Spartakus: Před námi boj

Před námi boj je první častí dvoudílného románu Spartakus, částí ale zcela samostatnou a zachycující v podstatě celou historii známého (jak předpokládám) povstání otroků vedeného Spartakem od jeho počátku až po 6000 křížů se zajatými otroky okolo Appiovy silnice do Kapuy. Velmi silný román z období antiky, autorka píše věcně a střízlivě, bez zbytečného sentimentu a způsobem, který vám toto období římských dějin přiblíží podstatně lépe, než pár hodin dějepisu ve škole....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59490/spartakus-pred-nami-boj-tgv-59490.jpg 4.4222

Spartakus 1.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Práce

Kniha Spartakus: Před námi boj

Paprikas55

Knihy paní Loukotkové se mi čtou vyloženě skvěle, ani u této to nebylo jinak. Ze začátku mě děsil dlouhý popis postav a situací, ale nakonec to bylo to, co mi ke konci chybělo. Jak se kniha posouvala dál a dál těchto výrazu ubývalo a to mě docela rozesmutnilo. Chyběl mi na konci pořádný popis. Na jednu kapitolu se toho stalo spousta a spousty mi tam scházelo. Ale až na tohle byla kniha přesně taková jakou jsem si přála. Období vzpoury, války a krve dokázala popsat s takovou poezií a obraty, které by člověka snad ani nenapadly, doteď mi v hlavě zní:,,Ticho, že by bylo slyšet opadávat růži."
Nádhera.
Děkuji.

esma
25.10.2020

Jméno Spartakus mnohokráte inspirovalo umělce: máme knížky, nádhernou hudbu ze stejnojmenného baletu, filmy.
A také touha člověka po svobodě.
Kdekoliv jsem se v Itálii pohybovala, krásná místa : Kapua, Brindisi, jejich Národní park Gargano, Via Appia, místa, která vypadají tak poklidně a mírumilovně, buďme si jistí, že na nich byla prolita něčí krev.
Jarmila Loukotková se drží historie. Popisuje nemilosrdnost a krutost té doby, které se nevyvarovali ani ti, jejichž prvotní pohnutky směřovaly pouze k nalezení svobody.
U historických románů nelze nevnímat, že daná fakta jsou součástí našeho vývoje, který nás dovedl až tam, kde jsme teď. Útěk gladiátorů a jejich následné boje s Římem předznamenaly potřebu změny, ale cesta byla ještě dlouhá a zdaleka neskončila.
I přes všechnu popisovanou syrovost používá autorka jazyk poetický, vzletný. Přijde mi to až neslučitelné, ale podařilo se.
Mám ráda Mika Waltariho a považuji tuto knihu za srovnatelnou s jeho historickými romány.

Luigi1
03.06.2020

Knihu jsem přečetl raz dva,nejenže mě zaula doba ale i podání PANÍ SPISOVATELKY Loukotkové.Moc hezky popsala boj otroků o nezávislost

jana14
11.05.2020

Spartakus, další skvělý román od mé oblíbené Jarmily Loukotkové, která s dalšími několika spisovateli byla pro mne "klíčem k historii".

snílkařka
12.04.2020

Kniha se čte jedním dechem (•‿•).Že začátku jsem si musela také zvykat na styl psaní autorky. Ale pak jsem si zvykla a prožívala se Spartakem tento historický známí příběh (•‿•).Před čtením této knihy,jsem nic méně viděla i seriálové dílko. A i když mi je jasné že to není tak úplně podle skutečné události. Přesto u mě trochu víc vede vydařené seriálové provedení (•‿•).Ale tuto knihu,také doporučuji(•‿•).

Kuža007
21.03.2020

Pěkný historický román. Spartakus sám o sobě je vylíčen nádherně. Ale Marcus Licinius Crassus byl vylíčen až jako moc velký a bezcitný, ale to je jen detail.

akdar72
10.02.2020

Paní Loukotková není spisovatelka, ale básnířka...

Pigface
22.02.2019

K dílu Jarmily Loukotkové jsem se vrátil velkým obloukem po dlouhých zhruba 30 letech. I po těch letech mohu s klidným svědomím říct, že není lepší český spisovatel historických románů. Jistě, od napsání jejich děl uplynula řada let a někomu může jejich jazyk připadat krkolomný, příliš košatý, archaický a jistě by se našla spousta dalších přirovnání, snažících se dnešního čtenáře jakoby odradit. Ale to co jednomu přijde jako zápor, já považuji za nedocenitelný klad. Protože všechny ty zdánlivé mínusy z díla nakonec dělají osobitý a nenapodobitelný literární styl Paní spisovatelky. Její styl bych poznal po prvních větách mezi všemi současnými romány i literárními rychlokvaškami, které si na dílo jen hrají a které snad ani nestojí za můj čas.
Paní Jarmila Loukotková měla dar nesmírně barvité popisnosti a ta rozhodně neubírala jejímu dílu body. Naopak díky tomu má čtenář možnost být v době antického Říma a prožívat osudy hrdinů in natura. Římské dějiny jsou i pro současného čtenáře historických děl velmi atraktivní a autorka nám to znovu a znovu dokazuje, i když se už dnes na nás dívá z literárního nebe.
Pro českého čtenáře má dílo paní Loukotové jedno obrovské plus, totiž nemuselo se překládat a nabízený příběh se ani částečně neztratil v překladu.
Dílo je o nezkrotné touze po svobodě a spravedlnosti, o touze žít svůj vlastní život bez nutnosti někomu sloužit a někoho bavit na úkor bolesti a smutku jiných. Staví proti sobě přepychový, opulentní Řím, který je v románu představen v osobě Marka Licinia Krassa, bezohledného, nekompromisního kariéristy a utlačovanou, zbídačenou masu otroků, která nemá žádná práva a žádné vyhlídky na lepší budoucnost, vedenou gladiátorem Spartakem. Jeho sen o lepší, spravedlivé společnosti je nekompromisně válcován římskou hrabivostí, umocněnou extrémní obavou tehdejší římské společnosti ze ztráty zajetých pořádků a konzumních hodnot (ano, nabízí se jistá paralela se současností).
Jsem rád, že i po letech na mně působí dílo Jarmily Loukotkové bohatě, živě a velmi autenticky.