Špinavá práce

Černohumorná fantasy o ušlápnutém obchodníčkovi, který se stal poslem Smrti. Hrdinou je zakřiknutý starožitník Charlie Asher, submisivní trouba, s nímž jeho okolí, tedy především ženy, hladce postrkují a přesto (nebo spíš proto) ho mají docela rády. Krátce předtím, než jeho manželka zemře po porodu, uvidí Charlie vedle její postele podivného muže, jehož zřejmě nikdo jiný nevidí, brzy potom začne dostávat podivné vzkazy s neznámými jmény a čísly a lidé v jeho blízkosti začnou podezřele často umírat. Z knihy, která přijde poštou, vyplývá, že si ho kdosi zvolil, aniž se ho ptal, za jednoho z poslů Smrti, jejichž úkolem je odebírat a střežit duše zemřelých. Charlie postupně zjišťuje, že nemá na vybranou, že existuje jakýsi děsivý podzemní svět, jemuž je třeba se bránit a také, že ani jako Posel smrti nepřestává být submisivním troubou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14978/spinava-prace-RdD-14978.jpg 4.3173

Špinavá práce (1.)

A dirty job (2006)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, BB art

Eduarda
11. listopadu

Chechtala jsem se, jak u knihy dlouho ne! A nebudu zdržovat, zaznělo v nedávných komentářích - pár procent dolů za pokulhávající závěrečnou čtvrtinu (aneb, když spisovateli čtenáře namlsáš, mají vysoká očekávání až do konce).

Metla

Blahopřejeme, byl jste vybrán do role Smrti. Je to špinavá práce, ale někdo to dělat musí. Pokud selžete, pohltí svět temnota a zavládne chaos. Pro zadržení postupu sil temnot budete potřebovat tužku dvojku a kalendář, nejlépe nějaký bez obrázků roztomilých koťátek.

Hlavním hrdinou románu je Charlie Asher, typický beta samec, majitel vetešnictví, na jehož bedra je hned v úvodu naložen nelehký úkol péče o novorozenou dceru Sophii. Současně s tím se však kolem Charlieho začnou dít znepokojivé věci… Kromě vetešníka a jeho ne zcela normální ratolesti v příběhu potkáme celou škálu pestrých (a zdaleka ne pouze lidských) postav, které nám všechny bez výjimky notně polechtají bránice. Děj ubíhá kupředu v situacích, odvíjejících se před očima jako filmové grotesky, hojně podpořen nádherně vtipnými dialogy a sarkastickými hláškami.
Pokud tomuto literárnímu kotli smíchu mohu něco vytknout, pak jedině mírnou ztrátu tempa v poslední třetině a poněkud zkratkovitý konec – události sice gradují, vtipů neubývá, ale nějak už to tolik nebaví. Takže nerada, ať mi kerberové mstivě naslintají do papučí, ubírám půl hvězdičky. Přesto jde o jednu z nejzábavnějších, fyzicky nejnáročnějších (ubohé břišní svalstvo) knih, co jsem kdy poprskala smíchy. 90%
P.S.: Nezapomeňte své děti upozornit, aby na veřejnosti neříkaly věci jako „vrznout si“, „zezadu ne“ a hlavně „koťátko“;-).

Alma-Nacida

Super začátek s dobře dávkovanou černou srandou a smutkem, s gradací, ale bohužel konec mi už přišel moc ujetý. :-) Je fakt, že když teď narazím na nějakého uječeného blba, mám nepřekonatelnou chuť říct aspoň tiše: "Koťátko!". :-D

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Kniha září jemným černým humorem, není extrémně vtipná, zato si dokáže vystřelit i z věcí u kterých by to člověk nečekal. Není cíleně vulgární, ale pár vulgarit a oplzlostí vypálí v ten nejlepší okamžik. Možná autor trochu promrhal potenciál ze začátečního Charlieho zmatení. I když je kniha od začátku smutná, člověk se musí pořád usmívat.

kap66

Knížka, o které si téměř všichni myslí, že je ohromně vtipná. Jenže víte co? Ona OPRAVDU JE OHROMNĚ VTIPNÁ! Zkuste to, udělejte si legraci ze smrti, náboženských rozdílů, ze sexu v souvislosti s malým miminem (nelekejte se, to je jedna z nejlepších pasáží) a vybalancujte to tak, abyste zůstali na hraně vkusu a nespadli do trapna. Autorovi se to podařilo a já se pobavila nejvíc za celý rok. (Nutno ale zmínit, že se taková knížka nedá číst v jakékoliv etapě života, jak to tak u černého humoru bývá.) A ještě jedna věc se mu povedla - tím, že to nejsou jen osamocené gagy, ale jsou propojené fantastickou dějovou linkou, drží vše pohromadě a vy si na konci neřeknete (jak se mi už u jiných knížek stalo): Jo, zasmála jsem se, ale o čem to vlastně bylo? "Špinavou práci" mám v hlavě pořád a někdy se díky ní usmívám.

snupko

Skvelé napísaná kniha zo života o smrti, pardón Smrťovi. Naozaj dobre som sa nasmial, humor správne strelený a čierny ako noc a to ja rád..Výborné postavy, hlášky a nápady vás sprevádzajú celým dejom a stojí to za to. Odporúčam.

