Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37113/bmid_spalovac-mrtvol-Kfb-37113.png 4 4542 570

Novela se odehrává za okupace a patří nezvyklým pojetím tématu i virtuózním ztvárněním k ojedinělým prózám české literatury a k nejvyzrálejším dílům autora. Zachycuje proměnu spořádaného a neškodného, třebaže trochu podivínského otce rodiny, v udavače a vraha pod vlivem fašistické ideologie. Na jeho konkrétním zpodobení, díky dokonale promyšlené kompozici a mistrovskému použití všech zvolených tvůrčích prostředků, vybudoval autor fascinující a zároveň děsivý obraz okupační doby a zároveň i typu měšťáka, který se díky své přizpůsobivosti dá zmanipulovat až k nejtěžším zločinům.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Odeon

rezzzy
04.01.2016 3 z 5

Snad jediná kniha, kdy se mi film líbil víc.

thejanula
02.01.2016 5 z 5

Super knížka, moc mě bavila. :)

Pardubičák
23.12.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších temných knih naší literatury.

Aildrin
11.12.2015

Nechápu jak někdo inteligentní může v popisu knihy vyzradit celý její děj. Děkuji za opravu popisku knihy.

Schullerka
30.11.2015 odpad!

Tak toto je šílenost, už jenom prvních pár stránek mi stačilo, abych v Kopfrkinglovi viděla psychopata. Ono je to vůbec celkově napsané divně. Opakující se věty a fráze, mně vadili, i když vím, že to byl autorův záměr. To samé platí pro nesmyslně dlouhé monology.

No tohle je zatím druhá kniha z povinné četby, co mě vůbec neoslovila a upřímně nedoporučuji těm, kteří knihu chtějí číst jenom kvůli maturitě. Fakt se to čte blbě. Pokusím se knihu dočíst, protože kouknout se na film si netroufám. Nemám na to dost silný žaludek. Ale pro ty, co to mají k povinné je filmová verze velmi věrná knize, takže pokud máte silnější žaludek, směle do toho.

edit: Ironií osudu jsem si tuto knihu vytáhla u maturity a málem na ní vyletěla. :D Paní učitelka si mě u zkoušení pěkně vychutnala. Takže radši si jí fakt k té matuře nedávejte. :D

anez66
04.11.2015 4 z 5

Nebyl to zrovna můj šálek.

lazarus
25.10.2015 3 z 5

Trochu moc přeslazené chování a uvažování pana Kopfrkingla závěrem přechází do, na můj vkus, trochu moc rychlého "prozření" a slušně ujetého jednání. I když je knížka kraťoučká, stejně je polovina děje zbytečně roztahaná. Přijde mě to spíš jako uměle natažená povídka.

Markét.t
23.10.2015 4 z 5

Vlastně moje první kniha z povinné četby.
A jsem ráda, že jsem si vybrala zrovna tuto.
Lepší než jsem původně vůbec očekávala.

svatas007
24.09.2015 4 z 5

Z mého pohledu je to zajímavá kniha, která je však zfilmovaná mnohem lepší. Kniha je v některých místech příliš rozvláčná. Je z ní cíitit, že se jedná spíše o psychologický román než horor. Zajímavější totiž je sledovat pohnutky pan Kopfrkingla než výsledky jeho "práce" - co a proč ho ke všemu vedlo. On je v jádru hodný člověk, který to s ostatními myslí dobře, ale průšvih je v tom, že se jiní lidé rozhodli jej zneužít a využít. Hodili na něj odpovědnost, které se zřekli. Strašlivé je, že po přečtení víme, že on za to vlastně nemůže.

exinix
22.09.2015 2 z 5

Zbytečně dlouhá kniha ale až na vyjímky se dobře čte

Langosh
16.09.2015 4 z 5

Na to, že to není příliš dlouhá kniha, je začátek takový zdlouhavý. Ano zajímavé myšlenky o smrti, to se mi líbilo, ale vedle toho občas plky o ničem. Kolikrát náš hlavní hrdina opakoval myšlenky někoho jiného, není divu, že se nechal zmanipulovat i když ten přerod byl nějaký rychlý a konec taky, čekal bych ten konec trochu propracovanější. Takhle dlouho nic a najednou rychlý konec.

