Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353/bmid_spalovac-mrtvol-hQ6-353.jpg 4 4547 570

Slavný příběh o spalovači mrtvol, podivínském Karlu Kopfrkinglovi, je podobenstvím o patologickém vývoji malého člověka k přijetí zla. Filmové zpracování z roku 1968 patří ke zlatému fondu české kinematografie.

dufkys
23.03.2023 3 z 5

Už od samého začátku mi byla hlavní postava silně nesympaticka, což pravděpodobně zapříčinilo to, že jsem si knihu neuzila tak, jak jsem očekávala.

Sigurd_Lesandi
23.03.2023 4 z 5

Tohle bylo divný ale tak moc dobrý!
Spalovač mrtvol je prototyp knihy, kterou budete číst a vůbec nechápat, co se vlastně děje. V jakém podivínově jste se to ocitli? Postupně se ale začnete někam dostávat, až přijde velké wow. A ono přijde, věřte mi.
Kvůli tomu, jak je kniha napsána, se čte trochu pomaleji (nebo mě se tedy četla) a je lepší s tím počítat. Nečte se špatně, jen pomalu. Chvilku mi taky trvalo, než jsem si na autorův styl zvykl, pak to ale jelo.
Nejvíc mě fascinuje, jak se autorovi povedlo všechno provázat. Obával jsem se, jak se k rozuzlení dojde, protože už jsem párkrát u podobných knih zažil, že se závěr k příběhu vůbec nehodil. Ale tady to všechno dávalo tak perfektní smysl! Příběh si dlouho plyne svou cestou, a najednou přejde do něčeho mnohem temnějšího, což mi vyrazilo dech.
Občasně zdlouhavé a opakující se popisy mě ale místy otravovaly. Nepotřebuji si číst o výhledu z rozhledny na 5 stranách. Je to ale jediné, co můžu vytknout.
Pokud si chcete přečíst zvláštní, ale výbornou knihu, tak neváhejte. Já už se chystám i na film!

ash3672
02.03.2023 4 z 5

Já osobně film neviděl a ke knize jsem se dostal až nedávno, dlouho jsem ji měl ve čtečce, než jsem se k ní odhodlal. Musím říct, že hlavní postava mi již od samého začátku přišla divná, spíše psychopatická. Na oslovování rodinných příslušníků jsem si dlouho zvykal a přemýšlel, zda knihu dočtu. Naštěstí jsem to zvládl a musím konstatovat, jak lehké je manipulovat evidentně nemocného člověka, který si hraje na Boha a snad si i myslí sám, že jím je. Musím se podívat i na film, zda bude podobný knize.

Akléda_
27.02.2023 3 z 5

Spalovač mrtvol mě kupodivu příjemně překvapil. Vůbec jsem nečekala že to bude tak drsné čtení, kde opravdu byly části kdy jsem si musela dávat přestávky. Neskutečně moc mě bavilo sledovat hlavního hrdinu, jak se změnil a jak si interpretoval to co se dělo tak, že to vlastně ve výsledku vyznívalo správně. To bylo tak skvěle udělané, že to bylo až mrazivé. Nepřišlo mi totiž nemožné, že by se něco takového mohlo stát. Celé prostředí spalovny už tomu jen dodává na ponuré atmosféře, která mě bavila a byla tak příjemně protknutá celou knížkou. Bohužel ale musím říct, že jsem se nemohla moc začíst a i přes to, že je knížka tenká tak jsem s ní bojovala dost dlouho. Chtělo se mi u ní usínat a na čtení jsem se musela hodně soustředit. Ve výsledku to za to ale stálo, takže doporučit můžu.

thorir
26.02.2023 5 z 5

„Všem tvorům je souzeno po krátkém čase života zemřít. Z prachu jsme vzešli, prach jsme a v prach se obrátíme. Před námi je tma a po nás je tma, ten život je jen chvilka mezi dvojím temným nekonečnem.“