Radza

Ale jo - jako oddechovka neni vubec spatny. Clovek s musi na tu knizku spravne naladit a kdyz to udela, tak se pekne pobavi.. :)

Jizi

Kombinace humoru černočerného jako peří kanálové harpyje a správně odvážené dávky kulturních stereotypů, dojemnosti a laskavosti. Charlie, čerstvý vdovec a stejně čerstvý otec, beta-samec každým coulem a antikvář najednou zjistí, že kromě toho, že v jeho světě najednou nic nedává smysl, stal se z něj jako bonus ještě pomocník Velkého Smrtě. Nebo že by byl možná Velkým Smrtěm on sám?
Každopádně síly Temnoty se hlásí čím dál intenzivněji o slovo a Charlie Asher bude tím, kdo se jim nakonec postaví - aby zjistil mimo jiné i takové bizarnosti, jako jaké to je, když vám ručně pomůže jedna z Morríghan nebo co všechno se (ne)vešlo do truhlíku paní Lingové.
Moore je pestrobarevný a zabijácky zábavný - jako kosatka posypaná flitry.

Forest66

Napínavý a vtipný příběh, plný nečekaných událostí a humoru inteligentního, černého a bláznivého současně. Dokázat napsat takovou knihu je dar

onqa
10.12.2017

Charlie je novopečený otec.

Charlie už předtím pár vteřin držel maličkou Sophii v náručí a zase ji rychle předal staniční sestře s tím, že by měl někdo kvalifikovanější přepočítat, jestli má správný počet prstů na rukou i nohou. Sám to spočítal dvakrát a pokaždé dospěl k počtu jednadvacet.
"Co když má to děcko ocas?" Charlie si byl naprosto jistý, že na ultrazvuku ze šestého měsíce zahlédl ocas. Prý pupeční šňůra!
"Žádný ocas nemá, pane Ashere."
"Budu ji mít rád i s prstem na ruce navíc, nebo s ocasem."
"Žádný zatracený ocas nemá, vy troubo!"
"Mohli jste jí ten ocas odstranit na porodním sále."
Charlie vzal jeden dlouhý pramen Racheliných vlasů, natáhl ho přes Sophiinu hlavičku a začal ho upravovat, jako kdyby to byly její vlásky.
"Nic na tom nebude, když jí nenarostou vlasy. Když nám dají její ocas, můžeme jí z něj transplantovat chomáčky chlupů na hlavu.."

Tahle kniha má hloubku. I když se při čtení budete smát tak, že vám potečou slzy, jsou v ní místa, kde je skrytá hluboká pravda. Je o životě, umírání, o Smrťovi, Kerberech, příšerách z hlubin, bláznech, betasamcích...

Je nádherná.

orson
07.12.2017

Příjemná oddechovka, o moc víc od této knížky nečekejte, ale závěr byl docela svižný a dobrých nápadů je v knize až až. Nad některými scénami jsem se docela pěkně zasmál.

Makropulos
01.12.2017

Černý až morbidní humor, napětí, dobré nápady a také citlivě napsáno tam, kde je to třeba. Co víc si přát. Skvěle jsem se bavila a odreagovala se.

happy-smile
25.10.2017

Velice zajímavá knížka, která podle mě není pro každého. Pro někoho to může být až moc fantasy, někomu zase může vadit lechtivý humor. Já jsem se se vším postupně nějak sžila a podle mě se jedná o zajímavou knížku, kterou příjemně zaplníte pár odpolední.

MacBara
10.09.2017

Báječný černý humor a přitom s pokorou.

natalie94
27.08.2017

Pan Moore nezklame :) parádní!

Regger
16.08.2017

Opravdu jsem se bavila.

Serja
01.07.2017

Neutuchající zábava.

