Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483449/bmid_spasitel-xMd-483449.jpg 5 1706 474

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan.Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

Tvurce001
06.02.2024 5 z 5

To je natolik neskutečný příběh, až člověk podléhá pokušení věřit tomu, že by se to mohlo vážně stát. Velmi čtivá paráda.

janina66
05.02.2024 5 z 5

Marťanem jsem moc nadšená nebyla pro velké množství odborných termínů.
Ale kniha Spasitel, audiokniha, se mi moc líbila. Bavily mě rozhovory Grace s jeho novým kamarádem Rockym. Velmi osvěžující. Konec se mi také líbil.

BlaV.
31.01.2024 5 z 5

U této knihy lituji, že se ilustruje už jen velmi málo knih. Tady by se mi pár ilustrací líbilo (ke každé kapitole klidně) - usnadnilo by to představu lodi, vesmíru, mimozemšťana. Kniha se čte dobře, ale nehltám jako třeba detektivky, čtu ji pomaleji, je tam dost složitějších popisů, které musím "vstřebat". Ale asi si zakoupím i předchozí knihy autora.

Martinmmm
27.01.2024 5 z 5

Krásna kniha o snahe zachrániť (nielen) Zem a o priateľstve..

Deia
25.01.2024 4 z 5

Od tejto knihy som mala vysoké očakávania, čo bolo asi len na škodu, pretože sa tak úplne nenaplnili. Taktiež bolo pre mňa čítanie tejto knihy plné paradoxov. Príbeh ma zaujal hneď, teda hlavná téma, že ľudstvu kvôli vesmírnym mikroorganizmom hrozí vyhynutie. Bavilo ma postupné odhaľovanie toho, čo sú tie potvorky zač, čo robia, celkovo ich výskum. Ale dej vo vesmírnej lodi ma až tak nebavil. Ryland je síce fajn postava, ale niečo mi chýbalo, nejak ma nezaujal a miestami ma ten príbeh dosť nudil. Najviac ma bavilo Rylandovo postupné rozpamätávanie sa a napríklad udalosti, ktoré viedli k tomu, že sa práve on ocitol ďaleko vo vesmíre ma dosť prekvapili. Taktiež tých technických záležitostí občas bolo príliš veľa a aj keď som s tým počítala, že tomu asi nebudem rozumieť, tak niekedy som mala pocit, že mnoho vecí sa vyriešilo veľmi ľahko, proste sa lusklo prstami a bolo to. Koniec sa mi potom z jedného pohľadu aj celkom páčil, ale v podstate ma aj dosť sklamal :D. A je podľa mňa škoda, že tam nebolo aspoň pár kapitol o tom, že čo sa deje na Zemi, to by ma dosť zaujímalo. Ale aj napriek tomu, že mi tam v podstate mnoho vecí vadilo, tak príbeh ma zaujal, čítal sa mi dobre a počas čítania som bola zvedavá, že ako to celé dopadne. Len moje očakávanie boli predsa len trochu vyššie.

marco026
24.01.2024 5 z 5

Ľudstvu hrozí zánik a jediný, kto ho môže zachrániť je Ryland Grace nachádzajúci sa vo vesmírnej lodi, ktorá bola postavená vládami celého sveta. Problém je, že si po prebudení z kómy na nič nespomína. Nedokáže si vybaviť ani svoje vlastné meno. Postupom času sa mu všetky spomienky vracajú. Je však vôbec možné odvrátiť blížiacu sa katastrofu?