Legendární česká kniha, jejíž příběh je možná ještě známější díky geniálnímu filmovému zpracování. Je téměř trestuhodné, že se k přečtení dostávám až nyní. Co naplat. Příběh nás zavádí do pohnuté doby českých dějin, avšak dramatické historické události jen podkreslují drama zcela jiné, totiž drama osobní. Spíš než drama bych měl napsat horor. A příběh hororový skutečně je. Od začátku je zřejmá naprostá bizarnost chování a myšlení protagonisty. Úplná a naprostá odchylka od normy. Probleskující patologie mysli. Od počátku zaujme podivný jazyk, téměř poetický, odměřený, pomalý, plný mrazivých eufemismů. Protagonista skutečně není normální, příběh nepopisuje žádnou proměnu, spíš potlačované ambice a korupci mysli a duše na pozadí historických událostí. Jedno je však zřejmé, Karel Kopfrkingl je psychopat od samého začátku. Všechny ty pohřební monology, úvahy, neustálý lehký „úsměv“ na tváři, ironizující či sarkastický podtext. Kondenzovaná faleš. Monology a myšlenky jsou nelidské, v centru je zájem o smrt, převtělení a konec cyklu, a zejména pak o smrt žehem, jako středobod všeho, jako nejvyšší zájem protagonisty. Vše vyvolává intenzivní pozornost. Text ukazuje naprostou absenci emocí, naprostou lhostejnost, tolik typickou právě pro klinické psychopaty. Příběh vrcholí téměř podle očekávání. Téměř. Konec je nesmírně intenzivní, závěrečné události jsou dech beroucí, dočítal jsem zcela odzbrojen. Doporučuji všem.

„Možná, že i tenhle jízdní řád smrti bude ještě víc zautomatizován, zmechanizován víc než dosud.“

simca9342
20.02.2023 5 z 5

Drsný film o tzv. brainwashingu v době temna. Film jsme viděli už na zakladce , ale knihu jsem četla nedávno před maturitou a je to až šílené, co byli lidi schopni dovolit udělat, aby zmanipulovali lidi v jejich prospěch!!
ke Knize - Starší pracovník krematoria hlavou jedné rodiny je manipulovaný vstupem do německé strany, která z něho později udělá monstrum, které málem zabije vlastní rodinu..

Adellll
06.02.2023 5 z 5

Šokující a ztrhující od začátku do konce. Fuksův styl je opravdu nezvyklý, ale po několika stranách jsem si na něj postupně začala zvykat, stejně jako na přemíru výrazů typu slunný, nadoblačný či něžný. Moc mě bavilo sledovat duševní proměnu hlavní postavy, jakožto i změny jeho hodnot a postojů. Historický kontex byl pak jen třešničkou na dortu této výjimečné knihy.

Vendula897
25.01.2023 5 z 5

Karel Kopfrkingl.... hrůzostrašná postava , která děsí svou laskavostí . S kolika takovými lidmi se v životě asi tak potkáváme ? ...a přitom netušíme co se v nich skrývá.
Knihu, kterou jsem v mládí četla a nerozuměla ji, jsem v dospělosti oplakala a nechápala. Přitom je tak prostá- člověk, který si ve svém nitru nevěří, dalo by se říci i psychopat s duší anděla je zlo, které není na první pohled vidět.
Divadelní představení v moderním pojetí bylo pro mě zklamáním. Ale knihu doporučuji. Je zajímavá, hrůzostrašná- asi jako život sám........

Maky33
25.01.2023 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem.
Vůdcova šťastná Evropa? Nechápu, jak tomu mohl kdokoliv uvěřit... Neskutečné "co jeden" člověk dokázal.
Knihu bych shrnula, jako pomatení smyslů a přijetí zla za každou cenu..
Nikdo si nesmí hrát "na Boha"!

Sabina335
15.01.2023 5 z 5

po dlouhe dobe jsem se vratila k teto knize a ani po letech me neprestaval pri cteni behat mraz po zadech

Kackac77
11.01.2023 4 z 5

Na audiotéce jsem narazila na tuto knihu a řekla jsem si, že to zkusím. Slavný film jsem nikdy neviděla. Kniha je kratičká, ale delší bych asi nezvládla. To napětí, které jsem cítila od první kapitoly, přestože se zatím nic nedělo!!! Ten styl psaní a vůbec ten až hororový nádech není můj šálek kávy, ale přesto musím říct, že to bylo opravdu dobré. Autor v několika větách dokázal vyvolat tolik emocí, nabudit děsivou atmosféru.... To oslovování ženy a dětí... čarokrásná, nebeská, nadnebeská...krásná slova a přitom z nich jde mráz po zádech. A do toho čtu teď o vězních odsouzených na doživotí, to je teda s panem Kopfrkinglem kombinace "magorů".

Cubeik
02.01.2023 5 z 5

Velice zajímavá kniha, ke které jsem se dostal v rámci přípravy na maturitu. Postupný vývoj pana Koprfingla je děsivý; na začátku mi trochu připomíná Pepina s Postřižin s trochu podivnou zálibou ve smrti, pod vlivem propagandy se z něj ale stává naprosto bezcharakterní monstrum.

Ale zdaleka nejhorší mi přijde schopnost pana Koprfingla si veškeré své činy naprosto ospravedlnit. Navíc nedokážu posoudit zda je Koprfinglova "duševní nemoc" (nedokážu si představit že by stejně jako on mohl jednat psychicky zdravý člověk) jejich příčina nebo důsledek.

Zkrátka a dobře skvěle napsané dílo, u jehož četby mi po celou dobu běhal mráz po zádech. Určitě se ke knize vrátím, mnoho událostí a odkazů vám totiž začne dávat smysl až později (v mém případě po shlédnutí filmu).

sabina5156
26.12.2022 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, ještě lepší než film s panem Hrušínským. Přečetla jsem ji několikrát a atmosféra zůstávala stejná. Oproti filmu, z pana Koprfingla nejde v knize tak znepokojivý dojem již od začátku, Karel se nám vybarví až postupně, o to je to ale působivější. Zároveň ostatní postavy mají větší prostor a nějaké zájmy, názory. Hrozbě nacistického Německa je zde také přikládán větší význam než ve filmu. Film dle mého názoru hraje především na strunu strachu - což není špatně a tento počin s Rudolfem Hrušínským mám moc ráda. Oproti tomu ale kniha zdůrazňuje nedůležitost ideologie jako takové, ale spíše nebezpečí v těch, kteří díky ní dostávali prostor. To je právě náš Karel, který v sobě psychopatické rysy měl samozřejmě vždy, ale díky sílící moci této zvrácené ideologie dostal prostor pro beztrestné konání - minimálně to mu sloužilo jako omluvila těch hrůzných činů. Závěr knihy se od filmu liší diametrálně a to nechám na posouzení čtenářů. Já u knihy určitý přesah vnímám. Je napsaná krásně a čtivě, jednoduše. Zároveň je ale velmi krátká. Vedle toho také doporučuji samozřejmě film.

Kabuky
15.12.2022 5 z 5

Velmi zajímavý a aktuální příběh.

nicolettkaa
13.12.2022

Po přečtení ani nedokážu říct, zda se mi kniha líbila nebo ne. Rozhodně je to těžší četba a hlavně hodně drsná a temná.
Mně dost mrazilo ze samotné mluvy pana Kopfrkingla. Myslím, že ve mně zůstane dlouho.

n.ezn.amy
12.12.2022 4 z 5

Temný až děsivý příběh pana Kopfrkingla, který jako zaměstnanec pohřebního ústavu se chová naprosto distinguovaně a až přehnaně laskavě a mile, ovšem okolnosti doby dokáží proměnit charakter člověka až v děsivě temného, ač stále uhlazeného. Fuks dokázal fantasticky popsat postavu hlavního hrdiny, která se mění postupem doby a nástupem fašismu, obavy o svůj život a kariéru.

Milosz
08.12.2022 5 z 5

Krásná a požehnaná knížka.

alabra
21.11.2022 5 z 5

Něco tak bizarního musí člověk v literatuře pohledat. Dokonalá ukázka fungování mozku člověka pohybujícího se na okraji normálnosti vrcholí pádem nešťastníka na druhou stranu. Podbarvení historickými skutečnostmi jen urychluje tento tragický pád.

Anonymkahink
15.10.2022 5 z 5

Tenhle příběh ve vás zůstane ještě dlouho poté, co ho dočtete. Film je také úžasný a popravdě nevím, jestli mám radši knihu či film, ale na tom nesejde...

heavy66
11.10.2022 5 z 5

"Nejlepší trik, který ďábel kdy předvedl, bylo přesvědčit svět, že neexistuje."
Spalovač mrtvol, jeden z nejpůsobivějších hororů české literatury díky osobě hlavního hrdiny. Karl Kopfrkingl není žádná krvavá kreatura, ale jemný, kultivovaný, poetický, pořádkumilovný a nekonečně, nekonečně soucitný člověk!
Kniha by nebyla úplná bez filmové adaptace s ďábelsky dokonalým Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.