Spánek

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná povídka Harukiho Murakamiho, jejíž protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182405/spanek-182405.jpg 3.6621

Nemuri / 眠り (1990)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon

MartinaSedlina
31.12.2017

Povídka se mi celkem líbila. Není to jako jeho romány, ale ke zpestření dne dobré. Opět k zamyšlení. Pro mě jeden z možných popisů matky v domácnosti a jejích nejniternějších pocitů, které Murakami odhaluje bez zábran.

Janniska
30.12.2017

První kniha od tohoto autora.Dost mě zaujal styl jeho psaní.Vykresluje postavu velice sobeckou,bez citu,zároveň přemýšlivou nad životem,jeho smyslem,smrtí a co bude po ní?Určitě sáhnu po jeho další knize!

DomYume
29.10.2017

Krásný příběh plný ponurého vyprávění. Hlavní hrdinka trpící nepsavostí je krásným odrazem japonských žen v domácnosti. Pro některé čtenáře, lidi možná nepochopitelné. Japonsko je však velmi specifická země a Haruki Murakami jakožto zástupce japonského spisovatele je zase velmi specifický autor. Dejme tyto dvě věci dohromady a vznikne krátká leč krásná povídková kniha Spánek.
Nejsem naivní a vím, že víše zmíněná slova nejsou hlavní myšlenkou knihy. Příběh je napsaný pěkně a Haruki Murakami nás jako vždy drží v šachu naprostou záhadou. Především pak konec knihy v nás může vyvolat nesoulad. Za mě osobně jsem však ztotožněný s autorovými nečekanými zvraty.

Děkuji Haruki Murakamimu za další výpravu do Vašeho světa a za krásné ilustrace od Kat Menschik

kejty91
28.10.2017

Nemám ráda knihy s otevřeným koncem. Jako by v té knize něco chybělo. A tady je to tak, že děj, děj, děj a pak konec. Kdyby se alespoň vyřešila ta záhada s mužem, co ji poléval nohy, ale ani to ne.
Zvláštní a krátké. Nic neříkající.
Stejně tak mě iritovalo jak vlastnímu dítěti neříká jménem - v knize je to prostě dítě a její uvědomění si nakonec? Velmi jednoduché. Ano, synové většinou bývají jako otcové.
Tahle Murakamiho kniha je nic moc. Umí psát dlouhé romány ale ne krátké povídky. On to prostě musí všechno rozvést a proplést. A ne jen proplést a nic...

lovemika
27.10.2017

Spánek je osvěžující novela, kterou lze přečíst na jedno zhltnutí a pak hned znovu a pro jistotu ještě jednou. Pokaždé pár stránek a pak 5 minut koukat do stěny a přemýšlet nad smyslem příběhu. Murakami pro mě autor knih, které bych si nejradši zašila do matrace, aby mi je nikdo nevzal, na druhé straně i knih, které znovu vidět nemusím. Spánek je pro mě přesně na pomezí, mínus hvězdička u mě za konec. Podivná knihovna se mi líbila o dost víc.

veru_nedvedova
05.10.2017

Moje první kniha od tohoto autora a musím říct, že jsem z ní lehce vykolejená. Příběh mě velice pohltil a pořád si to musím přehrávat dokola.
Je to velmi kvalitní literatura a opravdu nechápu, proč jsem si s autorem začala až teď.
Všechny knihy sem, prosím!

zaranda
27.09.2017

Popravdě, tak nějak po přečtení pořád nevím, co si o této povídce mám myslet. Očekávala jsem něco víc, konec mě poměrně zklamal. Jako první seznámení s autorem nejspíše nepříliš šťastná volba.

Pitbullka
24.09.2017

Az na ten konec se mi to libilo. Ja vlastne ten konec moc nepochopila. Zaroven se mi ale libil psychicky vyvoj postavy po dobu pribehu.

Auer
13.09.2017

Kvalitní jednohubka a la Kafka.

anája
22.08.2017

Příběh byl zajímavý, znám problémy spánku,v něčem jsem se s ní ztotožnila ,ale lezlo mi na nervy to jak jak vypráví o svém manželovi a dítěti ,to ,,dítě " beze jména udělalo knihu takovou neosobní ,chladnou.A ten konec ? velké nepříjemné překvapení ,že z toho nakonec zase nevylezlo nic pozitivního.Snad by se člověk mohl jen zamyslet nad tím ,a vysvětlit si to tak, --že se může kdykoli stát ,že život žije jak robot a přestává myslet a milovat lidi okolo sebe ,dávat jim lásku .....a čas promarní jinak....Pak zůstane prázdný ...

