční policejní přístup ... ale tady přestalo jít o spravedlnost a bojuje se o holé přežití. Celé je hodně temné - drsné, mrazivé, nekompromisní, vulgární, cynické a jen pro velmi otrlé ... výborné, asi spíš pro chlapy. Poslední zhruba dvě kapitoly mi přišly už zbytečné.

Killingjoke
28.07.2017 5 z 5

Člověk by si měl dávat pozor na hubu, protože když to zvorá, může se dostat na místo jako je Victory. Je to totiž město, kde z nebe každou chvíli padají mrtví holubi, ulicemi se pohybují nejodpornější živly a po nocích zde řádí nekrofil, znásilňující mrtvé prostitutky. Victory je jasnou odpovědí na to, jak by to vypadalo v pekle, kdyby zamrzlo! Navíc zde právě probíhá masový hon na příslušníky policie. Pro všechny poldy tak bude těžké tohle přežít a pokusit se z lovce udělat lovnou zvěř... Veskrze brutální, cynický a špinavý příběh, plný drsných chlápků, krve a bezvýchodných situací. V žádném případě se nejedná o knihu pro slabší povahy, ale netradiční policejní thriller, jaký jsem nečetl už hodně dlouho. I když se občas něco zdálo prvoplánové a na efekt, postupem času se střípky dají dohromady a vše perfektně vyústí v třeskutě mrazivé finále. Za mě hodně velká spokojenost.

Pawellcz
26.07.2017 5 z 5

Skvělá kniha!

ankaras
23.07.2017 5 z 5

Docela jízda, taková "chlapská" záležitost.

Roubas
18.07.2017 5 z 5

Promrzlá buddystory napěchovaná hláškama a cynismem, kterou jsem hltal písmeno po písmenu. Svět, který Zahler vytvořil, mi dokonale učaroval. Nejlépe, jak asi příběh mohu shrnout: Představte si příběh, kterému dával drsňáckou kostru Clint Eastwood, je zasazen do promrzlého Sin City a černý humor a cynismus „hrdinům“ vložil do úst již zmiňovaný Tarantino. Plus je třeba přidat notnou dávku násilí. Temná kriminálka, která si nebere servítky s nikým a s ničím. V rámci žánru jako zjevení. Mystery Press se zdají být zárukou kvality.

ReziEngli
17.07.2017 4 z 5

Trochu mi vadili až příliš vulgární slova, ale jinak to byl až velmi mrazivý thriller plný tajemství. Nemohla jsem se od něj odtrhnout, autor jej napsal velmi čtivým a poutavým stylem.

Rakwaak
09.07.2017 3 z 5

(SPOILER) Čtivá knížka s dějem cynickým až za hrob. Oceňuji práci s morální nejednoznačností snad všech členů policejního sboru, o které se příběh třeba jen krátce otře. Vadila mi ale jistá, někdy možná až odflákle působící neuvěřitelnost (jak některých detailů, tak občas i celého dění) a ke konci i autorova přílišná snaha tlačit na tu opravdu nejsyrovější a nejbrutálnější pilu. POZOR, mírný SPOILER: Závěr se navíc docela rozpadá. Nepříliš dobře připravený a provedený hon na hlavního záporáka chvílemi působí jako otravná přehlídka fungování Murphyho zákonů a autorova sadistického "fuck 'em all" přístupu. Následně puštěná hlasová zpráva od šéfinspektora je stylem jak z jiné knížky a v daný moment zcela nadbytečná, třebaže sama o sobě dost vtipná. V podstatě happy (byť zároveň bitter sweet) end mi pak připadal jako příliš okatý záměr autora (či někoho, kdo do toho autorovi kecal) vynahradit čtenáři těch několik desítek předchozích stránek, na kterých byli protagonisté vláčeni v co možná nejhlubších sračkách...

Sandy007
04.07.2017 5 z 5

Spravedlivé by bylo dát 4,5*. Je to víc než dost dobrá knížka, ale k úplné dokonalosti ještě něco malinko chybí. Napětí je tak moc všudypřítomné, že pak tak nějak trošku mizí. Ale vůbec nic to na nadprůměrnosti thrilleru nemění.

Sirius
01.07.2017 4 z 5

docela jsem se toho bál, protože Bone Tomahawk mě nebral. Ale obavy nebyly opravdu na místě. Zahler od první stránky přepne do brutálního tempa a nesleví z něj do poslední stránky - byť by si knížka zasloužila o něco kratší rozsah. Špinavý kšefty jsou návykové a nedokážete přestat číst (což se mi stalo naposledy u Sucha) a Zahler se mazlí s každou větou. S brutalitou se nešetří, stejně jako s mrazivou atmosférou. Hlášky lítají na všechny strany a všechno je nasáknutý velkou dávkou cynismu a černýho humoru, který autorovi po barelech nalíval nejspíš sám Tarantino, který se mi během čtení vybavoval nejčastěji. Oba hlavní protagonisti (nepíšu hrdinové, protože o ty tu člověk fakt nezakopne) jsou pak úplně normální chlápci a čtenář si asi nejvíc oblíbí Bettingera. Určitě jedna z těch top knih, které tu letos vyšly... a pokud chcete kvalitní krimi thriller, tak jste tu správně. Jako letní zábavný čtení ke studenýmu pivu (nebo whisky) a po dobrým jídle je to to pravý ořechový.

encyklopedie
23.06.2017 5 z 5

.....naprostý souhlas s trudošem....někdy s ním nesouhlasím /hlavně u scifi ...tam si Wojta někdy moc vymýšlí...hihihi/ ...tohle je opravdový knižní bastard nejhrubšího zrna... čtení pro chlapy......hodnocení je jednoznačné, jako před léty to bylo Millenium, později Já,poutník ....letos je to Zahler

trudoš
23.06.2017 5 z 5

Špinavý kšefty na North Ganson Street nejsou vyprávěnkou pro útlocitné povahy. Tenhle krutý příběh se nese v duchu toho nejbrutálnějšího, co kdy mágové Quentin Tarantino či Robert Rodriguez přednesli na filmové plátno. Akorát bez rukaviček a s vyhrnutými rukávy. Přimíchejte trocha ležérního cynismu a dostanete přibližnou podobu toho, co můžete pod obálkou čekat.
Přímočará zápletka má jedinou premisu, kdy v žumpě zvané Victory je vyhlášena lovecká sezóna na policisty a smrt si bere „padni komu padni“. Ano, v některých momentech jde S. Craig Zahler až za hranici toho, co je ještě pro mainstreamového čtenáře přípustné. Ale tohle skutečně není thriller, kde by byl prostor na hrdinné pózy a morální finesy, protože tady už přestávají platit i zákony džungle. Pouze pravidla totální války, kde musíš zabít, nebo budeš zabit. Plus všichni tvoji blízcí.
Dokonalý čtenářský zážitek, který se pro mě už teď stal bezkonkurenčně nejlepší kriminálkou tohoto roku a dost možná i několika let následujících.

policie masové vraždy krimi

Autorovy knížky