Spát v moři hvězd. Kniha I.

Spát v moři hvězd. Kniha I. https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452511/bmid_spat-v-mori-hvezd-5fq-452511.jpg 4 472 109

Spát v moři hvězd série

Měl to být rutinní průzkum neobydlené planety. Ale když pod povrchem neznámého světa narazí xenobioložka Kira Navárezová na pozůstatek mimozemské stavby, změní to navždy nejen ji, ale i chod lidských dějin. Hrůzy i zázraky prvního setkání s novým druhem, monumentální bitvy o osud lidstva a nejvzdálenější kouty galaxie – to je budoucnost, která Kiru čeká, když se rozhodne odhalit pravdu o tajemné mimozemské civilizaci. *Kniha 1 není první díl série, ale jen první část samostané knihy (originál byl vydán jako jedna kniha).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

To Sleep in a Sea of Stars. Part One , 2020

TaNya_
10.06.2021

Měla jsem strach, že to Paolini nezvládne, že jako spousta mladých spisovatelů skončí s jednou dobrou knihou/sérií a tím to hasne. No nejenom že přeskočil do úplně jiného žánru, ale opravdu se mu podařilo vyrůst...
Jelikož jsem to jako vždy četla v originále, tak jsem obě části měla v jedné knize. Podle mě to tak mělo být, jedná se o celek a nehodí se ho dělit. Jsem ráda, že jsem tomu dala tak brzo šanci, protože těch 920 stránek mě naprosto pohltilo. Drobné výhrady mám, obzvlášť k rychlejšímu zakončení, ale jinak jsem velmi spokojená.
Co se mi nepozdává, tak kritika některých, co se technických aspektů týče. Sci-fi je jeden z mých oblíbených žánrů a ač nejsem fyzik, tak bylo vidět (aniž bych ještě přečetla jeho doslov), že si autor dal na výzkumu záležet.
Budu sledovat s jakou další knihou za pár let přijde. Jen tak dál, doufám, že si získá i další čtenáře, nejenom z řad teenagerů.

Tyn_a
02.06.2021 3 z 5

Porad premyslim, jake hodnoceni knize dat. Tri hvezdy jsou malo, ctyri jsou nejspis moc, ale stejne jsem nakonec zvolila ctyri.
Paolini je proste a jednoduse fantasy kral a po tehle knize i scifi blazen. V knize predvedl velkou miru sve fantazie, propracovanost pribehu, postav i prostredi. Ovsem nepresvedcil me o tom, abych mela scifi vic v lasce.
Scifi neni muj oblibeny zanr a v budoucnu ani nebude. Po knize jsem sahla jen kvuli autorovi a taky jeho predchozi serii Eragona (ktera byla naprosto vyjimecna!!).

Spat v mori hvezd mi opravdu nesedlo. Ze zacatku jsem se, na mou dusi, snazila text vnimat, do deje se vzit, vnimat postavy a i dej a prostredi. Marne.
Nekterym udalostem a pojmum ve scifi prostredi fakt nerozumim a nevim, jestli chci.

Pro milovniky zanru bude kniha vyjimecna, bohuzel me nenadchla, i kdyz jsem se snazila sebevic. Tim samozrejme nechci rict, ze je spatna, jen, pro me osobne, nevhodna.

Kazdopadne diky za ujisteni, ze sfici svet neni pro me. :))

Atlantis
01.06.2021 3 z 5

Paolini, "dětský spisovatel". Byl jsem zvědavý, kam se tento autor posunul od časů Eragona, protože mi tehdy přišlo, že se rád rozepíše o zbytečnostech. A tenhle nešvar jej bohužel neopustil.
Spát v moři hvězd dojíždí na svoji délku. První část (cca 150 stran) je naprosto v pořádku. Poctivé, dobré scifi. Konec (opět zhruba 150 stran) je dokonce skvělý. Čtivý, rychlý, zábavný. Jenže tahle kniha má stran 550. A tak zbývá velká část vaty, šedi a nudy. Prostředek knihy prostě zabrzdí, a pak se táhne jako šnek.
Je to škoda, protože ve finále mám rozporuplné pocity a do dalšího dílu se hned nepohrnu. Kniha je prostě dobrá. A to je málo. 3,5*

Týna79
31.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Knize bych dala takových 3,5⭐️Na mě některé části byly příliš zdlouhavé a někdy se trochu opakující, ale zároveň to mělo co do sebe a bylo to výborně propracované i s částečnou “ilustrací”. (ZAČÁTEK MENŠÍHO SPOILERU) Myslím si, že hlavní hrdinka by neměla takové štěstí přežít až tolik věcí a tak už to bylo někdy méně napínavé (KONEC SPOILERU). Rozhodně 1⭐️jen za obálku, která je boží a vlastně mě přivedla si knihu přečíst. Určitě stojí za přečtení a jsem zvědavá na pokračování.

netopýrek
27.05.2021 5 z 5

Paoliniho tvorba je pro mě srdcová, miluju jeho serii Odkazu dračích jezdců ale i přesto jsme byla mírně zděšena, když jsem se dozvěděla, že napsal scifi.

nicméně po prvních pár stránkách jsem se do této knihy zamilovala. Užasné postavy, spousta poutavých popisných pasáží a hlavně i ta nostalgie, která se pojí s veškerou jeho tvorbou.

Laf
19.05.2021 5 z 5

Kniha mne bavila. Skvěle vykreslené postavy a velmi zajímavý děj, že nebylo jednoduché knihu odkládat. Povedená kniha. Jsem zvědavá, jaké rozuzlení přinese pokračování. Rozhodně to stojí za to a kdo již četl něco od tohoto autora, ví, do čeho jde :)

vladka16
15.05.2021 5 z 5

Pan Paolini to vzal opravdu hodně z jiného soudku. Příběh je fajn, kosmické technice nerozumím, tak se jen nechávám unášet dějem. Kira i ostatní už toho má určitě plné zuby a to je teprve půl příběhu. Ke konci jsem se do děje trochu zamotala, ale snad se zase v druhé knize rozmotá. Myslím ty náznaky a souvislosti s tím, co a jak spolu může souviset , nebo ne a kdo co zavinil. Jdu do druhé knihy, tam to všechno je - doufám.

RastazŘep
12.05.2021 1 z 5

(SPOILER) Tak vůbec nevím jestli to dočtu.. Pro mě je to taková pohádka, no ani nemůžu říct pro dospělý ale spíš dospívající. Hlavní hrdinka měla už několikrát umřít ale jako vždy jí ztoho zachrání ten mimozemskej organismus. Už pak ani nejsem překvapanej když vylítne do kosmu, přestává dýchat a co se nestane? :D No nic, není to čtení pro mě, mě to přijde jako ohraná písnička. Člověk co díky mimozemskýmu organismu dostane nadpřirozený schopnosti. Uvidím, jestli se k tomu zkusím ještě dokopat ale obávám se že po přečtení trilogie Vzpomínka na Zemi už asi ne ;)

peto6144
04.05.2021 1 z 5

Ne lodní mozek je šílený ale autor knihy. Kniha 1 celý čas působý jako stará předloha ke Aliens sérii. A ten neustále se opakující děj ? Nastupování a vystupování do Šneka. Chvílemi mně to i bavilo ale od návratu Tschetterové to jde celé dolů .... kdyby bylo nějaké příště tak stačí knihu otevřít kdekoliv a dozvím se toho stejně jako po přečtení obou knih ....