Nicméně tato kniha se čte dobře a rychle (za tři dny jsem jí měl přečtenou), zajímavé myšlenky, náhled do tehdejší situace v naší zemi a varování před takovými lidmi, kteří se dají takto snadno zmanipulovat a kteří pod falešnou vidinou dobra konají zlo a ani si to neuvědomují. Konec rychlý, ale o to mrazivější, nejdřív něžné řeči a pak...

Elodie
24.08.2015 5 z 5

Už jenom kvůli milým, přívětivým oslovením pana Kopfrkingla. Nadoblačná, čarokrásná, slunná, nebeská, něžná,..

marcela6183
18.08.2015 4 z 5

Jsem ráda, že jsem knihu četla před filmem. Obráceně by mi to ubralo na požitku.
Brilatně vystižené transformaci osobnosti zdatně sekunduje nastíněný odraz doby. Téma je tak černé, že se snad ani nedá vymyslet. Vedeno chorým příběhem hlavního hrdiny jsem si připadala od třetí stránky v depresi a zmanipulovaná. Jako když koukáte do očí kobře. Čekáte, co bude na příští stránce a vede vás k tomu neskutečně vzletný styl a patos dnes skoro směšný.
Jde-li knihu vnímat ještě i jinak, než je jako dobově svěděctví, tak to se děje mně. Vidím sondu do duše člověka, který je přesvědčen, že koná dobro.
Velmi důležité je prizma společnosti. Co pro jednoho dobrem a v jedné kultuře etalonem, to v jiné trestým činem a hodno potupy. Příhodné téma ve světle dnešího Grexitu a muslimo-xitu Evropou. Čtyři a půl za nadčasovost a varování.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Dal jsem 5 hvězd, protože jsem knihu četl po shlédnutí filmu a všechny věty pana Kopfrkingla jsem si představoval hereckým pojetím Rudolfa Hrušínského. Ale i bez filmu je dílo chytlavé a poněkud se vymyká klasické próze,což je jenom dobře. Slova jako nebeská,nadnebeská,čarokrásná jsou jedinečná.

julika
12.08.2015 4 z 5

Nikdy jsem nebyla schopná dokoukat celý film, tak jsem se vrhla na knihu.Celkově nemohu nic vytknout.Jen od začátku postava pana Kopfrkingla mi přišla divná.Nesnášela jsem ten jeho zájem,tu přehnanou pečlivost a věčné opakování že jsme prach ve který se obrátíme...Zarazila jsem se u části,kde požádá manželku aby si stoupla na stoličku a přehodí jí smyčku kolem hlavy a pak židli skopne.To jsem docela koukala jak se rychle činil.Snad budu mít někdy odvahu na celý film.

tisha8409
11.08.2015 3 z 5

Námět je to bezesporu skvělý, ale mně vadilo to jeho řečnění. Výrazy téměř snové a všeobjímající láska.Věčně opakované myšlenky, které se záhy staly přímou řečí.
Nicméně jeho láska ke své rodině v začátku byla skutečně lyrická a krásná.

Elis.n
27.07.2015 4 z 5

Spalovač mrtvol je román, jak lehce se dá zmanipulovat lidská mysl. Hlavní hrdina projde plynulou proměnou, která postupně převrátí naruby vnímání jeho celého světa.
Jedna z prvních knih povinné četby, ke které jsem se na gymplu dostala a jsem za to ráda. Protože právě díky ní jsem poznala, že ne všechna "povinná" literatura je nudná a nezajímavá, jak ji dnes mnoho lidí (z nějakého záhadného důvodu) vnímá.
Možná jednou dostanu odvahu a podívám se i na film.

Eviik
29.06.2015 4 z 5

Zajímavá kniha s neuvěřitelným závěrem, doporučuji.

kacka29
28.06.2015 3 z 5

Velmi zajímavá kniha. Hlavně osobnost hlavní postavy. Původně jsem tedy očekávala více děje, ale spíš jsem našla mnoho zajímavých úvah. Rozhodně patří mezi díla k zamyšlení...

Damato
18.06.2015 5 z 5

Zrůdnost té doby je popsaná ve stovkách knih, ale tohle jsem nečekala. Film jsem viděla, ale knihu jsem najednou nedala. Musela jsem to číst delší dobu a občas si od toho " odpočinout". Ale to není proti knize, spíše proti té době. Ale - "Nic není v životě jisté, jenom smrt,"