Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346644/bmid_spalovac-mrtvol-xH2-346644.jpg 4 4542 570

Slavný příběh o spalovači mrtvol, podivínském Karlu Kopfrkinglovi, je podobenstvím o patologickém vývoji malého člověka k přijetí zla. Filmové zpracování z roku 1968 patří ke zlatému fondu české kinematografie.

patrik0816
05.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Ano, teprve teď jsem se dostal k této klasice. Na rozdíl od mnoha mých bývalých spolužáků ze střední jsem si Spalovače mrtvol nenapsal do povinné četby na maturitu, takže až několik let poté jsem se k němu dostal. A jsem za to rád. Asi bych tehdy ještě některé souvislosti nechápal.

Dílo je to dost hutné a dost temné. Ke konci knihy jsem měl sto chutí na to zapít četbu pravou domácí moravskou pálenkou a jak jsem si četbu na začátku užíval, protože jazyk Fuksy se čte hezky svižně a ubíhá to, na konci jsem byl strašně rád, že už je konec. Psychicky mě takto naposledy zmohla asi četba Na větrné hůrce. Nemyslím si, že jsem nějaká třasořitka, ale bylo toho už moc. Hlavně protože Kopfrkingl je na začátku sice podivín, ale jinak sympaťák a nenapravitelný dobrák, který skoro švejkovskými proslovy (a to mě nenapadlo jenom kvůli Hrušinskému), vypráví o běžných věcech i o samotném spalování mrtvol, že je to skoro až humorné.

Duševně se sice zdá být mírně odtržený od reality, žije si očividně rád ve vlastním světě, ale jinak působí zcela zdráv a při smyslech. O to víc mě mrzí, že jsem byl připraven o část, která mě nejvíce zajímala -- přerod v nacistu a zloducha. Ano, byly tu jasné důvody a motivace pro Kopfrkingla (jeho posedlost řádem; záliba v hezkých ženách; postupně už chorobná záloba ve vyprávění o smrti; jeho obliba Buddhismu, jehož některé symboly a myšlenky si pro sebe ukradli i nacisti...), ale dost mě naštval ten prostřih, kdy máme Vánoce, kdy se Kopfrkingl zdá být přeci jen už trošku nalomenný vábením jeho přítele Williho a pak na jednou... Střih a o 2 měsíce později už dává Kopfrkingl přihlášku do SdP. Cítil jsem se tedy ochuzen o detailnější vylíčení této fáze psychologické vývoje postavy.

Ale jinak ohromně důležité dílo s obrovskou historickou hodnotou, které se navíc i dobře čte. Tedy až na psychicky náročný konec, ale ten je dán tím, jak je to dobře a věrohodně napsáno. To určitě není myšleno jako výtka.

Hanaol
31.12.2021 5 z 5

Nezapomenutelné. Karel Kopfrkingl pracuje v pražském krematoriu. Svou práci miluje a jednoho dne se totálně zblázní.

veg.petka
08.12.2021 5 z 5

Perfektně popsaná proměna člověka ovlivněného ideologií. Nečekaný zvrat na konci, jednoduše pecka!

dangerkriss
01.12.2021 2 z 5

Konec knihy nabral rychlý spád, byla dokonale popsána přeměna člověka vlivem ideologie. Jinak ale nuda, nuda, nuda. Trvalo mi celý týden, než jsem se zvládla prokousat první polovinou knihy, která mi přišla prakticky o ničem. Víckrát bych ji nečetla.

Šnek86
29.11.2021 3 z 5

Karel Kopfrkingl je vlastně Roman, protože je romantik. Výstřední mluva, kterou si vše přikrášluje a kterého jeho práce postupně pohlcuje.Snadno podlehne manipulaci ze strany SS a stává se z něj monstrum, které je přesvědčeno, že koná dobro a svými činy chce všechny spasit a očistit.
Popsán přerod člověka, kterého ideologie pohltí.

LenkaKT
29.11.2021 4 z 5

Po Theodoru Mundstokovi druhá nejlepší Fuksova kniha. Děsivá, strašná, přitom jakoby nic…

Ivka14
22.11.2021 4 z 5

Povedená a strhující kniha, ze které mi běhal mráz po zádech, ale přesto jsem ji nemohla odložit. Pan Kopfringl se zdá, jako sympatický muž, který miluje svoji dceru a děti nade vše....Musím říct, že jsem vůbec nečekala, co se stane.
Na filmové zpracování nemám asi odvahu se podívat. Kniha je traumatizující dost :D

Lorain99
17.11.2021

(SPOILER) Brutální, strašné. Úžasné. Musím upozornit (hlavně ty, kteří jsou Spalovačem zhnusení), že dílo typicky nemá za cíl být líbivé, od toho máme kýče, že ano. Má za úkol, což pan Fuks dokázal skvěle, vyvolat silné emoce, ať na jednu nebo druhou stranu. Zhnusení, úžas, husí kůži. Všechno to protichůdné, co ale v jakémsi zvráceném celku dává smysl. Strnulost postav je příznačná hlavně v porovnání s muzeem voskových figurín, stejně jako je význačná brutální něžnost pana Kopfrkingla vůči Lakmé a zbytku rodiny.

Krematorium je jasnou paralelou k vyhlazovacím táborům, tím se nijak netají. Ale ve spojení s budhistickým učením, propagandou a s Kopfrkinglovou neotřesitelnou jistotou správnosti svého jednání... Prostě nemyslím, že jde v prvé řadě o to něco tu vysvětlit. Spíš o to, vidět to. Nahlédnout do rozložené mysli, která prostě koná to, co je správné. "Co abych tě, drahá, oběsil?"

SladkaK
14.11.2021 3 z 5

Pan Kopfrkingl ve mně evokoval chodící encyklopedii. Vyvolával ve mě permanentní averzi svými neustále se opakujícími dialogy. Myslím, že by kniha mohla být tak o 54 stránek tenčí. Potěšil mě ale zvrat jeho osobnosti na konci knihy, kterou pan Ladislav Fuks bravurně vykreslil bez mrknutí oka.

MocPísmenek
12.11.2021 4 z 5

Opravdu neskutečně zvláštní a děsivá knížka. Nedokázala jsem ji číst na jeden zátah. A dočetla jsem ji teprve nedávno. Z filmu znám jen ukázky, a i to mi stačí. Byla to taková osobní výzva, ale nelituji, jen to pro mě není četba do podzimních a zimních plískanic.

Juan777
08.11.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol je opravdu povedené dílo, při jehož čtení mi šel mráz po zádech. Nejdříve jsem měl z pana Kopfrkingla pocit, že je to sympaťák, ale postupem času nastal úplný zvrat.

Osobně si myslím, že ambicí knihy je navodit v člověku pocit, že všechno není jak se zdá. A že všemu, co vidíme a slyšíme, nemůžeme bezhlavě věřit. Ale že bychom měli být naším svědomím neustále nuceni nad sebou, svým životem a svými činy pečlivě rozmýšlet.

Kniha je úžasná v tom, že v člověku vyvolává spoustu otázek a pocitů. Doporučuji.

katallinka
04.11.2021 5 z 5

Naprosto strhující kniha. Po celou dobu jsem měla stísněný pocit a ten konec mě úplně zničil. Je šílené jak dokáže nějaká ideologie převrátit myšlení milujícího člověka.

bookwoman
03.11.2021 5 z 5

Knihu jsem si vybrala jako jednu z knih maturitní četby a myslím si, že jsem vybrala skvěle. I přes občas dlouhá souvětí se mi to četlo velmi dobře a rychle, příběh byl určitým způsobem zvláštní, unikátní a nevšední a nemám pocit, že bych předtím četla něco podobného. Hlavní postava, pan Kopfrkingl, byla velice zvláštní, fascinovalo mě to, jak byl fascinován smrtí a vším okolo ní. Zajímavé byly také jeho oslovení, jako čarokrásná, nebeská, něžná a tak podobně. V knize je taky velmi pěkně vidět, jak se člověk může nechat ovlivnit a zmanipulovat nátlakem, bylo zajímavé pozorovat chování právě pana Kopfrkingla. Po přečtení jsem viděla i filmovou verzi, která mi přišla snad ještě děsivější než tahle knižní, avšak kniha se mi líbila více. Doufám, že si knihu, až budu o něco starší, přečtu znova, protože si myslím, že to budu vnímat ještě jinak.

Majký_
30.10.2021 5 z 5

Tíživý pocit mě provázel celou knihou i po jejím dočtení. Napodruhé mě zasáhla ještě více. Audiokniha namluvená panem Táborským je také vynikající.

NikolOt
27.09.2021 5 z 5

Strhující dílo....četla jsem kdysi na gymnáziu jako povinnou četbu. Dnes, o několik let dále, mě příběh chytil o něco hlouběji. Určitě bych knihu zařadila do literatury, kterou by si měl přečíst každý.

ještěrka38
27.09.2021 2 z 5

Četla jsem jen díky tomu, že to mají studenti jako povinnou četbu. Už jako studentka jsem měla noční můry z filmu. Mě se to prostě nelíbilo.

BaPe895
15.08.2021 5 z 5

Styl psaní Ladislava Fuchse je měřeno optikou dnešní doby hodně specifický. V každém případě se jedná o knihu,která nezapadne,stejně jako její filmová podoba s nenapodobitelným Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.

georginaa
06.08.2021 5 z 5

Mě se to nijak zvlášť nečetlo dobře. Není to kvůli danému slovu, ale té době. V tomto případě, mám radši film, kdy v některých případech můžete zavřít oči. Vlastně nic nečtu co se týče válek, nacismu... mám z toho opravdu strach a to jsem měla i z této knihy. Už nikdy více.

Hotovson
29.07.2021 5 z 5

Bylo to...zvláštní řek bych. Pan Karel Kopfrkingl působil jako jemný a milující člověk, tudíž závěr sem nečekal (možná tušil, ale ne takovej brutální), i když od začátku je tam jasná jeho patologická fascinace smrtí.

Nikdy jsem nic podobnýho nečet, ale musim říct, že se mi to četlo velice dobře, i když jsem z toho měl trochu strach. Působilo to na mě jinak, než všechno, co jsem doposud čet. Ty neustále se opakující se motivy, růžolící dívka v černejch šatech, brýlatá paní s pivem, paní s pérem na klobouku...atd., byly zajímavý. Možná jsem přesně nepochopil jejich význam, ale nevadilo mi to, nepůsobilo rušivě...prostě zajímavý.

Film jsem neviděl, ale pana Hrušínskýho na fotce z filmu ano a působí přízračně, takže na film se určitě taky dostanu.

Godgifu
28.07.2021 5 z 5

To bylo pošušňáníčko. Tohle prostě nemá chybu. Čarokrásné.