Malýmedvěd
14.06.2017

Dobré oddechové čtení a přitom je to o smrti. Navzdory cynizmu a možná právě proto vlastně mile pobavila. Teorie beta samce se mi moc líbí. Konec byl takový "přešroubovaný". Za mne 3*+

Azizi
04.06.2017

Jedna z najlepších kníh, aké som vôbec kedy čítala! Ale to možno bude aj tým, že ja kombináciu naozaj dobrého humoru a fantasy jednoducho zbožňujem. Prvá tretina knihy mi prišla neskutočne vtipná, ďalšia viac hlboká, možno až mierne psychologicko-filozofická (zjavne výrazne ovplyvnená tým, čo sa v autorovom živote odohrávalo) a posledná tretina čistá priezračná fantasy. Humor však dominoval celej knihe, bez neho by to nešlo. Hlavný hrdina sa v priebehu knihy, aspoň podľa môjho dojmu, vcelku zásadne mení a vyvíja. V každom prípade, ako typická predstaviteľka beta samice, s ním mimoriadne sympatizujem! :D Kniha sa čítala veľmi dobre, chvíľami sa od nej vôbec nedalo odtrhnúť. Osobne k záveru mi prišla slabšia, ale to je podľa mňa skôr vec názoru. Inak príbehu ťažko niečo vyčítať. Vidno, že autor sa s románom pohral a dal si záležať na každom detaile.

elenai
11.05.2017

Skvělá záležitost! Miluju styl psaní a černý humor pana Moora. A od té doby, co jsme si pořídili domů baseta, mu přezdíváme Veselín. :-D

Punkies
24.11.2016

Kniha se mi líbila, protože jsem se u ní dost nasmála (ano, opět nahlas) a tohle téma je mi blízké :) chtěla jsem dát 4 hvězdičky.. bohužel ten konec mě zklamal, proto jednu srážím.

SONP
18.04.2015

Knihu mi doporučila moje spřízněná duše, jejíž nadšená recenze je níže. Pro mě ale stupeň bizarnosti tohoto díla byla asi o 20% výš, než moje čtenářství snese. Některé pasáže mne docela bavily (zejména závěr knihy), některé byly trochu utrpením, ale to k tomu všemu patří. Nejde o čtení před spaním, do knihy je třeba pořádně se začíst - teprve pak to stojí za to. 70%

alfinha2321
16.03.2015

Ani nevím, kde jsem se k téhle knížce dostala. A ač budou jistě příznivci Pratchetta (možná i díky rozjitření citů kvůli jeho nadávnému odchodu) nesouhlasit, tahle kniha se mi líbila daleko víc, než Mort, přitom tématicky je celkem podobná. Dokonce jsem se nad některými absrudními okamžiky smála nahlas - a to se mi skutečně až tak často nestává. určitě jedna z knih, které si časem přečtu znovu.

Lenka.Vílka
22.06.2014

Kdyz to mas, tak to ukaz (nebo napis)! Dekuji za tuhle knihu, hned je mi na svete o tolik lepe...

SnowCat_5
19.05.2014

Kniha je dobře čtivá, jen mne na ní rozčilovala mírná hloupost hlavní postavy. Avšak děj má velmi zajímavý a podaný zábavnou formou.

čef
17.02.2014

Žertovat na téma smrt bylo vždy tabu. Přesto to lze a funguje to, jak nám znovu prokazuje tato kniha plná černého, lehce morbidního a duchaplného humoru. Asi to každý nedočte, racionální rozum to místy nepobere, ostatní se dobře pobaví.

mijala
12.02.2014

Černý humor perfektní a knížka měla svižný děj, tak že jedině doporučuji.

Carnifex
20.11.2013

Nádherné čtení, při obrovském přísunu endorfinu do čelisti.

ivusse
07.08.2013

Vtipně napsaná knížka, bavila jsem se.

Jibro
08.04.2013

Milá, hodně vtipná a lehce morbidní kniha o životě, smrti.... a něčím mezi tím. Popravdě, nejsem zrovna příznivec žánru, který propojuje náš reálný svět s nadpřirozenými jevy jako démoni, velké zlo povstává, vyvoleny nás musí zachránit bla bla....ale autor zaplnil příběh takovým množstvím humoru, že jsem se přinejmenším pousmál snad na každé straně a několikrát vyprskl smíchy hlavně nad dialogy mezi všemi ujetými postavami a postavičkami, které jsem si bez výjimky oblíbil. Došlo i na dojemné okamžiky a zajímavé životní teorie, na té o beta samcích asi něco bude. Charlie mi připomíná Arthura Denta nebo postavy z filmů W. Allena, vhozené do světa kanálových harpií, nadržených pekelných psů a oživlých kreatůrek, poskládaných z částí zvířecích tělíček - Tim Burton by měl radost a já vlastně taky, úplná "srdcovka" to není, ale od autora si s chutí přečtu i další knihy.