Počiatočné odhaľovanie toho kde sa nachádza hlavná postava a čo má za úlohu vykonať je vynikajúce. Nie je ani zbytočne naťahované a celkom rýchlo sa čitateľ dozvie všetky potrebné informácie. Očakával som, že príbeh bude podobný filmu Sunshine, ale okrem záchrany ľudskej rasy je to úplne niečo iné. Je tu kopa humoru, zvratov a hlavne vedy. Tej je tu toľko, že sa z toho pos... Naozaj niekedy toho bolo na mňa až príliš, ale tie podstatné veci sú vysvetlené laicky, takže nakoniec žiadny problém. A k žánru Sci-fi to tak trochu aj patrí. Dej sa odohráva v dvoch časových líniách, pričom v tomto prípade to funguje výborne (vo veľa knihách mi väčšinou takéto skákanie do minulosti vadí), keďže odhaľujeme minulosť hlavnej postavy a tiež prípravy na záchrannú vesmírnu misiu.

Napriek cestovaniu vesmírom a záchrane ľudstva je kniha hlavne o nevídanom priateľstve, ktoré by za normálnych okolností nikdy nevzniklo. V tomto však spoilovať nebudem. Ak máte radi Sci-fi, tak Spasiteľa by ste nemali vynechať. Okrem občas príliš veľa vedeckých termínov nemám knihe čo vytknúť.

Petroff
19.01.2024

Příjemně naivní, nejlepší postava: Strattová.

cetriolo
17.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Absolutní spokojenost. Na začátku máme záhadu bílého pokoje, kdy nevíme kdo je hlavní postava, kde se nachází a proč tam je. V průběhu se dozvídáme více a více z flashbacků.

Myšlenka Astrofágů, kteří by mohli přivést lidstvo ke svému konci byla fascinující stejně tak jako hledání receptu jak je porazit. Doopravdy jsem si užíval Rockyho a poznávání cizí kultury.

Co mě trošku mrzí, že jsme se nedozvěděli, co se dělo na zemi po odletu "Poslední šance", ale to nic neubírá na tom, že se tato knížka zařadila mezi mé nejoblíbenější knížky ever :)

Brynn
17.01.2024 5 z 5

Krásně napsaná kniha-chtěla jsem původně ubrat hvězdičku za přílišné množství odborných popisů, ale když si je odmyslím (nemusím je číst podrobně, že), tak je tu příběh na plný počet hvězdiček. Martan sice vede, ale jen o fous.

Karoley
13.01.2024 5 z 5

Osamělý astronaut, nesplnitelný úkol, nečekaná pomoc.

Vesmírné drama, poslední šance, Rayland a Rocky, spasitelé Země a Eridu, síla přátelství. Astrofágy a tauméby.
V životě bych nevěřila, že budu nadšená ze sci-fi knihy, která na polovině svých stránek přináší odborné popisy z oblasti techniky, fyziky a matematiky!
Úžas. Úžas. Úžas.

V závěru jsem čekala všelicos, ale tohle předčilo všechna má očekávání.

Řadím mezi oblíbené a další počin Andy Weira si nenechám ujít!

Ty spíš. Já dívám ;)

Morfyk
13.01.2024 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.

Dámy a pánové, tak tohle byla jízda! Tak dobré sci-fi, které mě bavilo od začátku do konce, hltal jsem každé slovo a těšil se na vývoj děje, jsem už velice dlouho nečetl (neslyšel). patřím mezi ty, které Problém tří těles neskutečně nudil, ale taky mezi ty, kteří se zamilovali do filmu Marťan.

Poslechl jsem si knihu Artemis, která nebyla špatná, ale není to nic převratného, ale Spasitel? Wow, prostě paráda a jednoznačně doporučuji všem fanouškům sci-fi.

Hodnocení: 98%

EnaryFeniel
08.01.2024 5 z 5

Čerstvě po dočtení tohoto dobrodružného, napínavého a dojemného příběhu mohu jako antitalent na matematiku a fyziku říci.. ještě pár Marťanů a Spasitelů od tohoto geniálního spisovatele a bude ze mě Einstein.

risha03
06.01.2024 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé! Ne, asi jsem magor ale kniha pohltila natolik, že doma ženě opakuju pořád emoce třikrát. Spisovatel je naprosto parádní, Marťana jsem četl před x lety a naprosto si ho užil. K Artemis jsem se dostal teprve nedávno a hned jsem si vzpomenul na důvody, proč mě baví. Proto jsem ihned přešel ke Spasitelovi. Byl jsem nejprve překvapen, jak se zvedla míra “sci-fi, mimozemský život jsem nečekal. Ale autor pokračuje ve stálo stejném - dosazuje fyziku (zde i relativistickou (ok, díky za bezesnou noc kdy jsem přemýšlel i diletaci času a kontrakci délky)), do smyšleného příběhu. Čte se jedním dechem a každý milovní scifi by měl číst. Těším se na další knihu od autora.