Poetika_slov
29.04.2021 5 z 5

Christopher Paolini je autor, kterého každý jistě zná, ať už četl jeho sérii knih nebo viděl film Eragona. Ovšem málo kdo ví, že po dopsání třetí knihy Brisingr, se v jeho myšlenkách zrodil jiný příběh. Svět, který by se odehrával ve vesmíru, a tak se zrodila kniha Spát v moři hvězd, jenž má dvojí význam. Hlavní postavou je xenobioložka Kira, jenž zkoumá život na planetách, a shoda náhod nebo možná osudu, jí zavede k záhadnému monumentu, do kterého se propadne. Od té chvíle se všechno změní, Kira je najednou obklopená novou věcí, a černá hmota ji zalila do jakéhosi obrnění. Zmítá se strachem a hmota ji odpovídá útokem. Navíc svou nepozorností probudí něco, co mělo bylo jejímu světu dosud skryto. Najednou musí čelit nové mimozemské rase, která chce získat tu záhadnou černou hmotu, jenž má na sobě. Aby se vyvlekla ze spáru medúzáckých vojsk, musí spolu s dalšími vstoupit do RNS a odletět k jiné planetě. Cesta je příliš dlouhá, ale díky tomu má příležitost se seznámit s tou záhadnou věcí na sobě. S údivem a překvapením zjišťuje, že se chová jako Měkké ostří, jemné na dotek, ale při útoku, chrání nejen sebe, ale i ji. Zatímco se učí symbiotickému vztahu s tímto tvorem, ve vesmíru začíná řádit další podivná mimozemská rasa plná hněvu a strachu, s cílem podrobit nebo zničit všechny ostatní ve vesmíru. Celý vesmír se stává válečnou zónou a ona je jejich cílem. Kiře se mezitím podaří uniknout na jinou vesmírnou loď, kde se spolu s posádkou snaží najít odpovědi, jak ukončit válku. Šnek tak vyráží vstříc k novým planetám, aby našli zbraň, která by zničila tyto podivné mimozemské rasy. Celý příběh doplňují i technické popisy vesmírných lodí, cestování v časoprostoru RNS, či životu ve vesmíru. Kniha Vás vtáhne do děje natolik, že se sami ocitnete v zakřiveném prostoru, kde nevnímáte čas, který plyne. Bok po boku s Kirou se ženete vstříc veškerému úskalí, kterému Kira a její posádka čelí. Budete používat zbraně jako Casaba-Howitzer nebo se budete dorozumívat mimozemskou řečí Dálnovůně. A není se čemu divit, Paolini má dar vytvářet světy do takových detailů, že Vám připadají jako skutečné. Příběh je natolik spletitý, že jej muselo nakladatelství bohužel rozdělit na dvě knihy, byť originál představuje ucelený příběh. To mu ale neubírá na jeho kvalitě, jen si jej déle vychutnáte.

BloodyO
24.04.2021 4 z 5

Paoliniho posun ke sci-fi si zachovává šablonu z Eragona, už je to spousta let co jsem ho četl ale ty podobnosti tu vnímám. Ne negativně, funguje to a je to příjemně nostalgické :)
Ale jinak je knížka dospělejší, chemie mezi postavami tu je na vyšší úrovni než měl Eragon a je snadné najít si oblíbence.

leuven
24.04.2021 2 z 5

Knize uškodilo rozdělení do dvou dílů, kdy pouze v jednom je slovníček pojmů. Atraktivní téma mimozemšťanů, super pradávné technologie a sympatických průšvihářů. Příběh je slabý, pochybuji i o překladu, ale hlavně autorův styl psaní střídají jednoduše jasné dialogy s naprosto nesrozumitelnými popisy techniky a fungování tamějšího světa. Motiv "zabitého snoubence" a následné výčitky plavou na vodě a nikdo to už Kiře nemůže věřit...I přesto je první část lepší a čtivější. Fajn jako spotřební literatura při cestování nebo nespavosti.

Adush
16.04.2021 5 z 5

Svět ve vesmíru a vesmír celkově mě vždy fascinoval a tohle je skutečné veledílo. Velmi mě potěšilo a myslím, že se vyplatilo si počkat. Paolini je spisovatel mého dětství, s Eragonem jsem vyrůstala a tohle je na dospělý život skvělé čtení. Uvidíme jaké překvapení přinese další díl.

Lusa
11.04.2021 5 z 5

Není to Eragon, ale je to strašně čtivé a zajímavé, že to prostě nejde jen tak odložit. I když se občas ztrácím v té minulosti, opravdu mě zajímá, jak to tektát bylo a jak to nakonec skončí.

Eponka
04.04.2021 3 z 5

Serii Eragon jsme dokázala přečíst během měsíce je to tím jak to bylo napsané a hlavně i tím že miluji draky. Tohle je o vesmíru a divných galaktických bytostech po pravdě vůbec to není můj šálek kávy. Ale doufala jsem že to bude aspoň tak dobré na čtení jako Eragon no čekala jsem víc ale i tak jdu do dalšího dílu a uvidíme co s toho bude. Postavy sami o sobě jsou zajímavé a dělají to zábavnější.