Hoshi
16.08.2017

Příjemné, oddechové čtení na odpoledne/večer. Novela byla čímsi zvláštní, ale to bude autorem. Nevím, možná jeho díla nedokážu správně pochopit, ale i tak si každou jeho knihu velmi užívám. Věřím, že po opakovaném čtení v ní naleznu něco víc.

Alchemi
12.08.2017

Mně se tato krátká kniha líbila, zaujal mě samotný její nápad. Ráda proplouvám tím abstraktním mořem, do kterého mě Murakami vždy strčí - tak zlehka, že si ani nevšimnu a jsem v něm. Co mě rušilo, byl neosobní přístup vypravěčky ke své rodině. Ilustrace od Kat Menschik nádherné.

JointlieKat94
11.08.2017

Ano, to se mi líbilo taky. Cítila jsem se občas jako samotný vypravěč. Mívala jsem něco podobnýho.. no co říct. Napsaný to bylo jednoduše, stručně. Nic k nepochopení, zamilovala jsem si ty ilustrace, to fakt palec nahoru. Myslím, že to nebyla poslední kniha tohoto autora, něčím je to zajímavé, prostě. :)

Janis97
02.08.2017

Kniha na jedno odpoledne, ani ne. Krásně ilustrovaná, ale jinak asi nejdivnější příběh, jestli se tomu tak dá vůbec říkat, jaký jsem četla. Ale proč ne :) P.S. takový problém s nespavostí bych chtěla jednou zažít. :D

jelad
02.08.2017

Netečná, sebestředná, nevnímavá žena už sedmnáct dní nemůže spát - respektive nepotřebuje spát, a tak celé dny a noci čte - bez ohledu na své okolí, bez toho, aby se zajímala o Manžela nebo své Dítě. Postupně se uzavírá do sebe, vybočuje ze stereotypu Stepfordské paničky, aby nastoupila do koloběhu nového - "zakázaného", okolím opovržení hodného. Námět dotýkající se nudné a promarněné existence, ale - jak se ukazuje, nestačí. Murakamiho záměrem zřejmě bylo představit hrdinku - skrze její vlastní styl vyjadřování (ich forma) - jako robota, otroka domácnosti, světa bez cíle a ambic, který díky "spánkové nehodě" prohlédne a začne si uvědomovat sebe sama. Psychologie hlavní postavy, existenciální krize a zvrat je všeříkající. Nic nezůstává ukryto. Murakami se nejspíš bojí, že čtenář nepochopí všechno tak, jak zamýšlel, proto mu nenechá žádný prostor a neustále filosofuje o všem a o ničem. Stránky navíc vyplňuje otřepanými slovními spojeními, výrazovými kýči a jazykovou neoriginalitou (spal jako dřevo, lapat po dechu, nevím kudy kam, nakrásně). Snaha o hloubku nakonec vyústila v plytkost - děje, hlavní hrdinky i jazyka. Za fasádou vytvořenou z "povyku pro Murakamiho" nezůstalo skoro nic.

haaabi
22.07.2017

Murakami, Murakami, co to je zase za konec? :-D Já se z něco zblázním :-D Jinak vůbec netuším co se mi na knížce mohlo líbit, ale líbila se mi. Skvěle se četla a pokaždé jsem se moc těšila až otočím stránku a vyskočí na mě stříbřitý obrázek od úžasné Kat Menschik. A ocenila jsem i ladící stříbrnou všitou záložku. Jsem moc ráda, že mám překrásný Spánek ve své knihovně.

popeluška
18.07.2017

Kniha se mi líbila ale ten konec ? jinak nádherné ilustrace a vyzkouším ještě nějakou knihu od autora.

anisek989
05.07.2017

Ikdyž ten konec nebyl to co jsem čekala, tak mám prostě tyhle "divný" vyprávění od Murakamiho ráda.

vlkove
24.06.2017

Kniha zobrazuje rozpor v myšlenkách hlavní hrdinky, která chce být dobrá žena a matka ale zároveň se chce chovat tak aby jí samotnou to naplňovalo. Příjemný rozpor mezi tím co je normální a co je už za hranice?
Příběh krásně vykresluje přechod mezi stereotypem a něčím spontánním.
Příběh je krásný taky díky ilustracím které jsou opravdu ale opravdu úchvatné.