Dáma s hrnstjm
06.01.2024

Pro mne hodně náročná kniha... jsem humanitně zaměřena a všechna ta fyzika, matematika, chemie, to pro mě byla naprostá španělská vesnice. Těžko jsem se dostávala přes první kapitoly, asi až od poloviny jsem se lépe začetla. S nostalgií jsem vzpomínala na Marťana, jak tam ten chlápek aspoň pěstoval brambory, to bylo mnohem srozumitelnější :-) Jsem trochu zklamaná z konce, čekala jsem, že se dozvím víc. Vyzdvihuji vtipné dialogy hlavních postav a jsem v rozpacích nad přílišném všeumělství hlavního vědátora.

radimch
05.01.2024 5 z 5

Astrofágy, tauméby, Xenonit, Rocky - dobré, dobré, dobré. Nejlepší-sci-fi-za-poslední-dobu-otázka!

Vera Silent
05.01.2024 5 z 5

Tahle kniha je právě proto tak skvělá, že je vědecky tak přesná a precizní. Příběh je skvělý, dialogy s druhou hlavní postavou strašně vtipné a napínavé je to od začátku až do konce. Velmi inteligentní text, také mi hlava všechno nebrala, ale také se mi nestává, že bych se k částem textu při čtení vracela nebo měla potřebu to prodiskutovat s ostatními, to se tady dělo často. Jak často se vám stalo, že po četbě beletrie jste o něco chytřejší a něco nového víte? Doufám, že autor toho stihne napsat ještě hodně. Tohle je jedna z nejlepších knih, jaké jsem v životě četla.

PavelA820
05.01.2024 5 z 5

Škoda, že nejde dát 10 hvězdiček. Tohle je naprosto vyjímečná kniha. Jak celým příběhem tak i tím, že autor zjevně dobře rozumí fyzice a nepíše v rámci příběhu nesmysly, což mě občas u tohoto žánru vadí. Jedna z knih, kdy je mi moc líto, že příběh má konec a já se musím rozloučit s hlavními postavami.

Dupity
04.01.2024 5 z 5

Poslouchal jsem jako audio knihu na lehátku u moře. Vynikající řešení pro úlevu tolik namáhaných očí! Připadalo mi legrační, že těch pár naháčů okolo vůbec netuší, jak daleko jsem ve hvězdách. Perfektně načteno Lukášem Hlavicou. Takhle si představuji výbornou sci-fi.

lenyleny
31.12.2023 5 z 5

Čtenářská výzva mne přiměla k přečtení jiného žánru, než běžně sleduji a čtu. A jsem ráda. Kniha mne vtáhla hned od začátku. Je to skvělé. Jen mi trochu vadily ty popisy technologií a procesů, ale to tam také vlastně patří. Vlastně nemá chybu. Takže velice doporučuji.

Boruvka22
30.12.2023 3 z 5

Knihu jsem četla na popud čtenářské výzvy na DK, nutno říct, že nejsem fanoušek sci-fi knih, ale filmů ano. Z mého pohledu by stačilo kdyby kniha měla o tak 100 stránek méně. V textu bylo příliš matematiky, fyziky a chemie, díky tomu má pozornost klesala a knihu jsem musela prokládat jinými knihami.
Jinak samotný děj byl skvělý a hlavní postavy úžasné, obzvláště Rocky mi přirostl k srdci.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir