Spánek

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná povídka Harukiho Murakamiho, jejíž protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182405/spanek-182405.jpg 3.6653
Originální název:

Nemuri / 眠り (1990)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (149)

Přidat komentář
LadyHip
16. dubna

Zajímavé čtení. Popis každodenního stereotypu se mi dostal pod kůži, stejně tak myšlenky, které by přece neměly žádnou ženu napadat... Můj první střet s autorem, ale jistě ne poslední. Originální postřehy i myšlenky v lehce servírovaném čtivém příběhu a krásné kresby - za mě to fungovalo. Jen mě zamrzel ten otevřený konec. Chtěla jsem jít s hlavní postavou dál...

adorjas
16. dubna

Poviedku som prvýkrát čítala v zbierke Slon mizne, a netuším prečo, ale myslela som si, že osobitné vydanie bude znamenať nejakú "extended" version. Žiaľ, nestalo sa to tak, čo ma mrzí, lebo s takouto témou by som siahodlný román čítala ostošesť.

A čo ku knihe? Opäť Murakami, opäť super, niet čo dodať. A inak som to vnímala ako hľadanie zmyslu života hlavnej postavy, kto je, čo je, čo dosiahla, kam smeruje. Či to má celé zmysel, či nestagnuje...

Marekh
08. dubna

Kniha se mi líbila včetně ilustrací.

Citát z knihy, který mne oslovil:

Žít život člověka, který se soustředit nedovede, to je jako mít otevřené oči a stejně vůbec nic nevidět.

Hathor89
29. března

Začátek této knihy se mi příliš nelíbil. První věta ano, dalších pár stránek mi přišlo o ničem. A pak se ve mně něco zlomilo. Najednou jsem začala chápat. Typický druh japonské ženy (možná velké části moderních žen). Péče o domácnost. Stereotyp. Každodennost. Život ztracený v povinnostech. Ztráta iluzí. Muž. Dítě. A co dál? Není to málo? Vím o oblíbenosti Franze Kafky, ale v této knize mi absence jmen připadala příšerná. Takový neosobní vztah k rodině. Nechápu. Alespoň si člověk uvědomí, že si musí život užívat. Mít rodinu a zároveň své zájmy … a snažit se to spojit, alespoň někdy. Trochu mě zklamal otevřený konec. Nemám je ráda. Chtěla bych vědět, jak to dopadlo.

Anna 13
16. března

V jednoduchosti je krása...

Ponocovat je slast. S touto knihou ještě prohloubenější...
Jen otáčet stránky a na jazyku si nechat rozplývat kostičky čokolády...

Nečekala jsem, čím Spánek je, dokud jsem ho nepřečetla...
Počítám s tím, že se mu budu v následujících nocích opakovaně věnovat!

Tohle čtení je skvostné...

Makropulos
15. března

Ráno vstane, udělá snídani manželovi a dítěti a po jejich odjezdu do školy a do práce jede na denní nákupy. Pak připraví rychlý oběd pro sebe a pro manžela a když se manžel opět vrátí do práce, jede plavat na půlhodiny do bazénu – ne, že by ji to nějak zvlášť bavilo, ale nechce přibrat, pak chvíli bezcílně bloudí po městě nebo se doma pokouší číst, ale není schopna se na čtení soustředit. Když se dítě vrátí ze školy, dá mu svačinu a dítě jde ven. K večeru připraví večeři, při které si povídají a pak se dítě chvíli dívá na televizi nebo hraje s manželem nějakou hru a pak, když jde dítě spát, manžel si čte noviny a poslouchá hudbu, a přitom s ní nezávazně konverzuje. A tak je to každý den.
Takový je tedy její život. Počáteční zamilování a radost ze sexu už jsou pryč a každodenní stereotyp je jediné, co zůstalo. Tak z toho bych asi taky měla noční můry. Takže si vlastně myslím, že celé je to ošklivá noční můra, a že se nám hrdinka probudí až po tom konci.
Je to jedna z ranných Murakamiho prací a připadá mi trochu, jako by si autor zkoušel, co dokáže a co čtenáři vydrží. Takže panu Murakamimu 3 a za krásnou knihu jedna další hvězda.

Stínováholka
28. února

Za mě naprosto úžasná povídka. Tak akorát dlouhá, aby řekla vše, co je třeba a nenudila. Velmi se mi líbil závěr, který, jak jsem zjistila, lze interpretovat více způsoby. Celkově v povídce panuje magická atmosféra, která mě donutila hlavní hrdince tak trochu závidět. Dobře zvolený styl ilustrace. Pro mě to bylo to nejlepší, co jsem od Murakamiho zatím četla.

ajikkk
26. ledna

Krátký a svižný příběh, který balancuje na hranici fantaskna, kam běžně pro knihy nezacházím. Tahle povídka měl ale bavila. Konec mě vysloveně rozčaroval, ale nemám to Murakamimu za zlé. Jedná se o tak šílený příběh, že si s ním mohl udělat, cokoliv se mu zachtělo. Samotná zápletka byla tak jednoduchá, a přitom úžasně nápaditá. Určitě je to jedna z knih, na kterou nezapomenu, přestože nejde o nějaký velký bestseller.

MartinaSedlina
31.12.2017

Povídka se mi celkem líbila. Není to jako jeho romány, ale ke zpestření dne dobré. Opět k zamyšlení. Pro mě jeden z možných popisů matky v domácnosti a jejích nejniternějších pocitů, které Murakami odhaluje bez zábran.

Janniska
30.12.2017

První kniha od tohoto autora.Dost mě zaujal styl jeho psaní.Vykresluje postavu velice sobeckou,bez citu,zároveň přemýšlivou nad životem,jeho smyslem,smrtí a co bude po ní?Určitě sáhnu po jeho další knize!

DomYume
29.10.2017

Krásný příběh plný ponurého vyprávění. Hlavní hrdinka trpící nepsavostí je krásným odrazem japonských žen v domácnosti. Pro některé čtenáře, lidi možná nepochopitelné. Japonsko je však velmi specifická země a Haruki Murakami jakožto zástupce japonského spisovatele je zase velmi specifický autor. Dejme tyto dvě věci dohromady a vznikne krátká leč krásná povídková kniha Spánek.
Nejsem naivní a vím, že víše zmíněná slova nejsou hlavní myšlenkou knihy. Příběh je napsaný pěkně a Haruki Murakami nás jako vždy drží v šachu naprostou záhadou. Především pak konec knihy v nás může vyvolat nesoulad. Za mě osobně jsem však ztotožněný s autorovými nečekanými zvraty.

Děkuji Haruki Murakamimu za další výpravu do Vašeho světa a za krásné ilustrace od Kat Menschik

kejty91
28.10.2017

Nemám ráda knihy s otevřeným koncem. Jako by v té knize něco chybělo. A tady je to tak, že děj, děj, děj a pak konec. Kdyby se alespoň vyřešila ta záhada s mužem, co ji poléval nohy, ale ani to ne.
Zvláštní a krátké. Nic neříkající.
Stejně tak mě iritovalo jak vlastnímu dítěti neříká jménem - v knize je to prostě dítě a její uvědomění si nakonec? Velmi jednoduché. Ano, synové většinou bývají jako otcové.
Tahle Murakamiho kniha je nic moc. Umí psát dlouhé romány ale ne krátké povídky. On to prostě musí všechno rozvést a proplést. A ne jen proplést a nic...

lovemika
27.10.2017

Spánek je osvěžující novela, kterou lze přečíst na jedno zhltnutí a pak hned znovu a pro jistotu ještě jednou. Pokaždé pár stránek a pak 5 minut koukat do stěny a přemýšlet nad smyslem příběhu. Murakami pro mě autor knih, které bych si nejradši zašila do matrace, aby mi je nikdo nevzal, na druhé straně i knih, které znovu vidět nemusím. Spánek je pro mě přesně na pomezí, mínus hvězdička u mě za konec. Podivná knihovna se mi líbila o dost víc.

veru_nedvedova
05.10.2017

Moje první kniha od tohoto autora a musím říct, že jsem z ní lehce vykolejená. Příběh mě velice pohltil a pořád si to musím přehrávat dokola.
Je to velmi kvalitní literatura a opravdu nechápu, proč jsem si s autorem začala až teď.
Všechny knihy sem, prosím!

zaranda
27.09.2017

Popravdě, tak nějak po přečtení pořád nevím, co si o této povídce mám myslet. Očekávala jsem něco víc, konec mě poměrně zklamal. Jako první seznámení s autorem nejspíše nepříliš šťastná volba.

Pitbullka
24.09.2017

Az na ten konec se mi to libilo. Ja vlastne ten konec moc nepochopila. Zaroven se mi ale libil psychicky vyvoj postavy po dobu pribehu.

Auer
13.09.2017

Kvalitní jednohubka a la Kafka.

anája
22.08.2017

Příběh byl zajímavý, znám problémy spánku,v něčem jsem se s ní ztotožnila ,ale lezlo mi na nervy to jak jak vypráví o svém manželovi a dítěti ,to ,,dítě " beze jména udělalo knihu takovou neosobní ,chladnou.A ten konec ? velké nepříjemné překvapení ,že z toho nakonec zase nevylezlo nic pozitivního.Snad by se člověk mohl jen zamyslet nad tím ,a vysvětlit si to tak, --že se může kdykoli stát ,že život žije jak robot a přestává myslet a milovat lidi okolo sebe ,dávat jim lásku .....a čas promarní jinak....Pak zůstane prázdný ...

Hoshi
16.08.2017

Příjemné, oddechové čtení na odpoledne/večer. Novela byla čímsi zvláštní, ale to bude autorem. Nevím, možná jeho díla nedokážu správně pochopit, ale i tak si každou jeho knihu velmi užívám. Věřím, že po opakovaném čtení v ní naleznu něco víc.

Alchemi
12.08.2017

Mně se tato krátká kniha líbila, zaujal mě samotný její nápad. Ráda proplouvám tím abstraktním mořem, do kterého mě Murakami vždy strčí - tak zlehka, že si ani nevšimnu a jsem v něm. Co mě rušilo, byl neosobní přístup vypravěčky ke své rodině. Ilustrace od Kat Menschik nádherné.

JointlieKat94
11.08.2017

Ano, to se mi líbilo taky. Cítila jsem se občas jako samotný vypravěč. Mívala jsem něco podobnýho.. no co říct. Napsaný to bylo jednoduše, stručně. Nic k nepochopení, zamilovala jsem si ty ilustrace, to fakt palec nahoru. Myslím, že to nebyla poslední kniha tohoto autora, něčím je to zajímavé, prostě. :)

Janis97
02.08.2017

Kniha na jedno odpoledne, ani ne. Krásně ilustrovaná, ale jinak asi nejdivnější příběh, jestli se tomu tak dá vůbec říkat, jaký jsem četla. Ale proč ne :) P.S. takový problém s nespavostí bych chtěla jednou zažít. :D

jelad
02.08.2017

Netečná, sebestředná, nevnímavá žena už sedmnáct dní nemůže spát - respektive nepotřebuje spát, a tak celé dny a noci čte - bez ohledu na své okolí, bez toho, aby se zajímala o Manžela nebo své Dítě. Postupně se uzavírá do sebe, vybočuje ze stereotypu Stepfordské paničky, aby nastoupila do koloběhu nového - "zakázaného", okolím opovržení hodného. Námět dotýkající se nudné a promarněné existence, ale - jak se ukazuje, nestačí. Murakamiho záměrem zřejmě bylo představit hrdinku - skrze její vlastní styl vyjadřování (ich forma) - jako robota, otroka domácnosti, světa bez cíle a ambic, který díky "spánkové nehodě" prohlédne a začne si uvědomovat sebe sama. Psychologie hlavní postavy, existenciální krize a zvrat je všeříkající. Nic nezůstává ukryto. Murakami se nejspíš bojí, že čtenář nepochopí všechno tak, jak zamýšlel, proto mu nenechá žádný prostor a neustále filosofuje o všem a o ničem. Stránky navíc vyplňuje otřepanými slovními spojeními, výrazovými kýči a jazykovou neoriginalitou (spal jako dřevo, lapat po dechu, nevím kudy kam, nakrásně). Snaha o hloubku nakonec vyústila v plytkost - děje, hlavní hrdinky i jazyka. Za fasádou vytvořenou z "povyku pro Murakamiho" nezůstalo skoro nic.

haaabi
22.07.2017

Murakami, Murakami, co to je zase za konec? :-D Já se z něco zblázním :-D Jinak vůbec netuším co se mi na knížce mohlo líbit, ale líbila se mi. Skvěle se četla a pokaždé jsem se moc těšila až otočím stránku a vyskočí na mě stříbřitý obrázek od úžasné Kat Menschik. A ocenila jsem i ladící stříbrnou všitou záložku. Jsem moc ráda, že mám překrásný Spánek ve své knihovně.

popeluška
18.07.2017

Kniha se mi líbila ale ten konec ? jinak nádherné ilustrace a vyzkouším ještě nějakou knihu od autora.

anisek989
05.07.2017

Ikdyž ten konec nebyl to co jsem čekala, tak mám prostě tyhle "divný" vyprávění od Murakamiho ráda.

vlkove
24.06.2017

Kniha zobrazuje rozpor v myšlenkách hlavní hrdinky, která chce být dobrá žena a matka ale zároveň se chce chovat tak aby jí samotnou to naplňovalo. Příjemný rozpor mezi tím co je normální a co je už za hranice?
Příběh krásně vykresluje přechod mezi stereotypem a něčím spontánním.
Příběh je krásný taky díky ilustracím které jsou opravdu ale opravdu úchvatné.

Sireen
15.06.2017

Murakamimu asi prostě nerozumím. Snažila jsem se číst i jiné jeho knihy ale prostě to nešlo. Oproti tomu, jak na mě byly příliš rozvleklé a bezvýznamné byla tato zase uťatá naprosto nepochopitelně. Říkala jsem si, že je to určitě jen mou natvrdlostí, protože jsem prostě nemohla uvěřit, že by to takhle "ukončil". Dokonce jsem si to přečetla dvakrát. Ale po přečtení hodnocení zde se začínám přiklánět k verzi, že povídka byla vydaná pouze za účelem zisku ze známého autora a kdyby ji napsal kdokoli jiný, byla by povídka ta největší literární spodina.

Mijagi
09.06.2017

Jako byste si prohlíželi skicu nějakého velkého umělce. Hezky se na ni dívá, ale obraz to není.

ochwey
05.06.2017

Eh?! To už skončilo? A takhle?! - ale jinak paráda, no povídečka, ale románového Murakamiho mám raději.
Rozhodně líbilo víc než Podivná knihovna. A ty ilustrace, krásné.