Sireen
15.06.2017

Murakamimu asi prostě nerozumím. Snažila jsem se číst i jiné jeho knihy ale prostě to nešlo. Oproti tomu, jak na mě byly příliš rozvleklé a bezvýznamné byla tato zase uťatá naprosto nepochopitelně. Říkala jsem si, že je to určitě jen mou natvrdlostí, protože jsem prostě nemohla uvěřit, že by to takhle "ukončil". Dokonce jsem si to přečetla dvakrát. Ale po přečtení hodnocení zde se začínám přiklánět k verzi, že povídka byla vydaná pouze za účelem zisku ze známého autora a kdyby ji napsal kdokoli jiný, byla by povídka ta největší literární spodina.

Mijagi
09.06.2017

Jako byste si prohlíželi skicu nějakého velkého umělce. Hezky se na ni dívá, ale obraz to není.

ochwey
05.06.2017

Eh?! To už skončilo? A takhle?! - ale jinak paráda, no povídečka, ale románového Murakamiho mám raději.
Rozhodně líbilo víc než Podivná knihovna. A ty ilustrace, krásné.

Milinka
20.04.2017

Pokud bychom považovali za záměr autora věrně předat rozpoložení hlavní hrdinky čtenáři, tak svůj úkol splnil dokonale...ještě teď je mi z té knížky poněkud nevolno. Také mě následně stihly těžké sny. Fakt díky, Haruki. Myslím, že už ji znovu nikdy číst nebudu. Jednou bohatě stačilo.

Emilie1906
31.03.2017

Podle anotace jsem čekala jen imaginární představy hlavní hrdinky. Ale povídka mě mile překvapila, jak reflektuje život současné ženy střední třídy v Japonsku.

MOu598
22.03.2017

Druhá knížka autora, kterou jsem četla. Autorovi nerozumím. Snad zkusím do třetice.

Svatoslav
12.03.2017

Skvělé napsané, graficky brilantní nafouknuté nic. Deník sebestředné paničky, která "musí" být doma a "musí" se věnovat "jen sama sobě". Och, jak těžký ona má život. Mé první setkání s Murakamim a tak slabé, doufám, že následující tituly budou opravdu tak strhující, jak slibují čtenářské tamtamy. Na závěr použiji výstižný citát z novely.
"Nač pak ale byla celá ta ohromná spousta času, kterou jsem strávila čtením?" Po přečtení Spánku si to říkám také. Ten čas mi již nikdo bohužel nevrátí.

jindrusa
12.03.2017

Kniha přečtena za 20 minut, utnutý konec mně rozzlobil, fakt o ničem a pokud mně měla kniha donutit zamyslet se na tom, jak trávím svůj čas, tak se nepovedlo. Trávím ho rozhodne efektivněji než hlavní hrdinka. Už druhá kniha autora a opět mně nepřesvědčila, abych chtěla číst jeho další díla.

hellena1523
05.02.2017

Příběh je v podstatě banální a jako většina z autorových příběhů docela o ničem. Nadhodnotu této novele dávají ilustrace Kat Menschik, bez nichž by kniha (pro mne) ani z poloviny nebyla tak zajímavá...ale nakonec...musím uznat, že mě tak trochu nakopla k tomu, abych změnila svůj život. Ta útlá knížečka, ten banální příběh jsem četla ve chvíli, kdy jsem ho nejspíše číst měla a potřebovala, protože jsem začala daleko uvážlivěji nakládat se svým časem. Bohužel, na rozdíl od hlavní postavy, spát potřebuju, což je trochu nuda, ale co se dá dělat, že? :-)

triatlet
29.01.2017

Ilustrace Kat Menschik upoutaly mou pozornost víc než příběh.
Aluze na Annu Kareninu (přečíst ji 3x během týdne, to je výzva!), na Dostojevského a reklama (?) na Hondu :-)
Vypravěččiny (myšlenkové ?) pochody jsem moc nepochopil. Možná kdyby si povzdechla trochu víc, probudil by se nejen manžel, ale i ona.
Chudák dítě, chudák manžel... Chudák vypravěčka.
Od Murakamiho mám radši rozsáhlejší dějové romány. V těch mi nevadí ani podobné magické kouzlení jako ve Spánku.
...................................................................................................
Čtenářská výzva 2017 - 12. kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů na Databázi knih
(K 29. 1. 2017 16. - 17. místo)

OneBas
27.01.2017

Po prvním přečtení jsem si kladla otázku jestli mi něco neuniklo a rozhodla jsem se knihu přečíst podruhé. A najednou jsem si nějakým způsobem našla vysvětlení příběhu které mě dostatečně uspokojilo. Styl psaní je velmi specifický a hranice mezi skutečností a sny...! Jak prosté a přesto dokonalé.