Lionis
03.04.2021 4 z 5

Celý příběh Kiry má dva hlavní problémy- Rozdělení na dvě části a konec.
Jsem rád, že Paolini zkusil něco nového a vzal to úplně jiným stylem. Eragon byl jednoduchý příběh, nasazený do tuctového fantasy podání. Středověk, koně, draci, kouzla, elfové a trpaslíci, k tomu šílený a mocný záporák, kterého nakonec porazí a náš hrdinu odcestuje do dáli, aby začal nový příběh. Originalitu aby člověk pohledal.
Tady však Paolini udělal něco jiného, něco lepšího. Vím, že velmi lidem mohou být různé názvy a pojmy vesmíru při čtení proti srsti, ale když mám velký vesmírný příběh, tak je tam chci.
Je pro mě složité hodnotit knihu jakožto dvě části, jelikož je to jedna a ta samá kniha(něco jako relikvie smrti), ale zkusím to.
Největší problém první části je to, že je to ta část. Kdyby knihy vyšli najednou, bylo by to o hodně lepší. Například i kvůli pojmům.
Většina lidí si určitě říkala, co je to ta RNS, nadsvětelný a podsvětelný prostor apod. Toto vše je však podrobně vysvětleno v obsáhlém dodatku na konci druhé části a když jsem si ho přečetl, byl to jiný zážitek ze čtení, jelikož si lépe představoval příběh v hlavě. Toto však nelze vyčíst Paolinimu, jelikož originál je vydán jako jedna kniha.
Příběh jako takový je za mě dobrý. Je sice pravda, že je někdy Kira celá zmatená a místy jsem byl z její zmatenosti zmatený i já, ale když se to stalo, tak jsem si jednoduše pasáž přečetl znova a pomaleji. Toto mě u knih rozhodně nevadí a občas to beru i jako malé plus, jelikož to není jen o přejíždění očima po stránce, ze které můžu v polovině přeskočit na další a stejnak vím, co se přesně do detailů, které často chybí stalo. Obsáhlost je za mě rozhodně bod nahoru.
U čeho si však už nejsem body nahoru moc jistý, je emoční rozvoj a vyspělost postav v první části příběhu, ve druhé se vše lepší, ale tady nic moc.
Ano, mimozemšťané jakožto tvorové s chapadly a divným jazykem nejsou zrovna vrchol originality, ale na druhou stranu bych asi nic jiného smysluplného nevymyslel. Navíc jsou tu velmi zajímavě podaní.
Spát v moři hvězd beru od Eragona jako velký posun v Paoliniho tvorbě a kdyby v budoucnu navázal na tento příběh, těšil bych se o hodně více, než na pokračování Eragona.
Dal bych 4,5, ale jelikož to není možné, tak kvůli rozdělení je 4 hvězdy.
Poslední co chci rozhodně napsat je to, aby jste si určitě přečetli druhou část příběhu a teprve potom ho posoudily a přemýšleli nad ním, toto jen jeho začátek.

Highlander
02.04.2021 5 z 5

Přestaňte porovnávat s Eragonem. Neočekávejte Eragona.
I když přiznávám, že jisté podobnosti tady jsou. Ale proč ne?

Viděl jsem spoustu podobností i s Vetřelcem, žejo. Jsou tam vesmírné lodě, mocný nepřítel, výbuchy... no a? Nechci číst scifi o pěstování brambor na Marsu* a čištění paluby F. :)

Nebylo to úplně dokonalé, ale narazil jsem jen na málo dokonalých knih... děj byl zajímavý, ubíhalo to dobře a rozhodně jsem se nenudil.

P.S. Pokud máte doma oba díly, mrkněte na konec druhého - je tam slovníček pojmů, nebo taky pro zvídavější čtenáře - pojednání o fungování RNS pohonů.

/* menší neškodná narážka na Marťana, kterou rozhodně nemyslím nijak špatně vůči Marťanovi - skvělá kniha :)

heliiinka
31.03.2021 3 z 5

Paolini píše pomalu, ale jakmile se naladíte na jeho styl, tak oceníte spousty detailů v jeho vyprávění. Kira jako postava je sympatická, ovšem jak je možné, že z nezajímavé vědátorky je najednou nejdůležitější osoba vesmíru?
Stejně jako proč jsou všechny objevy a zvraty vtěstnány do posledních stran?
Bez srovnání s Eragonem 4,5*.
Když srovnávám, tak 3*

Marekh
28.03.2021 3 z 5

CHRISTOPHER PAOLINI se proslavil knihami Eragon a dalšími díly z této série. Eragona jsem nečetl a nevím, jestli se někdy pustím do čtení této knihy. Měl jsem chuť se začít do žánru sci-fi, a tak jsem šáhnul po knize SPÁT V MOŘI HVĚZD. V originále vyšla jedna kniha, v ČR se nakladatelství rozhodlo, že knihu vydá na 2 díly, což si myslím, že bylo rozumné rozhodnutí, poněvadž kniha je hodně obsáhlá, a pokud by vyšla jedna kniha, byla by to obrovská bichle.

Kniha má 3 části. Upřímně řečeno z knihy mám rozporuplné pocity. U takto rozsáhlých knih si vždy pokládám otázku, jestli je nutné se rozepisovat do všech podrobností a nebylo by lepší přejít k jádru věci. Během románu se seznamujeme s posádkou vesmírné lodi, nahlédneme do životů jednotlivých členů, což se mi líbilo. Líbil se mi lodní mozek Gregorovič, zajímaví byli také entropisté, kteří se v mluvení vzájemně doplňovali a v neposlední řadě se také seznámíme s Měkkým ostřím. V knize se vyskytoval humor, akční scény i myšlenky. Zajímavé byly také sny hlavní hrdinky Kiry Navárezové. Zajímavé byly také dialogy, které byly znázorněny v hranatých závorkách. Asi poprvé jsem se v sci-fi knihách setkal s pojmy jako blízkovůně, dálnovůně, tichozvuk.

Knihu hodnotím průměrně. Určitě jsem z této knihy nebyl nadšený, jak jsem očekával, ale z druhé strany se v knize vyskytovaly části, které se mi líbily. V románu se vyskytovalo hodně popisných částí, takže román působil rozvláčně, což může některé čtenáře odradit a může to být pro ně nezáživné. Osobně by mne více bavily části odehrávající se na planetě, kterou prozkoumávají. Škoda, že těchto částí nebylo více. V závěru jsem musel zapojit všechny mozkové závity, ale přesto si nejsem jistý, jestli jsem všechno správně pochopil. Trochu mi to zamotalo hlavu. V anotaci je uvedeno, že tento román je určený dospělým čtenářům. S tím bych docela polemizoval a řekl bych, že knihu si klidně můžou přečíst mladší čtenáři, když se zamyslím, jaké knihy vycházejí pro mládež a jsou zařazeny do kategorie YoungAdult.

Časem bych si chtěl přečíst 2. díl, když už jsem se pustil do četby této knihy a bude mne zajímat, jak bude román dál pokračovat, ale rozhodně to nespěchá. Dám si od druhého dílu nějaký odstup. Autor psaním této knihy věnoval hodně času a když jsem se díval na jeho rozhovor, kde prezentoval tuto knihu, tak řekl, že na závěru knihy pracoval 10 let! Z tohoto důvodu mne bude zajímat, jak to celé dopadne.

Kniha má nádherný přebal a v samotné knize se nacházely také ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ti, kdo se odvažovali do neznáma, měli za povinnost chránit ty, které nechali za sebou, ty, jejichž životy se pohybovaly ve známých hranicích.

Jestli si chcete znovu získat jejich důvěru, jděte tam, nechte se zkritizovat a zaručuji vám, že si vás za to budou vážit.

Nejtěžší lekcí v životě je naučit se přijmout, že některé věci prostě nemůžeme změnit.

Být sám a bez cíle je jako být zaživa mrtvý.

farys_books
22.03.2021 4 z 5

Na nového Paolinoho jsem se nejdřív moc těšila, potom ale, dle ohlasů od ostatních, moje očekávání trochu opadla. A asi je to dobře, protože jsem byla spíš příjemně překvapená, než zklamaná.
Nápad na příběh je sám o sobě dobrý a relativně originální. Jen mi nějak nesedl styl psaní. Což je trochu zvláštní, protože Eragona mám moc ráda.
Pravděpodobně to bude tím, že se tam opravdu dost často někam cestuje a já úplně nepochytila, jak to vlastně funguje.
I před tuhle malou závadu jsem si však čtení užila - i když jsem četla dlouho a občas jsem se nudila. Poznávat příběh Kiry a Měkkého ostří bylo opravdu zajímavé a já se těším na druhý díl, abych se dozvěděla, jak to celé skončí.
Celkem dávám 3,5/5★

vesmír mimozemské civilizace mimozemšťané záchrana planety sci-fi kolonizace vesmíru

Christopher Paolini
americká, 1983
2004  86%Eragon
2012  88%Inheritance
2006  86%Eldest
2020  76%Spát v moři hvězd. Kniha I.
2009  87%Brisingr

Kniha Spát v moři hvězd. Kniha I. je v